HET ARRONDISSEMENT. Jaergang. No 61. LAGERE ONDERWYS. De ministers zitten aen 't werk om de wet op het lager onderwys eene andere kazak aen te doen. Ministers de Vrière en Rogier willen er een paer nieuwe mouwen in steken heeren Tesch en Frère willen de kazak ommekeeren. Eenige bazen der logien houden staen dat de wet versleten is, en dat men de kazak moet weg werpen. Zoo vele hoofden, zoo vele zinnen. De logiegasten willen dat het onderwys ver- pligtend zy en dat alle jongens, hoe dom en hoe dwaes zy ook zyn, leeren lezen en schryven, omdat de liberalen het willen. Dat is Voortgang, anders gezeid Progrès. Het is stellig dat de liberalen wegens het onderwys maer overeenkomen in een punt; zy willen dat het gegeven worde zonder godsdienst en dat men aen de jongens, in de scholen, moge leeren alles dal er zelf aen tegenstrydig is. Dat is immers een liberael onderwys. Niettemin willen eenige liberale man nen nog wat toegevender zyn; zy zouden nog toestaen dat men den katechismus late leeren, niet door de priesters, wel te ver- staen dat is te klerikael maer door wereldsche leeraers, die hunne zending, om Gods leering te onderwyzen ontvan gen niet van de Kerk, maer van liberale ministers. De tegenwoordige wet op het lager on derwys laet toe dat de pastoors de scholen bezigtigen en onderzoeken of de religie er behoorlyk onderwezen wordt, of de goede zeden er worden onderhouden de nieuwe wet zal de pastoors buiten de scholen stellen. Minister Rogier of zyn opvolger zal de plaets vervangen van den bisschop, en de burgemeester zal in de school de rol spelen van pastor. Dat zal er lief uit zien in een kalholyk land! Welke zal dan de waerborg zyn van den godsdienst en van de zedeleer in de school? De burgemeester van welke religie hy ook zy, en welkdanig zyn zedelyk gedrag ook weze daer is de man die regtstreeks het wakende oog zal hebben op de onderwyzers en op hunne leering. Het zal dan erger zyn als ten tyde van den Hollander, die toch nog liet spreken van God aen de schooljongens. Zullen wy geen slechter boeken hebben als die van 't Nut van 't algemeen? Dat zullen wy zien. Daer uit zal volgen dat de geestelyke opzieners zullen worden van kant gesteld. Indien de pastoor niets meer zal te zeggen hebben in 't onderwys, de opziener zal onnuttig geoordeeld worden. Zal de nieuwe wet nog toelaten dat iedereen onderwyze, anders gezeid, dat er vrye scholen zyn? Deze vryheid zal men ons niet ontnemen, zy is gewaerborgd in de Grondwet. Maer "alle middels zullen worden gebruikt om de leerlingen te onttrekken aen de vrye scholen, middels die stryden tegen wet en regt. Men zal, gelyk men het nu doetgeld toe geven 't geld der schatpligtigen, om de scholen van den Staet vooren te staen; men zal den armen zynen toestand ontnemen; den werkman zyn werkden neering- doender zyne pratiek onttrekken en hun vervolgen, gelyk men het nu doet, indien zy hunne kinders niet zenden naer de scholen van den Staet, en dat zal men noemen de Nieuwe wet op het Onderivys. Verdrukking onzer dierbaerste voor- reglen, verdrukking der vryheid; verkwis ting van geld om den liberalen wille uit te voeren dat zal men in België vryheid van onderwys noemen. Wy vernemen uit verscheidene gemeen ten dat de kommissiën der leerwerkhuizen zeer verlegen zyn om te welen wie de onkosten derkinder expositiebetalen moet. Volgens de ministerieele dagbladen, wil het gouvernement daer niet tusschenko- men, noch ook gedoogen dat de subsidien door hem gegeven daer voor dienen. De gemeenten willen ook de grillen van M. Rogier niet betalen, en dus blyft de kwestie zonder oplossing. Het gouvernement behoorde nogtans opeulyk uit te zeggen wie er de onkosten der kinder-expositie betalen moet: op het bevel van M. Rogier zyn de kinders in 't nieuw gekleed; zy hebben hun werk verlet en geld verteerd, en 't ware toch onmenschelyk van dat alles ten koste van die jonge en ongelukkige werklieden te leggen. Wy vragen daer op nog eens eene stellige uitlegging. De Moniteur heeft de benoemingen in het regterlyk orde aengekondigd welke sinds eenigen tyd met ongeduld verwacht werden. In het algemeen heeft de minister van justitie den partygeesten niet de belangen der magistratuer en der justitie geraed- pleegd; hy heeft volle gehoor gegeven aen de eischen der revolutionnaire party; het gene M. Rogier in zyn vak voor dezelve gedaen had, heeft M. Tesch nagevolgd, en aldus ziet men meer en meer in ons onge lukkig land de radikale overheersching toenemen. Daer in heeft M. Tesch overigens zyne neigingen geraedpleegdwant het is niemand onbewust dat de tegenwoordige minister van Koning Leopold, over een tiental jaren deel maekte van de demokra- tische party. Men moet dus niet verwonderd zyn indien er vervoordering is gegeven gewor den aen persoonen die vroeger toejuichten aen den val van den schoonvader van Leopold en inteekenden voor plunderaers der Tuileryen. De benoemingen by de geregtshoven beantwoorden aen deliberale verwachting. Volgens de liberalen moeten de tribu nalen geen geregtshoven meer zynmaer liberalelioventwee maten en twee gewigten het liberael boven, het klerikael, 't is te zeggen de religie, onder. Sedert lang roepen de liberale gazelten dat de geregtshoven moeten gezuiverd worden, dat het liberael element daer moet heerscben. De logien hebben zich aen het werk gesteld om aen het ministerie voor te stellen en op te leggen mannen van hunne snêe, francmagons, die liberalyk de wetten moeten toepassen. Zy hebben de ministers gedreigd hun niet meer te onder steunen indien zy niet beantwoorden aen hunne eisschen. Zy willen niet alleen dat men tot de openstaende plaetsen mannen benoemedie hunnegezindheid voordragen, maer zy willen dat men, ware het mogelyk, afstelle die genen die bedacht zyn met godsdienstigheid of niet genoegzame toe- gevenheid tot de liberale gezindheid. De benoemingen zyn geschied. Als voor zitter van een tribunael is benoemd, een man die, te vooren kerkmeester, de kazak gekeerd heeft om te behagen aen de liberalen. «y was overtuigd dat zonder liberael te zyn hy niet kon de plaets ver- krygen die hy verlangde; een gazette schryver, de opsteller van het goddeloos Journal de Gand, is benoemd met den eersten keer lot substitut van een tribu nael van eerste klas een opsteller van den Echo des Flandres, andere gazette die de fransche republiek verdedigt, is benoemd tot substitut van het tribunael van Korlryk. Waerachtig,'lgaet te verre;dehollaiuler Van Maanen zou het niet anders gedaen hebben. De miliciens van hel toekomende beginnen te verschynen om de wereld te oordeelen in den zin die hun past. Nochtans, denk niet dat het daer mêe al is. De klubsgaslen werken om de deftige mannen van kant te stellen. M. de prokureur Ganser, van Gent, wordt door hun aengewezen, om op het pensioen gesteld te wordenzy zouden hem willen zien vervangen door den heer Vuylsteke, raedsheer by het hof van Gent en vader van den vermaerden Julius Vuylsteke, de groote milicien. Doch eene hooge persoo- nagie stelt zich tegen deze afstelling. Het ministerie en zyn liberale hutsepot hebben groote belangen om de tribunalen te vervullen met mannen van hunne kliek. De wetten zyn heden zoo duister, dat men er alle jaren eenige maelct en ontmaekt men zou denken dat de Kamer gelyk is aen eenen schoenlapperswinkel. Dit is niet wonderlyk; in de Kamer zitten weinige reglsgeleerden, en vele van dezen, die nog dien naem verdienen, zien in ai de wets ontwerpen eene oor of eenen steert van het klerikael uitsteken. Daerom dan veranderingop verandering, opdat het duivelsche klerikael geen voor deel trekken zou uit de eene of de andere wet. Ondervraeg eens eenen raedsheer van het hooggeregtshof om zyn gevoelen te ken nen wegens de wetten waermêe wy beste ken zyn geweest door onze liberalen: hy zal u zeggen dat de wetten doolhoven zyn; hv zal u bewyzen dat zv passen op twee leesten. GAZETTE VAN YPEREN Dit blad verschynt den Zaterdag van iedere week. Prys van iuschryviug by jaer Voor de stad. Fr. 4-00* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den iea September. EN VAN GODSDIENST E!¥ VADEBLAMD. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingen en Geld moeten aen den uitgever Vrachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. Tiür- f -"iiTgr

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1