Gazette van Yperen. arrondissement yperen. stroom van de ongodsdienstigheid, in de kiezingen, door alle wettige middels, tegen te houden. De geavanceerde liberalen, hoo- rende de Doctrinairen uitvallen tegen de medewerkingder priesters in de kiezingen, begonnen zich de handen te wry ven van blydschap, en nog wat voorder gaende, lasterden de Priesters uit haet van den godsdienst zelve, en stelden al weer in zwang het oud revolutionnaire smaed- woord van parti prêlre of priesters-gezinden. De Doctrinairen hadden wel niet allen den zelfden haet opgevat tegen de Priesters als Priesters; maer om profyt te trekken uit die herneming van den ouden godsdienst- haet der geavanceerde liberalen, zy trokken samen met dezen op in den kiesstryd, om des te volstrekier de katholyke party te verpletteren. 'T is die samenspanning welke aenleiding heeft gegeven aen de byeenroeping van het liberaelKongres, van dit Kongres welk de koning Louis-Philippe niet zonder reden met eene kwade oog aenzag, en als eene revolutionnaire verga dering veroordeelde. Inderdaed ware het niet geweest dat de schrikbarende revolu- tien van 1848 wat te vroeg losborste, en dat de Demokraten van andere landen, Kerk en Troon wilden omverwerpen, vóór dat de geest van ongodsdienst de meerder heid der Belgen had bezield, 't was gedaen met het oud katholyk Belgen land, en met ons nieuw constitutionneel Koningryk. Maer de Doctrinairen, die nog maer kor telings met de geavanceerde en godsdienst- hatende liberalen in verbond getreden Waren, en die vervolgens den godsdienst- haet hunner bondgenoten nog niet teene- mael mededeelden, wierden verschrikt op het gerugt der neerstortende Troonen. In hunnen schrik, zy sloegen de ermen open, en de katholyken die geen erger vyanden kennen als de vyanden van hunnen Gods dienstvan hunne Constitutie en van hunnen Koning, wierpen zich in de ermen der verschrikte Doctrinairen, om te samen Kerk, Koning en Constitutie te verdedigen tegen de woede van de bloed- en gelddor- stige mannen van het nieuw schrikbewind. Hadden de Doctrinairen alsdan regtzinnig geweesten de faut erkend van zich vereenigd te hebben met de geavanceerde liberalen, hunne oude vyanden tydens het nationael Kongres, de Demokralie zou hier, gelyk in 1830, magteloos geweest zyn tegen de vereenigde Katholyken en Libe ralen. Maer neen, de haet der Doctrinairen tegen de politieke Priesters, en een weinig tegen de Priesters als Priesters, was reeds te diep ingeworteld geweesttydens het voorig verbond met de geavanceerde libe ralen, om nog met de Katholyken in vrede en eendragt te kunnen leven. Zoohaest dan de revolutie wat gestild was in Europa, zy spoedden zich om de Katholyken nog eens te hoonen en te lasteren en tegen hen eenen onverbiddelyken oorlog aen te gaen. Verre het grootste getal kiezers was zelfs zoo verbitterd over die trouwlooze handelwyze der Doctrinairen, dat het in hen geen betrouwen meer had, en in de achtereenvolgende kiezingen de Katholy ken in groote meerderheid naer de Kamer der Volksvertegenwoordigers zond. De Doctrinairen en de geavanceerde libe ralen gaven alsdan den moed verloren; maer de prieslerhaet en de vrees van allen godsdienstigen invloed, vereenigde ze later enger dan ooit, en des te enger, nu dat zy zich wilden wreken over eene gemeene nederlaeg. De oude klubsen vergaderden nog eens, nieuwe klubsen wierden overal ingerigt in de steden en zelfs te lande; er wierd voor de dagorde gegeven van in de vergaderingen, in de dagbladen en langs wegen en straten gedurig uit te vallen tegen de priesters, legen de geldzucht en de heerschzucht der priesters, tegen de kloosters en tegen de goederen van doode hand; er wierd eindelyk een nieuw woord uilgevonden en overal door duizende monden en schriften herhaeld en uitge leid, een woord dat veel indruk moest doen op de Belgen, die natuerlyk zeer onafhankelykzyn van karakter,het woord: Onafhankelykheid van den Staet. Al op eenen schoonen morgend, de zwakke hoofden, die helaes in alle landen nog al in groot getal zyn waren verwonderd dat zy tot dan nog niet klaer gezien hadden, dat zy nog niet wisten dat de gouverneurs geene gouverneurs meer waren, dat de burge meesters geene burgemeesters meer waren, dat de bisschoppen en de pastoors in hunne plaets geheel het land bestierden; en zonder na te denken dat de gouver neurs en de burgemeesters deden als voren, en als voren deden aenslaen in 't abonnement en betalen en betrekken en naer 't leger optrekken en de wetten uit voeren enz., enz.; zonder na te denken dat tegen één priester, die uit natuerlyken en persoonlyken aerd zich misschien met gemeenteaffairens zou moeijener ten minsten tien burgemeesters zyn die zich willen meester maken in de kerk, de flauwe geesten zongen het liedje dat zy in de herberg gehoord of in eene gratis toege zondene gazette gelezen hadden, en riepen uit de Staet moet onafhankelyk zyn! de priesters in de kerk! weg met de priesters! YPEREN. Men meldt uit Berlyn, dat de ridder De Stuers door de geneesheeren als buiten gevaer is aenzien. De zieke heeft zyne ouders heikent uit Belgie gekomen om hem te verzorgen. Een omzendbrief van M. den gouverneur dezer provintie maekt de belanghebbenden de tydstippen kenbaer op dewelke de byeenkomsten zullen plaets hebben van de komissie, gelast met het onderzoek te doen der hengsten, bestemd tot de bespringing, eo welke zyn De eerste den dynsdag, 2n november aenstaende, te Kortryk; de tweede te Yper, den woensdag, 4n der zelve maend; de derde te Ghistel, den maendag 8°; de vierde te Dixmude, den dynsdag g°, en de vyfde te Brugge, den maendag, i5n november, telkensten 10 ure's morgens. De pryskainp voor de provintiale premie van 5oo franks met een verguld eerinetael, toegestaen aen den eigenaer van den besten trekbengst van geheel de provintie en eene bewaringspremie van 200 franks uitgeloofd aen alleu hengst welke eene eerste premie van 3oo franks behaeld heeft, zal insgelyks op den zelfden dag te Brugge plaets hebben. De volgende plaetselyke premien zullen ook uitgeloofd worden i° Eene premie van i5o franks en een zilveren eermetael aen den eigenaer van den hengst, van 20 tot 5o maenden die onder alle hoegenaemde oogmerken, schynst de beste toekomst te belooven 2° Eerre preiuie van t 5o franks met een zilveren eermetael, ene een tweede premie van too franks met een broüzen eermetael, aen den eigenaer der twee beste trekhengsten, van 3 jaren oud; En 3° eene eerste premie van 3oo franks rnet een zilveren eermetael, en eene tweede premie van 200 franks met een bronzen eermetael aen de eigenaren der twee beste trekhengsten, ten minsten 4 en ten hoogsten g jaren oud zynde. Een brusselsch dagblad meldt dat men in de ministerien van inlandsche zaken en van finantien bezig is met het opmaken van een ernstig weik, dat zou dienen tot de algemeene afschaffing der stedelyke oktrooijen. Poperinghe. Men schryft uit Londen De markt der hoppe blyft altyd vast en de pryzen hellen gedurig tot verhooging, byzonderlyk deze der goede kwaliteit. Nieuw Midden en Oost Kent fr. 87-50 tot i37-5o de 5o kil. Wealde 67-50 tot 85-oo Sussex 60-00 tot 70-00 BINÜENLANDSCH. Ternath. Ziet hier een nieuw en pynlyk voorbeeld der oovoorzigtigheid die de sraoorders bedryven met .hunne pyp in den zak te steken zonder zich te verzekeren of ze wel uitgedoofd is. Een treffelyk landsman uit ons gebnerte, was over eenige dagen iu onze gemeente gekomen om er eene medecyn voor zyne zieke dochter te halen. Naer huis wederkeerende, zag hy zich, te midden in 't veld, al met eenen keer omringd met vlam men door zyne pyp ontsteken. Te vergeefs poogde hy zyne kleeren af te rukken; welhaest valt hy te groDde nêer, in 't midden van 't vuer die al zyne kleederen verslindt. Men heeft hem gevonden zieltogend in de deerlykste gesteltenis; 't zynent gebragt is hy weinige stonden daerna overleden. Brugge.Op de veemarkt van dinsdag laetst, was er nogmaels goede bevoorrading van hoorn beesten te koop aengebodènmen telde er 45o. De goede hoedanigheid verkocht men aen nog al lamelyke hooge pryzen. Oostende. In den namiddag van i4n dezer is er voor den ambtenaer van den burgerstand, bet huwelyk gevierd geweest van eenen doofstommen Duischtman. De menigvuldige na te komen pleeg vormen, en die een zeker belang opwekken, zyn stiptelyk vervuld geweest. Houthulst. Donderdag 21° dezer heeft Z. Hoogw. de bisschop van Brugge de plegtige wyding gedaen van den eersten steen der nieuwe kerk der parochie van Houthulst. Moorseele. Zondag toekomende, 24" dezer, zullen er alhier feesten plaets hebben ter gelegen heid van de inhulding des steenwegs beschikt om deze gemeente aen die van Ledeghera te verbindeD, en aen den steenweg leidende van Meenen naer Rousselaere en Brugge. In den nacht van zondag tot maendag laetst, heeft een brand, aen de kwaedwilligbeid toege schreven, twee graenmyten vernield; de eerste 8000 schoven tarwe én de tweede 5ooo schoven rogge inhoudende, eigendom van sieur J. Saelens, landbouwer en schepene alhier. Men rekent de schade op 3,060 fr. en niets was tegen brandgevaer verzekerd. De plegers dezer misdaed zyn nog niet gekend. Loo. De ingenieur, gelast met het bestuer der groote werken voor de verbetering der water- afloozing van den Yser en van Veurne-ambacht, is alhier aeugekomen. Deze ambtenaer zou verzekerd hebben dat men, met het begin van 't aenstaende jaer, op verscheidene plaetsen te gelyk de noodige weiken zal aenvangen.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3