HMiiDiMiiiTOia» Gazette van Yperen. ARRONDISSEMENT YPEREN. 1°. Bergen (Henegauwen) j. Herenthals p. Geeraerdsbergen v. 2°. Rousbrugge p. en v. Sotteghem v. 3°. Maria Oudenhove j. en p. Ronsse j., p. en v. Schellebelle p. Abltre, Herzeele en Ronsse v. 4°. Lier j. Audenaerde v. Thielt v. 6n. Yperen v. Bergen-S'-Winocx j. en p. A velghem, Steenvoorde en Veurne v. Nieuwe maen den 5°, 5 ure 18 min. s'avonds. Eerste kwartier den 13°, 8 ure 52 min. s'avonds. Volle maen den 21", 2 ure 34 min. s'morgens. Laetste kwartier den 27°, 5 ure 44 min. s'avonds. BERGERSTAND DER STAD YPEREN Kantoor van den Notaris VAN EECKE, zoo bloejende en voordeelig gesticht van wegens sommige ouverdrageryks aengerand wordt? Uit inzigt alleen der stoffelyke voordeeleo die het te wege brengt, zoude het moeteu van den kant van een iiberael bestuer inet voldoening en geuegend- heid behandeld worden. De stedelyke regten op de haver zullen voortaen zyn van 85 cent. per honderd kilogr. Indien het plan van den steenweg van Yperen naer Armentières, te beginnen van Meessen door Ploegsteert uitgevoerd wordt, dau zal Yperen eene toelage geven van fr. 8,000. De Stadsbudget voor 1859 is vastgesteld in onfangsten op fr. 222,262-07 c. en in uitgaven op fr. 222,067-99 c. Zeventien duizend franken zyn uitgesteken voor de aerdewerken te doen aen de boulevards en wandelingen roud de stad; en daerby nog een toemaetje van vier duizend franken voor het beplanten en het bemooijen der hovingen. Zoodan EEN EN TWINTIG DUIZEND franken besteed lot lust en voldoening der wandelaersü Wanneer al die hovingen en wandelingen eens zullen in stand en bloei zyn zal de publieke hof dan niet een onnuttig meubel geworden zyn, hetwelk nogtans jaerlyks eenige duizenden franken aen onze beurze kost? Waerom denken de heeren van het Stadhuis niet om dienen hof, in 't midden der stad gelegen, by perceeien te verkoopeu Men zou daervan nog al een tamelyk sotnmeken maken. Volgens zekere inlichtingen vernemen wy dat'er hier en daer te lande somlyds onregelmatigheden plaets grypen in de gemeente en liefdadige be sturen, byzonderlyk wegens de verpachtingen der goederen die hun loebehooren. Wy ontfangen dieswegen vragen van onder zoekingen aen dewelke wy volgens wet en regt, in een toekomende nummer, ten voordeele van 't gemeeoebest zullen voldoen. Poperinghe. Meo schryft ons uil Londen, 22° october Er isgroote vraeg in de hoppe van eerste en tweede kwaliteit. De verhooging der pryzen blyft voortduren. Men schryft uit Bousies (Frankryk) 22" october De verhandelingen in de hop zyn voor de kooplieden onmogelyk geworden; eenige zyn niettemin gedaen geworden aen 90 tot 100 fr. de 5o kiiog. Alsook uit Haguenaeu (Frankryk) op de zelfde dagteekeniug Sedert eenige dagen is de hoppe met drift door vreemde kooplieden aenge- kogt geweest ter prvs van 200 fr. de 5o kilog. en boven de ronde pryzen der markt. Er is nog wenige ware ter plaets en in de omstreek. Boesinghe. Vrydag der voorledene week is er een ongeluk voorgevallen in den molen van Peeue-Bonte. De genoemde Pieter De Coninck, landbouwersknegt, is op het hoofd geraekt geweest door eenen zak meel, die van de koorde losgescho ten is. Wy vernemen dat de ongelukkige maendag is overleden. Vlamertinghe. Zondag avond 24° dezer, een der konvooi-wachters van den trein des yzerenwegs van West-Vlaenderen, de genoemde Vande Winckel, is alhier van het koDvooi gevallen, en is letterlyk de tien teenen afgesneden geweest; de ongelukkige verkeert in eenen gevaerlyken staet; men vreest dat de Tétanos zich verkiare, en dan ware de man verloren. BINNENLANDSCII. VeURNE. Onze vaert naer Duinkerke levert op dit oogenblik eene zware zeldzaetnheid op ten gevolge der aenhoudende droogte, is het water van deze vaert zout geworden en een groot getal krabben, garuaten, enz., bevinden zich nu in hetzelve. De overvloedige haringvangst aen de Panne, geeft op dit oogenblik, in de omstreken van den yzeren weg van Veurne, eene ongewone beweging; dagelyks worden er groote hoeveelheden visch naer de geraeenteo gezonden, die eene talryke bevolking hebben. Oostende. De laetste sloep is terug van de groote vischvangst van den zomerabberdaen. De invoering van den Doggerhank en van Feroë heeft dit jaer beloopen tot 12,oo5 tonnen. De gemiddelde prys van geheel het loopende jaer voor de groote visschen van den Doggerhank is geweest van 5o tot 53 franks, terwyl dat in 1857 de middepprys was van fr. 47 tot 5o en in i856 van fr. 36 tot 43. Houthulst. Men deelt ons uit dees' ge meente eenige byzonderhedeu der plegtigheid die aldaer plaets heeft gehad in hel leggen van den eersten steen der kerk, op Donderdag 2ion dezer Om 11 ure kwam Z. H. de Bisschop van Brugge, met een aental andere hooggeplaetste persoonen, onder welke de heer senateur Cassiers en de mark- gravinne De Patin, onder wier beslier en op wier kosten de kerk gebouwd wordt, de heeren Graef de Bethune, en Dujardin, van Brugge, Burggraef de Patin, van Langemarck, de eerw. heeren Dekens van Thielt, Poperingbe^en Dixmude, de heeren pastors van Zarren en Woumen, de heeren Van- dromme-Dassonville, lid der bestendige deputatie, De Snick, burgemeester van Couckelaere, enz., van het kasteel des hoeren senateur Cassiers, op Houthulstplaetse toe, en begaven zich naer de kapel. Eene ontelbare menigte menschen van gansch die omstreek, stonden tegen elkandor geperst, om den kerkvoogd van West-Vlaeuderen te zien. Men zag de bezemakers met hunne grauwe vest en roode ondervest nederknielen en hunne kinderen Bisschop aenbieden; de vrouwlieden, op haer uiterste best gekleed, knielden insgelyks neêr om den zegen van Zyne Hoogw. te ontvangen. Na de plegtigheid begaf zich de stoet wederom naer de kapel, en van daer naer het kasteel des heeren senateur Cassiers. De Knock. Sedert donderdag 28° dezer tot den 2" november is de doortogt over de brug ge noemd de Fereeniging op den Yser belet, uit hoofde der weikingen die er aen moeten gedaen wordenden zelfden tyd zal de bevaring op dit punt ook niet konuen gedaen worden. JAER-j PEERDE- EN VEEMARKTEN. NOVEMBER. J. beteekent jaer-, Ppeerde-, en V. veemarkt. MAENLOOP VOOR NOVEMBER. BEITENLANDSCH. London. Een dagblad maekt de volgende berekening De markies van Westminster, een der rykste grondeigenaers van Engeland, geniet een inkomen van 4oo,ooo pond sterlings of 10 miljoen franks. Dus ontvangt hy omtrent 27,400 franks daegs, i24o fr. per uer, en elke mael dat de secondewyzer verspringt, brengt zulks hem over de 35 centimen by. Marseille. Inlichtingen uit den Oosten gekomen spreken van de ontdekking eenér droe vige ziektedie men met de middel-eeuwen geloofde verdwenen te zyn. Er is gewag van eene etterachtige leproosheid welke muzulmansche pel grims uit Mekka medegebragt hebben, en welke de egyptische overheden genoodzaekt hebben van eenige gezondheidsvoorzorgen te nemen. Napels, den i6°n october In den morgend van ion dezer maend, ten negen ure en half, heeft eenen hevigen schok van golvenvormige aerdbe- ving, die zes seconden geduerd heeft, zich doen gevoelen te Lecce, te Brindisi, te Tarenten en te Burg. Zeer gelukkiglyk heeft men geene rampen te betreuren gehad, behalve eenige schade aen de aertsbisschoppelyke kerk van Brindisi. Lissabon, 2 3" october. De zaek van den Charles-Georges is vereffend. Portugael geeft het schip terug, te Mosambika in beslaggenomen. De schadeloostelling zal betaeld worden zonder dat het noodig zal zyn van de tusschenkomst der beslissing van scheidslieden. Al de moeijelykheden zyn geeiudigd. Van «3rn tot 89»" October. n Mannelvk geslacht 4 c Geboorten) t samen b. Vrouwelyk 2 IIuwelyken 2. Demey, Josephus, dag loner, en Fanderzype, Sophia, kantewerkster. Sonneville, Karolus, dagloner, en Devriese, Maria, dienstmeid. Sterfgevallen 6. Smagghe, Rosalia- Jacquelina, kantewerkster, 77 jaren, weduwe van Jan Bonte, Sint-Jans Hospitaelstrael. Blomme, Dominicus, 74 jaren, landbouwer, ongehuwdSint-Jacobus buiten. Rosoor, Theresia, 80 jaren, kantewerkster, weduwe van Angelus DecldevreRavestraet RamoenLudovica, 82 jaren, rentenierster, weduwe van Ludovicus Dumorlier en van Josephus Reynaerl, Rysselslraet. Laheye, Carolina t6 jaren, kantewerksterSint- Jacobus buiten. Joos, Karolus, 76 jaren, gewezen beenhouwer, ongehuwd, Dixmud- straet. DepledtJacobus 81 jaren, koper slager echtgenoot van Catharina d'Hellem, Paddepoelstraet. KINDEREN BENEDEN DE 7 JAREN. Mannelyk geslacht tt t sameu 2* Vrouwelyk 1 TE YPRE. 6°" November i858, ten 2 uren namiddag, INSTEL, in d'estaminet den Boerenhol, te Yperen, van i° - Een Hofstedeken in Bixschote, groot 5 h. 3g a. 70 c., gebruikt door BSfiggH Petrus Marent. 2° - 1 h. 91 a. 3o c. Zaeiland daer by gebruikt door denzelven. 3° - 0-91-90 c. Zaeiland te Boesinghe, gebruikt door Francis Vercruysse. 4° - 2 h. 46 a. 60 c. Land in Reninghe; gebruikt door Francis Laconr. 5° - o h. 87 a. 90 c. Land in Reninghe, gebruikt door Karei De Coene. 6° - o h. 84 a. 80 c. Bosch in de Wyngaerd bosschen te Langemarck. - Boschwachter Engel Hartezoone.)

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3