Gazette van Yperen. -6 moeten wederstand bieden of zich laten medeslepen door den revolulionnairen stroom die gedurig klimt. Wy vreezen dat zy tot dit laelste zullen besluiten, alhoewel tegen hunnen dank zy zyn trouwens al te hoogmoedig, al te trotsch om te bekennen dat zy hun Vaderland in 't uiterste gevaer gebragl hebben. Er blyft ons nog te onderzoeken welke de inziglenzyn van de demokratieke party, en wat er ons te doen staet om ons tegen hunne revolulionnaire plannen te ver zetten. YPEREN. ,\TeParys verkoopt men het ossen vleesch 92 centiemen den kilo, en men betaelt het in onze stad fr. 1-50. 'T is 52 centiemen meer dan te Parys. Hoe kan men dit uitleggen, nu dat de prys der beesten vermindert? ARRONDISSEMENT YPEREN. Over eenige weken hebben wy ïn ons blad bewezen dat de pryzen der granen zouden dalen. Hetgene wy voorzeiden is gebeurd en wy mogen heden stellig hou den staen dat de pryzen nog zullen dalen. In Frankryk dalen de granen op alle merkten; zie hier de midden pryzen per hektoliter sedert het begin des jaers op de fransche merkten: january 17 fr. 36 c.; february 16 fr. 98 c.; maerte 16 fr. 89 c.; april 16 fr. 24 c.; mei 15 fr. 90 c.; juny 16 fr. 41 c.; july 17 fr, 56 c.; oogst 17 fr. 06 c.; september 16 fr. 20 c.; october 16 fr. 90 c. De vorst dien wy over eenige dagen gehad hebben heeft veel kwaed gedaen aen de beeten die nog te velde stonden of uitgedaen zynde, nog niet gedekt waren. Vele van deze zullen vervrozen zyn. Eenige partijen aerdappels die nog in hel land stonden hebben ook veel geleden. Wy vernemen van alle kanten yan ons arrondissement dat de landbouwers veel vlas zullen zaeijen. Zy hebben gelykwant de opbrengst van dit jaer is van slechte hoedanigheid en indien het vlas, het aen- staende jaer, lukt, zal het zeer duer zyn. Wy denken eenen goeden raed te geven aen de landbouwers met hun aen te wak keren om vroegtydig zich te voorzien van linzaed. De hoeveelheid zal er niet zyn, en te Riga,gelyk hier, heeft men er veel slecht opgedaen. Het roozenzaed ontbreekt by onze land bouwers en allen zullen verpligt zyn meer Riga's linzaed te zaeijen als de andere jaren. Weinig zaed is lot nu toe aenge- komen en later zal het raer zyn en hoogen in prys. regtbanken. De 4° kamer van hel hof van appel van Brussel korrektionnele kameris sints eenige dagen bezig met verscheidene min of meer zware zaken, wegens vervalsching van levens middelen. 'T is nog maer weinig geleden dat het hof reeds met veel strengheid was te werk gegaen ten opzigle van eenen koopman van Brussel, om tarwe meel verkocht te hebben dat door de my ten was doorkuaegd en met boonmeel ver mengd geworden was. Heden is het een meel-fabriekant, gevestigd te Luik. die door het hof veroordeeld geworden is lot de gevangzitting en andere byvoegelyke straffen en boeten. Jan Pieter Moulon,meel f abriekant te Luik, was betigt van zyn tarwe meel vermengd te hebben met meel van peerdenboonen en andere. De betigting trof eene hoeveelheid van 100 zakken, die in twee gelyke parten naer Brussel verzonden waren, in augusty i85y. Uit dien hoofde voor de korrektionnele regt- bank van Brussel betrokkenbragt de betigte een verdedigingsmiddel by, die de bevoegdheid dier regtbank te builen ging, dus verklaerde deze zich onbevoegd in de haer voorgebragie zaek. Het openbaer ministerie beriep zich tegen deze beslissing, en het hof van appel hervormde het vonnis, in july 2858, onder voorbehoud van zelve de zaek te onderzoeken na hare vakantien. 'T is den 11n dezer dat inderdaed de zaek voor gemelde hof geroepen geworden is. Het hof heeft den betigte Jan-Pieter Mouton verwezen tot 5 maenden gevang 5oo franks boete, de aenplakking van het vonnis aen de Paleizen van Justitie en Stadhuizen van Brus sel en Luik, en eindelyk tot de afkondiging van hetzelfde vonnis, insgelyks ter zynen kosten, in de dagbladen /'Éloile beige en de Gazette de Liége. Een kruidenier, G. Bergen genoemd, be trokken uil hoofde van vervalsching van eet waren, is er beter koop dan de vorige van afgekomen. De korrektionnele regtbank heeft deze verzachtende omstandigheid aengenomen dat de vervalsching der suikery en peper, aen den betigte opgelegd, het werk kon wezen van den fabriekanl die deze waren aen den winke lier geleverd heeft. Diensvolgens is Bergen maer verwezen geworden tot 3 dagen gevang en io fr. boete. Eolgens het laetste verslag van het stedelyk bestuer van Brussel, heeft de ontleding toever trouwd aen stads scheikundige, schandelyke vervalschingen voor den dag gebragl. In veertien stalen suikeryhebben de ontledingen de tegenwoordigheid bestatigd van eene bruine aerde of eene soort van oker, die met i o a 12 p. h. de hoeveelheid assche der zuivere suikery overtrof. In veertien stalen peper, heeft men om 3o lot 5o p. h. rystmeel of ameldonk in poeijer gevon den in een ander stael vond men 9 tot 1 o per honderd zand. Flytige vervolgingen worden ingespannen tegen alle degenen die, zonder achtneming op de openbare gezondheid, zich overleveren aen hel verkoopen van verva/schte eetwaren. De opneming der misdryven tydens hel voorledene bestuerlyk jaer begaen, heejt aen de gemeente- raed van Brussel 4o processen- verbael aenge- duid, die aen den prokureur des Konings verzonden geweest zyn, uit hoofde van soort- gelyke vervalschingen. Zy worden geplaetst onder de klas der misdryven tegen persoenen gerigl. De korrektionnele regtbank van Brussel heeft de tegenspraek verworpan vaD Josepbus Doodelet re St.-Gilles, tegen een vonnis 'twelk hem, by verstek, veroordeelde lot 8 dagen gelang en tot 100 franks boet, voor vervalsching van suikery- wortels, ale eetwaer gerekend. Het vonnis zal dus zyne uitvoering hebben. 11ÏOW By koninglyk besluit van 3o" October, is de ontslaggeving van M. J. Renty, van zyne bedie ningen van notaris, ter verblyfplaets van Yper. In menige steden zyn er maetregels genomen om den prys van het vleesch door de beenhouwers zoo hoog gehouden te doen dalen. Indien er ten opzigte der bakkers alle week eenen taxe in het brood van wegens de stads overheid wordt vast gesteld, waerom zou men het niet konnen doen ten opzigte van de beenbouwers in bet vleeccb. 'T is immers wel bekend dat deze laetste, om zoo te zeggen een monopolie hebben iogerigt hetwelk de burgery eo de werklieden belet de zoo noodige spys aeu een redelykeu prys \e verschaffen. Eetwaren.Als een bewys van den goed koop der levensmiddelen, mag men aeohalen, dat langs de Polderkanten de aerdappels dermate over vloedig zyn, dat de beste soorten niet boven de 5 banks, per honderd vier kilos, verzet kunnen worden. Dit is de gewoone prys van voor 1845, wanneer de ziekte zich in juny 't eerst vertoonde. Ook de prys der granen ondergaet den invloed van den overvload der weldadige knolvrucht. De tarwe tegen 18 franks, de rogge aen it fr., de boekweit aen 11 fr. 5o centiemen, per hektoliter, zyn normale pryzen. Maer niemand zal begrypen, hoe het vleesch zoo duer kan blyven, by den goedkoop der voedsels voor de beesten. B1NNENLANDSCII. Brugge. Op de veemarkt van diosdag 2" dezer, telde men 333 beesten; de goede hoeda nigheid maekte er het meeste getal uit. Een besluit van 3o october, verleent aen de provintie West-Vlaenderen eene hulpsom van 022 fr. om haer te helpen de kosten betalen voor het onderhoud binst 1857 der voodeliugen en ver latene kinderen. Een koninglyk besluit van 8 october bepaeld dat, by afwykiog van artikel 43 des reglements vau 10 december i852 op de provintiale voorzie nigheids-kassen ten voordeele van de lagere on der wyzers der plattenlandsche gemeenten, de we duwe zonder kinderen, die hertrouwt, de helft van baer pensioen behoudt. Den 29 dezer zal de 4'zittyd van het Assi senhof van Westvlaenderen alhier geopend worden, onder het voorzitterschap van M. den raedsheer Ooraet. Westkerke. Gedurende den nacht van 27" tot 28° october, heeft alhier, een brand een huttekeu in asschen gelegd, toebeboorende aen sieur M. Van Massenhove, van gezegde gemeente, en bewoond door de genoemden F. Billiouw eo F. Maertens, werklieden. Men kent de oorzaek van dezen brand niet; de verliezen worden geschat op omtrent 48o franks, en niets was tegen brandge- vaer verzekerd. Kortryk. Een brand is zaterdag laetst ten elf ure 's morgens uitgeborsten in eene hofstede toebehoorende aen M. den baron Bethnne, en staende neffens zyn kasteel te Marcke, by Kortryk. Deze hofstede was bewoond door den genoemden Dumortier. De muren alleen zyn blyven staen. Het mees- tendeel van den huisraed en al het vee zyn gered geweest, maer daerentegen is eene groote hoeveel heid vlas de prooi der vlammen geworden. Men schat er de weerde van op omtrent 18 duizend franks, en tot overmaet van ramp, schynt het dat dit vlas tegen brandgevaer niet was verzekerd. Het schynt dat er over twee of dry dagen sprake is geweest van verzekering, maer, niet overeen gekomen zynde met de maetschappy, had de boer het uitgesteld tot het toekomende jaer. Volgens de verklaringen van den gebuer, zou het vuer in de vlasmyten gesteken geweest zyn door kinders met fosfoorstekjes! De brandspuiten en de pompiers van Kortryk, vergezeld van een groot getal Kortryzanen hebben zich ter plaets begeven; in weerwil hunner poo gingen, heeft men niet het minste van de hofstede

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3