Sedert dal de liberalen de meerderheid in de Kamers verkregen hebben door de kiezing van 10" December, houden zy slaen dal de meerderheid der kiezers, ja zelfs der Belgen, liberael is. Weten zy dan niet meer hoe zy de meerderheid in de kiezin- gen, door bedrog en door de bevreesdheid de kiezers in te jagen als geschamoleerd hebben? M. Rogier's JManifeste, geplakt aen al de hoeken der straten en gehangen in de herbergen ten platte lande, was toch niets anders als eene bedreiging, waerby de kiezers gepraemd waren in den libera len zin te stemmen, op straiïe van de mei dagen te zien erbeginnen. Indien alle vredezame burgers zich reglzinniglyk mogten uitten, indien zy niet te vreezen hadden voor de vervol gingen der liberale gasten, voor wien alle middelsgoed zyn, watzou men verwonderd staen te zien dat meest al de Belgen den vrede begeeren onder de waerborg der Grondwet, welke ons het kongres van 1830 heeft geschonken? Wie zyn dan die man nen die op ons land hunnen yzeren erm doen wegen? 'T zyn eenige ontaerden, die geene principien van godsdienst, noch van zedeleer meer hebben; 'l zyn vreemden, bezonderlyk franschen, die gebannen uit hun land voor hun slegt gedrag, of rond- loopende om een stuk brood te winnen, hunne pen verkocht hebben aen 's lands vyanden. Zy schryven gazetten in welke alles dat godsdienstig, alles dat vader- landsch is, wordt aengerand en gedoemd. Uier is het eene hollandsche jood, die zyne gal uitspouwl tegen onze eerbied- weerdige Bisschoppen; daer is het een fransquillon uit Frankryk gejaegd omdat hy de wapens tegen zyn vaderland opge nomen heeft en in 1848 tegen zyne mede burgers gevochten heeft in de stralen van Parys. Ziel gy dien italiaenschen schryve- laer? 'T is een van dezen die opgestaen zyn tegen den Paus en die de revolutie heeft helpen maken te Hoornen. Daer zyn die gazelleschry vers die dagelyksop het papier zetten en in druk geven alles dal ons land onteert. 'T is niet dat er onder die kwasten ook geene Belgen gevonden worden. Daer zyn Gazette van Yperen. er tnaer te veel in alle onze sleden, zelve in de kleinste. Deze schryvelaers zyn knapen die aen het schotelken zitten, of die werken om er aen te geraken, met hun zoo gezeid liberael versland ten groolen dage te stel len. Hier is een advokaetje zonder werk die wilt een plaetsje krygen, daer een bu- ralist die volgeern zou een trapjen hooger klimmen en ginder somwylen ook al een professor die een kruisken lust. Dusdanige mannen zyn hetgene men noemt het verstandige en verlichte deel der liberalen! De andere fluiten, lieren en dansen op den loon van hetgene zy lezen! Gansoh het liberale boeltje gehoorzaemt aen de aenporring van vreemden en van heerschzuchligen die den naera van Belg niet weerdig zyn. Wie kan verstaen dat persoonen toebe- hoorende aen treffelyke familien in het liberaelspel meê doen? Zy hebben toch daer niets te winnen indien zy denken dal zy door hunnen naem aen het hoofd zyn der beweging, de tyd zou wel eens kunnen komen op denwelken zy de sullen zyn van het spel. Wie heeft er meest te verliezen? Zyn hel de schryvelaers?... Deze schryven tegen de arislokraten, gelyk tegen den paus en de priesters. De arislos zyn, volgens hun, degenen die goederen bezitten welke zy zelve begeeren. Waren er geene ryke liberalen die van het kieken hoofd spelen, de gasten die geen kazak hebben zouden zoo veel laweil niet maken. Ongelukkiglyk velen zullen de oogen maer openen wanneer het zal te laet zyn. Wanneer er op zee tempeest aenstaende is, dan ziet men, men weet niet van waer, vreemde vogels verschynen die onrust roerende geschreeuwen laten hooren, maer toch erkend worden als roofdieren gereed zich te voeden met de lichamen der schip breukelingen. Aldus ook, wanneer er politieke onlus ten in de lucht zyn, ziet men als uit donkere holen verschynen, kwasten die met bran dende en linksche oogen loeren op den buil dien zy in hun verkankerde hert begeeren. Inlusschen zwerven zy rond en braken hunne vergiftige smaedwoorden uit tegen allen wie eerlyk is, tegen allen wie achting er eerbied verdientzy sparen zelfs weldoende vrouwspersoonen niet. En denken dal er mannen zyn,aen hooge en welbekende familien toebehoorende, die zulke roofvogels koesleren, dwaes genoeg zyn, om erm en erm in sommige hitsige omstandigheden met hun in 't publiek te verschynen,.hun in hunne huizen binnen te laten, van hun komplimeuten te aen- veerden die naer oproer en plundering rieken! Tot welke uitzinnigheid en verblindheid toch de partygeest sommige mannen lei den kan! De liberalen, aengehitst om hun godde loos en kwaedaerdig werk te voltrekken, hebben vastgesteld ons land alle slach van ongerymdheden te doen ondergaen. Het liberalismus is wel zekerlyk de tegenstreving yan het geloof; de franc- raagon Verhaegen heeft het gezeid in zyne vermaerde aenspraek aen de jonge studen ten van de brusselsche Universiteit. 'T is dan niet wonder dat de liberalen den oorlog voeren tegen den Godsdienst, dat zy Paus, Bisschoppenen Priesters zonder ophouden aenvallen. De Godsdienst gebruikt zynen invloed om de menschen te verbeterendus moeten de liberalen, om tegenstelliglyk te werken, hunnen invloed gebruiken om de menschen slecht te maken. En inder- daed zy handelen in dezen zin. Zy vinden alle middels uit om de menschen te vor men in hunnen zinzv streelen de driften en schryven zonder ophouden dat de Godsdienst eene hatelyke zaek is, omdat zy het voldoen der driften niet loelaet. Wanneer men die dertig of veertig liberale gazelten doorleest, die alle hetaeld door de francmagons, alle belaeld om dagelyks den oorlog te doen aen God en aen de wereldsche overheid, dagelyks het land door worden verspreid, dan ziet men niets anders als hetgene wy daer komen te zeggen. Iets dat wonderens weerdig is, 't is dat al die mannen die dezen oorlog openllyk verklaren, Franschen, Walen of Joden zyn.. Een Bourlard, een Defré, een Godin, een Quinet, een Proudhon, dat zyn al namen die geen vlaemschen oorsprong uitwyzen. De Vlamingen zyn altyd meer als de fran schen hunnen Godsdienst aengekleefd ge weest en zy zouden zich moeien schamen hel eens te zyn met de goddelooze mannen die den vlaemschen naem zelve meermaels hebben gehoond. Wy weten nog allen: Wal waelsch is, valscli is. Wy moeten schrikken op het gedacht der beproevingen welke wy nu ondergaen. Het gaet er op aen of wy onze politieke grondstelsels zullen bewaren of die zullen zien vernielen: of wy zullen vry blyven in onze Godsdienstige gevoelens, of wel in dien wy ons zullen zien ontnemen de vry- heid van onderwys, de vryheid van goede werken te doen, misschien ook de vryheid van byeenkomst. De liberalen gaen vooren uit met het uitslrooijen hunner misdadige handelin gen; zy verleiden het volk door alle mid dels die aenlokkende zyn; zy leiden ons tot eenen aenstaenden ondergang; en wan neer het zal te laet zyn, zullen velen hun ne oogen openen om te zien hoe diep zy gevallen zyn. De pligt der gouvernementen bestaetin het kwaed, 't is gelyk van waer het komt, te beletten. Die magt welke men Gouver nement noemt, wat doet zy om hel volk gelukkig te maken, om van hetzelve het kwaed te verwyderen. Welke zyn de ge voelens van het gouvernement? welke middels gebruikt het tot het goed? 'T is tyd dat de ministers er op denken; indien zy het kwaed niet beletten, zy zyn de grootste pligtigen. De invloed van het Gouvernement helt gansch naer den kant onzer vyanden. Niels wordt ergedaen om ons uit den afgrond te helpen; de sluer- mannen zyn dronke en toen de schipbreuk zal geschied zyn, de geschiedenis, het na komelingschap zal te boeke stellen de na menvan deze die het land hebben verloren, loeien, door de mond van de HaussyTrsch en Frère, die het art. 84 der gemeentewei hebben uitgelegd in eenen zin legenslrvdig eten dezen die door het Fransche, het Hollandsche en het Belgsche Gouvernement, tot over eenige jaren altyd aenveerd was geweest? Zoo dan het wil lekeurige der logieri zal voortaen moeten de wet maken! onze wet en de wil van het volk zal moeten wyken voor den wil en den dwang der Francmafons J Armzalig ministerie, slavelyk werktuig der Demokralen, waerloe zult gy ons F ader land geleiden Waerscbynelyk zal de antwoord aen de Troonrede lot politieke redetwistingen plaets geven; het minisierie zal alsdan moeten zeggen wat hel in de Troonrede of bewimpeld of ver zwegen heeft, want, vergeten wy hel niet volgens M. Rogier, leven wy onder een dry dub bel regtzinnig minisierie. Leve dan de regtzin- nigheid! Dat ome slaelsmannekens ons regtuit zeggen wal zy willen en waer zy naer toe stre- ven.Willen zy met de revolutie vooruit, ja of neen Die vraeg bevat den ganschen toestand.

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 2