zoo als deze van degene die wettelyk gestreden hebbende, regt zullen blyven staen op de puinhoopen. de stukken van degeschuerdeConstitutie nog in de hand; en het volk intusscben zal de boete beta len. Na de koninglyke zitting, is het Senaet byeen gekomen en heeft zyn bureel samen gesteld gelyk het verleden jaer, te weten voorzitter, M. de prins de Ligne, met een parige stemmen; ondervoorzitter, M. d'O- malius, met 27 stemmen tegen 17 gegeven aen M. de Renesse; tweeden ondervoor* zitller, M. de Tornaco; sekretarissen, MM. Spitaels, de Thuin, Dutrieu de Terdonck en de Pitteurs Hiegaerts. De kommissie gelast met de antwoord aen de troonrede op te stellen, is samen gesteld geworden uit vier kalholyken, te weten MM. d'Omalius, Desmanet de Biesme, Deilafailie, en De Block. De kandidaten der liberale party waren MM. de Renesse, de Tornaco, Van Schoor en de Selys-Lonchamps. De Indépendance zegt dat de samenstel ling van die kommissie een slacli van oor logsverklaring is aen het ministerie. Gazette van Yperen. YPEREN. ARRONDISSEMENT YPEREN. SEN'AET. Zitting vau dinsdag 9». Zitting vau den ioQ. Het Seoaet beeft de lezing geboord door M. Deilafailie gedaeD van de antwoord aen de Troon rede. In de zitting van den xi" heeft ze dezelve onderzocht. Zy bestaet slechts in eene omroe keering van de Troonrede. KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. Zitting van woensdag ion. M. Verhaegen is voorzitter gekozen door 56 stemmen tegen 20 gegeven aen M. De Theux. Eerste ondervoorzitter M. Oris met 54 stemmeo tegen 21 gegeven aen M. De Naeyer. Tweede voorzitter M. Dolez met 56 stemmen tegen 16 gegeven aen M. De Naeyer en x aen M. Defré. MM. Vermeire, Crombez, Vandersticbelen en Demoor zyn als sekretarissen herkozen. De kommissie lot het opstelleo van de antwoorde aen de Troonrede bestaet uit de HH. J. Lebeau, Loos, Oris, Dolez, Devaux et De Naeyer. ^-moaprg--— REGTBANKEN. De korrektionnele regtbank van Brugge heeft zich ootaogs bezig gehouden met een nog al groot getal zaken, betrekkelyk de kantennyverheid. Er zyn veroordeeliogen uitgesproken geworden tegen spellewerksters voor misbruik gemaekt te hebben vau bet vertrouwen der koopliedenal eerste grondstoffen ontvreemdende welke hun waren toevertronwd geweest, om ze te gebruiken tot het maken van kleiue kantjes, gezegd Loopertjes. Hei keizerlyk geregtshof te Parys, kamer van beroep voor korrektionuele politiebeeft een vonnis van eersten aenleg van 't departement der Seine bekrachtigd, luidende dat een bakker straf— baer is als hy eeu gedeelte boonmeel mengt onder 't meel of de bloeiu waervan hy brood bakt. Een meelkoopman te Parys had twee per hon derd booniueel onder zyne bloem gemengd, voor gevende dat dit beter brood uiaekte en in plaets van gist kon gebruikt worden. Het hof heeft vetklaerd dat de inmenging van boonen wel niet schadelyk aen de gezondheid is, maer dat dit de deur open zet voor andere verval- schingen die schadelyk zouden kunnen zyn, en bekrachtigt derhalve het vonnis, met vermindering van boet, om de verzachtende omstandigheden. De regtbank vao eersten aeuleg had de boete bepaeld op 25o franks. Zaturdag laetsl, 6° dezer, heeft de Gemeente- raed openbare zitting gehouden. Wy houden hier eenige punten voor, waerover er gehandeld is geweest. bakkers, mulders en graeuhandelaers vragen dat by maetregel van politie, het de zakkedragers alleen zy toegelaten de koornzakkeu te verdragen. Wanorder is er altyd op de markt door het groote getal van mannen die zich lot dit werk in legeuwil der eigenaers aenbiedeo. M. Ern. Merghelynck vraegt voor zich zeiven de beraagtigiug om ten zyneu koste eene vout te leggen op eeu nog open deel van den Yperlée tusscheu den hof van het huis van wylent Mmo Merghelynck en het huis Woels; toegestaen met vrugtgebruik op voorwaerde vau eene jaerlyksche betaliug berekend op de weerde der uitgestrektheid. De naemlyst der arme kinderen die het koslelooze ouderwys in de gemeente school ontvangen is verdeeld x35 nieuwe ingeschrevene, 307 reeds ingeschrevene te samen voor de dagschool 442 in de avondschool zyn er 91; en daerby 44 meis- jens waervan 20 nieuwe iugeschrevene in de aeo- veerde school van Jouffw. Riout. De Raed aenveerdt de gifte gedaeo door M. den ridder Karei Hynderickx en Mmo Felicie de Ghelcke zyne gemalin, van eene som vau fr. 5,000, aen de Hospicien van Yperen, bestemd tot het stichten van een bed in het gesticbthuis genaemd Nazareth. Op het verslag door M. Becuwe gedaen, keurt de Raed goed de plans en bestekken voor bet bouwen vau-een slagthuis, en beslist dat de stuk ken tot goedkeuring zullen tot de hoogere overheid gezonden worden. M. Beke leest zyn verslag op de kwestie van het vlasrotten in de Leye. Het Staetsbestuer stelt voor bet rolteu te verbieden gedurende drie maenden. De Handelkamer met de eerste kommissie vau den gemeenteraed is van gevoelen aen het Staetsbestuer toe te staen de beinagtiging vau het rotten te ver bieden gedurende zes weken; en vraegt dat dit zou voor goed vastgesteld worden en niet als beproe ving, om dat er niets nadeeliger is aen de vlasny- verheid dan de onzekerheid. Er zal voortaen geeo stadsregt meer ontvan gen worden op de oranje appels noch ook op de ydele flesscben. Poperinghe. De hoppemarkt van Aelsl in datum 6° dezer was wel voorzien; koopers en ver- koopers waren allerbest gesteld; in min dan eene uer was alles weggenomen aen den prys van 70 tot 76 fr. Deze groote beweging komt hier uit voort, dat de belgsche brouwers geproefd hebben te werken met engelsche hop, die aen hunne verwagting niet heeft beantwoord, aengezien de engelsche hop die men ons afzendt niet beter is dan onze wilde hop, terwyl de beste hoedanigheden in Engeland ver kocht worden van 13o tot t4o fr. de 5o kilog., en onze brouwers hebben liever hooger pryzen te betalen om zich iolandsche te verschaffen. In weerwil van den boogen prys der hop in Duitschland, waer hy zeer duer is, heeft men daer de engelsche hop gansch verlaten en begint men zich tot de markt van Aelst te wenden. Deze om standigheden doen voorzien dat eene verhooging van prys in korten fyd zal plaets hebben. Mm. Vramhout-Bruynooghemoeder van M' Vrambont, gouverneur ad interim, is alhier gestorven iu den ouderdom van 8x jaren, in de zelfde kristelyke en godvruchtige gevoelens die haren langen levensloop hadden gekenmerkt en haer als een voorbeeld hadden doen beschouwen. Meessen. Eene diefte van eetwaren en kleingeld is in den nacht van 4'" lol 5'° dezer maend alhier gepleegd geworden ten nadeele van den genoemde N. Coie, herbergier aldaer. De daders dezer, diefte zyn lot heden onbekend. Wervick. Men schryft ons uit Geeraerds- bergen De prys van den tabak waervan er alhier eene groote handel bestaet, is in daling. Hy is beden van fr. 3o tol fr. 38 de 5o kilogr. eerste kwaliteit, en van fr. 18 tot fr. 22 de tweede. Merckem. In den nacht van 3in october tot x" dezer, is er eene diefte met braek gepleegd geweest, ten nadeele van sieur L. Platei wagen maker alhier. De dieven zyn in den werkwinkel van dezen ambachtsman gedrongen, al de deur instootende, van waer zy eenig werktuig medege nomen hebben, ter weerde geschat van 25 fr. De daders dezer diefte zyn tot nu onbekend. Lyst der juréen aen hel arrondissement Yperen loebehoorende die zullen oordeelen over de zaken gebragl voor het Hof van assisen van FF est-Vlaenderen, in de eerste serie van het vierde kwaertael x858, welke te Brugge zal beginnen den 29'" november. MM. Ch. Boury, koophandelaer te Rousbrugghe- Harioghe. L. Van Heule, advokaet te Yper. OFFICIEELE AKTEN. By koninglyk besluit van 3° november zyn in het batailjon der buigerwacht van Yper beuoemd luitenant-adjudant major, M. L. Rabau; luitenant kwaertier-meesler, M. L. Vandermeersch. Een koninglyk besluit van 25° october be- magtigt de gemeente - besturer» van Kortryk Avelghem, HelchinDenterghem, Gits, Renin- ghelst en Tbielt, om zekere veranderingen in hunne onderlinge beurtwegen te brengen. i pao BIIYIY ENLANDSCH* Zuyenkerke. In den nacht van zondag tot maendag laetst, heeft een bloedig gevecht alhier plaets gehad, tussr.hen de genoemden F. Rabave, F. De Clerck en B. Coppens; deze laetste heeft zoo veel slagen en wonden bekomen, dat hy te bed ligt. Rabaye en F. De Clerck zyn aengehouden. Rumbeke. Zondag morgen, ten e'én ure en half, is het vuer uitgeborsten in de bakkery van de kinders De Vloo, alhier. Alles is de prooi der vlammen geworden; men rekent de schade op 7,000 fr. en niet was tegen brandgevaer verzekerd. Pollinckhove. Eene diefte van kleeding- slukken is bedreven geweest io den nacht van 6" tol 7° dezer, ten nadeele vau de knechten der hof steden van P. De Croosen P. Godderis, landbou wers alhier. De daders zyn nog niet gekeud. Clercken. Jufvrouw Juliana - Sophia Stragier, overste van het liefdadig gesticht alhier, dat ten jare 1835 is gesticht geworden door den eerweerden beer Van Caeyseele, ten dier tyde pastor dezer gemeente, en dat heden het gasthuis uitmaekt en tevens gebezigd wordt tot oude-mannenhuis, krankzinnigenhuis en weezenschool, is overleden. Brugge. Zondag laetst, 7" dezer, heeft alhier tol de inspectie van de burgerwacht, een garde zich begeven gezeten op eenen schoonen trotschen maer gehoorzamen ezel. Welnu overal redetwist men, en er is geen andere conversatie meer in de herbergen, of die garde het regt had te komen op dit matje gezeten? De eene zeggen neen; de andere zeggen ja, en een oud procureur staeft dit laetste op dezen wet- grondregel wanneer de wet geen verschil en maekt,moeten wy geen makende tegeostreveis zeggen dat eeo ezel toch den dienst der burget-

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 3