HET.ARRONDISSEMENT. 2<lt- Jaergang. No 68 Godsdienst en Vaderland zyn twee woor den die moeten geschreven zyn in het hert van allen eerlyken mensch; tweewoorden die het gansche bestaen der volkeren uitmaken. Heden bestaen er partijen, polilische gezindheden, die eikanderen geheel en gansch tegenstrydig zyn. De eene gelyk de andere houden staen dat zy stryden voor godsdienst en vaderland. De eene of de andere liegen wanneer zy dit aen het volk voorenhoudende waerheid is immers een, zy aenveerdt geene tegenslrydigheid. Wilt men de ware, de goede party kennen? Dat men onderzoeke door wie godsdienst en vaderlands liefde gepleegd wordt, niet met de woorden maer met de werken. Tot in 'tjaer 1847 was de meerderheid van onze Kamers samengesteld volgens den zin van het kongres van 1850, uit mannen die den Godsdienst en de vader- landsche regten eerbiedigden en vooren- stondeo. Maer alsdan kwamen aen het roer der zaken mannen die luidop verkon digden dat de polilische zaken van België moesten veranderd worden; die gasten gaven zich uit voor mannen van het nieuw politiek; zy hebben zich zelve dezen tytel gegeven. Alles dat gepleegd was geweest door de voorgaende ministerien, door de meerder heid der Kamers die door het volk zelve genaemd zyn, dit alles wierd verklaerd oud te zyn en, gelyk M. Devaux het onlangs schreef in zyn antwoorde aen de troonrede, misbruiken van een ander tydstip. De mannen die geenen godsdienst meer hebbenof die, om te doen gelyk andere, er maer den weerschyn van behouden, hebben niet opgehouden van misbruiken uit te denken en zé opeen te stapelen tegen de oversten van den godsdienst; zy hebben, niet alleen in ons land, maer overal den oorlog gevoerd tegen God en tegen zyne lienaers. De Paus moet, in 1848, uit zyne staten ichten; wie hebben tegen hem samen- jworen? het waren zekerlyk de ware katiolyken niet. Ik hoor u, mannen gy onz» tegenstrevers, ik hoor u zeggen dat dit geschied is buiten België. Maer zeg my eensljival geschiedt er alle dagen in België, Leest uwe gazelten, tegen wie schryven zy? Teten den Godsdienst, tegen den Paus, de bisschoppen en de priesters. Wat wilt de Godsdienst omdat gy hem den oorlog zonder ophouden aendoet? Hy wilt het geluk van het land hy predikt de onderwerping aen de menschelyke wetten, hy toont u aen de middels om in 't midden van de ellenden der wereld gelukkig te zyn; hy zegt u dat gy aen God inoel geven hetgene aen God toekomt en aen de wereldlyke overheid hetgene haer aendeel is. Dit is die leering, zoo bestreden door mannen die dikwils niet weten wat de Godsdienst is. Als wy spreken van vaderland of van vaderlandsliefde, wy spreken uit onder vinding en wy zyn overtuigd dal de Belg zyn land toegenegen is. Doch wy weten ook dat al die geruchtemakers van Brussel en elders, die de liberale gazetten schryven, voor het meerderen deel franschmannetl zyn, die komen België ontroeren pm in het troebel water te kunnen vissphen. Wy weten dat er andere van die schryvers, knoeijers zyn die verkogt zyn voor een stuk geld; dat er zich onder deze sommige bevinden die zoodanig verblind zyn dat zy van België een land willen maken in het- welke men leven zou zonder godsdienst en zonder zeden. Dit weien wy zeer wel en wy besluiten daer uil dat dusdanige mannen verre van te werken voor het vaderland, niet bekwaem zyn om wel te handelen voor hun zeiven en voor hun huisgezin. Ons ministerie laet zich slepen aen den steert van die ongodsdienstige knapen. Het helt naer den zin van die schryvers en vroetelaers die willen eene andere wereld maken. Alles is te oud gewordende Religie is te oud, de Grondwet is te oud, de politische stelsels zyn te oud, de zeden zyn te oud! alles riekt naer den ouden tyd die plaets moet maken aen de nieuwig heden van het nieuw politiek. Ik fael; het nieuw politiek is te oud, het is versleten, de jonge knotterpoiien hebben reeds ver klaerd dat heer Rogier en de zyne ook te oud geworden zyn. Zy zullen ook verdwy- nen voorde revolutie makers. Daer brengt het gebrek van Godsdienst en vaderlandsliefde de volkeren, die eens hunne oogen zullen openen, als het te laet is, om den Godsdienst weder te roepen tot onderstand en steun van hun vaderland. HOE MEN VERVOLGINGEN BEREIDT! De priester in de kerkZoo schreeuw den onlangs nog de liberalen. Het liedje is nu vermeerderd De priesters in de kerk moeten zwygen, of wel men zal hun in het kol steken, gelyk ten tyde van Vader Willem. Wat is er dan op handen? De ministers stellen aen de Kamers voor eenige veranderingen te doen aen het strafwetboek en onder andere fraeiheden hebben zy maetregelen uilgevonden waer- door de bisschoppen en priesters in hunne herderlyke brieven en sermoenen zouden konnen op hunne woorden gevat, in 'tkot gesteken en aen de boete geslagen worden, en die al te samen eene byzondere wet tegen de dienaers van den Godsdienst zullen uit maken. Een liherael dagblad UËtoile Beigedat verre is van aen de priesters loegenegend te zyn, zegt a dal men met zulke weiten revolulien bereidt. Eb! wel, dusdanige dwinglandy weiten durven onze ministers aen de liberale meerderheid der Kamer voorenhouden. Zy hebben vergeten dat de vryheid der godsdiensten, derzei ver oefening en de vryheid van zyne opinie op alles te uiten geschreven staet in onze Grondwet. Neen, zy hebben het niet vergeten; maer zy beginnen door hunne nieuwe wetten eene nieuwe vervolging tegen de priesters; zy willen de bisschoppen beletten te spreken tegen de scholen, tegen de universiteiten waer men leeringen voorenhoudt die te genstrydig zyn aen den kalbolyken Gods dienst. Koning Willem heeft Mgr De Broglie doen veroordeelen, hy heeft hem in ge- daente op hel schavot ten toon doen stellen tusschen twee deugenieten! Gaen wy dan wederom lot die lyden van dwinglandy, op welke vele priesters in hel kot geworpen wierden omdat zy de akten van een Gou~ verneraent 'l welk de religie vyandig was afkeurden? De geschiedenis is daer om te hestatigen wat er geschied is met al de gouverne menten die vervolgingen legen de kerk hebben ingespannen. Alles heeft zynen tyd: doet maer voort, liberale gasten!! alles neemt een einde! Kiezers onthoudt dat het de liberalen zyn die dusdanige wetten maken! de band op het hert onderzoekt of gy moogt slem- men voor liberale volksvertegenwoordigers die een ministerie voorenstaen hetwelk in 1858 de vervolgingen van 1827 wederom bereiden! Wy hebben den volgenden brief ont- fangen op den welken wy de aendacht beroepen van allen die zich uiten tegen Inkwisitie en onverdraegzaeraheid Uw geëerd blad heeft zeer wel gehandeld over de onafhangelykheid der geestelyke en deze der wereldlyke magt. Gy hebt bewezen Dat men aen God moet geven hetgene Hem toekomt en aen Cesar hetgene dezen toekomt. Ik hoore nog al dikwils op de kap der priesters ryden; nu is het immers de mode geworden. Zy onderkruipen alles, zeggen de liberalen, Zy willen van alles meester zyn. Dat heb ik lot heden nog niet onder vonden maer ik kome iels anders te onder vinden. M. de burgerlyke schoolopziener van ons ressort heeft my gevraegdhoe veel ik alle GAZETTE VAN TPEREN Dit blad verschyot den Zaterdag ▼an iedere week. Prys van iuschryving by jaer Voor de stad. Fr. 4-"°* Voor de provinciën. Fr. 4*5o. De Jaergang begint met den September. en van GODSDIENST EN VADERLAND. BEKENDMAKINGEN zeventien centiemen den drukregel Brieven, Bekendmakingeu eu Geld moeten aen den uitgever Frachtvry toegezonden worden. De bekendmakingen moeten den Donderdag, toegezonden worden. M. de opsteller vao de Gazette van Yperen,

Gazette van Yperen (1857-1862) | 1858 | | pagina 1