I I HET RAE DS EL DE JURY. Pan den 3o July 18 j4« dene geachte dagbladen tegen ruik een onver— klaerbare verzuiming van eene der heiligste pligten met klem en nadrqk is opgetreden. En wat gebeurt er in staets uiisdryven Nu meer dan ooit is de beschaefde wereld ge kweld door de uitcenloopendste denkbeelden over den besten vorm van slactsbesteur ter bevordering van hét zedelyk en tydelyk geluk van het volk. Onder degenen, welke over deze vtaegstukken nadenken, zyn er sommigen, die de hervorming langs wettige wegen wen- schen te bekomen, terwyl anderen meenen hun doel alleen door geweldige middelen te be reiken. Laet nu zulk eenen stactkundigen dwee- per (zyne zaek moge vóór' liét overige zoo heilig zyn als zy wil), de middelen iu banden krygeu om den staet van zaken tot in zynê grondvesten te schokken, maer (ongelukkig voor betnniet in zyn ondernemen slagen, en als pligtigeu voor het gcregtshof gebragt worden. Zal er wel een van den j«ry zyn, die in den geest der wet, het piïgtig over hem zal durven uit spreken Zulke misdadigers weten het zeer wel dat zy geene andere straf te ondergaen hebben dan die der opsluiting tot tyd en wyle dat zy voor hunne regters geroepen worden. De cenigste wraekdie men dan ook van hen neemt, is die van hen zoo lang mogelyk opge sloten te houden; eeiie onregtvaerdigheiddie met den geest onzer reglen stiydig is. Eene andere hoog geroemde verbetering in de regterlyke hiërarchie is de benoeming voor levenslang der regters. Oppervlakkig be schouwd heeft deze inrigting iets geruststellends, doch nader onderzocht komt het ons voor dat er iets vernederends voor den ambtenaer zelven in ligt. Hoe men zegt tegen eenen man die regt moet spreken doe uwen pligt, gy hoeft niet te vreezen dat men uzal afzetten I Zulk een ambtenaer die bekwaem zoude geweest zyn uit vrees van zyne plaets te verliezen tegen zyn geweten te bandelen zal die niet ook laeg genoeg zyn in de hoop van vervoordering of met andere vooruitzigten zyuen pligt te kort te doen? Aen zulke mannen is, Godlof! de uit- sprack. over heï lot onzer landgenooten nog niet toevertrouwd. Men lelde echter hieruit niet of dat wy de benoeming der regters voor hun leven lang af keuren wy hebben alleen willen aentoonen dat het vervullen zyner pligten deu burger niet kan opgedrongen worden door tydelyke voor- deelenmaer dat de behartiging derzelve uit zyn innig gevoel van zcdely kheiduil het diepste zyns gewetens moet voortvloeijen en dit is, wy zyn er van overtuigd, aen onze geregts- hoven een sterkere dryfveer dan de verzekering dat men met het doen van zynen pligt niet te vreezee heeft van zyn ambt te verliezen.,, Men leest in een nieuwsblad bet volgende Men herft sedei t langen tyd reeds gedweept met liet denkbeeld dat het daerstellen van eenen jui y in egti'i lyke zaken eene grootero waer- i oig voor den beschuldigden was, dacr de ■runnen wacruit de juty zamengestcld is, ouaf- bankelyk'zynde lnmne uitspraek niet onder den iuvloéd vau het gezag zullen doen zoo als Voor de gesteltenis van onzen toren scbyud ons geen bulletin op heden te moeten geven maer event wel willen wy niet nala ten te melden dal het limit werk in de volkom:» hoogte byua schynd voltoyd te zyn, men is nu bezig mot de kley ue zydtorenkens te heimetzen en den steen voor onder het Li uys staet reeds in de hoogte op stelling. Den wondcrlykeu boom die aen de Panne te zien is ge werst met de by duyzend daer aen houdende Xoophyten waer af wy in onzen voorigen nummer melding gemaekt hebben, is door eene menigte nieuwsgierige bewonderd geweest en alsuu door deu ceneu en dan door den anderen gekogt geworden, tot dat eenen Dixinu lenaer hem voor dry honderd franc* Zich aeiigeschaft licefl, en dacr mede, langst zee nae Oostende is vei trokken het lUagazin pittoresque van 1840, page 88, geeft deze dicikcus deu uacm vau Anatifes. men zulks in staetszaken vooral van regters zoude kunnen vreezen die oumiddelyk van het gouvernement afhangen. Reeds ten tyde dal hel koningryk der Neder landen tot stand werd gebragt, kwam het vraegstuk over hel al of niet instellen van den jury Ier tafel en het vond toen zyne hevige voor- Vegters eu even zoo hardnekkige tegenstanders. In hel jaer dat de om wenteling voorafging eu er uit alle hoeken van bet zuidelyk gedeelte der Nederlanden verzoekschriften tegen de wezcnlyke of gewaeode grieve» des volks uaer Brussel werden gezonden stond ook de eisch van ecu jury vooral in staebmisdaden te mogen hebben, op deu voorgrond. De omwenteling verwez.enlykte dezen wenscben sedert dat tydstip wordt by ons de pligtigheid of otiplig- ligheid iu elke misdaed door deu jury uitge sproken en om aen de beschuldigden alle loeverzigt in te boezemen, heeft men ook de regrers inamovibles gemaekt, dat is, heeft men dezelve voor huu leven lang benoemd. De leden van den juty worden gekozen, niet onder degenen welke door hunnen maet- scliappelyken stand daervoor het meest geschikt zouden schynenmaer ender diegenen wier beurs hel zwaerste weegtwant, heeft de wet geving iu hare wysheid gedacht, zy die iets te verliezen hebben, hebben ook ’t meeste belang het handhaven van orde en tucht in het land. En de ondervinding heeft ons geleerd dat de wetgevers zich niet geheel en al hebben be h ogen. Want ziet laet een ongelukkigen va Ier des huisgezins die by gebrek aen werk langen tyd tegen de schrikkelykste armoede, de bitterste otilbceringcn geworsteld licefl, om lyn naem vau cerlyfc man te redden laet hem zeggen wy, by hat zien bezwykeu zyner echt- genooteby de hart-doorvlymeude kreten zyner uiigi hongeidg kinderen, zich door wanhoop laten vervoerenzyn geweten tot zwygen brengen en by den gegoeden buerman op eene oneerlykc wyze datgene halen wal by zich by gebrek aen werk'tiiet op eene eerlyke wyze beeft kunnen verschaffeuen wat de onoiedoo- gendheid hem weigerde teen hy voor de eerste mael zyns levens misschien met de schaemte in het hart en met neergeslagen oogen de hand naer eene alrnoes uitstrekte; -- zoo hy betrapt en voer den jury gebragt wordtdan zulleu zy die iets le vertieren hebben, zonder acrzeleu hel pligtig over hem uitspreken hem aen zyn huisgezin ontrukken en hem jaren lang achter de grendels zyne onberedenheid doen boeten. Wanneer er daercutegen anderen op de bank der pligtigen worden gebragtdie volgens hunne eigene bekentenis, hunne handen met bloed hebben bezoedeld die met koelbloedig overleg aen zwakke vrouwen of weerlooze gryz.ierds op de ysselykstc wyze eenen moord hebben gepieegdum hunne wraekzucht te koelen of hunne hebzucht te verzadigen dan zal de jury, die in zulke gevallen niets te verlieten heeft, Qngêtwyteld eene verzachtende omstan digheid vindendie den booswicht aen de regtvaordige wraek der wet onttrekt en hem tot het einde zyns levens een lot beschikt, dat de kostgangers vau het bedelaershiiis benyden wyl zy dacr op verre na niet van alle die belang stellende zorgen omnugd zyn, welke aen erkende booswichten in de tuchthuizen ten deelc valt. Hebben wy niet onlangs in Frankryk een ergerlyk voorbeeld gehad van eene lafhartige toegevendheid iu de zaek van den tnoordeuaer van Donon Cadotdie met koelen bloede, na rypelyk overwogen te hebben en tot driemael toe uilgegaen te zy om zyn verfoeijclyk ontwerp ten uilvocr te brengen cindelyk deu moord heeft bcstacn en den gryzaerd in zyne woning door verscheidene slagen met een stuk yzer heeft afgemaekt Haesten wy ons nogtans te zeggen en zulks in bet belaeng der zedelykbeid, dal de verzachtende omstandigheden welke de jury in zyne teerhartige belangstelling voor den moordenaer heeft weten te viudeudoor geheel Frankryk met zooveel verbazing als ycroutwaerdigiug is vernomen, en de yerachei- Onze Vinkenicrs-gilde hebbende voor pa-t troonen de heylige Phihppus eu Jacobus, komen al wederom eenen prys te behalen ter kamp- stryd die op Zondag iestlcden, ter gelegeut- heyd der Yper-kerinisdoor de regering van aldaer uytgcveu delen is nog al mei kweardig geweest, mits er 16 pelotons waren, den uytslag zynde als volgd Biuggc, i ,l,n piys, zyude een zilveren Louche ter weerde van 6o fr. Cassela.4eo prys, een zilveren Service, ter weerde vau 3o Ir. Veurne, 3 llco prys, vergulde Mcdaillic, Weeid 16 fr. Rousseiacreeen zilveren Vogel, weerd 3o Ir.voor den meesizingenden vogel. En eyudcliugcn B. ugge de medaillie van vcrstkomèiide. Of deze zoogezeyde vinkengildc waerlyk gilde is, die door de stads-overheden tot dies herkend is, wtten wy niet nog is er by ons niet bekend waer-ty in zulk gevaliu den ucustaendcn stoet koudcu geplaeUt zyn. wanneer zy hel wel meenen niets veronagt- zamen oin dusdanige broeder-fceslen eene uyisi hynende luyster te doen hebben alle de gilden der stad zullen ten allerpragtigsteu uytgedosclitvoorzien van al hunne vanenen attu'niten in de» stoei deel maken; dezen stoet zal den heer burgmeester en schepenen immers misschien geheel den regeringsraed om i i/a uer na middag uyt het stadhuys halen om nae de pers le vergeleydenalwaer deze hceren magistraels- persoonenzullen vertogt zyn de eerscliolen le schieten. De schietiug gedaen zynde zal geheel dm stoet de voornaemste straten der stad dóórtrekken maer deze wan deling zoude wel zeer lang konneu duereu, want hel is grootclyks te vreezen dat’er ceuige kom- mekens lim'viade hunnen doortogt zullen ko men dweersboomrn. vl propos er is nog iets die niet mag ver geten zyn onze twee inuzickgenoodschappen zullen geduereude dezen doortogt beurtelings cenige znelluydende muziek-stukskens laten hooren. 'T is nog niet al des avonds, en inoge- lyks nog ai lang na het tienkloksken zal er om te sluylen in de zael van bet stadhuys, onder een zoetluydèud brehestzatnengesteld uyt eenige leden der bcy fe tnuziekgenoodschappen, een deftige» houp~t<i-ta plaets hebben, waer in de leden en ccileden van alle de gilden zullen moge» deel nemen. Myn vader was oen perruikicr Ily tmekte pruiken naer den zwier; Verplicht om het hair te doen krollen, Kwam hy een pasteije te vollen, Met bobinen omrold met hair Daer voor geschikt heel net en klaer, Eu zoo ter bakkery gedragen, Dit is ’t beduid ’t welk ik kwam vragen.,' T’wyl die pastei is bleek van kleur’, Maer bruin word zy door ’tovenvuer, En hard, dat zelf ’t honden-gèbyt Hoe machtig ook, daer aen verslyt; En ’thair dit is het ingewand,’ Dal ziet men dragen fallen kant, Iu pruiken op der menschen hoofd En dit moet zyn van elk geloofd.' Zoo dat ’t Raedsel is hai,rpa&ei‘ Is het niet wel komf' zégt 'het my. t - -t>.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1844 | | pagina 3