(T» JOB hem niettegenstaande hy het eene klccdingsluk na het andere uilwierp, en eindelyk niet beter dan de armste Napcditiensche matroos gekleed was Zyne wille fraeigcvormde han den gingen zeer onhandig met den zuiger der pomp om, en de korte weinig buigzame armen konden zich moeijelyk mier belop en neder halen op de macl voegen. Jam merlyk zuchlo en sleundedepndreonderdenarbeid en prevelde een o dio, mio! of o, misentor- dia of een sancla Maria, ora pro nobis 1 Veel beter werkte over het algemeen de kleine magere Israëliet, nadat hy eens den eersten schrik overwonnen had. Zyn lichaem niaekte hem het verblyfin het warme ruim ook minder zwaer, want hy had nauwelyks een once vet aen het gansch lyf. Dal even wel do gcestelyke en de jood met hunne zwakke ongeoefende krachten weinig aen het pompen bybragten, behoeft wel geen be toog. Maer als voorbeeld voor de overige matroozen was het van het grootste belang, dat de beide passagier» aen het werk deel namen, en de Poolsche officier, die nu de magt van een allecnheerschenden dictator op ons klein schip uitoefende, onthief hen geen oogenblik, tot het laetate gevaer gewe ken wa», van hunne taek. liet verblyf by de pompen werd ieder oogenblik onaepgn- BELANGRYKE TYDINGEN. Viuriu, 1 Maert. Een koninlyk besluit van 20 february verleent toelagen voor het daerslellen van beurlwegen en gezondheidswerken onder andere aen de volgende steden en gemeenten van onzen omtrek Brugge, 10,000 fr. Rousselaere, 1,000 fr. Thielt, 3 000 fr. Zarren, 1 290 ir. -—Snaeskerke, 800 fr. ïperen, 6 000 Ir. Poperinghe, 3,000 fr. Coxyde, Wulp.- n en Ooslduiukerke. 700 fr. Veurne cn Adi.ikerke, 1,700 fr. Veurne en Coxyde 1,360 fr. Wulveringhem, 454 fr. Watering Vladsloo-Ambacht, 3.000 ir. Bulscamp, 10113 fr. Veurne, 1,500 fr. Dixmude 3,000 fr. Men schryft uit Gent: Vrydag heeft <1 e overheid op de Koornmarkt maetregelen ge nomen, om de strafbare akten van de speku- lateurs te beteugelen. M. de burgemeester en M. de kontroleur Delplancku hebben niets verwaerloosd om alle de listen der speku- lateurs enopkoopers te verydelen. Dank aen hunne poogingen, en aen den yver en waekzaeniheid van M J. de Bleye en den p >1 i lieko in mi ssa r is M. Van Kieldonck, heeft men de opkooper» en spekulateurs dé markt zien verlaten, en zekere Pelers De Wilde, van Destelbergen, woonénde op den steenweg, is in kontraventie genomen voor met graen op de markt te slaen welk aen hem niet loebehoorde, en welk bestemd ■wa» om waerschynelyk door den eigenaar zelf gekocht te worden, maeraen eenen zeer hoogen prys. om de markt te maken. In den kruidtuin te Cambridge werd de volgende opmerkensweerdige proef verrigt heilige tarwekorrels werden in January geplant en eene der planten in augustus, als zy zich begon te vertakken uil den grond genomen. Zy had 18 scheuten gemaekt, welke elke voor zich weder in den grond werden gebragt De nieuwe planten, welkezichandertnael hadden verlakt, werden op hel einde van september uit den grond genomen en gedeeld, om ten tweede mael geplant te worden. Op deze wyzc verkreeg men67 planten, die den winter over bleven staen. In april van heldaerop volgende jaer werden de zevcn-eii-zestig planten nogmaels verdeeld en leverden toen 300 tarweplanten welks als eindoogst 21,000 aren gaven, w»cruit 21 kilo» tarwekorrels werden ver- nanier, daer, zoo lang do storm aenhield( alleluiken moesten gesloten bly ven, hetgeen eene drukkende hitte cn verstikkende lucht om ons deed ontstaen. Twee doffe lanteerns, die gedurig als de slingers van een uerwerk heen cn weder gingen, verspreidden maer* juist het licht dat wy noodig hadd -n. Out gemakkelyker te werken, en minder door' do hitte geplaegd te worden, stonden wy eindelyk in paradyskostuem, maer ook nu nog ontzag de sehoonc Smirnasche zich niet haer aandeel in den gemeensebappelyken nood te dragen, llerhaeldelyk vóórzag zy ons van spys endrank; die Oostersche te rughouden was voor den eisch der nood- zakolykheid geweken. Zy verzorgde ons als eene slavin. Aen het koken van eten viel niet te denken, daerom gaven wy, passagiers, haer de hammen en worsten en den besten wyn, dien wy hadden, om die ook aen do matroozen uit te reiken. In het half uer, dat wy hadden om uit te rusten, gebruikte ieder wat hy wilde, alleen werd gezorgd, dat nie mand zich bedrinken kon. Zonder het rykelyk genot van vleesch en goeden wyn, hadden wy ook moeijelyk den langen, aen- houdenden en raoeijelykcn arbeid kunnen verriglen. Kronstadt af te snyden, door het bouwen van onderzeesche weerdammendie aen de westervloten niet zullen toelaten'er óver te varen. Men denkt dat dit werk zal voleindigt zyn, voor het tydstip der wederversctiy uilig van de vloten iu de Bal tischezee. Do tydingen uit het binnenland van Frankryk zyu zonder belang Alleen wordt gemeld, dal op al de merkten het graen blyft afsiaen. Sterfgeval. Te Konstantinopel is overleden de heer Donizetti, broeder van den beroemden toon zetter en hoofd van het muziek dés sultans. FRANKRYK. Er wordt meer dau ooit gesproken over, de leening van 500 luilioonen voor publieke werken, welke het gouvernement zou doen, onmiddelyk na het sluiten der vrede. Men leest in eene parysche kórespon* dencie der Indépendance beige ik heb daer even eenen brief gelezen, welke door Mgr. dan aertsbisscaop van Avignon aen een lid van het Wetgevend korps gezonden is, en waerin ik eene be- langryke lyding heb gevonden. De aarts bisschop van Avignon is van Rome aenge- kómen. Alvorens de eeuwige stad te ver laten, is hy afscheid van den II. Vader gaen nemen; deze heeft hem zyne aenstaendo komst naer Frankryk aengekondigt, ingeval de keizereetien zoon zou hebben, Pms IX heeft beloofd twee dagen te Avignon, de oude verblyfplaets der Pauzen, te zullen door brengen. Z. 11. zal vervolgens mier Parys komen, om het keizerlyk kind te doopen Jlgr.de aartsbisschop doet in zyne brief dó vreugde uitschytien, welke hy hierover ge voelt. De zael der afgezanten, in welke de zittingen gehouden worden, is behangen met rood satyn en Versierd met twee portretten van keizer Napoleon 111 en keizerin Eugenie, Die zael is van het kabinet des ministers afgescheiden door de zoogenaamde zael der dienstdoende geattacheerd en. De tafel waer rond de gevolgmagtigden gezeten zyn, start in het midden derzaal. Er is eene tweede voor den sekretaris van het kongres, en eene derde is voor degevol- magligden bestemd, welke afzonder! yk wil len schryven. De opsteller der protokollcn, of de sekre- kregen. Berekend naer bet gemiddelde acn- tal korrels, dat in één kilo voorkwam, kan men aennemen, dal ééne enkele tarwekorrel van degenen, die men oorspronkelyk had gezaeid, 570,540 korrels had opgeleverd. In de zitting van zaterdag heeft de gemeenteraad van Brussel zich bezig ge houden met een b. laugryk vraegstuk Is het noodig eene middenstatie te maken, en de Noord- cn Zuidslalie af te schaffen De raed heeft met 14 stemmen tegen 10 het voorstel gestemd, strekkende opdat er eene eenige, en zoo veel mogelyke middenstatie te Brussel zou gemaekt worden. lydens de laetste merkt te Kortryk, heeft men eenen zak bedorven tarwe aan geslagen. Het was een boer van Deerlyk die m< t dit graen naer de merkt was gekomen, en om de keupers te bedriegen, eene dikke laeg goed en iraci graen van bóven had ge legd maer hel bedrog is ontdekt, en er is een proce»-verbael legenden boer opgesteld. Eene zonderlinge betwisting is opge rezen nopens de loting voor de milicie van twee jongelingen van Antwerpen zy heeten beide J. 8. Adams; by het afroepen van dien naem bood er zich een aen; de voorzitter der loting vergat h»ni den naem zyuer moeder te vragen en alduszyne identiteit te bewyzen; de jongeling trekt er zich uit met n.' 91)9. De zeilde naem wordt afgeroepen en de tweede Adams komt voor; hy geeft den naem zyuer moeder op, en het blyut dat de eerste Adams voor zyne beurt gelol had; de tweede Adams trekt een ongelukkig nummer. De tweede Adams beweert dal, met zynen naamgenoot voor zyne beurt te laten loten, zonder hy er regt toe had, men aen hem, twee Adams, eene gunstige kans heeft doen verliezen, en helnummerby zyne naem-op- roeping getrokken, hem loekomt. De eerste Adams beweert dat hy nietstraef- baer kan zyn voor de nalatenheid van het bureel; hy heeft op de oproeping van zynen naem geantwoord, en hy wil natuerlyk zy n goed nummer niet verwisselen legen het ongelukkig nummer zyus naemgenools Die diskussie zal voor de milicieraden moeten opgelost worden. Men heeft de lyding ontvangen, dat er door de russische generaals een ontzachlyk groot werk wordt uitgevoerd, iu het diep der finlandsche golf. Ónder hun toezicht werken 30,000 mannen om den golf van wy door eigen luiheid als ratten verzuipen willen! Met die zachte aanspraak, verwel komde de officier den sidderenden kapitein, schopte hem do trappen af en beval hem mede te pompen. Het pompen in de enge ruimte, waerin de pompenstonden, viel zeer moeijelyk. Wy verdeelden op de horlogic den tyd in halve uren af, en de matroozen met den kapitein moesten steeds een uer pompen om dan een half uer nil te rusten, zonder zich echter te mogen verwy deren. Iwannowitsch cn ik wisselden elkander om hel half uer af. Terwyl de een pompte, stond de andere met geladen pistool er naest op wacht. De dominikaner monik cn de koopman uil Smirna, die beiden door den Pool met een paer krachtige woorden naer da pompen gejaegd waren, losten elkander eveneensom het half uer af. Het was koddig om te zien, hoe zy zich d.ierby hielden, en ofschoon ik, noch iemand anders aen boord zeer geneigd was tot schertsen, kon ik toch myn oog niet op hen laten vallen, zonder inwendig te glimlachen. De jood en de domi- nikaen, beiden door gemeensebappelyken nood tol denzelfden arbeid gedwongen, vormden een xeldzaem paer. De dikke padre scheen zich in zweet tc zullen oplossen,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3