ni het se 'SU J. op I den la december te Aleuron Kunst- en Letternieuws. De kommissie gelast met het onderzoek der liederen, verveerdigd ter gelegenheid der julyfeesten, heeft de 1000 franks daervoor bestemd, in gelyke deelen verdeeld onder de heeren l.d. VVacken, Ant. Clesse, Daufresne Ad. van Suist en eene M.“" Bracaval, dal m zegt het pseudonium van een gekende schry ver te zyn. De jury heeft voor de vlaemsche liederen insgelyks 15 stukken aen de welwil lendheid van het gouvernement aengewezen en men ons nog Plomberen, Ziet hier de conventie, die tusschén den belgischen minister van builenla ds zaken, burggraef Vilain Xllll, en den n -i landschen gezant, baron llericke van der wyneil, betrekkelvk de vaerl op hel kanae. van Maestricht naer’s lierlogenbosch is ge sloten. De kosten van elk lood of cachet, hierin begrepen de koord, is vastgesteld op20cent, of 19 1/2 cents, wanneer hetzelve geplaets wordt opeen huif of luik, en op 10 cent, of cents in.de andere gevallen. Het getal dier looden cacheten zal altyd aengeduid zyn op het manifest, dal op het eerste bureel zal genomen worden en de lading zal verge zellen. De derde particulariteit dat was iets ge heel particulier». Twee dagen kermis, zeiden de geestige wyvetjes tot elkander, dat is nog al wel, maer drie dagen ware nog veel beter. Wat zyn de mans toch ge- lukkig! En dit zeggende schaerden zy zich rond hunnen nieuwen hoofdmanen zy zagen er zeer bedrukt uit. De gedienstige hoofdman trachtte hen tot bedaren te bren gen, hy bewees hun dat zy niet belamelyk aen eene worstebolling konden tegenwoor dig zyn, verzekerde dat de mans er nooit zouden in toegestemd hebben, dat het vol strekt niet zyn kon, enz. Maer het kon en het moest zyn, en oe qu» femme veul, Ih'eu le teut.Het was. Het was, mits conditie, horesco referent, dat het aen de cavaliers zou toegelaten zyn te smooren juist als in den estaminet. Het was, men smoorde hertelyk Jachtte nog meer. Het zout zit er van in de oogen Een woordje over de uitvoering van concert. Het stuk voor klarinette is door Mr. M uitmuntend wel gespeeld, maer in het al gemeen was het vokael gedeelte flauw. De heeren F. en L. hebben noglans zeer wel gezongen, maer niettemin liet alles te wen schee, en byzouderlyk de kooren, onder het opzicht van vastheid en ensemble. Er ont breekt studie en afzonderlyke beoefeningen by allen zonder uitzondering, niemand zal dit betwisten. Wien onze aenmerking kwa- ly k afneemt zullen wy zeggen met Boileau Tel vous scmbleapplaudir qui vous raille et vous joue. Aimez qu'on vous conseille, et non qu’on vous loue. Medegedeeld. Een dagblad uit Oostende meld dot <1 koniug den boek der maetschappy Concordia dier stad onderteekend heeft, en er den titel aen verleend heeft van koninglyke maet schappy. Oc verschyning der steertstar, gezegd van keizer Karei, wordt in 1838 te gemoet gezien. Do geneeskunde heeft zich meester gemaekl der meeste ziekten van Europa, ook is de duer van het menscheiyke leven vry aenziciilyk aengegroeidzoo vroeger de sterfte 3 uilmaekte, bedraegt zy thans maer 2 1/2“/. meer; ook mag men aetine- men dat op du 100 menschen er thans 23 de Büjaren bereiken, terwyl vroeger maer 18 zoo oud werden van 1712 tot in 1718 was dc duer van hel leven in Frankryk gemid deld berekend op 28 jaren, terwyl nu vol- van eenen dief behalve dat alles gestolen is Zou een der dienstboden zich zoo ver hebben vergeten Men heeft verdenking op niemand en allen. De kamenier schreit haer de oogen uit het hoofd en de keukenmeid is niet lol be daren te brengen. Eindeljk wordt om depolicie gezonden en binnen tien minuten verschynt numero 49. Numero 49 is een beleeld man. Hy spalkt de oogen op naer alle hoeken, beschouwt alle physionomien en werpt zelfs een onderzoekenden blik op de kat. Ver volgens onderzoekt hy sloten en grendels en het yzerwerk van de vensterluiken. Alles is in den besten toestand, niet is gebroken. Thans verklaert numero 49 dat hier dief stal met braek heeft plaets gehad Men werpt hem tegen dat er geen spoor van inbraek is. {liet vervolg hier na.) oogenblik is verlaten door den lakei, die zyn heer ging aenzeggen daler isopgedischt. Hy is man, die dezwaersleen kostbaerlsle zaken weel weg te moffelen, zoo behendig als de gooeheiaer de ballen uit den beker. legen zulke lieve menschen zullen de gewooue middelen en het gewoone slach van policie-dienarch niet veel uilrigten. Zonder eene hoogere policie zonden deze dieven de handen ruim hebben. Deze geheime policie bewyst aen dc maet- •cltappy do grootste diensten, niet alleen Omdat zy de misdaed ontdekt, maer hoofd- li,kelyk omdat zy vele misdaden weet te 'oorkonten. Aen elke policie-afdceling inbonden zyn l*ee beambten ter ontdekking, of zooge- Oaemde speurhonden toegevoegd. Het hoofdkwartier van dit keurbataillon ,elt zes sergeanten en twee inspecteurs. De speur-policie vormt een korps van 1 wee-en-veertig mannen, die geen uniform dragen. ly contraminceren in hel geheim tegen de praktyken van een heirleger van ban dieten ;zy bewaken en verschalken duizende gauwdieven, die alleen van misdaed leven, en zy hebben grooie omzichtigheid noodig in den omgang met velefalsoenlyk familien, die een offer der dieven worden. Eene dame komt te huis van een bal. Zoodrazy hare kamer binnentreedt, geeft zy een gil van schrik, want hare secretaire is schoon leeg, en zonder het sieraed dat zy aen haer lyf draegt, zou zy evenveel sieraden bezitten als de vrouw van eenen kwaker. Alle hare voorwerpen zyn weg, bruidsge schenken, minatuer-porlreljes met gouden lysten en diamanten, erfstukken van de zalige grootmoeder, horlogie-keitingen van grootvader. Overigens bleef al wat niet van edel melael is, onaengeraekt staen op den schoorsteen mantel. Stoelen, tafels, tapyten en pendule, alles is in de beste orde. De bestolene vrouw is wanhopig. Wie kan dat hebben gedacn Buitendien ziet men geen enkel spoor BELAhGHÏKE TÏDINGEN. Vzi'iis. 20 December. bynsdag )eSt, 60 verjaerdag van 'ska- ngs geboorte, werd in Sl. Nikolauskerk een pleglig te Deunt gezongen. Alle de over heden van stad, hel muzyk van Sie. Cecilia alsook het korps pompiers hebben deze pl''gtigheid bygewoond. Het muzykgenoot- schap heeft daerna eenige stukken op de gfoole merkt uitgevoerd. Vrydag aenstaende, daegs naer Kerst dag, zal de maetschappy Ste. Cecilia aen de genootschappen St. Scbasliaen en Zaniiekin een feest aeubieden, hetwelk zal beslaen uit een fraei concert gevolgd door bal. I) gilde feesten der koormaetschappy r 'au Zanneqiiin, welke dynsdag, woensdag en donderdag dezer week hebben plaets ge had, zyn dit jaer zeer levendig geweest en tot een-ieders voldoening afgeloopen. Zy bestonden, zoo als naer gewoonte, in kaert- partytjes, concert, bal en bollingcn, voor de vrouwen om pryzen, en voor de mans om het lekker vaderlandsch eindje gekokte worst. Daer deze feestjes ten naesten by altyd de zelve zyn zullen wy enkel melding maken van eenige particulariteiten. De eerste was hel kiezen van eenen nieu wen hoofdman voorde wyfs. Een hoofdman 'au de wy fs dal is, zoo als men weel, een fedelyk schepsel Gods, getrouwd of onge trouwd, hebbende een vriendelyk aeiige- zichten bevallige manieren. Hy is benoemd om de belangen en regten van al de con- ireernegen zonder distinctie zoowel van de moeder als van de dochter voortestaen en te verdedigen; hy zorgt dat, in de bals, x}"e lieve schopjes noch honger, noch dorst lyden hy mag nooit weigerig zyn over lukjes, n papillotjes, bolpryzen en cadeaut jes, en ontbreekt er by hel naer huis gaen eenen chaperon, dan vergezelt hy de dames oaer hunne wooning, wel zorg dragende van ze tegen koude en guer weder te be schermen met plaid en lord llaglan. De uitverkoren gunsteling was dit jaer Mr. G D. S. Deze heer was diep getroffen Over dc eer die hem te beurt viel en heeft deze zoele maer lastige bediening met zyne gewooiie vriendelykheid aenveerdt. De tweede byzonderhoid bestond in dc prachtige pryzen welke de beininnelyke vrouwtjes aen de onuitputtelyke mildda digheid van de beide hoofdmans en kapi tein verschuldigd zyn geweest. Er waren dertig pryzen waervan de drie eerste eene gezameiitlyke weerde van vyf en vyflig tranks hadden. gens de nieuwste berekeningen, hy thans op 88 jaren kan worden geschat. De Auloiité, van Duiukerke, zegt dat de storm dezer laetste dagen aide viss.hers- sloepen op de vlugt heeft gejaegd Die van Boulogne hebben de wyk naer Calais ge nomen; die van Calais zyn te Boulogne, Duiukerke, Oostende, Grevelingen eeno schuilplaets gaen zoeken. Op de engelscho kust woedde het tempeest nog geweldiger dan op de onze. De persoenen, die dynsdag morgend te Parys uil Havre, Dieppe, Boulogne, Galais eil Duiukerkeaenkwamen, zeggen allen dat er talryke rampen in hel zeenauvv en in de Noordzee hebben plaets gehad, veroorzaakt door den geweldigen wind dezer laetste dagen. Men schrift uit Weenen, van den 9, dal de aartshertog Maximiliaen, die voornemens is gedurende de Kersdagen zyne door luchtige bruid, princes Charlotte, te gaen bezoeken, den 13 in die hoofdstad verwacht wordt, van waer hy zich naer Brussel zal begeven. De heer dc Salvandy, oud-minister in frankryk en een der bero oudste leden der akademie, is den 13 december le Aleu^ou overleden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1856 | | pagina 3