koorn- die plant Preventieve gevangzilting. hernieuwing der hypothekaire ’nschry vingen op vyfticn jaren gebragt heb bende, zoo moeten die sedert 1 January 1842 genomen, maer vernieuwd worden naer mate deduervan vyflien jaren vertrokken is De eersten vernieuwingen zullen plaets grypen op 1 january aenstaende. Wy gelooven wel te doen de aendacht onzer lezer» op deze schikking te vestigen Een tusschentyd van vyf jaren verioopen zynde zonder dat men zien met vernieu wing heeft te bekommeren gehad, zoo is deze gewi'/tige formaliteit uit de gewoonte geraekt en zou ligt over het hoofd kunnen gezien worden. men onpligtig vyf maenden gevang gehad heeftwanneer men door deze onverdiende straf zyne gezondheid en die zyncr vrouw gekrenkt heeft? Korte, maer welsprekende woorden, die het stelsel der preventieve gevangenis tit’eper brandmerken, en op de regters zeker wel zooveel indruk zullen hebben geinaekt, dan de schitterende pleitdooi van den verdediger des slagtoff.-rs, ,’J. De Keuwer. Ook wy slui ten er ons artikel mede, in de overtuiging daer voor geen doeltreffender volzin te kunnen schryven. (De Schelde.) Alsem als middel tegen hout- en wormen. Sints eeuwen heeft de duitsche bevolking van Luxemburg de gewoonte, jaerlyks op Maria-Hemelvaert een bundel sterk riekende kruiden te doen wyden, bestaende uil alsem, bvvoel, salie, mynruil, vlierboomèn, kantile en dergelyke, ten einde die, des benoodigd, tot berooking of kruidenthee, als genees middel aen Ie wenden. Dezen bossen, jaer uil jaer in op den zol der verblyvende geven er aen de lucht een sterken reu k, en het is een erkend feit, dat er geen koornworiu noch boutvorm te vin den is. Doktor Longer, die hiervan kennis droeg, bevond dat zyn graenzolder met een over- groote menigte koornwormen was bezet en kwam op de gedachte om een grooten bos groene alsem aen tl -balken te brengen, en ook eeuige lakken van die plant in den koornhuop te steken Binnen eenhalvcn dagzag hyde insekten, die aen zyn koorn zouden hebben te gast gegaen, by duizenden er uit komen, eu op kruipen tegen de muren die er gansch zwart van werden. De alsem kan elk zonder kosten in een verloren hoek van zyn tuin aen- kweeken,en dan hangen of leggen op den graenzolder, in linnen- of kleerkassen of waer ook de geno mde insekten biiiderlyk zyn, want dat kruid verdryft houtwormen. (Jok heeft Decamp, van Kameryk, medege deeld, dat geene insekten het koorn aen- tasten, wanneer dit gelegd wordt op een planken vloer, dien men met sap van uijen heeft ingewreven, of zelfs waerop lookzaed hoeft te droogeii gelegen. Dood der aartshertogin Uaria van Oostenrijk. Men schryft uit Wcenen, 27 december Wy vernemen op het oogenblik het over- yden der aerlshertogin Maria Elisabeth- Franciscaweduwe van den aertshertog Renier. gewezen onderkoning van het loinbardisch-venetiaensch koningryk. (De aerlshertogin Maria-Elisabeth was de zuster van wylen Karel-Albreclit, koi ingvan Sardinië; zy was geboren den 1'3 april 1800, en dus byna 57 jaer oud, II. K 11.die in 1820 met den aertshertog llenier van Ooslenryk, vyfden broeder van keizer Frans, I. was getrouwd, was sedert 1853 weduwe. De aerlshertogin M iri v-hlisabelli was groot- ta ile van den tegenwoordige» keizer Frans-Josef van Oostenrjk, en van prins Maximi iaën, die zich op dit oogenblik te Brussel bevin It, alsook, van II. K. 11. de her togin van Brab.ind. De Moniteur meldt dat Z. M. koning Leopold voor acht dagen den rouw heeft aengenomen. Over voedende planten. Men schryft uit Parys, van den 28 de cember i Men spreekt sedert eenigen tyd veel over eene plant, die in wilden staet in de bosschee enin den natten grond van Algiers groeit,eu die de Araben zetoutt noemen. De steel ge ijkt aen die eener wilde tyloos of paesch- lelie. Het voetleed gedeelte is samengesteld uileenen ajuin, niet grooter dan cene noot. De zetoutt bloeit in de lente. Wanneer hy in bloemen slael, wordt hy door de arrabische vrouwen geplukt, zy koken hem in boter of wel in water, en veranderen hem in deeg, om er koeken van te maken. Gedurende den winter zyn de wilde zwynen er zeer gretig naer, en gelyk de gronddoorzoekingen der zwynen tot de ontdekking der truffels dient, zoo geleiden de gronddoorzoekingen de Araben in het opzoeken van den zetoutt. Volgens een verslag toegezonden aen de ntaetschappy van luehlslreek-gewenning dooreenen kolonist, wien men zeer merk- weerdige byzonderheden over die plant verschuldigd is, zou de ajuin zeer meel achtig zyn, en de bloem een zeer fyuen smaek hebben hy denkt dat het mogelyk zou zyn, by middel van sakkeleren, lot groolere ajuinen te komen, en men er aldus in slagen zou, om de landbouwnyverheid van Frinkryk met een nieuw voortbrengsel tu vertryken, dat, door de vermenigvul- inschry- viiigen. Luiden» de wet van 12 oogst 1842, zouden de hypothekaire inschry vingen genomen na den 1 july 1854, moeten vernieuwd wor den binnen den tyd van tien jaren sinds hunne dagteekening. Gevolgenlyk, zyn al de insc.hryvingen genomen sedert 1 january 1842, moeten vernieuwd worden, Maer de wet van KJ december 1851 (vcrpligtend geworden den 1 jauuarv 1842) den ducr der De dagbladen hebben reeds door honder den voorbeelden aengeioond, hoe schreeu wend onreglveerdig men te werk gaet hy de preventieve opsluiting.’t Is gebeurd dat men menschen aenhield en meer dan een jaer inde gevangenis deed smachten, om ze ilaeriia weer op vrye voeten te stellen, als onschuldig aen de misdaed waervan zy werden verdacht. Reeds vele slagtoffers van dit blinde reglstelsel zyn tot in den grond geruïneerd geworden vooreene misdaed die zy niet begingen. Dynsdag lest is voor het assisenhof te Brugge cene zaek afgeloopen, die eenmael te meer het gevaer doet zien, waeraen de veiligheid der burgers is bloot gesteld door de wet op de preventieve ge vangenis. In de maend july lestl. kwam aen liet geregl van Brugge ter oore, dat hy eenen handeleer vier of vyf valsche stukken van vyf franks waren ontvangen. Een onderzoek werd opengesteld en men kwam te weten, dat bovengemeld persoon dit geld in beta ling had ontvangen van eene koopman te Eeghem, by Brugge, met name Craeynest, jaerlyks handel dryveudc voor cene som van nagenoeg dry honderd duizend franks. Voor deze uitgifte aengehouden, loochende M. Craeynest de mogelj kheid niet deze val sche stukken te hebben uitgegeven; maer hy bevestigde nadrukkelyk dat zulks dan zonder zyne voorweet was geschied. Des al .niettemin werd hy in verzekerde bewaring gehouden, en na vyf maenden en half in 't gevang te hebben doorgebragt, werd de zaek op dynsdag 23 dezer voor het brugsche geregtshof opgeroepen. M. Craeynest werd vrygesproken met een parige stemmen. Toen zyne in de gcregtszacl aenwezige vrienden, hem kwamen geluk wenschen met den afloop van het proces, antwoordde de beschuldigde. Waurom profitiat wenschen wanneer zyncr wcrkzaemhcden in january of febru- ary, de diskussie zal verzenden van het definitieve wetsontwerp op de levensmidde len, en zich bepalen zou het voorloopig wetsontwerp aen te nemen, dat den granen- ^uilvoer tol in 1857 verbiedt. Men leest in den doniteur: Het gouvernement des konings heeft offi cieel aen het kabinet van den Haag zyn vóór nemen genotificeerd van, op 1 january 1858, het handels-en scheepsv icrttraktaet te doen ophouden, dat den 21 september 1851 lus- schen B.dgien en Holland gesloten was De onderhandelingen zullen, in den loop van ’t aenstaende j ter, tusschen de twee gouver nementen geopend worden welke weder- keerig den opregten wenscli hebben doen kennen, dezelve tot een goed einde te bren gen. De belgische yzeren wegen en telegrafen hebben in de maend oelober 1856 opgebragt eene gezamenlykc som van fr. 2,393,74 fr. 4 centime». De gemeente Dailly, kanton Couvin,van oudtyds befaemd voor h.ier zwart marmer, zal eerlang deze nyverheid op nieuw in haren bloei zien. Men het ft in eenen ge- meente-grond en op de oppervlakte des bodems verscheidene lagen gevonden van zeer schoon grys-rood marmer. De gemeente vraegt de magtiging om dien grond te ver pachten, voor een langen termyn. De dag der aenbesteding zal trtler bekend worden gemaekt. Men schryft uit VVaerschoot, van den 23 december: Overdrv maenden vertrokken naer Amerika de eerw. heeren Joos en De Ncve, onder-pastors te Eecloo en te Weef school. Deze I ictsle hoeft eenen brief ge schreven aen den h ■r Van Dorpe. pastor te VVaerschoot, dezer dagen ontvangen waerin hy den godsdienstige» staet uitlegt tier stad Detroit, in Amerika, verblyfplaels der beide geloofszendelingen. Detroit telt nu 00 OUD inwooners, onder w ike 25,000 kaliiolyken cn 5 kerken, waer de sermoenen getlaen worden in ’t fransch, cngelsch en duitseh. De Vlamingen bezitten er geene byzondcre k rk ofl (ic Utïi *v. iiwi v n Jvua eu bu Ncvu zyu voornemens te voorzien, onder tie goed keuring hnns bisschep, in de verlatenheid van hunne vlaemsehe geloofsgenoten. Voor tien oogenblik zouden zy hen alle zondagen byeen roepen in tie hoofdkerk, cn zy druk ten tie hoop uil van welhaest voor hen een afzomlerlyk lokael, al ware ’t uit hout te kunnen oprigten. Omtrenleene maend geleden verdween uit zyne wooning te Leut n, een jonge knaep August Bergans geheele i. ongeveer 13 jaren oud. Hy leefde by zyne ouders. Sinds zyne spoorloozo venlwyniiig, heeft men niets van hem vernomen. Deoudersaeuden pynlykslen angst ter prooi, deden de nauw Keurigste opzoekingen, doch te vergeefs Hel stads- bestuer bleef in deze droeve zaek ook niet werkeloos. De heer burgemeester schreef naer I’erkameren, maer hier ook had men den jongen August niet gezien. Is er hier eene misdaed te vreezen, of heeft tie knaep zich ineen vreemd huis verborgen? Dit zj n tie vragen die zich eenieder doet. Mogtc de tweede alleen bevestigend beantwoord worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3