a lid als Deze betrachten. Tot hiertoe is deze kwestie on- aengeroerd gebleven; nogtans zeggen wy hier in't voorbygaen dat der zelver oplos sing in hel algemeen wel zou aengenomen worden. Indien wy ons niet bedriegen, is de stad nog in bezit van eene vergunning die dezen handel alhier jaerlyks toeliet; en hierop steunende, ware geniakkelyk eene nieuwe bemagliging van de bevoegde over heid te bekomen. Wy komen u, mynheeren, van pryskam- pen te spreken; dal hel ons gcoorlofd zy iiier aen te halen op welke schitterende wyze eenige leden der maetschappy, gedurende het nfgeloopen dienstjaer, in Frankryks hoofdslad, zich hebben doen onderscheiden. Voor eerst, noemen wy de gebroeders Ver- reghem, van Veurne. Deze vermaarde boom- kweekers, niet te vreden met de pryzen, welke zy reeds in alle de byzonderste steden van ons land behaeld hadden, hebben niet geaerzeld te gaeu mededingen nevens de grootste frnitkweekers der fransche natie, en hunne poogingen zyn nogeens met eenen goeden uitslag bekroond geweest. Ook, de h den der maetschappy gezamentlyk met do stadsregering, hebben dit mael die ieveraers willen betonnen hoe zy hunne verdiensten waardeerden, en te dezer gelegenheid heb ben zy de heeren gebroeders Verregheiu eene openbare hulde gedaen. Wy zyn niet min te vreden over den prys, dien een onzer nieuwe leden, sieur Pieter Timmerman, zoon, landbouwer te Adin- kerke, bekwam. Deze prys, bestaende uit eene premie van 800 franken en een gouden eermetael ter weerde van 100 franken, is hem toegekend geweest voor zynen stier van ge kruist Durhams ras. Wy juichen dit zoo veel te meer toe, omdat hel pryswinnende dier ter hofstede van een onzer voornaemsto leden, sieur Jacob Cornille, landbouwer te Coxyde, geboren werd, welken men insgelyks een gouden eermetael van 100 franken ver gund heeft. Verders moeten wy nog melding maken van de eerpenningen, welke de verdienst volle landbouw kondigen, MM. Bortier, van de Panne, en Degrave, van Sluivekekens- kerke, bekomen hebben. De eerste is be kroond geweest voor zyne schelpvette, als ook voor het plan eener hofstede; de tweede voor zyne schapen van vreemd ras. Wy hopen nog ecus, verscheidene onder u, mynheeren, aen den aenstaenden alge- ineenen landbouw-pryskamp te Parys te zien deel nemen. Wy hebben het genoegen niet gehad, iemand van ons landbouw-distrikt voor den dryjaerlykschen pryskamp van stalvoe- dering te kunnen tnschryven. De regtheb- benden verliezen dus de schoone premiën, welke de provintiale overheid in dit inzigt voor onze streek had beschikt. En terwyl wy hier terzaek komen, wy be treuren dal al dergelyke inziglen door den landbouwer niet meer naer weerde geschal worden. En, wal is het anders, dan om den landbouwer in zynen handel te bevoor- deeligen, dat gy onlangs den aenkoop deed van een weegtuig; wy bedoelen hier de bascule, geplaetsl op de Beestenmarktdoch lot nu toe hebben er zich weinig van be diend, alhoewel hetzelve zoo geniakkelyk en kosteloos ten hunnen gebruikc is ge steld, en datwy hun kunnen verzekeren dat het door den heer verificateur van malen en gewigten voor goed is herkend. Iets waerover de maetschappy zou kunnen opzoekingen bevelen, is aungaende de koe pokinenting der becstialcn. Tot althans is men het nog niet eens of de stof, die mei» vindt in de puisten welke men op den uijcr der koeijen bemerkt, voor de inenting km» gebruikt worden. Del ware dus van groote aangelegenheid indien hel voordecliglyk. die zyn algemeen verslag over het afge- loupeu dienstjaer in de volgengc voege doet il ynheeren liet artikel 28 van ons reglement schryft voor, dat er telken jare, in algemeene ver gadering, een verslag over de werkzaam heden der maetschappy zal gedaen worden. Ten verleden jare waren wy nauwelyks in bediening en derhalve met den toestand der maetschappy onbekend: onze definitieve be noeming was sinds slechts twee maanden gedaen, en daerom konden wy deze pligt niet wel volbrengen. Thans verhopen wy beter in staet te zyn; en, om ons te gedragen aeu het art. 15, bieden wy UEd. ons werkje inde vlaemschc tael aen. Het getal onzer leden is, gedurende 1856, nog aeiigegroeid elf persoenen hebben hun al» lid doen inschryven, te weten Bentein-Depotter, Engclberlus, landbou wer, te Pollinchove; Decae, Pieter, landbouwer, te Isenberghc Demeesler, Eduard, slagler, te Veurne; Dugardein, Francies, landbouwer, teLoo; Feys, Carolus, landbouwer, te Steenkerke; Feys, Seraphinus, landbouwer, te Hoog- sta le Lootvoet, Pietor-Ludovicus, koopman, te Ons tv leturen Timmerman, Pieter, zoon, landbouwer, te Adinkerke; Vanveuren, Francies, landb., te llouthem Viaene, gebroeders, brouwers, te Beveren Zwertvagher, Francies, landb., te Vinchem. Integendeel betreuren wy hel verlies van den te vroeg overleden heer Bril, burg meester der stad Veurne, die een der stich ters onzer maetschappy was; alsook van den wel edelen heer jonker Paul Du Bois, eige naar, overleden te Dixmude, en den acht baren heer Pieter Floor, notaris, overleden te Veurne. Ten anderen hebben wy het ont slag van sieur Karei Symoen, schepene en landbouwer, te Vinchem, ontvangen. By gevolg tellen wy nu zeventig leden. In algeiueoiio vergadering van 13 oogst lest, is er ingevolge de artikelen 25 tot 31 van hel ministerieel besluit van 29 november 1849, door UEd. MM. overgegaen geweest tol «Ie kiezing van twee kandidaten voor de be diening van lid der provintiale landbouw- kommissie. De heer voorzitter onzer inael- icliappy, M' Deprey, arrondisscincnl-koin- missaris, had lot alsdan deze bediening ver vuld. Daer alle de leden van gedacht waren «lezen achtbaren heer een nieuw mandaat te Verleejien, zoo is hy met algemeene stemmen als eerste kandidaet herkozen, terwyl do verdienstelyku landbouwkundige, «le lieer Bortier, ter Panne, met eene slem min, als tweede kandidaet werd voorgedragen, keus kon niet anders dan de maetschappy vcrecren, want beide mannen zyn ware ver dedigers ouzer belangen en wyzyn verzekerd «ver hunne genegendheid om den roem der maetschappy to doen vermeerderen. Gedurende het lactste dienstjaer heeft de maetschappy vier algemeene vergaderingen gehouden. Het spyt ons hier te moeten be kennen, dal du vergaderingen niet altoos met iever door dc leden bygewoond zyn. In- derdaed, wy begrypen hunne onverschillig heid niet, alswannoer er gaet gehandeld worden over de belangen des landbouws, ■wiens vooruitgang zeker do rykdom een» lands moet uitmaken. Do leden van hel bureel hebben zich ver- cenigd telkens dat de noodzakelykheid het vureischte. Verscheidene merkwaardige boekdoelen maken onze kleine landbouw-bibbliotheek uit, maer weinige worden door onze leden gelezen; wel is waer de plaets waer dezelve berusten, maekt den toegang zeer inoeijelyky maer het ware geniakkelyk dezen staet van zaken te verbeteren. Het stadsbestuer heeft ten allen tyde onze werkingen ondersteund, en wy geloovcn, dat, indien wy hetzelve dc vracg deden om ergens in het stadhuis hier voor eene kleine, doch behoorlyke plaets te bekomen, dezelve gunstiglyk zou inge willigd worden. Onder andere schriften die wy ontvangen hebben en waarvan wy dezen jare moeten melding maken, vinden wy eene beschry- ving op het verbeterde mest door M. Van Cleemputte. Deze uitgaef behelst eene nota over de pryzen van dit mest, de te gebruiken hoeveelheden, de wyze van gebruik, de sa menstelling van ’t mest, zyne bezondero eigenschappen, gevolgtl «loor eene nieuwe bespiegeling der meststoffen en deszelfs praktische proefnemingen, waaruit blykt dat het bedoelde mest van M. Van Cleemputte onbetwislbaer krachtiger is dan de guano. Ecu ander schrift verdient niet min in acht genomen te worden dan het vorige: het is een werkje over het kweekon eener voe- derplant, genaamd Lupine platte biltere boon) met gcele bloemen, door den heer graef Conrad de Gourey. Deze plant groeit geniakkelyk in mager-zandachtigen grond, doch niet te nat, noch kalkachtig Tot dus verre is deze plant maer gekend in Bohemen en Pruissen (over Magdeburg). De heer graef Conrad beschryft alle hare voordeelen de boon kan men geniakkelyk, in plaets van rogge en haver, tot voedsel en vette der beeslialen gebruiken; het stroo is wel een weinig zuer, maer juist daerom is het zoo veel te gezonder, en, men verzekert, dat menige beeslialen door dat voedsel van de bloedverderfenis (cachexie) zyn genezen, niettegenstaande zy er deerlyk van aenge- daen waren. Overigens al het geen men tot het kweeken dier voederplant zou willen aenleercn, treft men in het verdienstelyk werkje aen. De geldmiddelen der maetschappy zyn in eenen voldoenden staet. In 1855 hadden wy een batigslol van fr. 145-05; dezen jare be dragen de ontvangsten fr. 48-09 meer dan de uitgaven. Wy hebben eone subsidie zoo van den staet als van de provinlio bekomen. Met deze hulpmiddelen en de bydragen der leden zyn wy in staet geweest onzen jaerlyk- schen pryskamp gezamentlyk met hel stads bestuur op 5 july 1856 te openen. Dit jaer scheen uit, zoo door het groot ge tal mededingers al door de hoedanigheden der tentoongestelde becstialcn. Ook waren dc premien zoo talryk en zoo hoog als mo- gelyk. De maetschappy heeft van haren kant vyf vergulde, vyf zilveren en vyf bronzen eermetalen uitgeloofd by de volgende pre miën eene van 100 franken; dry van 75 fr. eene van GO fr., twee van 50 fr., eene van 45 Ir., eene van 40 fr., eene van 30 fr., dry van 25 fr., eene van 20 fr., en eene van 15 fr. Het feest werd bygewoond door leden van den senaet, des provinlialen raeds, der provintiale kommissie van landbouw, ver scheidene ambtenaren der stad, menigvul dige eigenaren, landbouwers en kweekers, zoo leden der maetschappy als anderen. In eene voorgaande zitting, drong een aen op dat hel peerdenras cenu der byzon- derstc kategorien van het programma zoude uilgemaekt hebben. De kommissie, met den opstel der programma belast, nam deze vraeg in aandacht, maer schatte integendeel do premiën voor jonge vorken» en schapen af; by gevolg werden cr premiën vergund voor poerden van zwaar ras, geschikt voor den landbouw, van een tot twee jaren, ge zegd achltienmaenders. Deze maatregel had eene goede uitwerking van een begin tel den wy reeds tien mededingers, on deze uit slag bragl later de overweging mede, of onze maetschappy het oprigten van oenen jaerlykschcn poerden markt niet had moeten

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3