Y X X X i, wilde de jon- kalrol beneden i de een weinig hoofd ten NIEUWS VAN DE WEEK. DoS. llelena-medalie, waarover zooveel gesproken wordt, heeft aenieiding gegeven aen het paryscho vernuft, om haer eeno geestige benaming te geven. Daer lynanw- lyk, zoo als natuerlyk is; alleen door hoog bejaerde persoonen gedragen wordt, noemt de gamin ze de contremarque van Père-La- chaiso. Eene keunkweckery overtenemeu; zich te adresseeren te Brussel. Men weet dat de senaat d taks verworpen heeft voor gesteld op ile rytuigen en de peurden, in I'arys in omloop. De heer prefekt denkt dat men op dit ontwerp zal terugkomen, dat volgens hem, 600 duizend franks zou op brengen. Een zanger had woensdag eene vischgraet die in zyne keel was blyven ste ken. Men heeft ze doen schuiven met cena tabakkaroot door zyne keel te trekken. Luik. 81 de herren De)fosse; 51 Lesoinne; S3 de Liège; 54 Frére-Orban; 55 de Bronckart; l'ci viert. 56 do hoeren Grosfils; 57 David; 58 Moreau. H'aremme. 59 do lieer Dclcxby. Tongeren. 60 do lieerde llenessc. Arlon. 61 do heer Tesch, IVamcn. 62 de hoeren Laliévre; 63 Goddin. XPhilippeville. 64 do heer de Baillet, Dinant. 65 de heer Wala. ~'<J)!arche. 66 de heer Leo Orban. ''''Neu/chateau. 67. de lieerde Moor. X Baitogne. 68 de heer <1 Hoffschmidt. X Eirlun. 69 de heer Pierre. KATBOLTKEN. X Mechelen. 1 do heeren Lud.d’UrscI; 2 Van den Branden; 3 Noteltcirs. N Turnhout. 4 de hoeren Coomans; 5 De Merode-Westerloo. Leuven. 6 de heeren Deman-d’Attenrode; 7 De Lacoste; 8 Landeloos. Kortryk. 9 de heeren Tack; 10 do Ilaernc; 11 II. Dumnrtier. Feuine. 12 de heer Dcsmedt. Koustelaere. 13 do heeren Bodenbach; 14 Dumortier. Thielt. 15 deheeren I.o Bailly; 15 Do Mue- lenaere; 17. van Reninghe. peten. 18 de heer Malou. Aelti. 19 deheeronde Naeyer; 20de Portc- mont. 21 Do Ruddcre. A udenaerde. 22 do heeren Magherman; 23 Thienpont24 van der Donckt. Eecloo. 25 de heer Desmaisiéres. Sint-Nikolaet. 26 de heeren Janssens; 27 Van Overloop; 28 Verwilghen. Dendcrmonde. 28 do heeren Vcrmeire; 50 de Decker; 31 van den Broucke. •Soigniert. 32 de heer Faignart. Uattell. 33 deheeronde I heux;34 Pitteurs. Maeseyk. 35 de heer Vilain Xllll. Tongeren. 36 de heer Julliot. Dinant. 37 de heer de Liedekerke. karnen. 38 de heer Moncheur. VORMING VAN HET BUREEL VAN DE KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. De kamer in hare zitting van 10 december isovergegaen lot de kiezing voor het vormon *an haer bureel. Ziet hier den uitslag: do heer Vcrhaegen, Voorzitter; de heeren Orls en Dolez, ondervoorzitters; 6e heeren Vermeiro, Croiubez, de Moor eti Vanderstichelcn, sokretarissen. gronde. Een doktor welke juist aldaer uit een konvooi was gestapt, was welhaest ter plaetse, ligte den ongelukkigen op; doch hy was reeds een lykDe geneesheer ver klaarde, dat hy op den slag was bezweken, Even als zaterdag avond en zondag morgend, heeft zondag avond cn maandag morgend een zoo zware mist over de Schelde en de stad gehangen, dat het midden der rivier en de gevels van vele huizen in de stad er door onzichtbaar waren. Dit heeft natuerlyk het opkomen der schepen sterk gehinderd. Maer tegen den middag is het weder opgeklaerd. Dezen nacht hadden wy een sterken vorst. Uit alle riviersteden verneemt men thans dat er zware misten zyn. Londen staet hier voor op den eersten rang. Ziet hier volgens engelsche bladen, op wat manier men er den dag en den nacht onderscheidt: In den dag brandt er de gaz. Des nachts brandt de gaz ook, maer dan steekt men er nog fakkels by aen. Te Lyon werd de verledenc week in de kerk het huwelyk gezegend van twee jonge lieden. Onder de gebeden van den cerw. geestelyke viel de bruid in een diepen slaep. Zy sliep nog toen de bruidegom haer den trouwring aen den vinger ging steken. De jongeling was hierover zoodanig getroffen, dat hy, toen men uit de kerk kwam ver- klacrde met zyne vrouw geene betrekkingen te willen hebben. Hy heeft woord gehouden cn in als meestergast van eene fabriek naer Belgian vertrokken, zyne vrouw latende zitten. Op 5 december verscheen een zestig jarige boer, voor de reglbank van Frcjus, in Lrankryk. Zie hier waerover hy zich be- klaegde. Op 6 October, zegde by, mack te ik op de jaermerkl van Frejus kennis met zekeren Delacour, tandentrekker,zich een Pollak zeggende. Deze man was vergezeld van eene jonge vrouw, die nog al lief was, maer scheel zag. Ik geloove dat hy er ver legen mede was en daeroni stelde ik hem voer, haer aen my af te staen voor 20 fr. De vrouw lachte met myn voorstel en de tanden trekker zegde dat hy geen gelde wilde, omdat het verboden was de menschen te verkoopen maer dat hy heel geerne zyne vrovw ver wisselen zou tegen myiien ezel; de zaek is dat hy een niensch of een heest noodig had om zyn wagentje te trekken, Daer myn ezel oud was, nauwclyks het hooi winnende dat hy eet, sloot ik den koop. Enkelyk deed ik my een certificaat geven, dat Delacour niet gehuwd was melde vrouw die hy my afstond en ook dat zy deugdzaem was. Ik nam de vrouw mede naer myn huis, kocht haer twee nieuwe kleederen en een paer schoenen; ik was van zin er binnen eenigen tyd mede te huwen, want al myne kinderen zyn uitgetrouwd, en het alleen leven verveelt my. Den 9 October ging ik 'smorgends uit en liet Annette op het huis passen. Maer zie, toen ik terug kwam, was de vogel gaen vliegen; de trouwlooze had haro kleeren, hare schoenen cn myne zilveren horlogie medegenomen. Zeker zal zy haren tandmeester hebben vervoegd.» Pachter Villy heeft het genoegen Annctto Martin, by verstek te hooren veroordeelen tot vier inaenden gevang voor simpele diefstal. Ilerhaeldc malen werd van onze ryken gezegd dat alle kunstgevoel hun heel en gansch vreemd is. Men heeft hen afge schilderd als menschen die geen ander ver maak kenden dan dat ter tafel; die van hunne hoogte zich zelfs niet geweerdigden nedertezien op poezy, schilderkunst, muziek; die, in een woord, alleen het stollelyko aen- klcefden en het ideale bejegenden met oen overmoedige verachting. Dat oordeel, schoon niet ran allen grond ontbloot, was al te Wy hebben het genoegen onze lezers to konnen melden, dat Courtois, de befaamde en wydverinacrde Courtois, met zyne zonen 1,1 onze stad zyn aengakomen en datzy mor- Gon Zondag, op Stadsschouwburg, Eéne en ‘’uitengewoono vertooning zullen geven. De rüeni waarmede onze Vlaemsche goochelaar **,;h door gansch Europa sedert lange jaron "eeft weten tc beladen, zal wy twyffelen er Geenszins aen, hem een talryk publik bo- l(,rgen, en alle echte Veurnacr zal onzen ®'varen medevaderlander gaen willen be enderen. Wy kunnen echter verzekeren ‘‘atde heer Courtois alhier inaerldn* ver- *0011 inp M] g(! ven. Men schryft uit Antwerpen. ‘•ene dienstmeid die in 0. L. V. kerk 1ondervond dat het niet genoeg is 'honden uil Godt tempelop de kerkduer u schilderen, er hadde moeten dieven by dan zou men haer geene beurs met J fr. ontfutseld hebben. Dezerdagen is te Bouwcl een beweenlyk ’"C'luk voorgevallen Een jongeling van in e 20 jaren, Gennaerts genoemd, ging by molenaar een zakje gracn laten malen; dit tot meel gebragl was, I U|C het zakje door eene 1 lun, Joch hy slibberde van cyteldc galcry cn viel op zyn streng: wy melden met een onuitsprekelyk genoegen het volgende feit dat zulks be- wyst. i In Antwerpen leeft een jeugdig toonkuns tenaar. Hy is de zoon van eciien armen ambachtsman, die nauwclyks genoeg kan winnen om aen zyne vrouw en zyne overige kinderen het dagelyksch brood te ver schaffen. De toekomende mededinger van Gevaert en Grisar ontving, gevolgentlyk slechts de gebrekkige opvoeding welke de onbemiddelde kinderen op de Broérkens- kapel verkrygen. Daer de jongeling eene schoone stem had, liet men hem de zang muziek leeren. In die kunst deed hy zulke rasse vorderingen, dat hy weldra in som mige kerken der stad werd gebruikt in groote godsdienstige plegtigheden. Eenige lessen, welke hy aen de liefdadigheid te danken had, maakten hem tot eenen ver- dienstelyken vioolspeler. In deze hoedanig heid bekwam hy eene plaets in hel orkest des franschen schouwburgs. Langzamerhand beproefde hy kleino muziekstukjes te komponeren. Sommige liederen cn romancen welke hy op muziek had gebragt, verwierven algemeenen byval. Die byval zeltede hem aen zich aen eon opera te wagen. Die pooging gelukte ten volle. Een genie had zich veropenbaerd: Antwerpen roemde op eenen kunstenaer te meer.... liet opera van den jongen maestro bevatte veel schoons, veel oorspronkelyks; doch het waj er in te zien dat het slechts het werk eens beginnelings was. Die beginneling be hoefde studie en eenen bekwamen leer meester. Die leermeester was niet moeijelyk om vinden; maer wat min gemakkelyk om vinden was, dat was geld om de lessen te betalen Maer Antwerpen telde onder zyne ryke inwooners eeno persoon die do Mecaenas van den jongen komponist zou worden. Eene geheimzinnige hand bezorgde den leer meester den prys zyner lessen. Daerby bleef echter de weldaed niet. Dezer dagen werd aen den held dezer ware geschiedenis, door iemand die wil onbekend blyven, berigt dat hy naer Parys de hoofstad der kunstwereld, moest gaen, en daer, in het konservatorium zoo lang studeren als hy het noodig oordeelt; het pensioen is voor- loopig voor vier jaren belaeld I Natuerlyk aenveerdt de toonkunstenaar dien wy be doelen, met herkentenis het aanbod zyns geheimzinnigen weldoeners, en verlaat in het begin van het aenstaendo jaer zyna vaderstad, die hem niet zal wederzien dan beladen met lauweren. Hy beloofde het ons en wy zyn er van overtuigd hyzal zyne belofte volbrengen. Hadden wy dan ongelykte zeggen dat ouzo ryken zoo gevoelloos niet zyn voor het schoone, het ideale als men het we) beweert

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3