KOZYN VAN EYCK. 1 den Var is de van in brieven aen 10 centimen. Die maatregel zou i zoo dik dat men ziet... Wel domkop Men onderhande- zy oneindig meer weerd dan in de goudbeurs van eene ryke. Wat is 20 centimen voor ie mand die vyl’tig franks daegswinnen kan? Niets. Wat is 20 centimen voor iemand die veel zweet moet storten eer hy één frank verdiend heeft? Veel, zeer veel 20 centimen is hel tiende deal van een ge woon wcrkmansdagloon Hoe veel dagen moet desoldaet met 20 centimen vrolyk zyn Wanneer men de kwestie op dien grond beredeneert, wordt reeds het verminderen van ’t briefport eene grondwettelyke pligt voor den staet. De Belgen zyn gelyk voor de wet! Ja, maer hel ergste is, dat de Belgen niet gelyk kun nen zyn voor de fortuin, en de fortuin is een lief meisje, een aerdig ding, waer de sir. ngste wetgevers zelfs op verliefl zyn, ziet ge, en daerom zou ’t artikel goed kunnen omge keerd worden zonder de konslitutic te krenken: men zou kunnen aennemen de teel is gelijk coor de ttelgien. De lang gewenschtc hervorming in het poststelsel zal ook dankbaar ontvangen worden, en hel nieuw bestuur niet weinig byval doen winnen. knecht, do mist is heden bykans malkaèr niet en pak een lanteern, zei de doktor, verzekert dat de stad Parys in c...! ling is, om het gehucht Montmartre', het park en het kasteel van Bercy aen te koopen. Dynsdag avond, had in Zannekin eene boiling plaets voor franschbrood en het tra- dilionnelc* eindetje worst. Het gezelschap alhoewel niet talryk, heeft zich verlustigd tot zeer laet in den nacht; zelfs deze die ten drie ure ’s morgen» met de postmael van Dixmude moesten vertrekken, wisten van geen naer huis gaen. Er wordt verzekerd dal keizer Napoleon en zyne gemalin het aenstaende huwelvk der engelschc kroon prinses zullen bywoonen. Zondag heeft den eersten diner der twaelf apostels plaets gehad. De beeldhouwer Barry is gelast geworden met de verveerdiging voor de ga- lery van hel inslituet van Erankryk,van het marnier.n borstbeeld van Alfred do Musset. De jongelingen van Veurne beginnen nu ook al trouwziek te worden. VVy kennen drie doodjonge jongmans van... 38 tot 48 jaer, die voornemens zyn eene voyagie naer Frankryk te doen ter opzoeking eener weder helft... Oeije me sydeBy Rolandseck zyn duzer dagen wèer overblyfsels gevonden van den niammotith. Men gelooft dat deze voorwereldlyke reuzen in hetdierenryk een maal in het Rhyndal veel aenwezig zyn ge weest, althans te oordeelen naer de laetste overblyfselen, die van tyd tot lyd aldaer ge vonden worden. Papa Courtois is toch eenen moveraer kaerten, ballen, enz ver- sehynen en verdwynen opvolgenllyk voor uwe oogen met eene snelheid die u waerach- tig stom doet staen. Onder andere schrandere toeren waermede hy zondag lest de Veur- naers amuseerde, heeft hy aen het publyk getoond, hoe men in het oppergedeelte van eenen luk kiekens kan broeijen. NIEDWS VAN DE WEEK. Onze Lieve Heer hcc/t alle vieze kwanten den kostte geven, zegt het spreekwoord. Het volgende gevalletje bewyst er de waarheid van. Een man verliet maandag laelst het gasthuis te Antwerpen geheel hersteld, ge- ïalfd en genezen. Doch dynsdag waendc hy *ich wé’er doodelyk ziek hy kloeg en kerm- 'le stcenen uit den grond. Men liep dedraeg- berrio van *t gasthuis weer halen, en onze spotter kroop er in. Onder de poort zette mende berrie neder om den lyder te laten Opsehryven, maer de lialfdoodc sprong o idcr’t deken regt, lachte, en riep meteen volslagen uilenspiegelsgezichtMy in t gasthuis ge zult het niet goed weten <‘n liep weg ais een dief. De mannen die den spotter gedragen hadden, de portier, de klerken heel 't personneel, bezagen clkaer als apen. Over eenige dagen was er alhier oenen doktor dio stadshorlogie niet meer betrouwende,zyn uerwerk op den zonnewy- ter wilde regelen. Karei, zegt hy tolzynen knecht pak ecus myrion monter, en loop stel hem juist inct het zmumkompas van t Paviljoen... Maer mynheer, antwoord de de gemeenschap, de be- gemakkelykt hoe meer do hoe meer het meer de ba lnetste kiezingen een bolacbelykgcv.il heeft plaats gehad. Een ongeleerde kiezer had twee briefjes ontvangen, het eene om in do kieskus te steken, en het andere om in zeker hotel te gaen dineren. De onvoorzich tige kiezer stak het diner-briefje in do kiesbui en ging later met het kiesbrieljo naer het hotel. Hoe stond de goede man to zien, toen men hem met zyn kiesbrieljo aen de deur zette Mej. Clemenco Pirson, (men zegt van Brussel), 24jaren oud, is gisteren avond, om 7 uur by toeval in het water gcloopen het schynl dat de jufvrouw door hare krinoline gered werd; want door hare rokken bleef zy boven water. De drenkelinge is er overlet uitgebeeld, doch naer het gasthuis gevoerd. Een wonder-man. De heer Darden, 1798 in Noord-Karolina geboren, woog 'oor zyne dood, over eenige dagen voorge vallen, 500 kilos en eenige grammen. Hy was zeven voet en zes duimen, engelseho mart, lang. Die landbouwer hield zich tot in 1853 met zyne hoeve bezig alsdan belette «•e.io schrikkelyke on ongcmakkelyke volly- vigheid hem zyn gewoon werk te doen. Hy ging slechts uil in een rytuig niet twee peurden bespannen. Dertien meiers en 50 centimeters goed van een meter breed waren naiiwclyks voldoende, om hem volledig le kleeden. Men heeft 16 meters linnen noodig gehad voor zyn doodlaken, en 24 meters fluweel voor het baerlaken. In het departement van winter dezes jaers eene echte lente. De fruit- boomen, na meibloemen bedekt te zyn ge weest, zyn thans met fruit b z:t, iinai ziel op hunne takken, zegt het blad la l'tuveuce, pruimen ter groote van stekel beziën en ap pels en poeren zoo groot u's noten. Op dit oogenblik wordt er te Parys veel gesproken over een buiteiigewoonen toer van den gochelaer Hamilton. Onlangs op eenen sopieleitsbal uiigenoodigd zynde, verzochten hem verschelde damen hun e< n bewys van zyn talent te geven. Hamilton be- loohle dieschoone verzoeksters, dal zy zou den verbaasd staen, op vo.irwaerde, dat zy allen met hem zouden dansen. Op heleinde van den avond herinnerde men hem zyne belofte. Ik heb die gehou len, antwoordde hy, gy zult het bekennen, wanneer gy te huis zult gekomen zyn. Eu inderdaad, wanneer al die schoone damen ten hunnent waren gekomen, be merkten zy, daterliun maerécu koussenband meer overbleef. De heer Home had hel niet beter kunnen doen. GELYKDEID DER BRIEFPOSTEN. Te lang reeds heeft men gewacht de be loofde gelykheid voor de inlandsehe brief porten in te voeren. Misschien zou dit al ver- verwczenlykt zyn geworden indien de kloos terwet de Kamers niet hadde bezig gehouden en de vraagpunten van dadclyk nul op den achtergrond gesloolcn. Van T oogenblik dat ditongeluks kind kwam moest er menige flinke zoon aen de deur blyven staen. Thans, zegt de Echo des Elandres, ver wachten wy van ’tnieuwc kabinet als eerste weldaed de beloofde hervorming namelyk het algemeen gelykstellen der inlandscho u onder alle opzichten konstitulionneel en liberaal zyn. Hoe meer men trekking verg gedachten zich verspreiden, licht zich verspreidt, hoe schaving. De staet houdt het tuonopoliuin der brie- venpostery. Met welk regt weten wy niet. Doch wy zyn op den grond dier kwestie niet. De staet heeft het nionopolium der betrek kingen en daerom juist moet by die betrek kingen voor ’t gemak van 'tvolk inrigten, otudal de staet door en voor liet volk alleen bestaen moet. Een armen duivel kan met een verafgo- legene plaets niet in gemeenschap komen; liy kan niet met zyne familie spreken, dan ten nadeclc zyner beurs die het briefport niet lydcn kan. Maer, zal men zeggen, is dan 20centimen cenesom zoo zwacr is dit niet onder T be reik van iedereen? Neen, zeggen wy. Oppervlakkig beschouwd, zyn 20 centimen niet» meer dan 20 centimen, maer men steko die in den zak van een arbeider, dan worden liet is achter St-Salvatorskerk, in den wyk der Meere, dal men te Brugge nog eenige overblyfselen der oude vlaemsche stad by elkander ziet, en die wyk is des te merk- weerdiger om bezoeken, daer hy uitsluitend bewoond is door afstammelingen dier kloeke wevers, die zoo dikwyls de schietspoel voor de pyk of den goeden dag verlieten. Hier zyn noch hotels, noch prachtwinkels; het is de wyk van hel werk, van den nede- rigen stand, maer ook der nogoud-vlaeinscho openliertige vrolykheid. Ook hoort men er nog langs alle zyden het getiktak .der weef getouwen, die zich mengen aen het gezang der vogelen, aen alle vensters in muiten hangende, en by het vrolyk gebabbel van wevers en boosters. Het is ook het vader land der legende en vertellingen uit den ouden tyd, en de romansehryver zou een overvloedigen oogst kunnen opdoen, wan neer hyzou gaen luislerqn naer de vertel lingen dier eenvoudige vlaemsche werk lieden. Te midden van dien volkryken wyk staet er een oud vervallen huizeken, bewoond door de weduwe Croussc, die met kleeren te lappen haer brood verdient. Reeds meer dan zeventig jaren wegen haer op de schouders, en de arme vrouw heeft moeiteom zich door haren handen-arbeid het noodige aen le schaffen. Dok ziet men in haer huizeken, niets van die kleine sieraden, die de pracht van deu werkman uitmaken. Voor alle ver siering heeft zy eene schildery, die de heilige Maegd verbeeld, en op de blootcn timer hangt. Maer die schildery was zoo oud en zoo leelyk, dal zy droevig afstak, wanneer zy die op de groote feestdagen buiten hing, want by alle plegtighcid ziet men den brug- schen werkman den gevel zyner woouing met groen versieren, waer tusschcn hy printen, bloemen, spiegels hangt; immers alles wat maer de versiering kan luister by zetten. De Maegd van moeder Croussc stak dus zonderling af by al die schitterende ver siersels. Echter beweerde de oude vrouw dio uil gewoonte, en omdat het een familic-stuk was. dat van vader tot zoon was overgegaen, als eene gedenkenis van Kozyn van Eyck. Nu wie was die Kozyn van Eyck geweest? Dat hadde de oude kleerlapster u niet kun nen zeggen. Nu, over eene maendhad moeder Crousso eene ruit van haer vensterken gebroken, en. geen geld hebbende om eene nieuwe te doen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1857 | | pagina 3