Stadsbelangen. DE PANNE BADPLAATS. Algemeene Tijdingen. (Te vervolgen). wie kan dit beletten? De uitzinnige vertoogen van eene fanatieke en onverdraagzame geloofs leer? nooit De Moniteur kondigt de volgende depeche af, uit Vera-Cruz van 2 decemberden minis ter van buitenlandsche zaken toegestuurd: Ik heb de eer u de telegrafische depeche over te zenden: die ik over twee dagen uit Mexiko ontvangen heb De krijgsgevangenen zijn in vrijheid. Huysmans, kapitein. De bestuurder van ’tbelgisch consulaat, Schmidt. Aangezien M.r Bortier vijandig is aan het stichten van een badhotel aan de Panne; vijandig aan het oprichten van kasteeltjes rond zijnen eigendom; vijandig aan den toeloop naar de Panne, daar hij zelfs niet toelaat dat vreemde familien voor eenige weken hunnen intrek komen nemen in zijne herberg het Hooge, denkt men hier zeer aan middels om, zonder de tusschen- komst van M.r Bortier, de alsnu weinig aantrekkelijke Panne in eene der aange naamste, der schoonste badplaatsen van het Belgische zeestrand te herscheppen. Het schijnt dat eenige onzer ingezetenen, ijverige voorstaanders van Veurnes voor spoed, het ontwerp hebben opgevat eenen nieuwen steenweg naar de zee, dwars door de duinen van M.r Ollevier-Van Woumen, tot stand te brengen, steenweg die zich, op ontrent ander halven kilometer van het Hooge, aan de Pannekalsijdezou verbinden. Indien M.' Bortier in zijne weigeringen blijft volherden, zal dit ontwerp door een ieder worden goedgekeurd, en is allezins weerdig door de Veurnaars krachtdadig te worden ondersteund. Wierde het eene wezenlijkheid, welhaastzou men badhuizen, hotellen, kasteden, paviljoens, enz. langs den nieuwen steenweg zien oprijzen, in weinige jaren van hier ware de toeloop van vreemdelingen naar de Panne groot, en die toeloop ware voor Veurne eene nieuwe bron van welvaren. besturen, hij zal u met Zijne Koninglijke Macht, met Zijne weerdigheid van gekozen prins, helpen glorierijk, zoo als gij het sedert 1850 doel, voortstappen in den weg van den vooruitgang en der vrijheid, alzoo de bewondering en het genoegen van alle verlichte menschen en van alle de vrienden uwer gastvrije natie opwekkende. Leopold II die zóó wel door zijne verhe vene gevoelens gekend is als door zijne aanmerkelijke godvrucht, komt van u te zweeren, zoo als hij het aan zijnen door- luchtigen vader op zijn sterfbed gezworen heeft, dat hij dezes onderrichtingen volgen zal. Zijnen aard zelf, is u eene waarborg dat het zoo zal wezen. Gij hebt allen, en ik ook, stellige bewijzen zijner buitenge- woone beminnelijkheid. Zich buiten eenige polilico-geestelijke kwestien die overigens geene opperste aangelegentheid hebben, houdende, hij is het met zijn nieuw volk ten vollen eens. Verwantschap en vriend met de groote mogendheden van Europa, geacht en geëer- biedigt door de natiën, zoo zal hij nooit zijne goede voornemens, welke zich onder zoo een schoon daglicht voorstellen, neêr- leggen. Overigens heeft hij het uitstekend en zeldzaam geluk eene hertogin gehuwd te hebben, welke hetzich toteene dagelijksche plicht maakt Belgie te beminnen, en die voorzeker, voor haren koninglijken ge maal tusschen de bekommeringen van het koningdom, een gestadige steun zal wezen met niet op te houden hem de woorden van Salomo te herhalen: Een wijs kind luistert naar de onderrichtingen zijns vaders. Het tweede gedeelte dat in de troonsbe klimming van Leopold II belang heeft is de kerk: Gedurende 541/2 jaren, heeft Leopold I, protestant, nooit beproefd, om het gees telijk monopolium te geven, ten nadeele van het romeinsch katholicismus. Zijn leven lang, heeft hij de grootste onverschilligheid aan de geestelijke kote rijen getoond, en ik weet dat hij geern dit grondbeginsel van den minister Cavour streelde: De vrije kerk in den vrijen staat. Het ware zeer ongelukkig dat gij, op alle punten zoo eens, op den koophandel, de nijverheid, de vaderlandsliefde, enz., gij u in twist zou gaan stellen voor godsdienst- kwestien. Gij gelooft aan Jesus-Kristus, gij gelooft dat hij zijn bloed gestort heeft voor de her vorming der wereld, gij gelooft dat dezen die zal wel gedaan hebben, zal beloond worden en dezen die slecht za] gedaan hebben zal gestraft wezen; zoo gelooft gij aan alles wat volstrekt noodig is om recht op de kristene voorrechten te hebben, en door uw geloof behoort gij te recht en onwederroepelijk tot de eene heilige katho- lijke en apostelijke kerk, zonder dat er één mensch u er ooit uit zou kunnen sluiten. Maar daar de godsdienstkwestie eene kwestie is die niet alleenelijk eene natie, een land, een rijk, maar gansch het men- schelijk geslacht aangaat, verstaat gij hoe moeijelijk het is van (zoo als het eenige utopisten hopen) de eenheid van vorm in het aanbidden van God te bekomen. Het is zeer moeijelijk in eene natie de politieke eenheid te bekomen, om dat de politieke intresten van een staat op eene kleine schaal berusten, maar wanneer het betreft van in den zelfden vorm van godsdienst te doen gaan, menschen verschillig van taal, van zeden, van kleeding, het is niet allee nelijk zeer moeijelijk, maar het is iets dat onmogelijk is. De verschilligheid der godsdiensten is, ik weet het wel, iets dat te betreuren is, maar BURGERSTAND DER STAD VEÜRNE, HUWELIJKEN. Rhelorika, TOONEELVERTOONING. Zondag lest beeft onze maatschappij van op stadsschouwburg, eene zeer goede vertooning ge geven. Deze bestond uit: 1.’ de Slaapmuts, een prnl- ieken dat veel heeft doen lachen en dat niet veel zwierigheid, zoo als het behoorde, is gespeeld gewor den. 2.’ IVeel de Loods, tooneelspel, niet veel zang, in welke de heer L. Pinte de zware en moeijelijkc rol van Neel op eene uitmuntende wijze gaf, waardoor de eentoonigheid van het stuk verdween. En 3" de 2.'1' vertooning van Jaakske met lijn Fluitje, dat de gan- scheza.il herhaalde malen in een schatlerlach deed uitbarsten. Mevrouwen Fauconnier en Speelman, liet is onnoo- dig het te zeggen, wisten zich op de hoogte hunner faam te houden. Wij hebben ook met voldoening veel voortgang bij onze jonge tooneelliefhebbers be merkt. Hebben zich vooral onderscheiden de heeren Pinle en Degroote met de rollen van Van Tichelen en Grypelaar, de jood de heer Quartier, en Jaakske Ch.‘ Poupeye. De kooren der loodsen in Dieel de Loods werden ook zeer wel gezongen en verwierven veel bijval. Met genoegen hebben wij ditmaal een klein orkest de vertooning zien openen. Dit was iets dat sedert eenigen tijd aan onze tooneelvertooningen ontbrak en dat nogthans, om zoo te zeggen er onontbeerlijk is. liet speelde op eene zeer voldoende wijze eenige lieve stukjes, en wij wenschen er de heer orkest meester Kesteman geluk over. Iets dat wij ook bemerkt hebben, en welke wij, zonder er iets op te zeggen, zoo niet mogen laten voorbijgaan, is dat er zoo weinig menschen op de galerij waren. Zoo gaat het in Veurne, wanneer men wat lang is zonder koncert of vertooning, dan klaagt men dat er nooit iets te doen is, en wanneer er dan eene vertooning of konccrt gegeven wordt, dan gaat m;n er niet naar toe. Men zou, vinden wij, toch wat meer rekening moeten houden, der moeite wel eenige liefhebbers zich geven, om ons stadje op beuren en hunne medeburgers vermaak te versch fen, en men zou ons dunkens die moeten, zoo v< mogelijk, trachten aan te moedigen. Laat ons hopen dat onze aanmerking voor 1 toekomende, zal in acht genomen worden. De belgische postmaal zondagavond te Oosten, voor Dover uitgevaren, is bij het stormweder stortzee van dien nacht, vergaan. Men zegt dat er 1 personen bij die ramp hel leven hebben verloren. Het engelsch gouvernement heeft aan kapitei D. Van Schoote, bevelhebber der brick Victor, va Oostende, een prachligen met zilver versierden vei rekijker aangeboden, ter belooning voor den moe en de opoffering, waarvan hij bewijzen heeft gegeve bij de schipbreuk der engelsche briek Samuel, va W itehaven. Dit tuig zal aan dien braven zeeman bij zijna terug komst te Oostende plechtig door den commissaris de marine besteld worden. Hei is de derde vereerende belooning welke kapi tein Van Schoote ontvangt voor daden van moed ei zelfopoffering op zee gepleegd. In 18S6, verleende het engelsch gouvernement hem de gouden decoratie van eerste klas, welke on derscheiding hem terzelfder tijd den titel van engel schen burger deed bekomen. In de maand september laatst, verleende hem het belgisch gouvernement eene g,ouden medalie van eerste klas. Het schijnt dat er bij het departement van open bare werken spraak is eene belangrijke verbetering in den postdienst in te voeren. Er zouden in het bin nenste de." steden ieder uur briefuitdeelingen ge schieden. Het getal postbussen zou daarbij in de stra ten aanzienlijk vermeerderd worden. Er zijn op dit oogenblik een aanzienlijk getal valsche nickelslukken in omloop. Wij noodigen onze lezers uil op hunne hoede te houden tegen dit be drog, des te gevaarlijker, daar de vnlschheid zeer moeielijk is om te beslatigen. (Gaz. beige.) De Moniteur kondigt de telegrafieke overeen komst af gesloten tusschen Belgic en hel groother togdom Luxemburg. De taks voor eene telegram van 20 woorden is op twee franken bepaald voor de beide De engelsche geneesheer Dr. Parson heeft ge landen. ruimen lijd toegewijd aan de studie der oorzaken van de runderpest en is lot het besluit gekomen dat zij niets meer noch minder is dan pokken in een’ on derkrukten vorm. Het is hem gebleken dal genees middelen weinig of geene uitwerking doen, maar het middel, dal zich als van zelf nan de hand doet, is de inenting, welke zijns inziens hel eenige is oin de kwaal tot staan te brengen. De Globe, zegt dat de koningin van Engeland voornemens is de Kouseband-orde aan Leopold II te verleenen. Lord Sydney zou eerdaags naar Brussel vertrekken, om de eere-leekens ervan aan den ko- ning te overhandigen. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜRNE. ZITTING VAN 4 JANUARI. Ambroisius Vanthuyne, eummissionnaris te Vlads- loo, 20 franks boete, over wonden. Aloisius Debruyne, bezemmaker te Clercken, 16 franks boete, over slagen en wonden. Eduardus Desomer, werkman te Proven, 30 franks boete, over jagt. ZITTING VAN 5 JANUARI. Franciscos Debeer, slachter te Beveren, 14 dagen gevang, over slagen en wonden. Henry Six, Desire Boussemae, Felix Vandenber- ghe en Seraphin Vandeuberghe, allen dienstboden te Stavele, elk 16 fr. boete, over slagen en wonden. David Parrein, metser te Woumen, 61 franks boete, over jagt. den 30. Emile Vandepulte, suikerij-maker, 31 jaren en 9 maanden, geboren te Gulleghem en wooncode te llallain, weduwaarvan Sophie Denis, met Hortanse Schockaert, naaistere, 23 jaren, geboren en woo- nende Veurne, jonge dochter. den 1 januari. Carolus Lelellicr, brigadier der dou anen, 51 jaren en 9 maanden, geboren te Montruel sur-Haine en woonende te Veurne, jongman, met Anna Theresia Demuys, doende de landneiring, 27 jaren en maanden, geboren en woonende te Veurne, jonge dochter. STERFGEVALLEN. den 3. César Vanloo, 10 dagen. den 4. Ludovicus Rubben, dienstbode, 46 jaren en 9 maanden, geboren en woonende te Coxyde, jongman. den 4. Marie Rossigny, 3 jaren en 9 maanden. Holloioay's lalf en Pillen. ^uGgepijn, Rhuina- tisme, Tic Duloureux. Alle hevige pijnen der zenu wen en poezen worden met bewondering genezen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 2