Maatschappij t De jaai lijkschc hengstenkeuring voor hel rechterlijk arrondissement Veurne, zal plaats hebben te Dixmude, den 11 Februari 1884, om 10 ure ’s morgends. Arm in de Wervik, De heer Dufooz.hulponderwijzer le Wulveringhcm, is ontvanger benoemd van hel postkantoor welke in deze ge meente komt ingericht le worden. «De hevige strijdbewerende zacht moedige opstellers van hel prieslersbladje, komt van den kant der geuzen Dal men den Veuruaar en hel Adver tentieblad leze, en dal men oordeele. Dat men daarbij ovcrwege, wie er altijd hel eerst de aanrandingen begint. Wij houden ons niet gaarne gedurig bezig met lokale politiek, maar mogen wij dulden dat de gezalfde gazelschrijvers gestadig op de voelen trappen der libe ralen, om welhaast, indien men ze liet begaan, op hunne hoofden le dansen Neen, zoo verslaan wij onzen plicht niet van schrijvers van een liberaal blad. Voorzeker hebben de klerikalen hel recht eene plaats ie vragen op hel stad huis. Doch gebeurden hier de kiesstrijden zonderde overheerschcndetusscheiikomst der priesters, zij zouden een veel zacht moediger karakter hebben. Vrijdag II, rond 10 ure's avonds, is enne vim vlas behoorende aan 1. Desiere, her bergier, le Iloulhem, door eenen brand vernield. De oorzaak wordt aan kwaad willigheid (ongeschreven. De schade wordt op “600 fr. geschat, en is door verzekering gedekt. Di ons vorig nummer hebben wij ge sproken over hel. beslaan, le Veurne, van eenen hevigen strijd lusscheu de pries ters en de liberale burgerij voor hel meesterschap op liet stadhuis De opstellers van den Veuruaar gebaren hierover verwonderd te zijn. Waarom, zeggen zij, stelt gij de priesters alleen in den strijd? Tellen dan de wereldlijke katholieken, telt de katholieke burgerij niet meer Dit is slechts geveinsdheid, want die rechtzinnige schrijvers weten wel dat de priesters de ziel en de werktuigen zijn van den hevigen strijd die hier bestaal. Moeten wij hel bewijzen? Wie zijn de opstellers van den IVtir- naar? De priesters. Wie nemen de be slissing indien ja of neen, de gemeente raadsleden tijdens de verkiezingen zullen bestreden worden De priesters. Wie duiden alsdan de katholieke kandidaten aan? De priesters. Wie gaan deze kandi daten aanbevelen bij de kiezers, en wie belasteren alsdan de liberale kandidaten? De pi iesters. Algemeene tijdingen. Het slachtoffer, vrijdag nacht in den brand le Oostende verongelukt, is de ge naamde Karei Solberghe, bediende van den spoorweg, geboren te Stcene den 17 december 1833, weduwnaar van Marie Wal men er ook van zegge, en hoe men ook onze, pennelwisleii moge beoor deeld), wij zullen nooit nalaten de libe ralen en de liberale gezindheid te ver dedigen beleefd, als wij zullen te antwoorden hebben op beleefde bemer kingen, hevig, als onze politieke vrienden hevig zullen worden aangcratid. Als de deugdzame schrijvers van ons prieslersgazctje hel Advertenlie-blad lezen, zetten zij niet altijd hunnen bril op, want wij willen niet veronderstellen dat zij opzettelijk zouden durven liegen om ons bij hunne lezers hatelijk te maken. Zou schrijven zij in hun laatste num mer liet hert der liberalen, zegt hei gei7.emii.au, wordt meer bewogen door den glimlach van eene actrice dan door een uitmuntend sermoen En dan vallen zij uil, vooreerst, legen de liberalen die openlijk bekennen, zeggen zij, dat voor hen ondeugd en slemperij den voorkeur hebben bij deugd en waarheid en ver volgens tegen de aetricen, die, volgens de heilige schrijvers, niet anders zijn voor meeste deel, ten zij gemeens en slechte vrouwspersonen, voor wie een treffelijk inensch geen zier eerbied kan hebben. Wij hebben in ons artikel kerken tooneel, Rechterlijke kronjjk. De korrek- lionele Beclilbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingeu uitgesproken. aai ----- Dc Veuruaar kondigt aan, dat hij zich op tijd eu stond met de sledelijke finan ciën zal bezig houden, en dal de geuzen niet zullen verliezen met te wachten Zeer wel. Van onzen kant, wij hebben nog altijd liet volle vertrouwen dal be voegde mannen op de aangekoiïdigde arti kels zullen antwoorden, misschien wel in bet gazelje zelve bel is nog ge beurd van die zoo bekwame en be leefde opstellers. Haven van Nieuporl. Met genoegen hebben wij v<moincn, dal onze gemeenteraad verzoekschriften aan de beide Kamers heeft toegestuurd, ten einde te vragen, dal de havenwerken te Nieuporl, voor de welke er reeds een krediet van 1,250,000 franks is gestemd, gedurende hel loopende jaar zouden aan gevangen worden. Wij zien in de Annales Parlementaires, dal soortgelijke vragen aan de Kamer der Volksvertegenwoordigers zijn loege- komen uit Coxyde, Mannekcnsvere. Dix- mudc, Oosivleiercu, Merckem, Proven, S.‘Joris, Viadsloo, Iiigelmnnsler, Thiell, llclchin, Stavelc, Coyglietn. Men begrijpt waarlijk niet hoe hel komt, dal de zoo nuttige werken, die men in liet algemeen belang voor hel ver beteren der haven van Nieuporl heeft ontworpen, tegenkantingen kunnen ont moeten. Mochten deze laatste dienen om meer en meer de aandacht le vestigen van hel hoogere bestuur op de voordeelige ligging dezer natuurlijke zeehaven. Donderdag lest heeft alhier, krachtens een arrest van hel Hof van Assisen van Westvlaanderen, te Brugge uitgesproken den 22 December lest, de rechterlijke uit voering plaats gehad van den genaamde Leopold Vandaele, werkman le Merckem, thans vluchtig. Vandaele overtuigd van le Merckem den 28 September 1882 gepoogd le hebben vrijwillig en met inzicht om ter dood le brengen eenen doodslag le be gaan op den persoon van Karei Seghers, veldwachter dier gemeente, werd door gemeld Hol veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. Deze uitvoering werd gedaan door den uitvoerder der lijfslraffelijke arresten, anilers genaamd den beul, van Brussel. Een extrakl van het arrest werd door dezen laaisten gehecht aan eenen paal op de openbare markt onzer stad, en gedu rende één uur door twee gendarmen le paard, met blanke sabel, bewaakt. Woensdag namiddag, rond 1 t ure, is er brand ontslaan te Wulvcringhem ter hofstedeken bewoond door sieur Houck- Huyghe. De schuur en hel wager.kol, als mede fluimen inhoiid zijn de prooi der vlammen geworden. Men heeft bij tijds de beeslialen kunnen redden en den brand beperken. De oorzaak is toegeschreven aan de kinderen die, alleen te huis, een vuurtje hebben aanstoken om zich le vermaken. doen schrijven tegen kwoslien of stel lingen zooals deze: hel klerikalism is de waarheid, hel liberalism is de leugen; hel klerikalism is hel licht, hel liberalism is ile duisternis; een katholiek bestuur alleen waarborgt de zedelijke en stoffelijke belan gen; liberale bestuurders moeten geene ver bintenissen eerbiedigen, want het libera- lismus verspreiden is slecht, en kwaad doen kan geene plicht zijn; enz. Wil de Veuruaar over ieder dezer punten eu meer andere van den zelfden aard artikels van drie kolomen schrijven, het slaat hem vrij. Wat ons aangaat, wij vervelen daarmede onze lezers niet. Neen, wij schrijven voor hel genoegen niet onzer tegenstrevers, wel integendeel, en zullen wij ons door hen geene artikels laten opleggen. Wij zullen schrijven over wal wij willen en wat wij willen, zonder ons in liet minst te bekommeren met de lieftalligheden die de diepgrondige rede- neerders opstellers van den Veuruaar, over onze schrijfwijze zullen in het licht brengen. Op de lijst der hoeren gezworenen voor de eerste serie van hel eerste kwartaal 1884, van liet hof van assisen van Wesl- Vlaanderen, onder hel voorzitterschap van den heer De Meulenaerc, raadsheer bij het hof van beroep te Gent, bevinden zich MM. K. Van Hille, grondeig. te Dixmude. A. Parel, gemeenle-sek. id. Rooryck-Pil, laiidb.r, le Hoogstaede. 1‘. Fe'ys, burgemeester, Sleenkerke. eu F&treeknicuwK. Veurne, 19 Januari. Concert. Hel tweede wintel feest bij onzen Koorzangerskriiig zal plaats hebben op Zaterdag 26 dezer. Hetzelve zal beslaan uil een Concert gevolgd door Bal. ToonvelnleiiWH. De Monileur deelt de lijst mede der too- ncelzalen welke als regelmatige schouw burgen erkend zijn, in overeenkomst met de voorschriften van hel reglement op de tooneel premium Ziehier de plaatsen en de zalen in Wesl- Vlaandereu welke aan die voorwaarden voldoen West - Vlaanderen. Brugge zaal Kunstliefde», ld.. Stads schouwburg; Diksmuide, zaal Scerp deure onder ’t belief) Cruus»; id, zaal« Nu, morgen niet»; Llpercn, Stads schouwburg; Korlrijk, Stads schouwburg; Meenen, Casino; Nieu porl, bovenzaal van Stads teckenschool; Oostende, Stads schouwburg; Sint-Denijs, zaalVlaanderen Veurne,Stads schouw burg; Wervik, zaal «Muziekkring». Ziehier de lijst der looneellroepen en maatschappijen in West-Vlaanderen, die erkend zijn als regelmatig ingesteld, vol gens artikel 22 van hel reglement van 24 december West-Vlaanderen.Brugge, Maatschap pij Kunstliefde»; Korlrijk, Maatschappij De Kruisbroeders»; Meenen,Maatschap pij «De Kunstminnende Broeders»; Nieu porl, Maatschappij Van Vroescepe din- ne»; Oostende, Maatschappij Hoop in de Toekomst ld., Maatschappij Onder waaruit de Veuruaar dc bovenstaande be- I Ons»; Veurne, Maatschappij merking heelt geput, hoegenaamd van 1 Borze en van Zinnen jong Maatschappij De Droogaars IJperen, De Vlaamsclie Ster 1 van 1 geene liberalen gesproken; maar wij heb ben gezegd, dat een pastoor van eene parochie le Parijs eene verkooping (eene soort van toore) ten voordeele van een liefdadigheidsgesticht had ingerichl, dat hij als verkoopsters actricen had gevraagd ol' aangenomen, en dal een godvruchtig blad, om de koopers aan le lokken, had aangekondigd, dat de liefste altisten van hel theatre francais hunne beminne lijkste medehulp aan dc verkooping verleend hadden Wij hebben de bemerking gemaakt dal die pastoor de koopers, voorzeker katholieken had kunnen aanlokken dooreen uitmuntend sermoen,jtnaar dal die man, die weel dat men geeii vliegen vangt met azijn, meer gerekend heeft, om de harten Ie bewegen, op den glimlach van eene actrice dan op de uitslekensie katholieke welsprekendheid. Dat hebben wij gezegd, en niets anders. Weest niet belachelijk, heilige opstel lers, en toont u zoo gestoord met als er gesproken wordt van den invloed eens glimlacbs eener bevallige vröijw al was zij ook actrice. Men heeft, inderdaad, nooit gezien dal gekruinde professors, die hunne leerlingen ngar eenen cirque vergezelden, de oogen sloten voor al liet bekoorlijke dal eene lieve poezelige écuyère of danseuse wist ten toon te spreiden. De Veurnaar vraagt of de rijke disci misschien liever geelt aan sommige schoongebeklen dan aan stoutgebek- ten Hel behoort ons niet hierop te ant woorden. Maar dal men ons de vraag stelde, waar de schoongebeklen het meest le vinden zijn Zonder aarzelen zouden wij zeggen in de congregatiën, in de kapelanijen, in de pastorijen, en wij zouden den nagel op den kop slaan. Wij ontkennen geenszins aan den Deur naar hel recht de liberale politiek te bestrijden. Doch ware dit blad opgesteld door burgers, men zou er die grove zinspelingen en die hatelijke verdenkin gen niet in vinden, welke men er nu gedurig naar het hoofd werpt en van onze gemeentebestuurders, en van de be stuurders onzer liefdadigheidsgestichten. Stadensen echtgenoot van Catharina Van de Casleele. Hij laat zijne vrouw met zes kinderen achter. De begraving van den ongelukkige heeft plaats gehad op dc kosten van hel bestuur van den ijzeren weg. De toestand jler andere gekweslen is voldoende. Het jaarlijksch verslag over de uit voering der wel op de uitdrijvingen, meldt (lal, van den 1 jtdi 1882 lol den 1 juli 1883, 337 uitdrijvingen van vreemde lingen bevolen zijn, waarvan 4 voor poli tieke reden. Van de 333 andere uitdrij vingen, werden er 34 uitgesproken, omdat, dc vreemdelingen waarop zij toe gepast zijn, de openbare veiligheid in ge vaar gebracht hadden, en 299 uil hoofde van veroordeelingeu ondergaan, T zij in Belgie, T zij in den vreemde. Er is tot nu toe nog geene nieuwe beslissing genomen voor de inrichting der bibliotheek van de Kamer. Er zou spraak zijn ze in le richten in de Oranje- rijslraal, en ze le verbinden met eene ver- handa en eene brug aan de lokalen van hel wetgevend paleis. Volgens hel plan van herbouwing der Kamer zal de tribuun der dagbladschrijvers vergroot worden in de breedte. Er zal daarnaast een salon gemaakt worden. Personen, die thans wel in verlegen heid moeten vei keeren, zijn degenen die aan de Kamer eene aanvraag tot naturali satie hebben gezonden. Hunne dossiers zijn in de brandramp van hel Paleis der Natie vernietigd. Nu moeten zij op nieuw hunne stukken inzenden en heel hel onderzoek moet herbeginnen. Belrelïende de misdaad van Molen beek, verneemt men dat nieuwe zeer erge feiten aan ’l licht gekomen zijn ten laste van Xavier, de vermoedelijkc moorde naar der kleine Maria Waelschacrl. Het schijnt ook dal er eene groole tegenstrij digheid beslaat in de antwoorden die hem door de onderszoeksrechlers gesteld werden. De luilenant-generaal 11. A. Brialmont is tol den werkelijken dienst teruggeroe pen. Hij herneemt zijnen rang op date van 27 december 1877 en staal aan hel hoofd onzer luilcnant-generaals, zooals vóór den tegen hem genomen maatregel; hij wordt weder algemeene opzichter der genie en der versterkingen van hel koninkrijk. Sinds eenigen lijd was er spraak van eenen grooten internationalen prijs kamp van schijfschieling, welke dit jaar m Holland zou plaats grijpen, en waarop de belgische bui gerwachten zouden uitge- noodigd worden. Hel feil is heden eene otliciëelc zaak en men verwacht dit uit stapje eene uitbreiding le zien krijgen niet ongelijk aan de reis die vroeger door onze burgerwachten ondernomen werd naar Wimbledo. De prijsschietii’.g zal plaats hebben in de maand juni aanslaande. De namen worden reeds vooruilgezel van de gene raals der burgerwacht, die hel bevel zullen voeren over de belgische kolom. Alles doel voorzien dal hel getal der bur gerwachten zeer aanzienlijk zijn zal en dal die expeditie liet karakter zal hebben eener groole belooging van toegenegen heid lusscheu Belgie en Holland, zooals hel geval was jegens Engeland met het bezoek door onze burgerwachten in dal land afgelegd. Hel schijnt van nu af be sloten, daler van de deelnemers aan die reis eene voorafgaandelijke storting van 200 fr. zal moeten gedaan worden, voor de onkosten en de andere noodwendig heden aan dergelijke reis verbonden. Hol afgeloopeii jam' is noodlottig geweest boven mate voorde scheepvaart, want gedurende de afgeloopeii 12 maan den zijn meer dan 2000 koopvaai (lijscho- pen vergaan. Aanvaringen hebben daarbij eene groole rol gespeeld, wam hel aantal dier onheilen klimt tot over de 150; meer dan twee derden daarvan hebben plaats gehad in de nabijhenl der engelsche kust. In hel algemeen zijn de kusten van Groot- Brilanuie getuigen geweest van vele schipbreuken, want hel aantal daarvan klimt tot Ö22. Blijkens eene opgaaf der engelscho maatschappij tol redding van schipbreu kelingen heelt deze dienst in hel afge- loopcn jaar, dat zoo noodlottig is geweest voor de scheepvaart, zich weder loffelijk gekweten van hare laak. Niet minder dan 956 personen heelt de bemanning der red- ilingbooten aan een wissen dood ontrukt. Daarenboven zijn 30 schepen, die in Imogen nood verkeerden en hel vergaan op de Britschc kust nabij waren, door die moedige menschenvrienden in behouden haven gebracht. Maar in spijl van den beloonden moed en onversaagdheid, welk een verbazend aantal menschenlevens zijn in 1883 verlo- i( n gegaan I Hel aantal schipbreukelingen die bij het stranden van ruim 2000 schepen den dood in de golven hebben gevonden, klimt tot over de 4200. Onder de vergane schepen komt voor de Cimbria, een transatlantische stoom boot, door aanvaaring gezonken. Bij dit onheil alleen zijn meer dan 500 personen .-• - -■ - ZITTINGEN VAN lü EN II JAN1AI1I. Ryokelincks Emicl, metser te Roozendnclo, 15 dagen gevang en 20 fr. boet of S dagen,, voor vvoonstacliendnig. lietbare Karei, voerman te IkKHschepe (Abeele), 15 fr. boet of 3 dagen gevang, voor liobte ge- weldadigheden: 2G fr. boet of 8 dagen, voor smaad: 2G fr. boet of 8 dagen, voor vernieling van afsluiting; 15 fr. boet of 3 dagen, voor scheldwoorden, en 15 fr. ot 3 dagen voor nacht- gorucht. Dalle Pieter, werkman te Lombartzijdo, 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jacht op anders grond. Zoete Benjamin, visschcr te Adinkcrko, een maand gevang en 2G fr. boet, voor slagen eu wonden. P.oudry I.eo, metser te Crombeke, een maand gevang, voor slagen eu wouden, en een maand gevangen 20 fr, boet voor roverij des nachts., Amey Karei, werkman te Coxydo, 1 maand gevang, voor vernieling van afsluiting, en 20 fr. boet of 3 dagen, voor scheldwoorden. Deuzclven, 8 dagen gevang voor vernieling van mobilióre voorwerpen. Denzelven, 1 maand gevang, vöor slagen on wonden, en 10 Ir. boet of 2 dagen, voor scheld woorden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2