I S3arkl van Veurne, per 1OO kilo». 00 00 a 00 00 -a - - oo oo oo oo Rogge Sucrioen Rechterlijke kronyk. De korrek- lionele Rechtbank onzer .''tad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. BROODPItl.IS, per 1 t/2 kilo, Bruin brood, 49 cent". Halfwit 61 cenlimen. ning mei of zonder brenging op de dag orde. Dat is eene goede daad, want met de afhouding van dagloon, strafte met al te veel eene gclieelc onschuldige familie. H>e nattonale reserve. Hel wetsontwerp, eene nationale re serve inrichleude. is, door de dagbladen verschillig onthaald. Natuurlijk maken de klerikale bladen daar gebruik van om het ministerie aan te vallen, als willende iedereen soldaat maken, maarzij vergelen dal hel M. Malou is, die het eerst de inrichting van eene nationale reserve heeft voorgesteld. De dagbladen, die den persoonlijken soldatendienst genegen zijn, juichen dal ontwerp toe, maar de overige loonen er niet veel geestdrift voor. Volgens de Flandre beweert, zal dit ontwerp in den loop van dezen zittijd niet gediscuteerd worden en het blad vraagt zich af, waarom het ministerie het dan heeft voorgesteld, vermits er in juni aan staande wetgevende kiezing is én dit een wapen geven is in de handen van de klerikalen, dal men gemakkelijk kon ver mijden. Hel is waar, dat de klerikalen alles, hoe goed hel ook zou mogen zijn, zullen bestrijden, als zij maai' denken de liberale partij er mede le benadeelen, daarom is het noodig dat het ministerie klaar uit zijne oogen ziet, om aan die gewetenlooze partij geene wapens in de hand le geven. Stnd- en Strecknieuwn. Veurne, 1 Maart. De karnaval. De woelige dagen van karnaval zijn voorbij en ieder is weer lot zijne bezigheden en het ernstige des levens teruggekeerd. Builen verwachting is hel weder tamelijk goed gebleven, wat lol gevolg heeft gehad dat de beweging gedurende deze dagen alhier zCer groot is geweest. Zoo als na gewoonte, is de Veurnsche karnaval zeer vroolijk afgeloopen, zoo wel bij dage als bij avond. De wel ingerichle groep van de jonge Boerenbruilofl-vierders gelukte goed en bracht veel levendigheid bij. In 't alge meen genomen, de maskeringen waren allen wel, en vele fraaie cosluimen werden aangetroflën onder de ontelbare maskers die ’s avonds de estamiiiels af liepen. Ook de verschillige bals werden druk bezocht en hebben allen opperbest gelukt. In een woord, wij mogen met recht zeggen dal de karnaval van 1884 schitte rend is geweest en dat een ieder le vreden is over den uitslag. De jaai lijkschc Slierenkeuring voor 1884, zal plaats hebben zoo volgt: TE D1XMUIDE. ten 10 ure ’s morgens, den Donderdag, 17 April, voor de ge meenten der 10'1" Omschrijving, begrij pende Heerst, Dixmuide, Caeskerke, Sluyvekenskerke, Pervyse, Oosikerkc (D), Woumen, Sl - Jacobs - Capelle, Eessen, Clercken en Zarren. TE NIEUWPOORT, ten 10 ure en half ’s morgens, den woensdag, 23 April, voor de gemeenten der 1 l,k' Omschrijving, begrijpende Westende, Lombardzijde, Nieuwpoort, Sl-Jooris, Mannekensverrp, Schoore, Ramscapelle, Boitshoucke,Wul pen en Ooslduinkerke. TE VEURNE, ten 10 ure en half 's mor gens, den Vrijdag, 2 Mei, voor de ge meenten der 12‘le Omschrijving, begrijpen de Coxyde, Adinkerke, Veurne, Buls- camp, Moëres, Houlhem, Sieenkerke, Eggewaertscapelle, Zoelenaeye en Ave- cu pel 10 TE ALVERINGHEM, ten 10 ure en half ’s morgens, den Dinsdag. 29 April, voor de gemeenten der 13‘u Omschrijving, be grijpende Geren, Vinchem, Wulverin- ghem, Sl-Rickiers, Alveringhem, Isen- berghe en Leysele. TE LOO, ten 10 ure ’s morgens, den Woensdag 7 Mei, voor de gemeenten der 14,le Omschrijving, begrijpende lloog- staede, Pollinchove, Ghyverinchove, Loo, Nieucapelle, Oudecapelle en Lampernisse. De slierenhouders van Reninghe, die het gehucht Noord-Over bewonen, mogen naar de keuring van Loo gaan. Eöe Ijzeren buurlwegen en «Je landbouw. De landbouw beleeft geen gelukkig tijd vak. De vreemde mededinging houdt de graanprijzen zoo laag dal er bijna niets Fe winnen is voor den landbouwer. Twee wegen staan voor ons gouverne ment open om in dien toestand te verhel pen, die dreigt voort le duren. De eerste zou beslaan de vreemde granen met eene belasting le treffen bij hunnen invoer in Belgie. Maar men weel dat, in zake van douanerechten, de bescherming die een land aan zijne eigene voortbrengselen wil geven, onmiddelijk gevolgd is van de straf van wedervergelding. Over weinig lijd verbood Frankrijk den invoer van amerikaansch vleesch, en zag zich ter stond bedreigd met hel volstrekt verbod van den uitvoer zijner voortbrengselen naar Amerika. Wal meer is, voor de gra nen heeft men eene kwestie van meiisch- licvendheid in acht te nemen. De werk man, de kleine burger maakt er een grooter gebruik van, dan den rijke; en .alle bescliermrechten zouden rechtstreeks De nederlandsche taal in het gerecht. Welenswaardige statistieke inlichtingen I over het gebruik der nederlandsche taal I taal in gerechterlijke zaken zijn door den I heer minister van juslicie aan de Kamer I van volksvertegenwoordigers medege- I decld. Daaruit blijkt: A Dal in crimineele zaken1 1“ Al de opeischingcn eh al de pleit re- I dens in T fransch werden uitgesproken I voor de assisenhoven van Brabant en I Limburg, 2“ Voor de assisenhoven van Antwer- I pen en der beide Vlaanderen, werden 95 I zaken in T nederlandsch gepleten en 68a I in fransch, op aanvraag of met toestem- I ming der beschuldigden. /L Dal in correctioneele zaken 1° De verhoorlijsien der rechtbanken I van Brussel, Leuven, Brugge en Tongeren geene melding maken over de taal, waar in de requisiloriums en bepleilingen ge beuren. Te Brussel, volgens de herinne ringen van den grelHer, werden slechts twee zaken in T Nederlandsch gepleten sedert de toepassing der wel van 17 autrusli 1873. Te Leuven maken al de advokaten ge bruik van hel fransch ter uitzondering van een, die soms in T Nederlandsch pleit Te Brugge en le Tongeren gebeurt alles in hel fransch. 2“ Voor de andere rechtbanken werden 7,492 zaken in hel nederlandsch gepleten. 1,796 in de omschrijving van beroeps hol au Brussel. 5,688 in de omschrijving van T beroeps hof van Gent. 8 voor T hof van beroep van Luik. Al de andere zaken, ten <>elalle van 32,294, waarin vlaamsche belichten be trokken waren, werden in het fransch gepleten, op verzoek of met toestemming der beschuldigden, le weten Hof van beroep van Brussel 14,012 Gent16,855 Luik 1,427 Deze inlichtingen omtrent de gevolgen der wel van 17 augusti 1873 werden den heer minister van juslicie geleverd door de algemeene prokureurs. op de minst begoede klassen van het volk vallen. Ook, zelfs in Frankrijk, waar de bescherming met kracht gevraagd werd, heeft men dezelve niet durven loestaan. Al is Belgie eene natie van beperkt kiesstelsel, hel blijft toch volkslievend. Ook denkt men er aan geene bescherm- rechlen op de granen, die voor gevolg zouden hebben hel brood in prijs le dóen rijzen. Wij bedriegen ons, over eenige dagen was er in de Kamer een klerikaal (M. Maghcrman, wal aardige naam in zulke zaak) die de droevige moed had eene belasting op hel brood ie vragen. Hel Staatsbestuur heeft te recht gedacht dat er eene andere manier van bescher men voor den landbouw moets gevonden worden. Reeds heeft hel T mogelijkc gedaan in zake van het Landbouwkrediet. Zonder i zich droombeelden le geven over hel groot en onmiddelijk voordeel der jongste wel, wanhoopt het gouvernement niet eenen nieuwen staal van zaken in hel leven geroepen te hebben uit welke de weinig begoede landbouwers, even als de rijkere, voordeel kunnen trekken. Nog I meer, ons liberaal ministerie heelt ge- I dacht dal hel van goede verdeclende I rechtvaardigheid ware de bevolkingen. I nog afgewijderd van de ijzeren wegen, I oenen beleren toestand te verschaften, I die hun spoediger en goedkooper vervoer I moet bezorgen. Daarom heeft hel een I ontwerp van ijzeren buurtwegen neèrge- I legd, dal nu spoedig door de Kamer zal I gestemd worden, dewijl de zaak op de I dagorde gebracht is, om onmiddelijk aan I dit groot openbaar werk gevolg le kunnen geven. Inderdaad, iedereen is hel eensomden landbouwer den raad te geven zijne be bouwing meeropbrengehd en meer nijver- heidsacinig te maken, door zooveel moge lijk de weinig winstgevende graankweek le laten varen. Maar wal is daarvoor eerst en vooral noodig? Natuurlijk goedkoope en spoedige verbindingswegen. Hel wetsontwerp op de ijzeren buurt wegen beantwoordt aan dit doelwit. (Dixmudenaar). openbaar onderwijs den heer Mascarl een verlof van eene maand loegeslaan, voor ziekte. De heer Mascarl was eerste klerk in het middenbestuur van dit departement. Hij won daarbij nog veel geld door zijne verschillige posten van snelschrijver. Men rekent dat hij gemiddeld jaarlijks lien a twaalfduizend franks won, hetgeen zijne verdwijning nog onuillegbaarder maakt. Te Armentiers, in hel Noorden van Frankrijk, heeft zondag een verschrikke lijk gevecht plaats gehad. Een tiental anarchisten, die zegden zich te beklagen le hebben over den baas eener herberg, waren gemaskerd in deze gekomen en verbrijzelden er alles wal onder hunne handen viel. Eenige klanten van den baas trokken zich zijne zaak aan en T gevecht begon. Een man werd gedood, een ligt op sterven, en vijf anderen zijn in hel gasthuis in min of meer bedenkelijken toestand. Vijf personen, waaronder een gewezen opsteller van den Format zijn aangehouden. Twee Fransche generaals zijn over leden. De een. generaal Schramm, was de oudste onder hel corps, 95 jaar; sedert zijn tiende jaar was hij bij helleger. In 1805, bij Austerlitz, werd hij luilenant, in 1807, voor Danlzig, kapitein. Hij maakte de veldtochten in Spanje, in Rusland, in Saksen mede, streed bij Wagram en bij Essling, en was, 24 jaar oud, ••eneraal. Van 1815 lot 1830 nam hij rust. In 1831 vindt men hem in Belgie, in 1839 wordt hij le Mouzaia in Algerië, gewond. In 1850 was hij korten lijd minister van oorlog, maar nam zijn ont slag, daar hij dal van generaal Ghanger- nier niet wilde tegenleekenen. In den laalslen lijd leefde hij stil en vergelen. Generaal de Wimptfen was slechts 72 jaar. Hij maakte de veldtochten in Algerië van 1847 lol 1853 en den Kriin-oorlog mede. In 1859 werd hij in Italië divisie- generaal, daarna gouverneur van Algerië, waar hij een opstand aan de Marokkaan- sche grens onderdrukte. In 1870 naar Frankrijk geroepen,streed hij zeer ongelukkig. Hij nam den eersten september, te midden van den veldslag, hel kommando van Mac-Mahon, die ge kwetst was, over, was bij Sedan, en onderlcekende mede de capitulatie, die een geheel leger met al zijn materieel den vijand in handen leverde. Zijne toelichting van Sedan, eene apologie, gedurende zijne gevangenschap le Stuttgart geschreven, werd heftig aangevallen. Eene poging, om zich in 1876 te Sainl-Denis tol afge vaardigde le doen benoemen, mislukte. 1 waardige n i Dl.-l.-n oena ^oed op do proef to stellen. Hoesten, verkoudheden, asthma of kort heid van adem zijn ook binnen tiet bereik dor geneeskundige krachten van dit opmerkelijke middel. Do genezingen door deze Pillen bewerkt zijn niet oppervlakkig of tijdolijk, maar volko men en liestemlig: zij zyn oven zacht als krach tig, en kunnen gerust aan zwakke vrouwen en jonge kinderen gegeven worden. Hunne werking op lover, maag en darmen is onuniddelijk, veT lichtend en bestendig, terwijl zij tevens <>rdo en gezondheid in elk geval hol stellen. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. 20 Fcbr, 21 00 ii 24 OO 18 - h 20 - -h 00 -:i- 16 50 a 19 00 -a- 17 00 h 20 00 -h- 20 00 a 23 00 Algemeene tijdingen. Woensdag II. is voor hel hof van assisen van Weslvlaandereii de zaak op- geroepen ten laste van Seraphien Pacco, oud 39 jaar, zoon van Jacob en van Sophia Clabau, dienstknecht, geboren le Westvleleren en wonende le Slavele; en van Sophia Rccour, oud 26 jaar, dochter van Seraphien en van Rosalia De Jonghc, landbouwster, geboren en wonende le Slavele, beschuldigd van kindermoord mei voorbedachten rade. Na de schitterende pleidooien die donderdag avond rond 7 ure geëindigd waren, is de jury binnengegaan en na eene korte beraadslaging, is een verdikt ten huiiiie voordeele uitgesproken ge weest. Beide zijn terstond, op vrije voeten gesteld. Maandag rond 8 1/2 ure ’s avonds, hebben kwaaddoeners twee vuurschoten gelost door hel venster van de woonst van Jozef Benoit, jachlbewaarder te Kemmel; drie glasruiten zijn verbrijzeld en hel meisje van den wachter, oud 17 jaren, is aan de duim der rechter hand en den linker arm gewond. De verdachte daders, Karei Baekelandlen Ivo Declercq. werklieden le Kemmel, zijn aangehouden en in hel gevang van IJperen opgesloten. Mel 1 maart eerstkomende belast zich hel bestuur van staatsspoorwegen met de bestelling van bel ingeschreven reisgoed, aankomende in de statiën Brus scl Noord, Zuid en Leopoldswijk Het bestelloon wordt loegepasl per eenheid van lü kilogram, waarbij elk onderdeel van 10 kilogram voor eene eenheid wordt gerekend. Dat loon is aldus vaslgcstehl 1° Voor de aanvragen afgegeven van 's morgends 7 lol's avonds 8 uren: 10 centiemen per eenheid van 10 kilogram, met een minste bedrag van 50 centiemen per bestelling; 2" Voor de aanvragen afgegeven van ’s avonds 8 tol's morgends 7 uren: 20 centiemen per eenheid van 10 kilogram, mei een minste bedrag van 1 Irank per bestelling. De reiziger die hel bestuur melde be stelling van zijn reisgoed wil belasten, moei de aanvraag daartoe afgeven aan T kantoor van bewaring der reisgoederen van de statie van aankomst. Hij overhandigt den aangesieldc van dal kantoor van bewaring hel reisgoed- briefje, dal hem werd afgegeven door hel kantoor van vertrek, en wel tegen inwisseling van een bewijs meldende hel uur van aanvraag. Hel verschuldigd bestelloon wordt vooral betaald. De bestelling geschiedt binnen drie uren na de aanvraag. De bestemmeling moei de colli atleekenen, wanneer zij hem worden besteld op hel aangewezen adres. Men meldt dal dc Muziekmaatschap pij van Brussel voornemens is aan den koning en de koningin van Holland, als zij naar Brussel zullen komen, een feest aan le bieden. Het gekozen muziekaal werk is de Schelde, van Peter Benoit. De inrichters doen renen oproep aan al de groote maatschappijen van Belgie. Ant werpen, Luik, Gent, Brugge hebben met verhaasting den oproep beantwoord. Dinsdag moest voor de kamer van hel hof van beroep van Luik de zaak Pellzer opgeroepen worden, namelijk hel beroep tegen de beslissing der rechtbank van Verviers betrekkelijk hel verbod voor Arm. Pellzer om den voogd van zijne dochter le zijn. Ten gevolge eener onge steldheid van M.' Picard is de zaak tol den 24 maart uiigesteld. Verdwijning van Ch. Mascart. Men is nog altijd zonder tijding over den heer Mascarl. De opzoekingen hebben nochtans niet opgehouden. De consul- genernal van Belgie te New-York is ver- zochi geworden zich ieverig met die zaak bezig le houden en inlichtingen te nemen of M. Mascarl niet in Amerika zou aan gekomen zijn. Van den dag zijner ver dwijning heeft den heer minister van 27 l’cbr. Tarwe 00 00 k 00 00 id. nieuwe-<*t- 00 a 00 00 a 00 ld. nieuw-a Haver 00 00 a 00 00 ld. nieuwe-it- Boonen Nieuwe Erwten van i ZITTINGEN VAN DEN 21 EN 22 EElllil Alli. Vanhouto Flotimoud, visschei- to Adinkcrko, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor poging van diofto. Lony Felicita. dienstinoid to I’rovon, drie maanden voor huisdielte, on 2 maal oen maand gevang en 26 fr. boet, voor enkele «Hutton. Faict Florimond, werkman to I’ervyso, 10 fr. boet, of 2 dagen gevang voor nachtgedruis; drio maanden gevang, voor slagen en wonden, en li maanden on 50 fr. boet of 15 dagen voor opstand. Simoeus Karei, weikmau te Ramscappollo, 1 jaar gevang on tr. 26 boet, voor zedeuschonis, en 5jaren, voor aanslagen tegen de eerbaarheid. Talloen Amelia, vrouw Cottereel to Alvcrin- ghem, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor stunad. Vormeersch Karei, werkman te Coxyde, 100 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jachtdclikt. Van Elslando Benedikt, landbouwer to Wul pen, oi n jaar en 2 maal drij maanden gevang, voor slagen en wonden. Foleus Desiró, werkman te Woumen, 8 dagen gevang, voor slagen wonden. llollo'Miy 's Pillen Deze Pillen zijn ki-u-li- tiger om eeno verzwakte gezondheid te v ei-Hter- ken om elk nnder middel ter wereld Menxchen 1 van zemnvachtigen aard en allen die aan zwakke vetteringaorganen lijden, of wiergezond- i heid van «treek gebracht ia dooi- gnlaandoenin- gen, ongeregelde maag, of leverkwalen, behoor den geen tijd te verliezen, om deze bewonderen»- den 2.1. Nlaria-.lustina Dutoor* dochter van Emiloen van Eugenio Coureolle, Statieplaats. den 28. Kamiel-Lodowijk Accoulet, zoon van Joseph en van Florence Dobliock, Bewesterp. Sterfgevallen. den 23. Joannes anmas.senhove, herbergier, 70 jaren, 8 maanden en 2 dagen, geboren to Couckelaero en wonende te Veurne, eclitgenoot van Sophia Everaort. Duinkorkatiaat den 26. Anna Tlieresia Reuben, herbergierster, 58 jaren on 23 dagen, geboren te l.ombarlz.ydó en wonende te Veurne, vrouw van Karei I.ebleu, weduwe van Pieter Tacoen, hospitaal. den 28. Clemeuco Pieters, bijzondere, 37 jaren, 2 maanden en 5 dagen, geboren to Dixmudo en wonende te Veurne, groote Markt. don 28. Maria Parot, 18 dageu.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2