BEKENDMAKINGEN. een Rechterlijke kronijk. De korrek- tionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. Een ministerieel besluit van 14 maart 1884, benoemd de heer A. Leonard, regent bij de middelbare staatsschool, van Veurne, als professor, van gymnastiek in hetzelfde geslicht. Bij koninklijk besluit van den 19 maart is hel getal mannen voor hel leger door het land te leveren voor de lichting van 1881, lusschen de verschillende provin ciën verdeeld als volgtAntwerpen, 1277; Brabant, 2302; Westvlaanderen, 1743; Ooslvlaanderen,?109; Henegouwen, 2?> 14; Luik, 1541; Limburg, 309; Luxemburg, 498; Namen, 505; totaal 13,300. pettooi besproeide hare kleederen Op Zondag 30 Maart toekomende, om 8 ure ’s avonds, ter hei berg van Fideel Gooien, Noordstraat, te Veurne, buitengewone Bolling om eene lekkere Hesp. Bericht aan de liefhebbers. Er waren 80,370 meer jongmans dan jonge dochters; daarentegen waren er 89,362 meer weduwen dan weduwenaars. Daaruit schijnt te blijken, dat de vrouwen taaier van leven zijn dan de mannen. Ju 1846 waren er in ons land 779 Hel voorloopig Comiteil van den Vlaam- sclien Landdag te Brussel deelt ons mede, dal op eene vergadering van ongeveer vijftig der voornaamste vlaamschgezinde maatschappijen, uil alle doelen des lands, onlangs te Brussel gehouden, met alge meene stemmen aangenomen werd a) Dal een landdag, verheven boven alle staalkundige denkwijze, zal plaats hebben te Brussel; b) Dat een comiteil, beslaande uil twintig afgevaardigden (vier uit- elkeen der vijfVlaamsche provinciën; twee der vrijzinnige partij en twee der bewarende partij) een programma zal opmaken der vlaamsche grieven. Op de algemeene vergadering der Vlaam sche maatschappijen van Braband, laatst leden zondag te Brussel gehouden, zijn de volgende heeren aangeduid geworden. eia Slreeknieuw». Veurne, 22 Maart. Bij koninklijk besluit van 18 Maart 1884, is M. de baron L.-J.-J. Van Grave, voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg le Veurne Ridder van hel Leopoldsorde benoemd. De Gouverneur van Westvlaanderen, laat weien dal op Dinsdag 1" April aan slaande, ten 2 ure namiddag, zal over gegaan worden in de afspanning den Engel Hooghledeslraat ie Rousselaere, tol de ópenbaae verkoopiug van 6 jonge Stieren van Durhamsch-ras, kortelings aangekocht in Engeland, om lolde ver betering te dienen van hel runderras, in deze provincie. Bij koninklijk besluit van 31 December 1883, is de heer E. Vanslaeii, conducteur van bruggen en wegen van 1'' klas, bevor derd lol voorname conducteur van 2*’ klas. Sterfgeval. De maatschappij Lijtivisschcrs onzer stad, verzoekt ons de volgende lijkrede mede te deelen, uitgesproken op hel graf van haren hoofdman, M. Cosmas Bathé, wiens begravenis plechliglijk en in het bijwezen van alle de stadsgilden, vrijdag lest, 14 dezer, heeft plaats gehad. Deze rule werd uitgesproken door den greffier der maatschappij de heer Emiel Obyn. tMatialtiek van Itelgio. Hel Statistiek Jaarboek van Relgie voor 1883, uitgegeven door hel .Ministerie van Bium-nlandsche Zaken, is verschenen. Daarin zien wij dal de bevolking van Belgie in 1882 beliep lot 5,635,197 zielen, wal sedert 1831 eene vermeerdering uit maakt van 1,869,383 inwoners of eene jaarlijksclie gemiddelde vermeerdering van 35,949. In Belgie zijn er 2.825,722 mannen en 2,829,475 vrouwen. Er zijn dus 5,753 meer vrouwen dan mannen. Vier sleden hadden op 31 december 1882 eene bevolking boven de 109,600 zielen, le welen Antwerpen, 180,447; Brussel, 166,351; Gent, 136,234 en Luik, 129,200. De meest bevolkte gemeente van Belgie is de stad Antwerpen, en de minst be volkte het dorp Zoetenaay, arrondisse ment Veurne Westvlaanderen waar de bevolking beslaat uil.... 25 inwoners. Bij de kiezingen van 13 juni 1882 warén er 87,783 algemeene kiezers ingeschreven, waarvan er 76,654 zijn komen stemmen. De Belgische drukpers beslaat uil 641 dagbladen, weekbladen en tijdschriften, waarvan 343 zich met politiek ophouden. In 1881 waren er 663 Belgische arlis- ten, wier werken geprijkt hadden op de tentoonstellingen, te weten 453 van Brabant, 103 van Antwerpen, 55 van Ooslvlaanderen, 27 van Luik, en 1 van Limburg. wachten? Een man met dynamiet op den spoor weg. Het volgende is deze week op de lijn van Mechelen naar Gent voorgevallen en heeft eene groole opschudding teweeg gebracht. Men heeft in de laatste tijden zooveel van dynamiet gesproken, dat vele lieden bij hel zien van een man, die iets verbergt of die er zonderling uitziet, denkt dat hel een anarchist is, die bij middel van de dynamiet alles in de lucht wil doen springen. Te Mechelen komt er een persoon in den trein, die er een vreemdeling uitziet en iets onder zijne kleeren verborgen kloosters en geestelijke corporaties van allen aard, en in 1880 was dit gelal ge klommen lot 1,559 kloosters, met eene gezamenllijke bevolking van 25,362 paters en nonnen. En dan durven de geestelijken zeggen, dat de godsdienst in Belgie verdrukt, vervolgd en gedwarsboomd wordtZou men niet beier doen le zeggen, dal Belgie, voor al wie geestelijk is, een lui lekkerland, een land van wellusten is? Mijne Vrienden, Algemeene tijdingen. Men schrijft uil Oostende: Maandag, rond 5 ure des morgends. heeft men hel lijk gevonden van Hendrik Maeckelbcrghe, aardewerker hij den spoorweg van den Slaat, le Oostende, lusschen de statiën van Oostende en Plasschendale, op de plaats gezegd de Oude Statie. Het lijk bevond zich lusschen de haag en hel rechter spoor en droeg zware wonden aan hel hoofd. De werkman moet door den trein van 3 t/2 ure geliolfeii zijn, zij dat hij den spoorweg volgde of overstapte op hel «ogenblik der aankomst van den trein. Maeckelherghe was geboortig van Zandvoorde en woonde le Sleene, Hel is in de nabijheid zijner woning dal het on geluk plaats greeji. Het slachtoffer was beschonken. Dmidcs dag is in de blecke.ij van den lieer Van de Wynckele, le Meenen, een droevig ongeluk gebeuld. De genaamde Hendrik Fauvarque, eenen steen op den paraplu van eenen kokenden potaskelel w illende leggen, is al reikende met zijne voelen we,.geslibberd en er in gevallen. Als men hem er uitd ok was hij afgrij selijk om zien, vel en vleesch hielden aan zijne kleederen. Men heeft hem naar het hospitaal gedragen, alwaar hij oin3uie ’s nachts gestorven is. Eenige jaren gelegen, 11 juli 1881, is zijne vrouw, naar boven gegaan met eenen petroolquiquel, den trap niet al te vast slaande, gevallen; de lamp brak, de cn weldra stond zij in vuur en vlam. Drie dagen nadien is zij overleden. Hendrik is 40jaar oud en laat 4 kinderen achter. Men vraagt soms hoe hel Eugeen Kinl stelt, die de Bank van België van een 20tal miljoenen heeft ontlast. Hel is zeker dat den 22 juni 1886 zijne straf zal eindigen. Zou Lolo nog altijd op hem Maar men moet niet denken dat de klerikalcn zullen aandringen op de schik kingen, die de wet beval betreffende het godsdienstig onderwijs of iets dat met de wet in verband staal; neen Zij zullen enkel de geldkwestie bespreken, zij zul len alles aanbalen wat hel onderwijs sinds 1879 kost; hoeveel men aan de cnkwest-commissie heeft moeten betalen, in een woordals de belastingen zoo hoog zijn; als hel graan niet opslaat en het brood te goedkoop is, dit alles de schuld is van den minister van openbaar onderwijs en van de schoolwel. Nooit heeft men de klerikalen zien strijden met de wezentlijke princiepen, die zij gedurende geheel hel jaar verde digen, maar mei zorg, telkens hel kie- zing is, vei bergen, om een masker aan le doen ten einde de kiezers te bedriegen. Nu, wij zullen er bij zijn om ook ons woordje le zeggen. --- Waarmede leven zij Het laatste nummer der Revue de Rel- gique bevat een belangwekkend werk van’ Alb. Michel over de onwettige doode hand in Belgie. Onder andere quaestien die hij onder zoekt, vraagt de schrijver hoe groot het fortuin in slaande goederen van de kloos ters wel zou mogen zijn. Maar hier ontbreken hem de gegevens. Een parle mentair onderzoek alleen, zegt hij, zou die kunnen verschaffen. In afwachting van dit enkwesl en mochten wij niel lang meer wachten! herinnert de heer Alb. Micitel eenige cijfers in 1877 in een gansch afzonderlijk enkwesl opgenomen waarvan eenige libe rale Associatiëu het initiatief genomen hadden. Te Brussel, stelde hel door de liberale Associatie gedane onderzoek vast dal er in de kantons 35 kloosters bestonden, le zamen voor 20 miilioen Ir. slaande goe dleren bezittende. De lijst der Associatie van Eisen be droeg 6,021,610 fr. Die der Associatie van Sint-Joos-ten Noode, 3,067,000 fr. Die der Associatie van Ronse, 527,000fr. Die der Associatie van Lier, 3 miilioen. Die der Associatie van Gent voor de stad alleen 12,809,140 fr. Tezamen: meer dan 45 miilioen franks enkel voor zes gemeenten I Zonder de andere waardijen te reke nen I Zonder te rekenen dat hel onderhoud van die 25,000 paters en nonnen jaarlijks 20 a 25 miilioen kost Dal men dus oordcclc wat groole, onberekenbare rijkdommen onze kloos ters sedert nauwelijks eene halve eeuw vergaderd hebben. Zij hebben, zegt men, belofte van ar moede gedaan. Gelukkiglijk I Zoo niel zou er ons geen duit meer overblijven. Nog eens, waarmede leven die paters en nonnen? Wij wenschen hel le welen Een klerikaal dagblad heeft zich gelast ons uil den slag le D ekken. Gij houdl er aan le weten, zegt hel ons, waarmede de paters en nonnen leven I Niets eenvoudiger Zij leven van ontbe ringen. Burgerstand der stad Veurne. Geboorten. houdt. Op hel oogenblik zich neder le zeilen, valt er iets uil zijnen zak: de nieuwsgierigen kijken en God Almachtig! l zijn twee kardoezen.... met dynamiet De personen die in dal compartiment aanwezig waren bezien elkander en men is algemeen van gevoelen dal men zicli in tegenwoordigheid van een anarchist bevindt, die op weg is met eene provisie dynamiet om hel een of ander gebouw te doen springen. Bij de eerste static verlaten al de per sonen den wagon, om zich elders le plaatsen en men verwittigt den statie overste, dal er zich in dien wagon een persoon bevindt die drager is van hcelen hoop dynamiet-kardoezen. De slalie-oversie, al die bleeke aange zichten van di< reizigers ziende, verhaast zich om naar Gent le lelegrafieren en liet signalement over le maken van den kerel die, zich in den waggon nummer zooveel bevindt, drager van dynamiel-kardoezen. De slalie-oversie dal telegram ontvan gende, zond terstond om den policie com- missaris, die naar de slalie komt en zich gereed maakt om een belangrijken slag le doen, waarover weldra geheel Europa zal spreken. De Hein komt le Geul in de statie en de policie-commissaris ziel den man, wiens signalement hij heeft, uil den trein slappen, een pak oiider zijne kleederen verbergende. Hij spreekt hem aan, maai de man verstaal hem niel: hel is een Engelschman. Éen Engelschman daar hebben wij hel, denkt de policieman, een van die mannen die met helsclie machienen in hunne zakken loopen. De commissaris vraagt of hij geen andere taal kent; ja, zegl hij, ik kan duitsch. Alsdan vraagt depolicie-commissaris hem naar zijne papiei'en, waarop de vieemdeling zegt, dal hij gcene papieren bij zich heelt Gcene papieren cn met dynamiet reizen, dal is loensen. De commissaris doel aan den man teekens hem le volgen in l<ei kabinet van de slalie-oversie, waar ieder één al zijn duitsch uithaalt om den kerel te dóen begrijpen, dal men hem beschul digt zich in den trein le hebben bevonden met zijne zakken vol dynamiet. De Engelschman beziel de omstanders met groole verwondering, brengt eenen grooien zak te voorschijn en haalt er eenige kardoezen uil met.... kluiten De personen, die met hem in den trein gezeten hadden cn den uitslag van hel onderzoek afwachllen, haastten zich om zich uit de voelen le maken, toen zij hoor den, wal werk zij aan de policic en statie overste hadden geleverd door hunne dwaze en ongegronde verdenkingen. Xolgcns proces-vci b.-ial verkooping vtin d’heei- Notaris RUBBRECIIT te Proven is het Huis met ufliangelijklieden, Koorn- cn Stoommolen mei inedegnande chijns- pachl loebehoorende aan de gefaalde massa van Desiré Demeersenianhiervorcn molenaar le Wcslvleierenloegewezen gewccsl op 17 Maan 1884, mils den principalen koopprijs van twee duizend franks. Ingevolge artikel 563 van hel koophandelswelboek, lieefl eenieder hei recht van hooger bod of surenchère le doen binnen de vijftien dagen date van de toewijzing. Dit hooger bod moet ten minste van een tiende zijn van den prin cipalen koopprijs, en beleekend door deurwaarder zoo aan den hiervoorge- noemden Notaris, als aan den ondergc- leekenden bezorger der faling. H. JOYE, ad. als afgevaardigden, dier provincie, bij het Comiteil van den Vlaamsehen Land dag: HH. D'. Knops, gemeenteraadslid. BrusselSlroobanlnotaris, Brussel; Willems, hoogleeraar, Leuven; Mertens, voorzitter van hel Willems-Eonds, le Leuven. De maatschappijen der provinciën waarvan de vertegenwoordigers bij liet Comiteit van den Landdag nog niet aan geduid zijn, worden hoogstdringend ver zocht, zoo haast mogelijk, op eene alge meene vergadering te vereenigen om over le gaan lol hel benoemen hunnei afgevaardigden. ZITTING VAN DEN 11 MAAKT. Vandenbussche Francis, en Gillet Hendrik, visschers to Oostduinkcrke, elk 50 fr. boet of 15 dagen gevang, voor jacht zonder toelating. Dewulf Alois en Dehoorne Alois, werklieden te Clercken, elk 15 dagen gevang, voor slagen en wonden, on 20 fr. boet of 3 dagen, voor mishandelingen. Van I’arys Emiel, zonder beroep te Dixmude, 20 fr. boet of 8 dagen, voor bedreigingen door gebaren. Veriaille Karei, brijkenbakkers-werlunan te Poperinghe, 15 dagen gevang en 20 fr. boet of 8 dagen, voor smaad jegens de politie. De zending, mij lieden opgelegd, i.s pijnlijk en hert verscheurend: nie: alleen omdat ik oen' laatste vaarwel moet toebrengen, namen* mijne confraters, aan onzen dlepbemindeu hoofdman: maar nog omdat die taak mij schier door den be treurden overledene, en de omstandigheden werd opgelegd. Altoos bekommerd niet de gilde dor lijnvis- schers, noodigde de achtbare Cosmas een twee tal vrienden bij zijn m irtelbed, kortentijd vóór zijn afstel ven. Hoe droevig was dat tooneel I Door ziekte tritgemergeld, lag daar de afge sloofde, eerlijke en deftige werkman: zijn donker oog verhelderde bij onze aankomst en met ver moeide borst: - Beste confraters, sprak hij ons -aan, ik gevoel dat mijn laatst uur weldra zal -geslagen zijn: als christenen, als huisvader en «als Werkman, heb ik mijne plichten volbracht, - zoo ik het kon: als lid en hoofdman onzer - maatschappij, stelde ik ons genootschap, na God en na mijn eenig kind, in de beste ge- voelens van mijne zielsgenegenheidwat ik voor haar kon, deed ik: want ik beminde u allen uit den grond mijns harten: zegt dit hun - uit mijnen naam en brengt hun mijn' innigsten dankHeb ik misdaan, dat zij het mij ver- geven en heb ik, huns dunkens mijnen plicht volbracht, dat zij het toch ook niet zwijgen, omdat ik maar een werkman ben I Zoo sprak de zieke, drukte ons de hand en lieden staan wij aan den boord van zijn graf! Getrouwe medebroeder, gij hebt uwen plicht tot het einde toe waargenomen! Gij hebt ge zworen aan onze maatschappij, in lief en leed, getrouw te blijven tot der dood en gij hieldt uw woord Deftige hoofdman, bemiddelaar van oneenig- heden, voorstaander van onze rechten, nauw keurige betrachter uwer plichten, man van wijzen raad en van vrooma daad, zij uwe gedach tenis ons allen immer gebenedijd Moedig werkman die de gure winterkoude en de stikkende zomerhitte hebt getrotseerd, om een eerlijk stuk brood te verdienen: die uwen medemensch gulhartig eene troostende hand hebt toegereikt, zijne tranen afgedroogd, zijn leed verzacht en gezalfd, Idijve uwe geheugenis in achting bij de menschee Diepbetreurde vader, lieve hoofdman, moch ten liwo gaven en uwe werken, bij het denken aan haar gevoelig verlies in u, de tranen uwer droevige en eenige dochter stelpenMocht uw aandenken boven onze maatschappij, als be schermengel, immer zweven, om ons in vriend schap te behouden en ons gezelschap voor verval en ondergang te bevrijden Vaarwel, vriend Cosmas, vaarwel, onze eerste hoofdman den KJ. Cesari u» VM-meoiich, zoon van Karei on van Mario Dcburchginevo, I’aviljocnstraat. don 20. Kamiel-Albert Detune], zoon van Karei en van RosAlio Ronssovuw, Bewesterpoort. Sterfgevallen. den 19. Pief er Tasscho, metser, 30 jaren, 9 maanden en 15 dagen, geboren Ie St. Michiels (bij Brugge) en wonende tc Veurne, echtgenoot van Philomena Maerh-n, Vestenstraat. den 19. Alfon.s Morteloz, 5 in. cn 13. Kxxyrzrrs yjgj. -- g, JLdloicai/ ',v Pillen De veranderlijke tem peratuur en het natte weder hebben eenen ge- (luehten invloed op hot menschel ij ke lichaam, daar zij liet bloed onzuiver maken én slechte be- standeelen inliet reservoir er van; de longen achtorlaten. Vandaar dat wij van allo kanten als het ware omringd zRn door bronchitis, pleu ris, asthma, tering, welke allo door Holloway’s onfeilbare middelen geroodelijk kunnen ge nezen worden, omdat de krachtige stollen daar van het bloed zuiveren, en allo verwakkende be- standdeolen uit het lichaam verdreven worden. In geval van slechte spijsvertering, duizeligheid, hoofdpijn, geestelijke cn lichamelijke vermoeid heid werken deze hooiende Pillen als een toover- middol. Zij verdrijven rheumatiek en jicht, terwijl zij onmisbaar alle vrouwidijke kwalen' bij jong of oud, bij zwak af sterk genezen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2