BEKENDMAKINGEN. I COLLÉGE ELECTORAL DE FURNES. poesler Bailliolomeus Trateaert dat hij Wij hebben hel wel gedacht. AVIS. B l'jlection <lo IO .Inin 1884. Le Président du tribunal de première instance de Fames, président du bureau principal, informe M. M. les électeurs Rechterlijke kronjjk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeel ingen uitgesproken. woordende op de uitnoodiging van den achtbaren burgemeester van Antwerpen, hebben toegestemd deel te maken van het engclsch coinileit, waarvan de markies van Hamilton, kamerheer van Z. K. 11. den prins van Wales het voorzitterschap aan vaard heelt. Sir Philipp CunlilTe Owen, de uitstekende bestuurder van South Ken sington .Museum, lid van hetzelfde conii- tcit, houdt zich voortdurende met de grootste bezorgdheid bezig met de aul- ■werpsche onder iteming. Uit Frankrijk wordt alle oogcnblikken ■de oiliciëele bijlreding van het gouverne ment verwacht. Het samcnslcllen ceiier oiliciëele commissie zal toelalen, ernstig de deelneming van dit groot land in te .richten aan het werk van vrede en van '.vooruitgang, dal van den begin af, met zooveel welwillendheid onthaald werd door onze uitmuntende Zuiderburen. Er zijn onderliandelingeii begonnen met de Vereenigde-Slitleii én met Italië, om .een aanzienlijk conligeul lentoonslellers le verkrijgen uil twee groote landen, die in zulke gedurige en gemakkelijke ge meenschap zijn met Antwerpen. Zweden en Noorwegen, Zwitserland en nog meer andere landen hebben door hunne oiliciëele vertegenwoordigers te Antwerpen hun verlangen te kennen ge geven, hunne voortbrengers ruimschoots vertegenwoordigd te zien op de Tentoon stelling van 1885. Tusschen de voorname bijlredingen, .die hel Cotnileil reeds in België ingewon nen heeft, moet op eersten rang die ge plaatst worden van de maatschappij Join: Cackerill van Seraing. Die machtige maat schappij beeft besloten dat hare .tentoon stelling een van de belangnijksle wezen zal. Zij hoopt onder anderen van T russisch gouvernement de vergunning te verkrij gen, om eene stoommacliien ten loon te stellen van 5000 aangeduide paarden kracht, bestemd voor een der groote gekurasseerdc oorlogschepen, die in Rus land gebouwd worden. Een ander van de grootste nij verheids- gcstichten des lands, de Vieille Montar/ne, heeft hel plan doen opmaken voor eene tentoonstelling haar ten volle waardig, De opbouwiiigswei ken van hel Ten- toonstellingpaleis zullen binnen kort uil den grond oprijzen. .Middelerwijl zijn de drij groote fabrieken volop bezig met hel maken der ijzeren bogen, die men later slechts zal plaatsen en bijeen te brengen hebben. 'Ikeelit.crli.iko kronijk. Maandag aanslaande worden te Brugge <dc zittingen der assisen voor de 1" reeks van hel 2* kwartaal geopend, onder voor zitterschap van den raadsheer De Schry- verc. Ziehier de rol dor zaken, die zullen op geroepen worden Maandag 26 en dinsdag 27 meiPieter De Blauwe en Karei Ghesquière, beschul digd van dielïeu met bezwarende omstan digheden. Woensdag 28 Karei Loilliior en bode wijk Chcrchié, brandstichting. Donderdag 29, vrijdag 30 en zaterdag 31 Benedikl Van Elslande, moord. .Maandag 2 en dinsdag 3 juni Emilie Du Jardin, kindermoord. Woensdag 4 Jacob Gyz.els, diefte mol bezwarende omstandigheden. Donderdag 5, vrijdag 6 en Zaterdag 7 Henri Lefevre, Karei Segaerl en Henri Roose, moordpoging. Maandag 9: Edmond Polvlieghe-Valcke, valschheid in geschrift, enz. Kiesexaam. benoemd voor ’t kanton Veurne: Voorzit ter, M. T. Brycx, vrederechter; .plaats vervanger, M. B. Mantez, stadsontvungei, te Veurne. Secretaris, M..F. Reynaert, Cantonale Schoolopziener, te Dixmude; plaatsvervanger, M. A. Vernicuwe, id. leThiell. Lid, M. H. Pinte, onderwij zer, te Veurne; plaatsvervanger, M. G. Vatmeckc. id. le.Coxyde. Zondag is te Caaskerkc een jammerlijk ongeluk gebeurd. De zoon van den heer Edm. Gambier, landbouwer, wilde een geweer afschieten, dal sedert eenigen lijd niet meer gebruikt was; ongelukkig lijk sprong hel vuurwapen en verbrijzelde hem de linkerhand. De ongelukkige had nog den moed zich onmiddelijk naar Dixmude te begeven, om zijne wonden door cenen geneesheer te laten verplegen, maar zijn toestand was zoo erg, dat men hem ’s namiddags gansch de hand heeft moeten afzetten. Met blijdschap ziet ons volk den koning en de koningin der Nederlanden een be- zoek brengen aan Belgie ml zijn vorsten huis. Niet alleen is men verheugd omdat men onder de gunst van de nu bezegelde verzoening en eendracht nieuwe krachts •- - •-» i t. :.i omdat wij onze Belgische broeders van harte waardeuren, omdat wij hun geest kracht, kunstzin en nijverheid, waaraan de bloei van liet land te danken is, op Imogen prijs «lellen. Wij vergelen niet dal in een groot deel van Belgie .onze .taal gesproken en ge schreven wordt, ilat wij Conscience en Ledeganck als edele baniervoerders onzer letterkundige eereu, dal wij met Vlaan deren en zijne diere sleden een zelfde groolsch verleden en heerlijke traditie tleelen. En het doet ons tevens zoor aangenaam aan, dal hel hier geene ijdele plichtple ging geldt aan oenen vorst, dien men alleen eert om zijn afkomst <en stand, <>n Leopold II is de waardige zoon van Leopold I, dal toonbeeld van een voor treffelijk grondwet tel ijk vorst; Belgie heelt de grootste verplichtingen aan zijne twee eerste Koningeu, die het land tot beweeg kracht strekten, en steeds ijverige belang stelling loonden in alles wal strekken kan tol ontwikkeling van ’s lands nijver heid, handel, landbouw en kunst. Onder hunne verstandige, onpartijdige leiding is Belgie steeds vooruitgegaan; ze hebben de hulpbronnen van liet dand ontwikkeld, en zeer vaak hebben wij den hartelijkeii wensch geuil, dal door Belgie’s voorbeeld een edele eerzucht ontstoken worde in het hart onzer landgenooten, om na te volgen wat Belgie’s koning en regeering voor Antwerpen deden. Wij groeten dus heden het Belgische volk en zijne vorsten en hopen dal de verhouding tusschen ben en ons volk en vorstenhuis steeds van toenemende harte lijkheid en toenadering moge getuigen. Wanneer wij denken aan al wat ons aan Belgie, aan Vlaanderen bindt, dan kost het ons moeite ons te herinneren dat de landen gescheiden zijn. Hel gemeen schappelijk verleden lokt aan, om de woorden van Pieter Cornclisz. Hooft te gebruiken: tot leczeii en hcrleezen van geschiedenissen, zonder ’t onthouden der welke 's Lands behoudenis last lijdt. Te Aken is men voornemens in 1885 een groot muziekfeest te geven, om den 200en verjaardag van de geboorte van Handel en Bach te herdenken. De derde dag zou a.m Liszt zijn gewijd. qu’il recevra les propositions de candi date,'leurs acceptations el les listes des témoins qu’ils auronl désignés, les 3 cl 4 Juin prochain, de 1 a 4 lieures de rclevée, en son cabinet au Palais de Justice. Passé ce délai aucune proposition ou acceptation de candidature el aucune designation de témoins ne sera plus rece- vable. La lisle ofliciellc ties candidate sera communiquée les mêmes jours, au même lieu cl aux mêmes lieures. Le Président, van GRAVE. ItuiMBl* en Letternieuw^ Hel 19c Nederlamlsch Taalcongres zal. zooals men weel, dit jaar in de aloude stad Brugge worden gehouden, onder bel .eerevoorzillerschap van den heer De Brouwer, gouverneur van Wesl-Vlaande- ren, en van denbeer A. Visart, burge meester van Brugge. Het tijdstip, waarop het Congres zal Een schrikkelijk ongeluk is maandag binnen Dixmude voorgevallen De werk lieden van den lieer Th. Flour, gelast met herstellingswerken aan St. Nikolaas- kerk, bevonden zich in de beuken der kerk, toen de genaamde Ivo D’hulster, metser, oud 65 jaren, door eene verkeer de beweging, over de omheining viel, en van die zoo vervaarlijke hoogte op de slraatstecnen verpletterd werd. Zijn lijk was afziclileiijk verminkt. Dit rampzalig voorval gebeurde op den trap, die naar hel binnenste der kerk ge leidt, eene gevaarlijke plaats, daar de om heining er zeer laag is. Als een akelige bijzonderheid wordt gemeld dat een zijner medegezellen, den ongelukkige nog kon vastgrijpen bij den kraag zijner vest, ter wijl hij reeds half over de leuning hing. Hij moest hem echter weldra loslaten, daar hij gevaar liep zelf mcdegerukl te worden. Burgerstand der stad Veurne. gehouden worden is vastgesleld op 24 oogst en drie volgende dagen, het oogen- Idik juist waarop hel eerst druk begin nende badseizoen op onze zeekust, in Brugge de eigenaardigste beweging en de aangenaamste levendigheid verwekt. Veurne, 24 Mei. Bij koninklijk besluit van 16 Mei 1884, is de heer Achiel Huyghe, deurwaarder bij de rechtbank van eerstelt aanleg te Veurne, benoemd tol bijgevoegd grellier bij dezelfde rechtbank, in vervanging van M. VanmassenJiove, lot andere bedienin gen geroepen. Algemeene tijdingen. In de Archives inédicales llehjes komt een belangt ijk verslag voor, betref fende de militaire zeebadittrichling te Oostende. Nadat reeds jaren door den inspecteur Fromont op dctgelijke inrich ting was aangedrongen, kwam die ein delijk onder den heer Gelarieu tot stand, als loegevoegd aan het krijgshospitaal le Oostende. In 1882 wet tien aldaar 18 zieke soldaten, al komslig uil ziekeninrichtin- - Ju, t/ van beroep. - Zijn ?ei’ JW"; Luik, Brugge, enz. opgettomen, die anders hetzij voorom slag, hetzij voor pensioen hadden voor gedragen moeien worden, maar nu door eene krachtige en voldoende lang voort gezette badkuur hunne gezondheid hebben het kregen. Vooral werd baat gevonden bij de ver pleging van lijders aan moeilijke spijsver- leet ing, aait huidziekten, blocdverat tiling, gewr'ichtsversiijving en chronisch t heu- imitist.'ius. Met hel oog op de belangen der scitulkisl en van de zieken acht de Een koninklijk besluit van 8 Moi 1884, heer Lejeune meer algemeene toepassing bemachtigt de gemeente Zoulenaye eene van het thans gevolgde stelsel zeer leening aan,te gaan vat: 80Ü0 fr. wenschelijÉ'. j Donder dag is le Gonrieux. provincie Luik, overleden een oudet ling van 104 - -iil jaar, de genaai.’ide Phippe Carlier, gewe- Wtj lezen inde,Stad Aunr/wr Li den JZ(J|) |aud|J0uxvel.. Zijne nog levendeaf- morgen van 16 dezer vorwilttgde de laiid- stail1ine|illgeil zi ll letl getalle van 60, bouwer I oerjan te Midi eikei ke ztjn koe- w.1.1|.0lldei?j1.i(! /ülien, waarvan de oudste poesler Bartholomeus ratsaerl dat hij 80 de lweede 7Ü en de derde 68 jaar lelt, zich op eenen anderen dtensi kon voor- 2. Hel amslerdamsch Ahiemeen llandels- zten, cwtjI hij zijn werk mei na behooren d eigende Groet aan lleb/ie: verrichle. Rond elf ure van den zeilden -- dag zegde de diensljongen tegen een der hoeveknechten dat, om zich over den boer te wreken'hij van zin was zijn hof- slede in brand le sicken.; nu, om drie ure namiddag als de pachter van zijnen akker huiswaarts keerde onlwaardde bij brand Olllwjkkeüllg VCrwacht der beide stam- op don zolder, dadelijk g.t hij hel .i.nm verwante volken, tnaar in de censte plaats en men gelukte, mot zonder moeite, hel vuur le dooven. Natuurlijk vielen de vermoedens dade lijk op den koe,poesler des le meer daar Tratsaerl eenige oogcnblikken vóór den brand, zonder noodzakelijkheid, op den zolder was geweest. Hel parket van Veurne, dadelijk verwit tigd, heeft zich 's anderdaags vergezeld van degendarmen van Nieuport ter plaats begeven. De jonge booswicht werd aan gehouden en is thans in de gevangenis te Veurne opgesloten. Bij koninklijk besluit van 13 Mei, zijn benoemd als ontvangers der registratie en domeinen Te Nieuport. M. .1. Morrens, thans tweede commies ter direklie van T enre- gisiremenl en domeinen le Jirugge. Te Ilousbrugge, M. E. De .Boom, thans ontvanger derzelfde belastingen te Asse nede; Te Poperinghe, M. G. Slandaert, thans ontvanger le Galmplhout Antwerpen). De Moniteur .doelt al de stukken mede van hel onderzoek, welk door hel parket van Brussel is gedaan .over de openba ringen» van de bladen .Hotel de Vólleen National, van Brussel. Die stukken be slaan niet minder dan 8 groote bladzijden en bevallen de verklaringen van al de getuigen door baas Hansoul aangeduid. Zij gaan vergezeld van oen brief van M. den piocureur-geueraal Verdussen aan den heer Minister van juslicie waarin hij zegt dal al de gewaande veropenbarin- gen van M. Hansoul gansch hersen- schimmig zijn en in heel de zaak niets voorkomt dal een nieuw onderzoek zou wettigen of den minsten twijfel kan doen oprijzen over de rechtvaardige veroordecliug, die de broeders Pellzer heeft getrolfen. ZITTING VAN HEN 15 EN 16 MEI. Coulter Jules. geboren to Moores (bij Veurne), soldaat bij bet vreemdenlegioen, in garnizoen te Sidi-Bel-Abec Afrika 6 maanden gevang, voor diefte. Devreker Jeroom, werkman te Morckcm, 26 fr. .boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Decap Camiel, diensknecht te Nieucappelle, 3 maanden gevang, voor diefte. Sinnaeve Sidouie, herbergierster te Veurne, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Vierstracte Karei, herbergier te Woumen, 26 fr. boet of 8 dagen gevang, voor slagen en wonden. Vcrmeersch Louis, visschor te Nieuport, drie maanden gevangen 50 fr. boet of 15 dagen, voor misbruik van vertrouwen. Deconynck Alois, werkman te Alveringhem, 2 maanden gevang en 26 fr. boet of 8 dagen, voor bed riegel ij ke ontvreemding. Holloway's Pillen. Zijn bekend het beste middel te zijn voor verzwakte gestellen, van streek geraakte lever, gal en slechte spijsverte ring. De wonderdadige kracht van dit middel, en de goede uitwerking, die het op den patient, welke aan bovengenoemde kwalen lijdt, voort brengt. zou ongelootlijk schijnen, indieu zij niet door tnllooze bewijzen van de genezigen, die zij bewerkt hebben, en het vooortilurende voordeel uit hun gebruik getrokken, ware verwezenlijkt. Zij verzachten en versterken het zenuwgestel krachtig. Zijn deze middelen eenmaal gebruikt dan boezemen zij onbegrensd vertrouwen in, en duizenden hebben, oordeelende naar eigen on dervinding van de beterschap die zij er van on dervonden hebben, hunne vrienden geholpen, door hun het vroege gebruik zan, en eeue vaste volharding met deze onwaardeerbare middelen aan te bevelen. famaoaaunas MiaMwanairrtc.wa» t; Geboorten. den 16. Clara-Maria Stubbe, dochter van Karet en van Marie Vandendries, groote Merkt. den 21. Maria-Josephina Couvreur, dochter van Augiiat en van Rosalie Houvenaeghel, A btd ijst raat. Huwelijksafkondigingen. den 18. Carolus LcsatTre, stovemaker, geboren te Rnnibekc en wonende te Veurne, weduwaar van Marie Reynaert, met Clcmencia Vanhoecke, koopvrouw, geboren te Brugge en wonende te Veurne, wed' van Karei Noyé. den 18. Arseen-Seraphin Gruwez, werkman, geboren te Crombeke en wonende te Veurn». wedr van Marie-I.ouiso Devroe, met Mathilde Delen, werkvrouw, geboren te Hout hem en wonende te Veurne, wed" van Pieter Ghyselcn. Huwelijken. den 21. Benjamin Cousin, bakker, geboren te Veurne, den 16 Januari 1860, met Elodia Dupon. kleermaakster, geboren te Veurne, den II Februari 1860. Sterfgevallen. den 19. Anna-Theresia Vanackei*, bijzondere, 81 jaren, 8 maanden en 6 dagen, geboren en wonende te Veurne, wed0 van Pieter Baret, vrouw van Pieter Dcmerre, hospitaal. drn 22. Emilius Vandenbcrghe, bijzonderen, 32 jaren, 7 maanden en 1 dag, geborenen wo nende te Veurne, Goststraat. y— ~-.T-r-y-rv.--.-e- Verhaal eener zegcnpraal. Troost voor den lijdende. Het is geen geringe troost wanneer men be denkt, «Int hoe de indringer ook voor den oogen- blik moge bloeijen. het hern toch niet kan ge lukken den rnousch langen tijd te misleiden. Hoe velen slagen er in om zicli cenen korten, vooi bijgaanden naam te verwerven, die nader hand weder tot oneer en vegetellicid vervallen. Dit is voornemelijk waar met hen, die genees kundige bekwaamheid voorwenden, on die, in eene eeuw, waarin er zoo vele ziekten zijn, be proeven zich in liet vertrouwen van het publiek te dringen, en het te bedriegen met hunne ge vaarlijke middelen. Wij moeten bekennen, dat toen wij voor eenige jaren voor het eerst hoorden van de algemeene beroemdheid van Professor Holloway, wij zijne verhevene aanspraken wan trouwden, en wij ons eene meerdere scherpzin nigheid toeeigenden, waai door hij ons oordeel niet zou kunnen verschalken. Ten nederigste vragen wij hem nu vergitïenis voor dit onregt- vaardige verwijt. Eene naauwkeurige studie van zijn stelsel overtuigde ons, dat wij ons inder daad bedrogen hadden, en dat do wereld, om hem regt te. doen wedervaren, hem onmiddelijk onder zijne eerste weldoeners zou rangschikken, zoo als nu zeker later zal gebeuren. Hij heeft het geheim der menschelijke kwalen opgelost en bewezen, dat alle geneeskundige behandeling, van Hunter af, op valsche grondslagen steunt. Jenner bragt geen grooter omkeer te weeg in de wijze om de kinderpokken te behandelen, dan Holloway gedaan heeft in de genees en heel kunde van den tegenwoordigen tijd. Het men schelijke bloed is niet slechts een eenvoudig vocht, dat zijn loop neemt door de anderen en dat niets meer dan de gewone eigenschappen der andere vochten heeft. Heet is, hoe men zich ook over dit beweren verwonderen moge Leven, Om kort te zijn, het is het leven in den mensch alle phyBiologische kwalen zoo als, indigestie, gebreken aan nieren, lever, hart, longen, maag, alle onzuivere zamenhoopingeu in het lichaam, en een groot gedeelte der over- trefelijke, en inbeemsche ziekten hebben hunnen oorsprong, in den onzuiveren toestand van het bloed. Zuiver dat, en houdt het zuiver, en gene ziekte kan het stelsel verzwakken of zelfs aan vallen. Deze schoone ontdekking heeft aan Holloway’s naam zulk eenen luister bijgezet, dat deze zelfs den roem van helden en staats lieden overschrijdt. 'Waslu'nyton Commonwealth. Klad- en Sleecknieuws. -- ■■■■tm—- Zaak J*ellx.ej*.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2