VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT w ZS& mar. Zaterdag 23 Jkugusti 1SS4L. ten te luisteren, aan liet bewind gebracht achting en an ;c- ;e- ler Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 Ir. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen T fr. Zie Annoneen roor Belgie, ter uitzondering der beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Omen de Plbi.icité, Magdalenastraat, Brussel. Woensdag heeft de Kamer hare werk zaamheden hernomen met de algemeene discussie over hel schandalig wetsont werp Jacobs. M. Neujean heeft zijne redevoering, die hij zaterdag begonnen had, ten einde gebracht. Hij heeft er vermaak in geschept eens de XVI zoogenaamde iiidependenteu op den rooster te leggen. Gaarne zou hij hebben willen weten wal zij denken over den oorlog, door de geestelijkheid tegen de wet van 1879 geleverd en over de dwangmiddelen door haar in T werk gesteld om de gemeente scholen te benadeelen. Zij zwegen als steenen beelden, die arme independenlenen ze zullen blijven zwijgen. Ze zitten daar in midden der Kamer, tusschen de twee partijen, ge- pletlerd als de kurken zak tusschen twee schepen. Noch rechts noch links worden zij geteld; ze mogen er maar zitten om te stemmen.... voor alles wal clericaal is. Ook heeft M. Neujean daarna het wets ontwerp deerlijk afgelakcld, en doen zien dat de geestelijkheid in Frankrijk ge smeekt en gebeden heeft om de onder wijswet van 1879 te bekomen, die hier in België door haar vervloekt werd. De ochlenzilling besloot met eene interpellatie van M. Willequet, waarop M. Becrnaerl beloofd heeft maatregels te zullen nemen, om te beletten dal de be- dorvene waters, die door de sleden Rou baix en Tourcoing in de schelde worden geworpen, voorldringen lol in België. In de namiddagzilting heeft M. de Burlel, burgemeester van Nyvel, die onlangs veroordeeld werd wegens ver krachting der wel op de kerkhoven, eene redevoering gedaan en zich ook uitge geven voor een independent Even als de XVI van Brussel hecht hij geen prijs aan den omkeer die sedert den 10 juni in de openbare opinie is ontslaan. Wij zijn er, zegde hij, en wij zullen er blijven. Het bezonderste deel zijner redevoering is zijne verklaren, dat hij, zoodra dit mogelijk is, met zijnen collega M. Dumont eene belasting zal vragen op de vreemde granen. En de clericale pers beweerde dat dit eene uitvinding is van de liberale gazetten Zullen zij dat nog durven zeggen? Hel woord werd nog gevoerd door de hecren Bilaut, Neujean en Schaetzen waarna M. Rolin Jaequcmyns, eene studie begonnen is van het wetsontwerp Jacobs en doen zien heeft welke gevaarlijke ge volgen zullen voortvloeien uit hel recht, welk aan 20 huisvaders wordt gegund om vrije scholen geldelijk te doen onder steunen. Wij roepen de aandacht op deze prach tige redevoering. Hel gerucht loopt, dal de rechterzijde zal voorstellen om aldra de algemeene discussie te sluiten. Alweer geweld; het zou inderdaad een ongehoord iets zijn, als de rechter zijde, of hel wordt verzwaard met 250,000 fr., om toekomende jaar misschien te ver dubbelen, ten profijte der kloosters die reeds in hel goud zwemmen. Liberalen, op de bres tegen zulke meineedige handelwijze Proteslaties en beloogingen in massa Geenen tijd verloren, de verlichte be volking des lands is met ons en eischt hel behoud der huidige schoolwet 1879. De wel Jacobs moet verrijdeld worden en hel ministerie der nationale onwetend heid moei men evenals in 1857 en 1870 tot den aftocht dwingen. Geene lafheid noch moedeloosheid Liberalen aller kleur, u stevig in oenen bond vereenigd. In 1857 moest Malou zijne kloosterwet intrekken. In 1884 moet gij met uwe waalsche broeders, als vlaamselie zonen van het ras van Breydel en De Koninck, wederom doen zien dal gij licht en voor uitgang lief hebt en men niet ongestraft met de beslaande wellen ontspringt ten profijte der geestelijkheid en der kloos ters. Op de bres, liberale broeders! De vooruitstrevende kreetlang leve het openbaar onderwijs 1 weg de dompers scholen! moet weergalmen van Oostende lol Arlon. Op de bres, het ministerie der nationale onwetendheid is door de kiezing van Alh reeds zedelijk veroordeeld. Ons stevig vereenigd om het door eene Kamer ontbinding, of ten langslen met juni 1888, schandelijk te doen vallen onder de alge meene vreugd en handgeklap der ver lichte Belgische natie Wij wonen op dit oogenblik in belgië hel zonderlingste schouwspel bij, welk men ooit kan gezien hebben. Hel Ministerie biedt een wetsontwerp aan, de moordwet der openbare school, welk zoogezegd de vrijheid moet geven aan de gemeenten, om te doen wat zij willen in zake van onderwijs; en wat zien wij gebeuren; Al de bezonderste gemeenten des lands, de grootste steden aan hel hoofd, staan plotselings op om uit al hunne krachten te protesteeren legen het geschenk van blijde intrede welke dit ministerie hun wil doen, tegen de vrijheid die hel hun verleenen wil, en om te vragen dat men dit ontwerp toch zou willen intrekken of verwerpen Natuurlijk spreken wij hier niet van de dorpen en kleine sleden waar de geestelijkheid alvermogend is en de be- besluren zoomin als de bevolkingen een eigen wil hebben en slaafs, zonder te mo gen morren alles moeten doen wat die geestelijkheid wil. Mochten die vrij handelen, moesten zij niet vreezen voor de geestelijkheid en de klerikale grondeigenaren, wie weet hoe veel honderden zich zonden aansluiten bij de beweging der groote steden en ge meenten die onder niemandsjuk liggen. Tien legen een bijna allen. Maar is hel niet een zonderling ver schijnsel, dat reeds zoovele honderden gemeenten protesteeren en zich uit al hunne krachten verheffen legen een ont werp van wet, dal zoogezegd dienen moet om hun vrijheid van handelen te geven, en levert ons dat niet hel klaarste bewijs’ dat er in dit ontwerp gansch iets anders moet besloten liggen dan hetgene zijne makers willen wijs maken aan het volk? De Gemeentevrijheid Een schoon woord, inderdaad, maar in hel onlwerp-Jacobs is hel leugentaal, t’ Is een dun verguldsel, welk men er heeft overgesmeerd om hel gemakkelijk te doen slikken, maar bij den minsten toets of aanraking er van weggevreven van Ber waai in zij legen den Standard van Londen je velde nekt, die beweerd heeft dal El/.as en Lotharingen wel aan Frankrijk zouden kunnen terug komen, indien Duitschland de vriendschap van Engeland verliezen moest. Hel berlijnschc blad herin nert de laatste gebeurtenissen in de Kaapkolonie en verklaart dat Engeland er voor verantwoordelijk die de wel van 1879 gedurende 37 zittin gen bcdisculecrd heeft, zoo in eens de discussie durfde sluiten. Liberale vrienden, hel vaderland is in gevaar. Hel openbaar onderwijs waarvoor sedert 1842, elke staalkundige partij buiten alle politiek zulke groote opofferingen deed, wil hel ministerie der nationale onwetendheid in 1884, geheel vernietigen ten voordeele der kloosters en vrij dwangscholen. Liberalen aller kleur, op de bres tegen die hatelijke en wraakroepende daad Onderwijzers, die trouw hunnen plichten kwijten, die wet en koning eerbiedigen, die na moeielijke studies hun diploma verworven hebben, die sedert 1879 door de schuld der geestelijkheid en de kleri kale partij, onschuldig smaad, hoon en laster verkropt hebben, alhoewel zij aller achting en eerbied verdienen, wil men, na ze zedelijk te hebben gedood, nu stoffe lijk ten onder brengen, hun hel brood ontnemen van vrouw en kinderen en ze vervangen door allerlei onwetende kerels, vuile broeders en nonnen. Liberalen, op de bres tegen die snoode handelwijze. Onderwijzers in het ambt vergrijsd, wil men voor zijn recht op pensioen, uit wraak en haat, in beschikbaarheid stellen, om plaats te maken voor de overloopers van 1879, ontrouwig aan eed en plicht; voor onwetende koedrijvers, steenkap pers en diergelijke, waarover hel school- enkwesl ons zulke schoone dingen heeft bekend gemaakt. Op de bres, liberale vrienden, tegen zulke vermetele daad Wereldlijke onderwijzeressen, waar onder velen de steun hunner ouders; tal rijke weezen door weldoeners lot dit edel ambt verheven, welke door gemis aan familie daarin hun beslaan en geluk vinden, wil men onmedoogend op straal werpen, ten voordode van onwetende nonnen en ander goedje van dien aard. Liberalen, gaat gij zulks verdragen De huidige schoolinspectie, bestaande uit bevoegde mannen gansch op de hoogte des lijds, wil men radikaal veranderen en vervangen door de slaven der geestelijk heid, om de overgeblevene onderwijzers nog tneer te plagen, te duivelen en hunne creaturen te bevoordeeligen. Liberalen, op de bres legen die noodlottige in zichten Liberale associaties, gemeentebesturen en bijzondere maatschappijen, gij allen die hel onderwijs lief hebt, op de bres voor licht, vooruitgang en de geleerdheid van hel volkskind. Uwe kreet zijH'e// met broeders en nonnen! De assisenhoven heb ben ze ons tc wel lecren kennen; geene dobbel lasten noch subsidies voor dat volkje. Lang leve de openbare school en hare onderwijzers De kiezers van het dislrikl Alh hebben de wet-Jacobs den genadeslag toege bracht en u hel voorbeeld gegeven om door alle weltelijke middelen, proteslaties en volksbetoogingen te doen zien, dat hel land de kloosters verfoeit, en dal door eene Kamerontbinding, onze zeven Woeslaards met hunne meerderheid, overal schande lijk zouden weggejaagd worden. Huisvaders en moeders, de gemeente school waarin uw zoon of dochter door zijn eerlijk ambt een schoon beslaan vond, waar uw kroost allerlei nuttige kennissen opdeed, wil men sluiten on uwe kinderen doen opleiden in dweep zucht en verdraagzaamheid. Gaal gij dit verdragen? Neen, nooit Kjezers, men heeft n beloofd hel budjel van onderwijs met verschilligc miljoenen te verminderen en nauwelijks hebt gij de klerikalen, met naar hunne valsche h’elol- is. Hel art. eindigt aldus Duitsch- land kan de pogingen, gedaan om de stichting der duilsche kolonie van Angra Pepucna le beletten niet als zuiver toevallig beschouwen. Bic pogingen duiden eene min achting van jegens eene bevriende natie en moeten, krachtens hel volkenrecht, beschouwd worden als daden van de cngelsche re- geering. l»olitiek Overzicht. De departementsraden van Frank rijk, die maandag geopend w erden, hebben hunne werkzaamheden op de rustigste wijze aangevangen.Tol hiertoe kent men slcchs 2 depar tementen, die bureelen hebben ge kozen, beslaande uit raadsleden, die vijandig aan de republiek zijn, te weten Morbihan en Cótes-du- Nord, doch die departementen deden dit vroeger ook. Overal elders zijn de bureelen uit repu- bliekeinen samengesteld. Te Parijs gelooft men dal de tijdingen, door den Times van Londen medegedeeld, en volgens welke China zich voor den oorlog tegen Frankrijk zou verklaard heb ben, overdreven zijn. De Hépuldicfue franfaisc wijdt een artikel aan de onrustbarende berichten uil China, door de engelsche dagbladen opge nomen, en zegt dat de gevolgen der oorlogsverklaring, waarmede men sedert eenige dagen bedreigt, enkel noodlottig voor China zou den kunnen zijn. Eenige uren en eenige bommen zouden voldoende zijn om geheel het eiland Formosa met zijne mijnen en douanen in banden der Franschen te doen vallen en om Fou-Tchéou in asch te leggen. De Franchen hebben le Bac-Niiih en le Lonlay gezien welke ellendige soldaten de Clnneez.cn zijn; er is van hunnen kant geenen ersligen aanval le vreezen. De fransche vloot zou de chineesche zee en geheel het kustgebied van hel llemelsche Kijk beheerschen. De Diritlo van Rome zegt dal al de mogendheden de gedachte bij treden eener internationale confe- rencie voor de regeling van het vraagstuk van den Congo. Italic is een der eersten om dit denkbeeld le begunstigen in het belang van den wereldhandel. De voorhand neming der bijeenroeping is aan Duilscldand toevertrouwd. Men spreekt nog altijd le Berlijn over de ontworpen bijeenkomst der drie keizers; men wil nu dal deze in de duilsche hoofdstad zou plaats grijpen. De Germania be- weet l dal generaal Gourko. gouver neur van Polen, zich op dit oogen blik in hel sliptste geheim te Berlijn bevindt, om die bijeen komst voor te bereiden en de laat ste schikkingen le nemen. |)e Norddeulsch Zeilnmj lijn kondigt een artikel af, zij tegen den Standard Men schrijft in hij V. VA.1VIX1SW KEIICKIIOVE, Drukker-Uitgever, Ooslstraat, 6, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. “9 UO ADVERTENTIE-BLAD ,ok i <3 i keu eek rsto r u, eno keu ■tiis DU INKERKE OIIYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL JhSl uil 'alle nut bij 1*011 er (en in ijk en tc, tc, }ll, 3- 17 4- 24 7-10 9-31 ver, «lat ver- allo ge- •lier ttcu 1, «Int en; to 4- 23 5- 06 7-32 «-.'.0 5-50 7-35 9-51 10-11 10-49 5- 48 6- 20 7- 12 9-38 11-05 rig Beu' Kon ge nen al.v ier- net 5-07 5- 37 6- 21 9-15 10-44 5-35 8-06 8- 28 9- 02 10- 15 3-08 11- 25 12- 15 3-23 5-35 zan •olie ge el in ui*- do tink bc- •ele «an der ror- ikel don idou pen non ■eii- 7-03 9-05 12-02 2-05 4-04 6-10 7-36 9-30 12-35 2-30 4-37 6-35 7- 48 9-50 12-48 2-10 4-53 8-27 8- 13 10-23 1-13 3-13 5-26 8-51 6- 20 9-00 7- 46 00-00 10-11- 10- 32- 11- 22 - I>e Kamer. I>e vrijheid <Ier Gemeenten. NIEUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT - ~t iKt-fr}-' - Op de lires 3-02 11-50 6-07 2- 59 8-57 3- 43 9-08 4- 11 Vertrekuren vnn <len ijzei-cnwcg vnn Duinkcrkc» 'Vèiii-nc, Gent nanr IIi-ushcI en Dixniude naar TVienpoi-t BRUSSEL GENT VEURNE GIIYVELDE DU1NKERKE i

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 1