BEKENI Educal W I voor het make dende van (L dorp plaats van leidende Burgersta' Cecilia J St nd- en KlreeknlenwH. Veurne, 30 Augusli. Morgen voormiddag, om 11 ure, plccli- lige pi ijsdeeliug aan de leerlingen onzer sledelijke Knechtjesschool. Deze plechtig heid heeft plaats in de Schouwburgzaal. dei s Vcrma en mogen ons met angst afvragen lot waai’ de tyrannic tier geestelijkheid ons leiden Men verzoekt ons de volgende regelen over le nemen verschenen in een week blad onzer stad Woensdag na middag wilde de jonge (loens, in tie Dninket kv.iai l alhier, een bootje voorldrijven, toen hij eensklaps liet evenwicht velloos en in hel water tui melde. M. II. Dsnelde ter hulp en gelukte er in door zijne moedige zell'sop- offering den jongen drenkeling le redden. Zondag morgen I is een jammerlijk on geluk gebeurd le Alvet inghein, nabij de herberg tie llabbelare. De genaamde II. Devicq, dier gemeente, voerde eene voi- luur, waarin zic.lt een viertal personen bevonden en bespannen met een tweejaars paard. Door het een ol' ander geval, schrikte hel dier en werd schichtig. De koetsier Devicq werd uil hel rijtuig ge worpen en overreden, middelerwijl vluchtte hel paard onstuimig de kalsijde op naar l,oo, alwaar men hel wilde tegen houden. doch hel dier keerde zich om en stormde tien zelven weg terug, lol hel eindelijk uilgepul kon tegengehouden en lol bedaren gebracht worden. De personen tlie zich in rijtuig be vonden, waren tie eene na tic andere uitgesprongen, zonder letsel te bekomen; ongelukkiglijk was hel met Devicq slech ter gesteld Toen men hem opnam gal hij nog slechts eenige leekens van leven en stier! eenige oogenhlikken nadien. De rampzalige laai een bedrukte weduwe en een kind achter. De wettige tegenstand. Deze week werden, door de zorgen van den heer burgemeester van Brussel, aan tie Kamer van volksvertegenwoordigers 799 protestation tegen hel wetsontwerp op hel lager onderwijs besteld. Deze protestation zijn geteekend dooi 4,171 gemeenlcraadsheeren, eene bevol king vertegenwoordigende van 2,685,239 bewoners. Voordracht. Woensdag toekomen de, 3 September, om 10 ure voormiddag ter sladhuiz.e alhier, derde en laatste openbare landbouw voordracht van den heer Marlet. Spreker zal handelen over den opkweek van het jong vee. Na de voordracht zullen cr, onder de leden der landbouwmaalschappij, eenige prijzen verlol worden. Kterrgovnl. Donderdag lest, om 5 ure namiddag, is alhier overleden in den jeugdigen ouder dom van 18 jaren en 6 maanden. Jonk vrouw Angèle Melanic Carolina Christiania de Preud'homme d'llailly, oudste dochter van Mevrouw de Douairière Léonie de Preud’homme d'llailly, Burggravin de Nieuporl. Hel vroegtijdig afsterven dezer edele Jonkvrouw wordt hier algemeen betreurd en haar zoel aandenken zal lang in hel geheugen bewaard blijven. De plechtige lijkdienst zal plaats hebben le Veurne, Maandag aanslaande om 11 ure voormiddag, en daarna de begrafenis le lloogslaedc, in de familiekelder. In de jcsuielcnbladen wordt, veel beslag gemaakt over hel groot geial petities, die door clericale gemeentebesturen naar de Kamer zijn gezonden, om te vragen dal zij de moordwet van hel openbaar onder wijs zou aannemen. Langs den anderen kant beweeren die zelfde bladen, dat het getal der gemeente raden, die de verwerping van die schan dalige wel en de handhaving der wel vau 1879 vragen, gering, onbeduidend is. Cijfers zijn welsprekender dan woorden. De Etoile heeft zich de moeite getroost in de Annales Parlementaires op le zoeken hoeveel gemeenteraden voor en hoeveel legen de nieuwe wel hebben gepelilion- ucerd. Van de eerste zijn er tol hiertoe 238, van de tweede 216, dus maar een ver schil van 22. Maar zie, de 216 gemeenteraden, die uil al hunne krachten protesteeren legen de afschaffing der wel van 1879, vertegen woordigen niet minder dan 1,999,437 inwoners, terwijl de 238 clericale ge meenteraden cr inaar 606,995 vertegen woordigen, en welke inwoners? Die van de kleinste gehuchten, van de domste dorpen, waar ieder buigt en kruipt voor M. pastoor en niet eens weet of begrijpt wat ramp voor België ligt besloten in hel ontwerp Jacobs. Welke waarde kan men hechten aan petities, onderleekend door lieden die niet eens van voor welen of ze van achter leven; die niet eens mogen lezen wal zij onderteckenen? Bovenstaande cijfers zijn verpletterend voor de clericale partij en de jesuieten- bladen zullen wel wachten ze hunne lcz.ers bekend te maken. Prijsdeeling der stedelijke Meisjesschool. Veleden woensdag namiddag, heetï ten stadsschouwburge alhier deze pi ijsuitrei- king met de gewone plechtigheid plaats gehad. Dezelve werd voorgezeten door M. L. Ollevier, onzen achtbaren Burgemeester; waren ook tegenwoordig MM. De Hoon, Schepen; Reynaerl, kantonale schoolop ziener; de Gemeenteraadsleden; de Be stuurders der Weldaadsgeslichlen onzer stad; vele openbare Ambtenaren en een talrijk publiek. De koninklijke harmonie S.w luisterde het feest op. Twee uren lang duurde dit puik en aangenaam schoolleesje en het program ma, dal zeer afwisselend was, werd op perbest uitgevoerd en behaagde aan een ieder. Ook dreunde de zaal onder de toe juichingen en de algemoene bravogeroe- pen. De verschillige tafereeltjes, zang en ge baren, en hel looneelslukje werden met den besten samenhang voorgedragen en getuigen van de goede opvoeding en het (Iegelijk onderwijs die in onze voortreffe lijke stadsschool wordt gegeven. Alvorens lol de prijsuitreiking over le gaan, sprak een der onderwijzeressen, eene schoone redevoering uit, in welke zij bel hoog belang van het onderwijs en 't regelmatig bijwonen der school voor de jeugd deed uitschijnen. Ten slotte bedank te zij de aanwezige Overheden, alsmede de ouders voor hel belang dal zij in de plechtigheid en in hel onderwijs stellen. Daarna begon de uitreiking der schoone en talrijke belooningen, en hel leest ein digde onder hel spelen van hel vader- landsch lied. De lieer Louis Amclol, die onlangs kapitein Hanssens vergezelde naar de Stanley Falls, is op weg naar Belgie en wordt binnen eenige dagen te Brussel verwacht. Hij is de vierde blanke die on afgebroken drie jaren heelï verbleven in Midden-Afrika, sedert de stichting der expeditie. De Patriole meldt dat E. T Kindt, van de Hank van Itelgie, de eelgevangenis van Leuven nog niét vei laten heeft. Hel gerucht door verscheidene dagbladen in omloopgebracht, woidldus gelogenstraft. Kamp te Hakelbeke. Zaterdag avond, rond 9 4/2 ure, is een hevige brand uitgeborsien in den tweeden molen van hel geslicht Vercruystn-Declercq en Ge, gekend onder den naam van den «Water molen van Harelbcke. Hel vuur ver spreidde zich met eene ongeloofelijke snelheid; in eenige oogenhlikken stonden de twee bijzonderste gebouwen, bevat tende al de machienen en hoeveelheid graan en meel, in vlam. De pompiers van Harelbcke, Korlrijk enCuerne, die onmid dellijk waren ter plaatse gesneld, hebben al hunne krachten moeten inspannen om de aanpalende gebouwen te vrijwaren. Men beieverde zich vooral om hel vlas weg te nemen dat in de nabijheid in de weiden lag. Daar vooral was hel gevaar, want indien hel vuur zich aan hel vlas had moeten medeelen, zou de brand de verschrikkelijkste gevolgen gehad hebben; al de weiden langs de Lei, van af Harel- beke tot aan Kortrijk, waren met vlas overdekt. De stoffelijke schade beloopt eenige honderd duizenden frank. Zij is gedekt door verscheidene verzekerings maatschappijen. Men denkt algemeen dat de oorzaak van den brand aan onvoor zichtigheid moet loegeschreven worden. Het is nauwelijks zes maanden en hall geleden 2' februaridal de eerste molen van dit geslicht de prooi der vlammen geworden is. Ongeveer 60 personen be vinden zich, tengevolge dezer ramp, zonder werk. De besturen kend, dal er o BEK 1884, om Stadhuis le Vei den, ouder na< •voegde Overhc Jiesleding, der van gemelden Heloop der bt bt Gezegde aan ■hem bij soumis bevolen brievi besteld ten la .aanstaande, on van de builen van Mijnheer I A/veerdiging, b ■Souinissie voor werken; en de Soumissie voor werken voor het steenweg van I Ooslduinkerke. De zegel, ter lenste omslag l deze op den b geworden. Elke soumiss een bewijs van 5000 frank, i' En. Cailliau, besturende Got Exemplaren waarden en b in het provint in de Arrondi en de SekreU' provincie. De plans 1'1 nemers bij de' wegen, te Vein Veurne, De Man zal zich herinneren dat M. Jacobs, in zijne fameuse verklaringen over het wachtgeld der onderwijzers, bekende dal de gemeenten hel recht niet hebben voor eenen onbepaalden lijd deze uitgaven op hel gouvernement le laten drukken. De middenafdecling der Kamer cle- ricaal natuurlijk deelt deze zienswijze Do wet moet gestemd en .bekrachtigd worden legen hel einde der vacanlie, opdat hel land niet getuige zou wezen van den val micniger school met God, welker bestaan slechts meer aan een koordeken hing en die het enkel kan vol houden mits de verzekering van aan de gemeentekas te mogen peuteren zonder de verhoopte subsidiën van Staal en pro vincie te rekenen. Ziedaar, wij herhalen bet, waarom het ministerie Malou Jacobs de politiek van liet mes op de keel uitoefent. Maar hel is niet genoeg de geldzucht te bevredigen, de wraakzucht vraagt ook hare offers. Men moet de onderwijzers treffen, de venijnige nijd der clericalen eischl dal dit spoedig, onmiddelijk ge- beure en de elericale meerderheid geeft toe; hier ook zet zij hel mes op de keel. He Kringen mogen vergezeld.zijn vanj gehoorzaamde; hij die L U iekkoi psen. Al de deelnemers worden verzocht een blauw strikje le.dragm.i. De stoet zal zich uitstreJAen langs de Groendnef. Eens de stoet op weg, zullen cr geene. groepen meer mogen inkomen; zij zullen zich langs achter bij den stoel moeten aansluiten. De plakkaten of vaandels mogen slechts opschriften dragen die betrekking hebben op de schoolwel. Juisl te 2 ure zal de stoel zich op wegt begeven naar het paleis des konings,1, waar het bureel van den Boud en de af-, gevaardigden der Bondskringen aan den Koning een smeekschrift zullen overhan digen, vragende dat hij de schoolwel niet zou oiulerlcekenen. De deelnemers worden uitgenoodig 1 te waken dal geene feilen plaats hebben diet de waardigheid en de goede orde van den; stoet zouden kunnen benadcelen, De betooging loelatcndc, heeft de bur gemeester yan Brussel geëisebt dat de maalschappijen, die aan den sloet zou den deelnemen, de verbintenis namen niet afzonderlijk door de-stad le trekken nadat de betooging zal geëindigd zijn, de1 vaandels zullen dan moeten opgerold of gedekt en langs den koristen weg in hunne vvcderzijdsche lokalen terugge- bracht worden De stoet zal rond 4 ure ontbonden W,or<Jen. Les Parents fils en Auglt’ic' ment la |"”'1^' soul pr"‘s,'l‘.'|’ gheekbk^* Grammar SP110 Hel was dan ook een algemeen concert van klachten bij de ministers Eene schoolwel 1 klonk hel uil al die gebene dijde adellijke en geestelijke monden, eene schoolwel die onzen porle-monn.iic gerust laat, want hij is plat Gedrongen, liet mes op de keel, dorsten de ministers geen oogenbtik aarzelen en het ontwerp Jacobs kwam voorde pin. Maar dit ontwerp zeil is anders niets dan hel mes op de keel van hel land om het ongeduld der .elericale schoolonder- steunners te bevredigen. en wijzigt hel art. 7 van bet jezuïeten ontwerp als volgt Hel wachtgeld zal ten laste zijn van den Slaat, de provinlie en de gemeente. indien de inbcscbikbaarheid-stclling uitgesproken wordt in de tijdruimte der toepassing van de tegenwoordige wet en den 31 december 1881, zooniet zal het uilsluilelijk ten laste der gemeente zijn.» Ziel gij dat, lezers. De woeste en jezuïe- lieke ministers vreezen dat sommige elericale gemeenten er geen haast zullen bij hebben om de onderwijzers in beschik baarheid le stellen, om ze af le danken. Opdat de elericale wraaklust spoedig be vredigd worde, hebben zij dat eenvoudig cyniek middeltje getroffen. Zij roepen lol de gemeenten haast u, stelt de onder wijzers onmiddellijk af! anders, na uieuw- j inr, zoudl gij den last van hel wachtgeld alleen moeten dragen! Ziedaar wel de politiek van het mes op de keel. Vuile politiek, vu 1 volkvuil minis terie!... Morgenblad -- - -- Algcmceiic 8»etooging tv Kfi ru s*s*vl. Hel bestuur vau den Liberalen bond heeft de volgende schikkingen genomen voor de Algemoene Betooging welke morgen zondag 31 dezer le Brussel moet plaats hebben. 'J’.e .1 i,2 ure zullen de maatschappijen in go ide orde op den Aiilwerpetilaan bij- eenko nen. De leden van den Liberalen bond zullen aan hel hoofd.vau den sloet an Geweldige tooneelen in de kerk te Roeselare. Wij beleven een cleiicalen tijd, mogen ons met angst alvragen zal i)i Vlaanderen. Ziehier wal maandag der vcrledene week leKocsselare gebeurd is bij de begraving van M. Louis Dcmees- ler Syoen, \oorzillerder maatschappij vau ouderlingen bijstand de Leopoldisten, en ondervoorzitter der muziekmaatschap pij S.1 Cecilia. Beide genootschappen woonden de teraardbeslelling bij met vaandels en cereleekens; maar de deken verbood de intrede der kerk aan de vaan dels en deed de kerkdeur sluiten. Daarop begon een hevig looneel, de kerkdeur werd met geweld geopend en de vaandels bimiengchraehl; in de kerk was hel een gekijt en lawijl die meer dan een uur duurde. Eerst werd de orde teruggcbrachl bij de komst van den burgemeester. Maar de deken had straks meesterachtig lol hel hoofd der gemeente gezegd Mijnheer de burgemeester, ik geelt u mijne macht over. En de burgemeester j t Eere-Voorziiter der Leopoldisten is in plaats van verzoe ning te beproeven en den deken le doen opmerken dal de vaandels daar geen kwaad deden, de burgemeester maakte zich hel nederig werktuig vau de onver draagzame geestelijkheid, en deed namens de wel de vaandels de kerk verlaten. De Patrie van Brugge zegt dal de vaan dels dier maatschappijen in verschillige ongodsdienstige plechtigheden versche nen zijn. Yan daar ziju die doeken in den ban. De Eeho du Parlement doel ojimerken dal 11. Mahieu, burgemeester van Koese- lare, ook deel geuumeu beeft aan de bur gerlijke begraving van M. Du Bois, gewe zen burgemeester dier stad. Waarom is hij dan in den kerkban niet. Dit zal ook wel komen indien wij hel geluk hebben lang onder hel clericaal re giem le moeten leven. Nu vervolgt men de vaandels, wacht maar, de personen zullen spoedig hetzelfde en erger lol on dergaan. Keeds zijn alom de verdoemde hoeken weder in cere hersteld voor de personen die in de gratie der pastoors niet staan. Te Roeselare buigt cu plooit hel bur gerlijk hoofd der gemeente reeds voor den deken, uil wiens handen hij bevelen ontvangt. Dn is nog maar een begin: hel ongeduld der geestelijkheid kent geene palen om bare meesterschap te bewijzen en le doen gevoelen. rmr? ■•1’oviiicie ArrondisseB C VEURNE. COX TTOWr W -iWHgBgWWmiM —111 I 11 I MU-ULTT3* den 24. Engcl-1 £5jaren, 4 maan wonende te Vinch baillie, man van .1 den 27. Albert-I)< ■Ooststraat. den 24. Elisa-J Carolus on van den 24. Petra Cogge, tweeling*1’ Libbrecht, Vesten den 25. Adrian* Pedro on van Ma' den 28. LudoviO Lodewijk en van 1 Huweli don 24. Georgia boren en wonend Ghysolon, bijzoiu Veurne. don 24. Carolui geboren on wont Rooms, werkste Wulpen. Tuinbolling t Henri De Breus, Tuinbolling t’ bij Karei Header) Telkens om 4 ui In beide plaats -winnen zijn on do ook recht hebben Berouw komt nooit te laat, of beter laat dan nooit. Dit veel belovende spreekwoord, even als zoo vele andere verstandige gezegden, staat bloot aan vele tegenwerpingen; in alle gevallen zijn cr vele slepende ziekten, welke onherstelbaar schijnen, volgens aangenomen theorien, en vol gens de gewone praktijk. Het blijkt echter, uit de opinies van het publiek, waarvan er verschei dene in do registers zijn opgetcokcud, en uit de werkelijk algemoene aanv.aag naar do middelen vau Professor Holloway, dat de meeste kwalen, hoe hopeloos zij gowoonlijk ook zijn mogen, een straal van hoep op genezing vinden, in het gebruik daarvan. Het is waar, dat men zou kunnen aanvocren, dat menig voorkomend geval als hopeloos opgogeven door don oenen practi cus somtijds door een ander genezen wordt, maar do gunstige resultaten van do Zalf van Holloway, schijnen de aanspraak op onfeilbaar heid te waarborgen, zoo voorspoedig zijn zij ge weest, in elke ziekte, waarop niet me r do minste kans aan genezing bestond. Ten nl'en tijde zijn ei-eenig eigenaardige bijzondere go- neesiniddelen geweest die vertrouwelijk aanbe volen werden voor allo kwalen, hoe hopeloos ook. Zelfs tabak genoot eeus dat verheven en magtige aatizion, en het is zeker, dat deze door de uitstekende geneesheoren van dien tijd als een hulpzaam middel werd aanbevolen vooreen» massa kwalen. Al deze algemeen» geneesmidde len echter, bepaalden zich tot oono korte heer schappij; daar zij inderdaad niet voldoendo ge vonden werden in evenredigheid met hunne ver spreiding onder de burgerij. Dit beschouwen wij als een beslissend bewijs, dat zij onvoldoend waren. Het geval is nu echter veranderd, daar wij een middel gevonden hebben, met gelijklui dende beloften dat echter voortdurend moor en meer do achting van het publiek wint, naarmate het zich verder verspreidt, en waarna jaarlijks eone toenemende aanvraag gedaan wordt in alle oorden dor wereld, besc.liaald of onbeschaafd, door geleerden en onwetenden, door rijken en armen, die allen getuigen van de uitstekendo werking in do zwaarste ziekten on voornamelijk in de gevallen, die do verterings-organen aan doen. Wij hebben hier het oog op do oenoes- middolen van Professor Holloway, welk zonder twijfel aan onze lezers overbekend zijn, on nau welijks eenige aanbeveling behoeven. Hot is eone vreemde daadzaak, maar tevens eone, die boven alles do theorie van Professor Holloway, die oono algemeen» oorzaak der kwalen aan neemt, bewijst, namelijk, dat do inwoners van elk land, waar zijne middelen zijn ingevoerd, zo in liet bijzonder geschikt gevonden hebben voor do moest voorkomende ziektegevallen in «lal land. Willen wij de reden daarvan weten, zoo is deze hierin te vinden, dat deze medicijnen op elk schadelijk bestanddeel van het bloed van den patient werken, welk schadelijk bloed de directe oorzaak is van zijne ongesteldheid, welke zij ook zijn moge; vau daar, dat de uit slag zoo heilzaam is, zonder hot menschelijke stolsel te benadoi.den, zoo als vele andere medi cijnen. Deze middelen, welke do klanken in allo werelddeelen genezen hebben, zijn do wettige vrucht van een diep nadenken, van onvermoeide vlijt en onderzoekingen, en van eone lange reeks van praktische proeven. Cijlei’H. liet bloei. HollO» dadelijk en krach het zij in de gewo nterkon de maag, in orde, vordrijvei bestaan. Holloways Pillen. Zuiver Bloed. Dane tiet levensvocht, zoo lang in een' gezonden toe stand verkeert, elk deel van hot incusclielijk lichaam onderhoudt en vernieuwt, maar er daa rentegen juist don tegen overgestelden invloed uitoefent, zoodra het arm of onzuiver wordt, is het ten zeerste duidelijk dat elk middel, dat don bloedsomloop niet bereikt, eene kwaal nimmer kan uitroeien, maar elk preparaat dat in staat is om eenen lieilzamen invloed op het bloed uit te oetenen, moet daarmede overgebracht wordt n tot alken levenden vezel van het stolsel. Het hart do longen, de lever, de nieren, do huid trekken allen hun voordeel ujt den goeden toestand van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1884 | | pagina 2