e v en dagen ze le Ziel wal er zoo praktisch De Spaarzainen. Herinnert gij u al hel getier en ge schreeuw der clericalen legen de school opzieners? Daar waren er veel le veel, hel was een leger luiaards, zij kostten le veel geld aan den Slaat, men moesl ze afschellen. Welnu, de eerste vier op zichters zijn al'gedankl, cn gij denkl dat de jaarwedden van die vier onnoodige cn overbodige ambtenaren zooveel voor de schatkist toch gespaard zijn? Gij zijl er wel mee! Men heeft dadelijk viercleii- calen in hunne plaats gezel. O ministers der spaarzaamheid O Escobars ’t Was stellig; eens dat de kiezers had den bewilligd liet clericaal sir pover den hals te steken, dat w ij veel m n Ier, schier geene lasten meer te dragei zouden heb ben. Daar waren belastingen, die de clericalen vooral tergend e i schreeuwend heetten, vooral die op den tabak, en zij beloofden plechtig dal die weg moesl. Helaas! er is nog voor geen cent ver mindering in de verste verte le ontwaren. Minister Beernaert heeft verklaard dal men de tabak-belasting moesl behouden, .omdat, zegde hij nu, de Staal deze in komst niet kon missen, terwijl hij en al •de clericalen er tegenstemden, omdat zij die onnoodig vonden. Een clericaal volksvertegenwoordiger, de heer Berten, maakte eene opmerking, die wilde zeggen dat de labakkweekei s Jeelijk bedrogen werden. Wij zijn het geheel cn al met hem eens. --- Iloogdtig-MCliennis. Denkl ecus op welken dag onze cle- ■ricale regeerders de provinciale kiezingen hebben gesteld? Op oenen hoogdag, op Sinksen! Hadden de liberalen dal ge daan, wal zouden zij voor ketters en Gods- vijanden uilgcscholden zijn geworden. Aan <le Veurnaars. In hare zitting van zaterdag laatst, heeft zie gemeenteraad, met 6 stemmen legen .5, hel tijdstip bepaald op welk de alge schafte gemeente bewaarschool alhier zal gesloten worden. Mei 30 dezer loopende maand zullen de onderwijzeressen hunne leergangen moe ten slaken. Met 30 Mei zullen de kinderen die de school bij wonen weggezonden worden. De schandelijke maatregel bij dewelke onze fanatieke klerikale meerderheid de haar gegeven bevelen van onze priesters ten uitvoer gebracht heell, is dus bewerk stelligd. Niels heeft onze dweepers kunnen tegenhouden zij zijn vooruit gegaan naar hel doelwit dal hun opgelegd is. le weten de vernieling der gemeente scholen, de ondergang onzer gemeente onderwijzeressen, die mamzels zoo jals de Veurnaar zegt welke de ver waandheid hebben gehad van de plaatsen te vervullen opengevallen door hel vrij willig vertrek der nonnen. Niets heeft ook onze klcrikalen kunnen overhalen om eenige omzichtigheid le ge bruiken in de maatregelen voor den uit voer der genomene beslissing. De kinderen moeten op straat. Waar zouden zij naartoe toen de ge meente school zou afgeschalï worden? Naar de blauwe nonnen? Maar daar ontbreekt plaats, de beslaande lokalen zijn nu reeds onvoldoende, om de wetenschappelijke vereischlen nopens de gezondheidsleer le vervullen. Een geestelijke onzer stad heeft bekend dal hel zoo was, cn dal de liberalen wel zouden doen van zelf eene nieuwe school op te richten, vermits er geen plaats in de school der nonnen bestond. Er moesl dus eene nieuwe school tol stand komen de liberalen moesten er zelf eene oprichten, de Veurnaar bekende zulks over eenige dagen. Maar schoollokalen bouwt men niet in eenige dagen: de metselwerken moeten lijd hebben om droogte worden, andeis zou de gezondheid der kinderen gevaar loopen. De liberalen in de gemeenteraad hebben gevraagd dal de sluiting der thans be staande school maar zou geschieden met do aanslaande vacantien. Zij vroegen 2 of 3 maanden verlang om dal een nieuw lokaal intusschen zou kun nen gebouwd worden T was nog te veel. De sluiting volgens onze fanatieke kleri- kalen moest maaronmiddelijk geschieden. Zoo als de Veurnaar hel bekende, geen dag, geen uur mocht die vervloekte be waarschool blijven beslaan. Er wierd voorgesteld dat de sluiting zou geschieden met 1" mei wij heb ben uitgelegd hoe hel gekomen is dat dit voorstel verworpen wierd, Ware ik raadslid geweest, zegde een der schrijvers van den plaatselijken, had Volgens bekomene inlichtingen, zou de gemeenteraad van Coxydeeeneongunstige beslissing genomen hebben nopens (ie gehh lijke lusschcnkomsl dezer gemeente voor hel leggen van den buurtspoorweg Veurnc-Nieuport. Wij weten niet indien onze inlichtingen juist zijn, maar de raadsleden zouden het gevoelen geuil hebben dal zij, op heden, daar niet hoeven tusschen le komen; maar dat later, indien eene badplaats le Coxyde zou opgerichl en tol stand ge komen zijn, zij dan zouden zien dit ontwerp le begunstigen. Volgens ons, ware dil eene jammerlijke beslissing, en wij verhopen wel dal, in dien zij waarlijk genomen is geweest, zij toch niet onwederroepelijk is. Coxyde, zoo als Veurbc, Nieuporl en Ooslduinkerke, heeft groot belang in liet leggen van den stoomtram,! welken de betrekkingen tusschen al de inwoners onzer belgische kust zou vergemakkelij ken en vergrooten, cn voor iedereen eene bron van voorspoed cn vooruitgang zou wezen. Indien er eene badplaats te Coxyde moei ingerichl worden, kan zulks maar geschieden nadat en als wanneer er ge makkelijke vervoermiddelen zullen be slaan om lol de zee le geraken en Coxyde met andere sleden cn badplaatsen in ver band le stellen. Het ware onredelijk le geloovcn dal eene badplaats kan geslicht worden voor aleer er wegen bestaan om er naar toe le leiden. Indien men daarna wacht, zal men blij ven wachten en nooit lot iets geraken. Do vervoermiddelen alleen laten toe van zulke inrichting te bewerkstelligen. Indien men anders wilde handelen, zou Bij ministerieel besluit van 15 dezer, zijn voor hel rechterlijk arrondissement Veurne, benoemd als leden van den Juiy van beroep voor hel kiesexaam van den eersten zittijd van 1885: Voorzitter, M. De Haenc, advocaat, te Veurne; plaats vervanger, M. R. Despot, provinciaal raadslid, te Veurne; lid-secretaris, M. Reynaeit, canlonale schoolopziener, te Dixmude; plaatsvervanger, M. Vernieuwe, id. te Tliielt; lid, M. De Tremerie, school opziener, te Veurne; plaalsv. M. Pinle, onderwijzer, te Veurne. De buurtspoorweg van Veurne- Nieuport. De gemeenteraad heeft, in zitting van 16 Mei laatst, de zaak van den buurt spoorweg Veurne Nienporl onderzocht en besproken. De heer burgmeester heeft aan den raad aangekondigd dal hel schcpenkollegie eene vergadering heeft bijeengeroepen, waaraan de bijzonderste belanghebbende, zooals onze volksvertegenwoordiger, de raadsleden, do burgmeesters van Veurne. Nieuporl, Coxyde cn Ooslduinkerke enz, deel genomen hebben. Verslag is aan den gemeenteraad gedaan geweest, en de zaak is door verscheidene leden besproken en onderzocht geworden. Er vloeide uit de gedane bemerkingen dal de gegevene inlichtingen niet vol doende waren, dal er diende van nadere opzoekingen te doen en verdere inlich tingen te bekomen, vooraleer op deze zoo gewichtige en levens belangswaardige zaakeene onwederhei roepelijke beslissing le nemen. Het voorstel wierd eerst gedaan van eene nieuwe hijeenroeping van den ge meenteraad te laten gebeuren voor woens dag laatst. Maar eenige opwerpingen wierden tegen dit voorstel gedaan en de heer burgmeester kondigde aan dal hij den raad zou ver garen op heden zaterdag, om de zaak verder le onderzoeken. Wij hebben niet vernomen dal deze bijeenkomst van onzen gemeenteraad op heden zal geschieden. Wij kennen de redens niet om welke er geen gevolg aan de aaugekondigdc hijeenroeping ge geven is geweest. Hopen wij dat deze zaak welke van zeer groot belang voor Veurne is, eene gunstige oplossing zal hebben, en dal wij binnen koiten tijd door eenen buurt spoorweg aan Nieuporl en Oostende zullen verbonden zijn. Als wanneer de gemeenteraad zal ver gaard cn de zaak nog eens onderzocht hebben, zullen wij op dit ontwerp van Bij koninklijk besluit van 16 Mei, wordt er een jaarlijksch pensioen toegestaan van fr. 3,838-», aan den heer Leplae G. L. oud-rcchler bij de Rechtbank van Veurne. Voor wanneer zal het toch zijn? Eene nieuwe vergadering van onze ge meenteraad heeft plaats gehad. En de grooole interpellatie van M. De Grave over hel armbestuur is nog niel gedaan geweest. Wanneer toch zullen wij maar hel ge luk hebben van deze interpellatie le mogen hoorei) M. De Grave en de Veurnaar waren zoo haastig De Veurnaar sedert maanden en jaren kon van dien halelijken disch niel zwijgen. ’T was eene schande, was eene on- metischelijkheid, en palati en palala Nu de klcrikalen op hel stadhuis zijn, zou en moesl hel veranderen En M. De Grave schreeuwde zoo als de Veurnaar. In de drie eerste vergaderingen van den gemeenteraad, kon hij maar van den disch niet zwijgen. Nopens al de kwestien die er behandeld waren, sprak hij van den disch, van de dischheeren, van die onmenschelijke, die verfoeilijke dischheeren Hel ging zoo ver, dal de heer burg meester hem ecus deed opmerken dal hij nevens de kwestie aan het dagorde was, en dal er geen gewag was van den disch en van de dischheeren. M. De Grave riep zegevierend uil dat. indien het zoo was, hij eene interpellatie over hel armbestuur zoo doen, dat hij het van nu af aankondigde, dal zulks ging ge schieden in de naaste zitting, en dal hij den heer burgmeester verzocht van deze zaak op hel dagorde dier naaste zitting le willen brengen. Al de liberalen tegenwoordig in de zaal huiverden van schrik De dischheeren toen zij dit vernomen hebben, beefden van angst, en'l schijnt dat sedert dien, zij zoodanig ontrust zijn dal zij ’s nachts geen oog meer kunnen luiken en dat de slaap hunne bedsponde ontvlucht. Die ongelukkige dischheeren, zij zijn waarlijk beklagenswaardig En zeggen dal M. De Grave behagen schept in hel zicht hunner folteringen en hunner kwellingen. Want, wetens en willens, laat hij hen in dien hachelijken toestand. De aangekomligde interpellatie heeft nog geen plaats gehad. De gemeenteraad is drie of vier malen bijeengekomen, en M. De Grave heell nog ile dischheeren niel verpletterd Voor wanneer zal hel dan zijn M. De Grave zou loch moeten een beetje medelijden hebben met de ongelukkigeii; indien hij ze moei en wil verbrijzelen en vernielen, waarom doel hij hel niet zonder verder verloel. Hij handelt juist zooals de wilde Indianen uit Noord-Amerika die hunne overwonnen en gevangene vijanden uren i.. lang pijnigen en martelen vooraleer doodeu Veurne, 23 Mei. De Kamer van Notarissen van liet Arrondissement Veurne, voor hel jaar 1885-86, is samengesteld zoo volgt: Voorzitter, M. De Brauwcre, te Veurne; Syndic, M. Capello, le Watou; Verslaggever, M. Deseck, teBeerst; Schatbewaarder, M. Depuydi, te Nieu porl; Secretaris, M. Fraeys, te Alveringhem; Leden, M. M. Simpelaere, le Alvering hem en Valcke, le Dixmude. Algemeene tijdingen. Op Woensdag, 3 Juni aanslaande, om elf ure 's morgens zal er in de bureelen der maatschappij van buurtspoorwegen te Brussel overgegaan worden tol de open bare aanbesteding van de exploitatie des hum tstoomweg van Oosleude-Nieupoi l. Mei meldl uil Oostende Alle maatregels zijn genomen om hel zomerseizoen den 1" juni aanslaande in te huldigen; gauseh de stad maakt zich vaardig; hel is als eene algemeene ont waking. Men voleindt hel leggen der geele vloer- sleenen op den zeedijk, die aldus eene uitmuntende wandeling wordt, zonder weerga in Europa; ook de Kursaal wordt beschilderd. Naar liet voorbeeld van ’i stadsbestuur werken insgelijks de inwoners naarstig mede om kamers en zalen op le schikken, de gevels hunner huizen van hel be schuttend plankwerk le ontdoen, enz.; kortom, alles is op goeden voel cn eer lang zal men reeds de (luizende bezoekers verwachten die dil jaar, dank aan de tentoonstelling van Antwerpen, talrijker dan ooit zullen afkomen. De haven van Oostende beval tegen woordig 192 vlagsloepen, melende van 40 tol 45 tonnen en 2 stoomsloepen van ongeveer 60 tonnen. Deze scheepvaart geeft bezigheid aan 1,170 visschers. In 1884 is er te Oostende voor 4 tnil- lioen zeventig duizend frank versche visch verkocht cn voor iwce honderd vijf en twintig duizend frank gezouten visch. Van Oostende wierden 10.260,000 kil. verzonden, waarvan 7,760,000 voor het binnenland. Dus is de buitcnlandsche verzending maar gering, doch er is op to Gospaarzaamheidskring de Vrije Hurgers van Veurne. 13 obligation gemeente krediet 1868 Nummer» 112 LÜ.7Ü1 -11.117 12.3U1 spoorweg wederkeeren cn hel onderzoo- men de wagen ken op de verschillige oogpunten die hel oplevert ten opzichte der belangen onzer stad cn onzer streek. Rechterlijke kronijk. De korrek- lionele Rechtbank onzer stad, heelt de volgende veroordeelingen uitgesproken. i voor de paarden spannen, gebeurd in Amerika, bij dil en zoo vooruitziende volk. Zij leggen steen- en ijzerenwegen in de woestenij, in streken welke onbewoond en onomgeploegd zijn. Een jaar daarna is de woestenij bevolkt, talrijke en belangrijke sleden zijn langs de baan gebouwd en tol stand gekomen. Imlicn de Amerikanen eerst wilden sleden opricnlen in de wildernissen en wachten om wegen (c maken tol wanneer die sleden lol stand gekomen zijn, zouden zij wel zeker op heden in dien staal van voorspoed en vooi uitgang niel verkceren welke de bewondering van alle volkeren verwekt. ik onmiddelijk, na die verwerping, ge vraagd en voorgesteld dal de sluiting zou geschieden met 2" mei, vermits hel niel kon zijn mei den eersten Die uitroeping van den Veurnaar was belachelijk, cn levens wreed cn oiunen- sehelijk; maar zij heeft gediend om aan de Veurnesche bevolking le lootten wal onze tegenstrevers zijn en willen, en welke gevoelens zij koesteren voor al wat onze gemeentescholen betreft, zoo wel ten opzichte der onderwijzers en onder wijzeressen, als ten opzichte der kinderen en der ouders die er hunne kinderen zenden. Wal er van zij, en alhoewel zij over tuigd waren van de onmogelijkheid die bestond om de afgeschalïe school door een nieuw gebouwd lokaal te vervangen, hebben de klerikale helden besloten dal de sluiting der gemeente school zal ge schieden met 30 mei aanstaande. Zulks hebben zij gedaan om de libe ralen in het nel le helpen, indien hel mogelijk was. Zij meenden dat de liberalen met hun nieuw lokaal niet zouden gereed zijn, dal de nieuwe school niet kon opgebouwd zijn en dal de kinderen maar op straal zouden loopen. Zij zullen in hunne verwachting le leur gesteld zijn De gemeente school wordt gesloten op zaterdag 30 mei. Op maandag 2 juni, otn 8 ure 's morgens, zal de nieuwe bewaarschool open slaan voor de Veurnesche kinderen die door de kleri- kalen uit hun schoollokaal weggejaagd worden Hetzelfde onderwijs zal er gegeven zijn door dezelfde onderwijzeressen, en de nieuwe bewaarschool van Mcjuffer Pinle zal bij de Veurnesche ouders even veel bijval genieten als de afgeschalïe ge meente school. In afwachting dal hel nieuw schoollo kaal voltooid en droog zij, zullen de leer gangen voorloopig gegeve i worden in de ineengebrachle kamers van hel huis laatst bewoond door den heer Decosler in de Noordstraat. De kinderen zullen er oenen uilgestrek- ten hof ter hunner beschikking hebben voor zich te vermaken en er in open cn gezonden lucht le spelen. Mcjullër Pinle zal voorldocn wal zij tol heden gedaan heeft, is le zeggen, zich opotïeren om aan de Veurnesche kinders eene goede opvoeding en geleerdheid te verschaffen. De ouders die welen wie zij is, en hoe zij handelt, zullen zich verheugen van onvergeld onderwijs cn opvoeding aan hunne kinderen le verschalïen. En iedereen zal le vredett zijn! Iedereen behalve onze fanatieke kleri- kalen, onze geestelijken en de Veurnaar die er eene beroerte van krijgen zal indien hij niet geheel en gansch razend zot wordt! i". 77,145 121,037 147,853 i ansx» -<-■ I)c fanaten-vci*mïn<lci*nat*H. -- ---- De gemeente Coxyde en den stoomtram. Stad- cn reeknicuwN. 55,811 01,138 65,005 77,145 80,328 109,679 211.012 ZITTING VAX DEN 15 MEI. D.ineel Pioter, werkman te Ooatduinkerkc, 100 fr. boet Of 15 dagen gevang, voor jacht met stroppen. Cosaort Karei, zonder beroep, to St. Denijs, 15 dagen gevang, voor slagen en wonden. l.oncke Florimond, werkman te Alveringhem, 2 maal 100 fr. boot of )5 dagen gevang, voor jaohtdclikten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2