wordt Te Eessc» 1). selijko zageman. Heer plaatselijke, onze schrijvers zijn mannen die drukke bezigheden hebben en daarom kan bet wel gebeuren dat er, in het een of ander onzer beweeringen of voorhoudingen lusschenpoozen bestaan, des te meer dal uwe redetwisling zagend en vervelend voorkomt en hel uwe lezers Dood vnn llogler*. Karei Bogier, gewezen lid van hel voor- loopig gouvernement, gewezen minister en thans uoglid Kamer der van volksver tegenwoordigers, is woensdag om 2 uur 20 m. te Brussel overleden. De uaatn van Karei Bogier is al te nauw verbonden aan de onafhankelijk heid en aan de gewichtige gebeurtenissen van Belgie sinds 1830, om op dit oogen- blik niet eenige woorden te zeggen over dezen groolen Staatsman, waarop ons land .te recht fier mag wezen. Overdenking. Ju de Kamers, zegde de heer Debet, in Kiene redevoering, dal de liberalen alles voor den Staat willen. U we schoolpoli- iiek. zegde hij hel ontnemen van allezedelijke vrijheid ,aau eiken amb tenaar, het weigeren van onderstand aan .katholieke behoefligen., uwe toenemende belastingen, uwen haal jegens de vrijheid en jegens al degenen die niet dachten zooals gij, ziedaar wat u in Juni heeft weggejaagd. De grinnikers uit den dierentuin zoo de heer Holin noemt, zijn in staal dergelijke woorden .te bulderen <en toe te juicheu. Biltere gal moet boven delever liggen der priesler-represeutantcn om zoo ziende blind legen de gezonde waar heid te spreken. T zijn wel de katholieken die alles voor de kerk willen, dal is zonneklaar. Hun ontnemen van alle zedelijke vrijheid, het weigeren van onderstand; het schen ken en veulen mei altsolulicn en sacra menten, liet ontredderen \an bet volkson derwijs; hel uithongeren van zoo vele onderwijzeressen en onderwijzers; hunne verzwaarde lasten; hunnen baal jegens de vrijheid en jegens allen die niel denken en handelen als hunne lieerseliziicbtige priesters zullen het land ongelukkig maken, on alle weldenkende kiezers zullen u wegjagen. ezels zijn die zich tweemalen aan den verboden is onze wedcrleggingen le onder- zoeken of er van kennis le nemen. Deze voorloopige bemerking gedaan zijnde, herinneren wij u dal wij vooral als liberaal politiek nieuwsblad bestaan en menigmaal verklaard en geweigerd heb ben ons met Godsgeleerdheid ol theologie bezig te houden. Een onzer schrijvers heeft, op eigen verantwoordelijkheid, zekere door u voor gestelde vragen, met uitsluiting van het theologisch oogpunt geantwoord en hij verklaarde zich daarbij le willen bepalen, terwijl wij geen verdere dergelijke penne- twisten in ons politiek blad wilden toe laten; hij en wij waren daarbij in ons recht. Tijdens de inkwisitie, mochten uwe mannen eene geloofsbelijdenis eischen, maar zulks hebben wij u nooit beloofd en zijn wij u niet schuldig. Omdat wij zeggen dal die antwoord door u als goddeloos verweten, op de spiritualische wijsbegeerte, volgens Ti- berghien en Ahrens geslaafd is, welke leering het geloof in God en de onsterflijk heid der ziel als grondstelsel aanneemt, dus het tegenovergestelde van goddeloos is; leid gij afdat de liberalen van 7 Advertentie Wat/de spiriiualische wijs- begeerte aangeleerd door Tiberghien en Ahrens volgen. Zoo dan omdat wij zeggen dal de antwoord door een onzer schrijvers op eigen verantwoordelijkheid en mei uit sluiting van liet theologisch oogpunt ge geven, op die spiritualische wijsbegeerte gestaafd is, volgt, volgens u. dal de libe ralen van 7 Advertentie-blad zulks volgen En dan uwe valsehe aantijging nopens die leering van Tiberghien gesteund op God. u Ja maar op welken God Hel Heelal, alles is God; de planten, de steenen, de dieren, enz. Dal is toch klaar en duidelijk die leering als en van Pantheïsme of Afgoderij be- beschuldigen Zonder die leering als de onze aanlene- men, moeten wij toch legen uwe valsehe beschuldiging protest aauteekenen, Tiberghien leertGod is hel Opper wezen; alles is in God, door God en onder God. Vergelijkt dal nu, mei uwe onware en verkeerde aanhalingen en er volgt uil die vergelijking dat gij immer en altijd de zelven zijl, dezen die Janssenius veroor deelden. Na de veroordeeling moesten zij be kennen dat hij datgene waarover hij veroordeeld werd wel niel openlijk ge schreven had, maar dal men liet toch uil zijne schriften had afgeleid, dus dal er wel degelijk in bestond. Proficiat ook met zulke veroordeeling gestaafd op zulke afleiding, op zulke logika lloorl man, het spijt u te moeten be kennen dal er u, door een schrijver van een liberaal nieuwsblad geantwoord werd volgens een stelsel geslaafd op hel geloof in God, en hel spijl u nog meer te moeten bekennen dal zulk stelsel door een leeraar der BrusseJsche vrije hoogeschool wordt aangenomen. Maar gij hebt ongelijk zulk stelsel als Panlheïsch le willen aanwijzen om hel bij uwe lezers in minachting of misprijzen le doen vallen, en nog plichliger zijl gij die valsehe beschuldigingen door uw nieuwsblad le verspreiden, daar gij weel hel uwe lezers verboden is zich omtrent de gegrondheid of waarheid in de werken der schrijvers le onderl ichten. Wij zegdejt hel reeds zulke redenec- ringen koenen wel sommige onzer lezers overtuigen, aan weinige onzer tegen strevers inlichtingen geven, maar met zoo weinig rechtzinnigheid van uwen kant, is de penneslrijd onaangenaam en ver velend. zelfden steen slootcn. Wanneer zal al de buitenlieden de blinddoek, hun zoo behendig door do geestelijkheid voor de oogen gewreven, voor de voelen vallen Zells in hel eigen arrondissement van M. de Moreau, minister van landbouw, te Namen, overwinnen de liberalen met 10'J stemmen meerderheid, en te Eghezée durfden de clericalen- niel eens kandida ten stellen, zoo zeker waren zij er van eene buis. Op andere plaatsen hadden zij hun vaandel weg gesleken en hel masker der independenteu aangetrokkénmaar de kiezers hebben zich daaraan niel laten beet nemen. Te Charleroi werden die valschaards verpletterd mol 1200 stem men liberale meerderheid, en te Bergen (Mons) met bijna 700 stemmen. Hoe vindt ge deze davering, lieeren clericaailjes? Die uitslag toont eens le meer hoe populaire in ons land de priesterdomi- natie is, en geeft ons hel recht le zeggen: de dag van zondag is uitmuntend geweest. Let er op, toch zullen de clericale bla den kraaien, omdat hunne vrienden win nen le Brugge, Mechelen, P.mrs en Barvauxmaar men mag niel uil hel oog verliezen, dal de liberalen hel daar niel nuttig hebben geoordeeld in hel strijdperk te treden. En toch zijn ze blij, gelijk een kind met eene doode musch. Wij zullen hun dal kinderlijk genoegen hiteii. Zie hier de verschillige uitslagen Mechelen. Geen strijd. De katholieke kandidaat, M. Albert Leiebvre, advocaat, is benoemd. Ui ugge. Twee katholieken gekozen zonder strijd. Zomergem. M. d’Udekem, clericale kandidaat is gekozen. Evergem. M. Braekman, id., id. jVederbrakel. Solvyns, id., id. Er was geen strijd in die kantons. Geldenaken. Liberale kandidaat ge kozen met 164 stemmen meerderheid. Nijvel. M. Jouret, liberale kandidaat, gekozen met 400 stemmen meerderheid. Jdergen. Liberale kadidaat gekozen met 1465 stemmen; de clericale kandidaat .bekomt 761 stemmen. Charleroi. De lijst der Liberale Asso ciatie werd gekozen met 1200 stemmen meerderheid. Wal klopping voor clericalen en inde- pendenlen die te zaaien spanden. Luik. De liberale kandidaat gekozen. Namen. M. Gilliard, liberale kandi daat, is gekozen met 100 stemmen meer derheid. Eosses. De katholieke kandidaat is gekozen. Eghezée. M. Dcthy, liberale kandi daat, gekozen. Bastogne. M. Marlbucin, gemeente secretaris, werd gekozen zonder oppositie. Zooals men ziel hebben de liberalen ■bijna overal waar er strijd was, de over winning behaald. Den 21 mei lest, is er brand uitgebors- len in hel woonhuis bewoond door de wed* Pit. Verfaillie, le Wercken. Men heelt vermoedens op de echtge- noolcn Baeckelandl-Dcmeersseman die hel aanpalend buis bewonen. De justitie is ter plaats geweest. Baeckelandl Fran- ciseus en zijne vrouw Louise Deineers- seman, werklieden te Wercken, werden aangehouden en naar bel gevang van Veurne ovcrgebrachl. Toelagen. Een koninklijk besluit van 31 December 1884, verleent de vol gende toelagen voor uilgevoerde werken aan steen- en buurtwegen Aan de besturende commissie van den steenweg van lloogstaede-Linde naar de fransche grens, lï18,091-57; id. van Nieuporl naar Ooslduiukerke, 12,000; id. van Veurne langs Bulscamp naar hel Zwaantje, fr. 6,444 68; id. van Veurne langsCoxyde naar den geineente-sleeuweg van Ooslduiukerke, fr. 15,000. Rechterlijke krontfk. De korrek- lionele Keclilbank onzer stad, heeft do volgende veroordcelingeii uitgesproken. Bij koninklijke besluiten van den 8 en 22 mei, zijn benoemd lol Schepenen Te Pollinchove, M. B. Garmyn. Te Eessen D. Declercq en D. Defever. Bij koninklijk besluit van 25 mei, zijn Schepenen benoemd le Loo MM. G. Verlende en A. Torrelle. - - Stn<l- en HtrceltnicuwM. Veurne, 30 Mei, Een ongeval Jat schrikkelijke gevolgen na zich kon slepen is Donderdag middag voorgevallen, bij de aankomst van den trein uil Duinkerke, aan de doorsiiêe van den nieuwen aangelegden steenweg op Coxyde. Dc werklieden bezig aan liet vervoer van land, bij middel van kleine wagentjes op rails, hebben bij onachtzaamheid liuime riggels over de baan laten liggen, zoodat den trein in volle vaart daarop is komen stooten. De schok was verschrikkelijk. De machinist en stoker, xegl men, be kwamen meer of min erge kneuzingen. Bij duizend gelukken is de locomotief op de riggels kunnen blijven, anders kon een- ijselijke ramp zich voordoen en had mem zeer waarschijnclijk verdere ongelukken moeien betreuren. De hoor Rogier werd gelxiren in Frankrijk, te Salnt-Quentjn, ten jare 1800, van eene familie <lio oorspronkelijk was van België. Op don ouderdom van 12 jaar kwam hij zich te I.uik vestigen, waar zijn oudste broeder professor was in het Lyceum. Na zijne middelbare en hoogero studiën ge daan te hebben, werd de heer Rogier doctor in do rechten, en deed zich in do dagbladpers kennen door zijne Lettres d'un Bourgeois de Saint-Martin, die verschenen in het dagblad van Mathieu Laensberg, waarvan hij een der stich ters was. Op liet eerste nieuws van den opstand te Brussel, in augusti 1830, sloten de Luikenaars zich aan bij die beweging. Drie honderd waalsche vrijwilligers vertrokken uit Luik om zich naar Brussel te begeven. De heer Rogier, was hun aanvoerder en hij wist zich derwijze te doen I - 11 M-- W— ll 1 --- onderscheiden dat hij lid van hot congres en van liet voorloi pig gouvernement werd benoemd. De vlag der Luikenaars, aangevoerd door Rogier, droog voor opschriftOverwinnen of sterven voor Brussel In de dagen van 21 en 22 september voerde do heer Karei Rogier do tirailleurs aan, die de hollandscho dragonders in do vlakten van Dieghctn fel achter de hielen zaten. Den 21 september vestigde hij zich in het stadhuis van Brussel met de heeren d’ltoogvorst en .lolly, om het Cerate belgisch gouvernement te vormen onder den naam van Bestuurlijke Commissie. Twee dagen later was hot Voorloopig Gouver nement ingericht. lu den Boriuago ging Rogier, do onlusten onderdrukken; to Antwerpen kwam hij tijden» het bombardement toegesneld, om van generaal Ch.-usé oene wapenrehorsiug to trachten te ver krijgen. Het Nationaal Congres opende zijnen zittijd, den 10 november 1830. De hoer Karei Rogier maakte er deel van als afgevaardigde van Luik, en deze groote vergadering behield hem aan het Uitvoerend Bewind mot zijne collegas van het voorloopig gouvernement. Hij vervulde de bediening van aido-de-camp van den regent en bestuurder der openbare veiligheid. Bij de algem eno kiezingon van 1831 werd de heer Rogier, naar de Kamer gezonden als afge vaardigde van Turnhout. Het is daarna Antwer pen dat hem naar do Kamer z/ ndt. terwijl hij gouverneur dier provincie is. Die twee bedienin gen mochten toen nog door óónen persoon waargenomen worden. Den 13 juni 1851 viel hij te Antwerpen in de kiezing Maar hij begaf zich naar Brussel en stelde zich aan als voorzitter van den Kunst- en Letterbond die uit erkentenis zijuo kandidatuur in de hoofdstad deed lukken den 20 februari :856. In 1857 werd hij op nieuw gekozen te Antwer pen, welk arrondissement hij tot in 1863 ver tegenwoordigde. In dit jaar leed hij aldaar be slissend de nederlaag. Te Dinant, waar hij de kans beproefde, gelukte de heer Rogier ook niet, maar hij bood zich aan te Doornik, welke stad hem tot nu onafgebroken naar de Kamer gezonden heeft. Karei Rogier heeft dus gedurende 53jarcn van de wetgevende Vergadering deel gemaakt. Door den koning geroepen oin deel te maken van het tweedo kabinet, verkreeg do heer Karei Rogier <le portefeuille van minister van binnen- iandsche zaken van 20 octobcr 1832 tot den 1 augusti 1834. Het is gedurende dit tijdbestek dat hij dooi de Kamer do wet deed stemmen, waarbij in Belgie de spoorwegen werden lugoricht. Belgie was toen de eerste Staat van gansch het Vaste land, en. na Engeland, het eerste land der wereld, dat de spoorwegen durfde tot stand brengen. In 1833 deed de hoer Karei Rogior daartoe aan de Kamer stellige voorstellen. Doch daarbij bepaalde hij zich niet; gedurende seventien zit tingen verdedigde hij zijn ontwerp. De vaderlandslievende pogingen van den heer Karei Rogior werden bekroond mot eenen uit slag die Belgie eer aan doet. Den 1 mei 1834 bekrachtigde de koning de wet die do inrichting der spoorwegen bovatto. Vier lijnen. Mechelen voor middenpunt hebben de, werden ingericht naar de vier zijden des 1 inds. Den 5 mei 1835 werd de eerste lijn van Mcclielon naar Brussel plechtig IngÖliUWÏgd. Den 18 april 1840 werd do heer Karei Rogier opnieuw iuini*t»r,ditmaal van openbare werken, doch hij gaf met zijne collegas zijn ontslag op 13 april 1841, om reden van liet adres dat de Senaat aan den koning gestemd had. Hoofd vau do oppositie, kwam liij den 12 augusti 1847 op nieuw aan het bewind, al» minister van binnenlandsho zaken en met een kabinet waarvan de koning hem de vorming had opgedragen. Do beer Frèro maakte deel van dil kabinet. Belgie had moeilijke omstandigheden iu du jaren 1817, 1818 en 1851 tg doorworstelen. De linucnuijverlmid lag in Vlaanderen diep gezonken. De armoede en do hongersnood waren in die gewesten ten hoogste geklommen. Eon nieuw ministerie Rogier Frèro, verving datgene waar van de heer De Theux bet hoofd was. Het schreef iu zijn programma van 12 augusti 1847 - Hot is ontuogelijk koelboedig den nood en - de armoede te aanzion waarin sommige distric- - teu van do Vlaanderen gevallen zijn, provin- - cicu die vroeger zoo voorspoedig waren. Zij -moeten uit dit verval opgewekt worden. Do - eer van Vlaanderen, do eer van het land en hot - gouvernement staan op hot spel. - Een comltoit werd bij koninklijk besluit van 22 octobcr 1847 iugestold; do noodige maatrege len werden genomen, doelmatige inrichtingen kwamen tot stand. 1818 had geslagen: In Frankrijk viel een bloedige regen. In Belgie begon het te druppe len. Dank aan de wijsheid van Leopold I, dank aan de voorzichtigheid van het ministerie van toenmaals bleef ons land kalm, terwijl do Staten van Europa tot in hunne grondvesten geschokt werden eu vele troonen waggelden. De heer Karei Rogier legde hier tot het behoud onzer dynastie en onzer onafliankelijklieid eenen grooten ijver aan den dag. Wanneer Karei Rogier zich in October 1852 terug trok, ua vijfjaren aan liet bewind doorgo- bracht te hebben, was zijne populariteit verre van verzwakt tu ziju, nog zeer vergroot. Van bcm mag men zoggen, dat hij do verper soonlijking der politieke eerlijkheid is." niets had hij, iu zijn eigen voord ;o), uit zijne hoogo bedie ningen willen trekken. Zijne kennissen en zijne verkleefdheid op hot altaar van het Vaderland ten oiler brengen was het doel van al zijn stre ven. Te Brussel herkozen op 12 februari 1856, l>a hield hij zyuen invloed in de Kamer. Het Ministerie Do Decker, op 36 Maart 1855 gevormd, werd door het voordragen dor klooster wet den genadeslag toegebracht: onlusten bra ken in alle steden ujt, en den 6 November 1857 was Karei Rogier, als minister van binnen- landsclie zaken, weder kabinetsboofd vau oen liberaal Ministerie. In 1859 verwisselde hij zijne portefeuille van het Binnenland met die van Buitenlandsche zaken. In die hoedanigheid stelde M. Rogior een der grootste akten daar, waarop zich een Staatsman kan beroemen: de afschaffing van den Schelde- tol, de volhonicne vrijmaking van dien schoonen stroom. Sinds 1839 had do Scheldetol 28 millioeu aan den Belgischen Staat gekost. M. Rogier zette de vroeger begonnen studies en onderbande- rouw voor ZITTING VAN DEN 21 EN 22 MEI. Devos Francis en Devos Eduard, werklieden te Proven, elk 26 fr. boet, voor eerroof, en 8 dagen gevang en 26 fr. boet voor scheldwoorden. Desodt Leonard, werkman tc Woutnen, 8 lingen voorthij steldo voor don tol af tc koopon. Oroot, overgroot waren do mooiclijkliedcn, aan do oplossing van dit gewichtig vraagstuk verbonden, en toch zegepraalde.MRogier. Op 1 Augustus 1863 was do Schelde vrij! Aan deze roemwaardige gebeurtenis blijven do namen van Leopold I, Karei Rogier, Baron de Vrlèro en Baron de Lamliermont voor eeuwig verbonden. Karwl Rogier bleef nog verschillende jaren minister, lu 1870 trok hij zich terug uit het ministerie, om voor goed het huis te betrekken, iu de (ialileusstraat te Brussel, dat zijne vrien den hom ten gcschenku hadden aangeboden als eene hulde aan zijne vaderlandslievende opolTc- ringeu eu zijne persoonlijke zelfverloochening. Want men vergete het niet: noch in 1830, noch later heeft M. Rogier fortuin bezeten. Al de heugelijke feesten heeft de staatsman in Belgie bijgewoond, en troostend was het voor hem, in 1880 het gouden jubelfeest r«n Belgie's onafhankelijkheid te kunnen medevieren. Men herinnert zich do hartclijko betoogiugen, dto hem alsdan te deel vielen, toen hij arm aan arm met kanunnik De llaerne iu de straten van Brussel rondwandelde. Vele andere zijner wakkere medehelpers in het geluk vau Belgiü, vele andere groote man nen, als hij met hart eu ziel aan liet vaderland verkleefd, heeft M. Karei Rogier vau het lovens- toonecl zien verdwijnen. Buiten du leden van liet voorloopig gouveriiemeul, buiten al du leden op drij ua vau het Nationaal Congres, stippen wij aan In 1857 was het Felix de Merode; in 1858 do groote medeslepende redenaar Delfossu; in 1859 De Potter, De Brouckere, oud minister en burgemeester van Brussel; in 1862 do graaf do Muulenaere;eenige maanden latcr Verliacgen, voorzitter der Kamer en stichter der L'niversiteit van Brussel; >u 1865 Joseph Lebeau, enz. Thans is zijn uiterste oogenblik gekomen. Sinds eeu paar jaren was M. Rogier min of meer lijdend. Gedurende den laatsten tijd waren zijne krachten fel afgeuomen, en deed zich do noodlottige ontknooping voorgevoelen. Z' oals wij reeds gemeld hebben op 27 mei 1885, ten 2 ure 20 min., is de 85-jarige grijsaard de eeuwigheid binnengetredeu. Dit afsterven is een nationale België. De begrafenis van M. Rogier is vastgesteld op maandag 1 Juni te middag. De lijkplechtigheden zullen plaats hebben ten koste van den Staat.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2