dil le Brussel jaarlijks 50,000 franks zal kosten. 'i trachten hunne plaats met eenen stoom tram te verbinden? Ons dunkcns is er daar nochtans iels te verrichten. Eene sloomtramlijn gelegd van Veurne langs den Panne steenweg naar zee, en vertakking van de Panne langs den nieu wen steenweg naar Adinkerke statie, met beurlelingsche dienst door den zelfden trein, zou hoogst voldoende wez.cn. van De ÉT011.E meldt dal hot ministerie J reeds tweemaal aan den Honing hel voor- I stel heelt gedaan om twee nieuwe staatsministers te benoemen. Baad eens I wie? Niemand anders dan de in gansch Belgie zoo beminde en geachte heeren Woeste en Jacobs. Hadden wij de Koning eenen raad le geven, het ware deze van zich hel voor stel nog drie, vier, ja twintig maal te laten aanbieden, en nog twintig-maal le weigeren hel le onderteekeuen. Heel België zou er bem lof over spreken. Het ministerie wil de uitslagen der wedstrijden der lagere scholen le Brussel niet meededen. Waarom Omdat de broeikenssc’nolen ellendig geklopt zijn. Drij hunner mededingende scholen er waren er negen in hel geheel hebben eenige onderscheidingen bekomen. Zeven tien rdlicieele gestichten dongen om prijs, vijftien verwierven bekroningen. Een nieuwe politieke vlaamsche roman van Virginie leveling, voor titel dragen de Sophie, is verschenen. Virginie Leveling wordt, zoo als men weet, onder onze beste schrijvers ge rangschikt. Al wal. uit hare pen vloeit is eigenaardig en treffend, en onderscheidt zich door ernstige en verhevene gedach ten, door getrouwe en keurige beschrij vingen, door leerrijke beschouwingen en bemerkingen, die, ofschoon dikwijls zeer diepgrondig, altijd eenvoudig en in eenen gemakkelijk verstaanbareu schrijftrant zijn voorgedragen. Sophie mag aanzien worden als een vervolg der vlaamsche gewesten een roman van de zelfde schrijfster, die ver scheen, meenen wij, in 187b, die alsdan Vier ntizEND vragen naar kruiskens liggen Ihans in hel ministerie van open baar onderwijs opgestapeld.Vier duizend Wel, vragen dan al onze professors om met een versierd knoopsgat te loopen? -- of ronden het reeds de broêrkens zijn, die opkomen om eene belooning voor hunne zedelijke plichtsvervulling? De Cournier de Bruxelles windt er geene doekskens om; hij vraagt de afstel ling in massa van al de liberale ambtenaars. Hel zelfde christelijk blad vindt ook dal men nog geene onderwijzers genoeg beeft op straal gezel. Hoe kan het anders? De clericale partij is immers bij uitnemend heid de partij der baanljeszoekers; nu zij de hand boven heeft, willen al de groote en kleine planlrekkers, le beginnen van den aartsbisschop tot den gemêensten kiesdraver toe, hun deel van den koek hebben. Wal gematigde partij is dal toch, die, ouder dien titel, bij de laatste kiezingen de kiezers fopte! j veel opgang maakte, waarvan eene tweede uitgave in 1882 hel licht zag, die in het fransch werd vertaald en die door alwie, in Belgie, op de hoogte is der politieke en Literarische beweging gelezen werd. Sophie is niet minder belangrijk, niet minder merkwaardig dan de vlaamsche gewesten. Even als in dil laatste boek trekt men in Sophie te velde tegen de bclreiirlijke vcrkwezeling der vlaamsche bevolking, en legen den verderfëlijken invloed der politieke geestelijken; die, niets anders betrachtende dan oppermacht en rijkdom, de ware godsdienstige gevoelens doen I ontaarden in belachelijke!! eerbied voor belachelijke bijgeloovighcden, in verne derende onderwerping aan hel priester lijk gezag. Wal de nieuwe roman van Virginie hoveling bijzonder aantrekkelijk maakt, is I zijne actualiteit. Alles, inderdaad, wal er in voorkomt, waaronder,als hoofdpunten, de vei helling en bescherming van wegc I de kerk der schijnheiligheid boven de I ware deugd, de hebzucht en grove handel- I wijze der builen priesters, de oimooz.el- I heid en lafheid hunner slachtoffers, de I doorlralpheid van alwie hel geestelijk I kleed draagt in het uilbreiden van den I kerkdijken invloed, de schooldwang en hel boek voorkomt, zeggen wij, zien wij dagelijks rondom ons gebeuren. Hel is eene welgelukte photographic der ver- kwezeling en der kerkelijke drukking in onze vlaamsche dorpen. Alwie gaarne een welgeschreven en nuttig bock in handen neemt, zul onge twijfeld Sophie willen lezen. Hel werk is in twee boekdoelen ver schenen, het beslaat 470 bladzijden en is verkrijgbaar in onzen boekhandel, Oosl- straat, u.” 6, Veurne. Men ziel wel dal de klerikalen aan de kas zitten, want ze grijpen er met volle klauwen in. Ze weien dal dil niet eeuwig en misschien zelfs niet lang duren zal en daarom haasten zij zich. liet is recht plezierig den Moniteur van donderdag te lezen, iiij gooit, als het ware, hel geld in den grabbel en zie ’t zijn niet dan kerken en priesters die het opvangen. Leest en oordeelt Enz. enz. euz. dal hel niet om bij le houden is. Die brave geestelijken, die overal zoo lievig, zoo schandalig gewerkt en ge wroet hebben om de openbare onder wijzers van kanl le helpen, ontvangen nu hel loon van bunnen snooden arbeid. Zij doelen den buit, die ontnomen is gewor don aan de ongelukkigen, welke zij jaren met hunnen haat en hunne wraak ver volgd hebben en die eindelijk als hunne slachtoffers ter neer geveld liggen. T Was dus niet om de ziel van ‘t kind te redden, dat hel hun te doen stond in dien schandaligen en ëcrloozen school strijd, was om de centen, om liet geld. Zooilal buit gedrag nog wraakroepeu- der wordt. IVog al een Wie gelden te plaatsen heeft, raden wij aan tweemaal na le denken aan wel ken bankier, notaris of zaakwaarnemer hij dil toevertrouwl, en wel driemaal mag hij er op nadenken eer hij het afgeeft bij eenen geldman, die den kwezelaar iiithangt of hem door den pastoor aanbe volen is. Hoeveel clericale krachs hebben wij in do laatste jaren uiel gezienHoeveel banken en kantoren, die nochtans met pauselijke en bisschoppelijke goedkeu ringen en zegeningen opereerden, hebben wij niet met ledige kassen zien opvouwen I En nog is bet niet gedaan met de navolgelingen van den pauselijken geld- slikker Langrand-Dumonceau; bet ver christelijken der centen gaat nog altijd zijnen gang. Wij melden hierboven reeds dat een notaris uit eene gemeente bij Kortrijk, zijne schuIdeischers eenen klets van een paar millioen heeft aangezet. Wederom is de geldwolf een clericaal van zuiveren bloede, een voorvechter van het geloof, wijzers zendt men ongenadig weg en ontneemt men alle jaarwedde. Wal is een clericaal ministerie toch een geluk... voor do priesters een steunpilaar van krochten en gildekens, immers een van die mannen, welke den mond steeds vol hebben van beleedigeude uitdrukkingen jegens liberale burgers. Hoe heeft die notaris zulk groot ver trouwen bij de buitenlieden verkregen, opdal zij hem zulke groote sommen zouden gaan dragen? Alleen door de aanbevelingen der pastoors en onder pastoors, die hij wederkeerig politieke diensten bewees. Een Korlrijksch blad zegt le rechte, dal de religie thans tol niets anders meer dient dan om de menschen le bedriegen en te ruïneeren. Dit diene tot eene nieuwe les voor degenen, die zich le licht laten beet nemen door oolijkaards, van zoodra deze een gezicht zenen om hun ons Hcere le geven zonder biechten. JX’icuwe krach. Wij lezen in de Stad Korh ijl. Sedert cenige dagen loopt hel gerucht in onze stad als zou er in eene naburige gemeente eene nieuwe krach op handen zijn, waarvan hel tc kort wel twee mil lioen zou bedragen. De man, die dil te kort daargesleld heelt was een clericaal van zuiveren ■bloéde, wiens verzeten opstand tegen de wetten des lands zijne vrienden over oenige dagen nog hoog eu luid roemden. Hoeveel zijn er niet onder de loflui- gers van gisteren, die hem reeds heden vervloeken «Verscheidene Korlrijkzaïien zitten er ti iiiv vvii voor zeer groote sommen in. Op de ge- I ëeeïïijd ?n geid'v^ meente zelve en m omliggende gemeenten 1 verzekert men ons, zullen eene menigte ■kleine burgers en werklieden hunne zuur gewonnen spaarpenningen in dien behen dig gedolven draaiklok zien verdwijnen. De religie dient hedendaags inderdaad ■tol. niets anders meer, dan om menschen te bedriegen en le ruinecren! Later zullen wij mooglijk de gelegen heid hebben daarop terug le koeren. Postdienst Oostende - Nieuport - Veurne. Van langs om erger. Wij wisten dat sedert 1" Oktober, bij de opschorsing van den tramdiensl lus- seben Oostende-Nieuporl, met hel vorige postrijluig nogmaals den rechlslreekschen vervoerdienst Nieuport-Ooslende hersteld was en meenden natuurlijk dal hel ver voeren der poslpakelten bij middel van dal rijtuig geschiede. Maar ja wel dal ware te eenvoudig, le praklick De veel belovende Minister V. D. P. BoumBoum heeft er anders over be slist, immers hij is de kleine bedienden zoo toegenegen 1 Volgens wij vernemen uil de Stad Nieuport, van zondag laatst, wordt den brievenposldienst lusschen Oostende en Nieuport, 3 uren afstand, ook le voet verricht. Eenen brievendrager vertrekt, te voet, van Middelkerke naar Oostende, komt van daar weer le voet naar Nieuport, om rond 7 ure andermaal te voet naar Middelkerke terug le koeren. Uil Nieuport vertrekt dan om 6 t/2 ure een ander facteur ook te voet naar Veurne, waar hij rond 9 ure aankomt, en dil voor fr. 1-75 c. daags. Gevoegd met de afschaffing van zoo menige landelijke posibtireelen, dal blijkt I nu klerikale gespaarzaamlieid Meermaals zouden die velbelaalde fac- I leurs reeds den postkruiwagen gebezigd I hebben om de pakelten over le brengen 1 Wal dunkl u er van Nieuporlnaren, I inwooners eener zeehaven en kanion I höofdplaals, eii gij Veurnaren ingezetenen I eener arrondissements hoofdplaats, ver- I blijf eener rechtbank van l u“ aanleg en I van eenen koninklijken kommissaris Zijl I gij door onze nieuwe meesters die veel I belovers en zwarlekraaiers genoegzaam I vernederd en gefopt. Meii handelt met u als met rotte nesten, I even als met hel geringste boerendorp; I in de groote sleden wordl den vervoer- I dienst in stad, van de statie naar hel I postkantoor, mei goed bespannen rijlui- I gen verriclil. Maar voor Nieuport en Veurne is een I voeiganger, even als de landelijke brie- I vend l agers, wel voldoende. Wal is dal vijl uren afstand bij winter- I dag afteleggen over en weer met een I zwaar pak? een wantlelingsken, kwestie I van ecu nachlluchtje le scheppen. I Wist paler Boum en zijne vomuilstre- I vende hooge ambtenaren hoe dikwijls zij I om dergelijke trekken verwenschi en ver- I malcdijd worden, al spoedig zouden der- I gelijke slreke bcestenreizen een einde I nemen. Wij herinneren den Veurnaar dat van I de twee maanden dooi' hem voorzeid dal dil aapeiispel sleclils duren zou, reeds eene maand voorbij is, en ver van tram- diensl lusschen Nieuport en Veurne waar aan noch geen begin van legging ont waard wordl, is ei' r.oph geen schijn van lieriioming van tramlijiidiensl lusschen Oostende eu Nieuport. Confrater Veurnaar met zulke juisto voorzeggingen klasl men u ouder de valsche prophelen Spaaiizaajiukii). Een minisleriecle omzendbrief beveelt dal op die kieslijsten uitvoerig hel bedrag zal vermeld worden van de belastingen, door eiken kiezer be taald. Dil is een schromelijk werk, dal De ci.EniCAt.ES vinden hel wachtgeld der onderwijzers overdréven hoog. Zij zouden die geuzen liever alle hulpmiddelen in ééns willen onttrekken hebben. Maar er is voor die arme slachtoffers der dweepzucht nog een gropl verschil lusschen een wacht geld in papier en een in klinkende munt. Zoo schrijft een oud-onderwijzer van Ciergnon dal hij scderl januari nog geen cent van zijn wachtgeld getrokken heeff, en hij, zijne vrouw en zijne zes klpine. kinderen bezitten gcenen duil. Wil men die menschen dan van honger doen sterven Hterffjjcvnl. Piclcr Ganlois, de door bel gansche land vermaarde landbouwer, is maandag laalsl le Leysele overleden, in den ouder dom van 75 jaren. De verdienstelijke man werd donderdag lesl mei groote plech tigheid begraven. Een groote toeloop van volk uil alle .standen was er aan tegen woordig; een ieder lieefi willen een laat ste hulde bewijzen aan den voorbecldigen burger, de goede landbouwer die in de landbouwwereld eenen roemrijken naam heeft verworven. De muziekmaatschappij van Leysele vergezelde den diep betreurden afgestor vene lol aan de kerkbarriere treurmar- schen spelende. l’ieler Ganlois was ridder der Leopolds orde. Dit is voorzeker de groosie eer welke ooil eenen landbouwer uil onze streek is le beurt gevallen. Als ridder had hij recbl tol een geleide die hem de laatste eer moest bewijzen. De douaniers daartoe aanzochl, waren niet opgekomen 9 Eene deputatie der landbouwmaat- schappij van Veurne, beslaande uit de heeren, 11. Desmei, L. Vanden Kerckhove, 11. Van Daelc en 1. De Cae, woonde de begralcnis bij. Twee lijkreden werden op hel kerkhof uitgesproken, de eene door den heer Velen onzer ingezetenen kennen de I ligging en richting der dorpplaalsen van Coxyde en Oostduiukerke. Te Coxyde is de dorpplaats lecht en I breed, doch bij den ingang van den nieu wen steenweg van Veurne en aan den uitgang van zelfden steenweg naar Oosl- duiukerke beslaan twee rechthoekige keerdraaien. De dorpplaats van Ooslduinkerke is recht, wijd en ruim, nergens beslaan daar keerd raaien. En nochtans zou de maatschappij der beurlliamways voornemens zijn hel leg gen der tramlijn over beide dorpplaalsen le vermijden. Te Coxyde zou de tramlijn over de hooge duinen achter de plaats gelegd worden en den nieuwen steenweg ver voegen waar dezen in de duinen uitkomt. Te Ooslduinkerke zou de tramlijn noord west van de jilaalse achter de kerk ge legd worden. Zoo hebben wij uit goede bron verno men. Wal zal men nu denken over dal onuit voerbaar ontwerp om den stoomtram te midden dwars door onze stad te leggen? Zelfs op de buitengemeenten zoekt men den dooltocht over de dorpplaalsen le vermijden, klaar bewijs dal hier ter slede de stoomtram rond stad, langs de wandel dreven zou moeten gelegd worden. Verders hebben wij vernomen dal ver- scheide eigenaren van Nieuporl-Baden bij de maatschappij aandringen op dal den stoomtram van achter Ooslduinkerke- plaats recht op Nieuporl-Baden zou ge legd worden en langs den steenweg naar Nieuport stad zou vervolgen. Welaan zullen de l’anneuaren niet T Veurnamhachl van Loo meldt in zijn nummer van 21' dezer maand zoo volgt Dinsdag laatst waren alhier in T stad- huis vergaderd de burgemeesters, scht- penen en secretarissen van Loo, Dix mude, Alveringhem, l'ollinchóve en Nietic.ippelle. ten einde onder elkander le beraadslagen over hel leggen van eenen stoomtram van Dixmude naar Loo langs Oudecappellc, Nieucappelle en die alsdan langs de vaart van Loo tot Forttiem en van Fortliem Inngs de kalsijde lol aan de Nieuwe herberg zou verbonden woiden met den stoomtram van Veurne naar IJ per. Volgens wij vernemen is alles om ter best afgelopen en wij mogen verhopen in T kort le zien handslaail aan du groot werk. Zoo luiden ook de bijzondère inlich tingen ons door oenen der voorname aanwezigen medegedeeld, die erbij voegde dat de afgevaardigden van Alveringhem, over die gemeente, hun met de kosten van aankoop of onteigening voori de verbloe ding van het sleeuwegsken lusschen de Nieuwe herberg en Aiveringliem gelast hadden. hiton SIrectibelangen. I l I.etternieiiWH. Allerlei. alles wat er in 1. Een koninklijk besluit van 15 oetober geeft I toelating om den stoel der waarheid in <lu I L.V. kerk to Borgerhout te voltooien en kunstig I to versieren: 2. Een zelfde besluit verleent 1,630 fr. aan do I kerkfabriek van Bourg-Leopold, voor de her- I stelling var schilderijen van Navez, Van Bróo 1 en AVauters, in die kerk: 3. Het bouwen van gewelven aan ’t portaal en I doxaal der kerk van Iloeylaert wordt toegelaten; I I. Machtiging wordt verleend om oen orgel to I plaatsen in do kerk van Goegnios; 5. Toelating wordt gegeven voor het plaatsen I van een altaar in do St. Michielskerk te Graty; 6. Muurschilderingen mogen worden uitge- I voord in de kerk van Hannut: 7. Op den toren der kerk van Botnmershovcn I zal eene naald gebouwd worden; 8. Bij koninklijk besluit van 19 oetober wordt I te beginnen van 1 november aanstaande, eene jaarwedde van 600 fr. gehecht aan do plaats van onderpastoor coadjutor van don geestelijke der kerk van Hoogboom Eeckeren 9. Te beginnen van augusti laastlcdcn wordt eono zeilde jaarwedde van 600 fr. gehecht aan do plaats van ouderpastoor-coadjutor van den geestelijke dor kerk te Wulpen. 10. Een jaarlijksoh pensioen van 3,200 fr. wordt verleend aan den heer X. Dologne, vicaris- generaal te Namen; II. Een pensioen van 1,100 fr. aan den heer Bedson. priester te Angleur; 12. Een item van 700 fr. aan den hoer Dupont, kapelaan te Lavoir; 13. Een item van 700 fr. aan tien heer Nach- tergaelo, kapelmeester te Dendermonde. Beurtstoomtram Nieuport-Veurne. Beurtstoomtram Dixmude-Loo-Alveringhem. I >r I fl )r< ll ic

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2