I De Weuf.liitentoonstf.llig. Hel is dus een voltrokken feil: de prachtige ten toonstelling heefl zondag nacht, kwaart na 12 ure, voor goed hare deuren geslo ten, tot grool spijl van duizenden en dui zenden personen, die sedert zes maanden er bijna dagelijks de uilgestrekle hallen en de fraaie hovingen bezochten. thans generaal Hoe lieftallig Sedert de bedevaart B*c Kamer. Aanstaanden dinsdag zullen de Kamers hare werkzaamheden hernemen, zonder de minste plechtigheid. 'I Is dus voor de derde maal dat de Wetgevende zittijd door de klerikalen geopend wordt zonder troonrede. op en Biu:gge-zef.haven. Begin November moesten de Bruggelingen een bepaald antwoord van het ministerie bekomen nopens hunne zeehaven. .Maar de zaak is weer op de lange baan geschoven. De ministers hebben verklaard hel plan nog te moeten onderzoeken, conimissiën moeten nog worden geraadpleegd, enz., enz. Immers, de gewoone loop der zaken onder een ministerie van beloften. Sterfgeval. Dezer dagen is te Parijs overleden, in den jeugdigen ouderdom van 40 jaren, de heer Jules Moissenel, zoon van M. Mois- •scnel, oud-grondcigenaar der Moères. De decoratien. Het regent decoraliëii. De nijverheids- en kunsttentoonstel lingen te Antwerpen gaven hiertoe aan leiding. Onder de gedecoreerden zijn er veel verdienstelijke mannen, wij erkennen het gaarne; maar onder den hoop, treffen wij ook een groot getal namen aan van mannen, die al niet veel meer aanspraak hebben op hun kruis dan hunne paapsch- gezindheid gevoegd bij hunne onbedui dendheid. Immers, wij denken dal nu het gemak kelijker is dan ooit om een kruiske te krijgen. Eene enkele aanbeveling van een bisschop, die voor bewezen of te be wijzen kiesdienslen zoo licht te verkrijgen is, maakt op onze ministers hel effect van een dringend bevel. Men berekent dal er thans reeds 800 gemeentescholen zijn afgeschaft cii meer dan 1200 onderwijzers op straal gezel. Heel gematigd, niet waar. Aan den nieuwe plaatselijke uit den Veurnaar. Gegroet nieuwe ridder Don Quizot, g’hebl daar eene felle lans legen eenen schrikbaren windmolen geveld Stel u gerust, wij mogen u de verze kering geven dal de penne van geen schrijver van 't Advertentie-blad in zijne hand heeft gebeefd noch dal, God zij dank, geen onzer schrijvers ezeldom zijn, immers die schromelijke artikelen Nieuwe krach en Nog al een, wierden voor 7 Advertm- tie-blad alléén niet geschreven, was louter drukkopij, zoo de Veurnaar en andere nieuwsbladeren er ook overuemen; ’t was het, met volle recht, overgenomene feit waarmede de drukpers van hel gansche land zich bezig houdt. Inderdaad wij kennen niet meer bijzon derheden van Gullegbem dan van Mane- ghem en veronderstellen dat gij vrijwillig die coupure voor onzen opstel genomen hebt. Maar zeg eens die andere lans, hebt gij ze wel vast gesperd Wel hoe gij wilt uwe zwarte vrienden ophitsen en aatijagen om nog meer en nog erger hel gemeente onderwijs alhier te vervolgen en te bena- deeligen Iteeds is er te veel afgeschafl. Schooien die zoo als de bewaarschool een honderdtal kinderen lelden, mochten niet afgeschalt worden; die bewaarschool was eene echte noodwendigheid waarvan hel behoud door meer dan zestig huis vaders gevraagd wierd en de noodwen digheid, hel nut dergelijke school te behouden, zoo hel die familie vaders den gemeenteraad hebben vertoond en voor gehouden, is zoo wel bewezen en ver- rechiveerdigd. dal de door en op kosten van eenige vrije burgers ingerichte be waarschool nagenoeg een honderdtal kin deren telt. Dat is die doode ge weel welke gij ons zoo meedoogend liet begraven; zij verkeerd in bloeieuden toestand. Gij herinnerd u ook dal er levens door den gemeenteraad drie onderwijzeressen werden afgedankt, ofschoon er maar twee voor den dienst der bewaarschool waren. Welaan wij zeggen dal de afschaffing van de derde onderwijzeres tegen recht en rede streed; wij komen hierop terug. Weel gij niet dal uwe opperhoofden beloofden de door hun opgeslelde, voor gedragen en gestemde wel van 1884 het lager onderwijs met matigheid zachtmoedigheid te zullen uilvoeren. Die wet was uw eigen werk, eene volgens uwen vrijen wil bewerkte en door uwe groote meerderheid gestemde wel. En heeft minister Beernaert niet plech tig verklaard dat de katholieken door hunne groote matigheid en welwillendheid hunne tegenstrevers zouden verwonderen en verbazen? Doch daar wij niet plichtig zijn vragen wij ook geen gratie. Zijl maar heftig en hardnekkig, hoe felder hoe liever; de gemeente kiezing nadert, wij houden nota en zullen hel den kiezers op tijd en stond herinneren. Haddet gij nog den aankoop van twee ezels aanbevolen, voor 'l gemak van die twee brave brievendragers, welke soms iu den kruiwagen gespannen worden voor den onderhoud van liet aangenomen kwe- zclonderriclil. En dal heden de clericalen de lasten verminderen, dal noemen zij een goed koop onderwijs! Doch deze verzwaringen van belastin gen geschieden zoogezegd ter cere Gods, maar wezenlijk ten prolijte der kloosters en der geestelijkheid, en dan mag het volk niet klagen, of prolestceren. ’I Is voor zijne zaligheid -- Altijd vermeerdering, Een blad van Brussel doel met recht opmerken, dat de klerikalen in 1884 aan hel bewind zijn gekomen, door het exploi teren der belastingen en met de beloften die te zullen afschaffen. De Moniteur kondigde dezer dagen, niet min dan zeven en twintig koninklijke besluiten af, aan gemeenten loelatende belastingen te leggen en de Moniteur van zaterdag, bevatte op nieuw 26 besluiten van nog andere gemeenten, die toegelateu worden belastingen te hellen. Men ziel wal er van overblijft van die beloften om de belastingen te verminde ren; vermeerderen, ja, dal doen zij. En het uilvoeren van groote werken daar is ook niets van te zien. Nog nooit waren zoo vele arbeiders zonder werk. naar Oostacker, op den 31 augusli laatst, gaan eenige bevallige congreganislen, waaronder drie iwutiipuoua van den groolen meesier, niet verre van Woumen en vernachten aldaar, uil erkentenis jegens Jonker Dui uisseau, om hem te bedanken over zijn aangenaam gezelschap naar Oostacker en over andere bewezene diensten hel vervoer, des nachts, der postpakketten tusschen Oostende-Nieuport-Veurne, wij hadden toegejuicht; maar neen ge zijl onmeêdoogend, ge trekt daar te velde lijk non zinnelooze legen het verhaal dier wanbedrijven te Gulleghem en vindt niets in te brengen tegen de lastige oefeningen dier nederige postbedienden, met welke den dwangarbeid niet te vergelijken is. Ook niets lol bestrijden onze aanhalin gen wegens de wettelijkheid der uitvoe ring van hel konkordaat en onderhavige wetten in Frankrijk? Uwen voorganger wiens schrijven wij hekelden, heefl daar toch nen dommen trek begaan. In 't kort zal de katholieke partij in Frankrijk alle pogingen aanwenden om dal konkordaat te konnen behouden. Een klerikaal blad meldt dal de 16 indvpeiidenten van Brussel stellig hebben afgezien van hel ontwei p een dagblad uil ie geven. Wat kunnen zij beter doen De kleri kale bladen zijn immers hunne echte organen. Men weet dal de capucienen en andere blootvoeters op den spoorweg mogen rei zen, met hel alleveren van een bon, die door hel klooster betaalt wordt. De Journal de liruxelles, die natuurlijk de verdediging van de capucienen neemt, zegt dal iedereen van dn voordeel kan ge nieten. Daarop heeft hel blad la Nation, een brief aan Përe-Boum geschreven om hem te vragen, de redakteurs van dit blad, hetzelfde voordeel, aan dezelfde voor waarden toe te slaan. Wij zijn kurieus om te welen wat Père- Boum daarop zal antwoorden. Rechterlijke kronijk. De korrek- tiouele Rechtbank onzer stad, heeft de volgende veroordeelingen uitgesproken. .llgemeene tijdingen. De burgemeesters der omstreken van Dixmude en Rousselare, zijn op dinsdag 27 October in deze laatste stad bijeenge komen, ten einde zich te beramen tol hel daarleggen van een stoomtram tusschen Dixmude en Rousselare. De nieuwe lijn zou volgens het schijnt door de gemeenten Woumen, Zarrcn, (Bereken, Sladen en Hooglede trekken. Men zegt ook dal er spraak is Dixmude met Loo door een stoomtram te verbinden. De Monileur herinnert datde zilveren geldstukken, die alleenlijk wettigen koers m België hebben de navolgende zijnde bclgische, fransche, grieksche en Zwitser- sche, alsmede die van het koninkrijk Italië. Al de andere hebben geerie andere waarde, dan hunne wezenlijke, die om- trein 20 minder is dan de nominale. Deze moeten door niemand aanvaard worden. De minister van landbouw hoeft eene commissie benoemd voor het opmaken van een wetsontwerp op do vervalsching der landvelle. Tijdens hel onweer van verledcnc week, zijn drie mannen der oostendsche sloep n' 87, door eene golf weggerukt en in de zee verdwenen. Den 24 October kwam de genaamde Karei Maes van Ingelmunster, rond 10 1,2 ure des avonds naar huis. Gekomen aan zijne hoeve, langs den steenweg naar Oostrosebeke gelegen, zag hij eene kar mei eenen muilezel bespannen aan zijn hof staan, terwijl een dief bezig was met zijne hooimijt te plunderen. Maes greep den kerel bij de kraag. De dief verweerde zich geweldig doch werd op den grond geworpen. Nederliggcnde echter gelukte hij erin zijn mes te trek ken en bracht Maes eene geweldige steek in de bil toe. Een ader was doorgesneden en hel bloed vloeide bij slroomen uil de wonde. Hel slachtoffer riep om hulp, doch terwijl de buren kwamen toegeloopen, sprong de misdadiger op zijne kar en nam de vlucht. Macs is den 26“ ten gevolge zijner wonde overleden. Het parket van Kort rijk is ter plaats geweest en heeft vastge steld dal de dader een bezembinder is van de kanten van 7 Vrijbosch. Den avond der misdaad was de vermoedelijke dader in gezelschap van drie andere mannen. I’wee dezer personen zijn zaterdag te Zarrcn, gehucht Terreest aangehouden on naar Veurne overgebrachtde twee andere werden maandag insgelijks gevan gen genomen. De volgende geneesheeren onzer pro vincie zijn bij koninklijk besluit lot rid ders der Leopoldsorde benoemd MM. L. De Gi acne, bijzonder heelmees ter in hel krankzinnigengesticht van S. Anna, bij Korlrijk, lid der plaatselijkc ge neeskundige commissie; 1'. Delahayc, oud- lid van den gemeenteraad van Dixmude; J. Petit, correspondent der provinciale ge neeskundige commissie van West-Vlaan- dcren, te MoorsledeCh. Schalteman burgemeester van Ruiselcde. Het was alsof heel Antwerpen en een deel van hel binnenland een laatste vaar wel hadden willen brengen aan die alom- geroemde tentoonstelling. Van 9 ure ’s tnorgends heerschte reeds de grootste beweging op deZuiderlci en de verschil- lige trams waren opgepropt met volk. Rond den middag was de drukte zoo grool, dal men met de grootste moeite de paviljoenen kon bereiken, waar de inkomkaarlen afgeleverd werden. Nooit zagen wij zoovel volk in de hallen. Ten 1 uur had inde feestzaal der wereld tentoonstelling hel vierde grool muziek feest plaats, onder de leiding van Peter Benoit. Op hel programma kwam voor de ouverture van hel lyrisch drama Char lotte (lordatj, van Peter Benoiten De Oorlog van den zelfden meester. Grool was de toeloop des avonds om de luatsie verlicbling der inachienengaaiideiii te zien en hel laatste militaire concert bij te wonen. Men zou gezegd hebben, dat buiten do zeventien duizend abonneuten al de andere bewoners der stad er aan gebonden had den een laatste vaarwel te komen zeggen aan die tentoonstelling, diezooveel Ituslcr over onze groote handelsslad geworpen heeft. De breede trap, die naar de machie- nengaanderij leidt, geleek aan eenen inen- schelijken berg. Men werd er letterlijk op en afgedragen. Rond hall’elf verscheen in de ballen het uitvoerend comileil met den heer De Wael, burgemeester, en een groot getal burgerlijke en militaire overheden, om tot de oflicieele sluiting der tentoonstel ling over te gaan. Ten half twaalf, werd de Wercldtim- tooiisielling officieel gesloten door den heer Victor Lynen, voorzitter van het uitvoerend comileil, die ei op wees dat de tentoonstelling de natuurlijke wet van alles volgen moeten dat haar stervcnsuui aangebroken was. Daarop werd de Drabanconne door hel militaire muziek aangeheven. loen te middernacht de klaroen voor «Ie laatste maal den aliocln blies, doorliep eene rilling de menigte. Niemand voelde zich geneigd om heen te gaan en de aan wezigen bleven doof voor hel herhaald trompetgeschal. Een der leden van hel Uitroeiend Comileil, de heer Van den Abeele, moest zoo verre gaan de menigte te sineeken, toch te willen heengaan. Vooralleer de aftocht begon was de heer De Naeyer, van Willebroeck, die zulke schitterende plaats in onze Tentoon stelling bekleedde, hel voorwerp eener zeer vleiende betcoging van wege het publiek. Herbaalde malen werd er met geestdrift geroepen Leve de NaeyarDe vreemdelingen riepen: Leve Antwerpen Het was 12 uur 20 m. loen de hallen voor goed konden gesloten worden. Doch alles was nog niet afgeloopen. In de ver- schillige paviljoenen der hovingen krielde het van volk. Van iu hel begin van den avond was er in de restauratie Grüber niet meer voor bandon dan koffie en cognac, doch weldra was die voorraad ook uitgepul. Van halfeen tot half twee werd er niets gedronken dan champagne wijn. Hel was waarlijk eene blijde uit vaart. Ten half twee ’s morgens vervoerden de trams nog proppensvolle rijtuigen met reizigers en wel voornamelijk de stoom trams. Wij vernemen op hel laatste oogenblik dal er zondag 38,013 ingangkaarten ver kocht zijn; dus eene ontvangst van frank 19,009-30 cent. Hechterlijke dwaling. Wij treffen in een Brusselsch blad eenige nadere in lichtingen aan over het geval van eenen metser, die onplichtig tot levenslangen dwangarbeid zou veroordeeld zijn, door hel assisenhof van Brabant voor moord aanslag op eenen jachtwachter. Men weel dal vier jaar geleden een moordaanslag werd gepleegd te Londer- zeel. Een jachtbewaarder, Sleebus ge naamd, werd in de wreedste omstandig- De twaalf honderd onderwijzers, die werden van kant gezel, leggen aan de gemeenten, die op hel fluitje van den pastoor hebben gedanst, eenen gezamen- iijken last op van 1,200,000 franks. O ministerie van spaarzaamheid De clericale kamerleden zullen op den dag der opening van den zittijd gezamen lijk naar eene 11. Geestmis in S. Gudula gaan. Willen zij misschien God voorop vergiffenis gaan vragen, voor al de poli tieke deugtienielerijen, die zij voornemens zijn te plegen De klerikale dagbladen melden dal M. Pontus, minister van oorlog, ziek is en dal hij waarschnlijk de opening der Kamers niet zal kunnen bijwonen. Van eenen anderen kant beweert de Indépendance dal een zijner vrienden ge neraal Pontus geheel gezond, in de Wet straat beeft zien wandelen. Wal wil dal zeggen Zou do generaal misschien aangedaan zijn van de RE- SERVEZ1EKTE, waarvan zijne collcgas niet willen welen en zou hij zich ziek gebaren, om op gceue ondervraging te moeten antwoorden Allerlei. Zitting van 22 October. Vinck Amand, werkman te Pervyse, 2 maal een maand gevang en 26 fr. boet voor bedreigingen, on 2 maal 20 Ir. boet, voor uaclitgcdruis. Bintein Pieter, koopman in varkens te Oost- vleteren, 26 fr. boet voor eerroof. Depoorter Alois, werkman tu Clerckcn, 26 fr. boet voor slagen. Clauw Pieter, daglooner te Woumen, 26 fr. boet voor slagen en wonden. Devos Marie, echtgenote Derenmaux te Vlads- loo, 26 fr. boet voor eerroof. Amey La rel en zijne vrouw Lohouck Marie, werklieden to Veurne, en D< j >ngho Loonie, werkster te Duinkerks, de 1' ac.nt dagen gevang eu.prij maal 26 fr. boet of 8 dagen, voor slagen, en 8 «lagen gevang voor eerroof: do 2’8 dagen en 26 fr. boot of 8 dagen voor slagen, en 8 dagen voor eerroof; de 3’ 26 fr. boet voor slagen. Bartholomeus Isidoor, herbergier te Adiu- kerke. 200 fr. boet, of een maand gevang, voor jacht met stroppen. üespeghel Leo, Callebert Jules, gevangene te Veurne; Bogaert Emilie en Despeghel Stefanió, werksters te Zarrcn; de 1* een jaar gevang, de 2’ drij maanden; de 3' zes maanden en elk 100 fr. of 1 maand gevang; de 4’ acht dagen, voor opstand. Demuynck Karei, scholier te Ilouthem, een maand gevang, voor brandstichting. Zitting van 23 October. Aventure René, Avehtnre August, Dubac Rémi en Matthys Francis, landïoopcrs te Rosendael, elk 15 dagen gevaing, voor poging tot diefte, en acht dagen voor roverij. Tyb'ca Louise, werkster te Veurne, 1 maand gevang en 26 fr. boet, voor smaad jegens een politieagent, en 20 fr. boet, voor scheldwoorden. Ydoll Leopold, werkman te Westende, acht «lagen gevangen 100 fr. boete, voor jacht met stroppen; t'oopman Serafin, dienstknecht te Middelkerke, 26 fr. boet, voor smaad jegens den jachtbewaarder. Lajilasse Pampliile, landbouwer te Stuyve- kensknrko, 200 fr. boet of 1 maand gevang, voor jacht zonder wapendrachtrecht eu voor zon- opgahg. Marchard Bruno, werkman te Woumen. ge vangene te Veurne, 3 maanden gevang, voor diefte: 26 fr. boet voor 't dragen van verboden wapens; 8 dagen on 200 fr. boet of een maand, voor jachtdelikt, on 100 fr. boet of 15 dagen, voor weigering zijn wapen af te geven.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1885 | | pagina 2