1 Hel groote voorwendsel tie bescher ming der landbouwers is dus alleen eene groole fopperij. Voor extrakt cii. Dr Fhaeyn, Notaris die ge- 1 r> Studie van M.'" Blijft te kort 285,200,000 Dit te kort werd gedekt door de rogge 4tii de inasleluin, waarvan ie lande veel brood wordt gebakken, en ook door de zaailat we. Iels wal velen niet welen, is dal hier te lande veel landlieden zijn, eigenaars en pachters, die zelven graan voor hun ver bruik moeien koopen. Op 910,000 land bouwers, rekent men dal er niet min dan 800,000 in dit geval zijn. De bewering dal de graanwet de land bouwers zal bevoordeeligen, blijkt uit dn feit geheel en al ongegrond te zijn. De graanrechten zullen vooral en schier uil- sluilelijk baat voor de groole grondeige naars aanbrengeu. Er blijkt uil de handelsbeweging van België met vreemde landen: 1" Dal wij uil den vreemde ons te kort moeten aanvullen aan hoornvee, schapen, boter, tarwe, gerst, erwten, haver, aard appelen, vleescli, olie, tabak, beetwortels, looischors en vel zaad. 2“ Dal wij iiti'er uil- dan invoeren aan zwijnen, paarden, rogge, meel, suiker en hop. Uil dit zoo duidelijk verloog zullen de landbouwers kunnen zien dal de voorstan ders der graan- en veerechten bezig zijn met hen te foppen. Slechts een negende deel onzer lan lbouwers hebben graan ge noeg of over; de acht andere gedeelten moeien zelven graan voor hun eigen brood koopen. Rechterlijke Kronijk. KANUNNIK BERNARD. liet hof van Cassatie heeft uitspraak gedaan in hel groot schandaal van Dooi nijk, namelijk hel wegloopen van kanun nik Bernard mei vijf miljoen frank uil de kas van het bisdom van Doornijk genomen. De voorziening van den kanunnik is verworpen, maar na een incident die zijn voorgaande niet heelï in de rechterlijkv jaarboeken. Hel gerucht liep in hel paleis dat Ber nard, die tegenwoordig E igeland be woont, sinds de debatten en zonder welen van zijnen advokaal, zelf de verwerping zijner voorziening zou hebben gevraagd; men bevestigde dal de heilige man, op Kerstdag, berouw heelt gehafen alles heeft gclogeusirall wat zijnen advokaal en hij zeil, sinds vijfjaren le Doormjk, te Chat lei ui en te Brussel hebben gepleit. Deze onverwachte oplossing steil een einde aan de processen van den gewezen kanunnik, maar hel geeft de bisschoppe lijke kas nog aan M. Du Rousseaux niel terug: want noch verscheidene processen zijn hangend en die moeien eerst opgelosi worden alvorens hij de miljoenen zaï terug bekomen. De Nijverheidsschool en do Veurnaar. Thans is hel de beurt der nijverheids school. Onze zwartjes vinden dal een leergang van staatshuishoudkunde, voor onze Veurnsche leerlingen een belachelijk din gen is. Ware hel nen geschiedenis leergang op zen Paler Loritpiels, T ware waarschijn»; lijk naar weiisch. Even nu dal de heer voorzitter voor eemge maanden afwezig is, komen ze uit mei zekere vraag over eene zirisnède welke in dien leergang zou uitgesproken zijn Daarop volgen schabouwelijke gevolg trekkingen, bedreigingen van ergere ver- openbaringen en vraag van onderzoek. Welaan de eeiie of andere afgevaar digde kan daar een verslag op flansen waarbij de aangeklaagde bezwaren ditmaal als gegrond zullen aangegeven worden; de eene of andere zwarte ral zal postje bekomen; de spuurhonden zullen om eene andere prooi huilen en T spel zal een nieuw bedrijf vertoonen. Dal zal afgezien worden, met T recht van fluiten voorbehouden. Het verslag van den heer Houzeau de Lehaie, voorgelezen in Kamerzitting van 16 dezer, over verzoekschriften lol be komen een rechlstreeksche ijzeren weg' tusschen Ypér en Veurne, verschuiven wij tot ons aanstaande nummer. Bij exploit van den Deurwaarder Karei. DESPODT, te Veurne, in dato 29.1*1'11 December 1886, ten verzoeke van M.r de Prokurettr des Konings bij de Rechtbank van eersten aanleg te Veurne, die domicilie kiest in zijn Parket, ten Paleize van Justicie, groote Markt, n.r 6, is er betee- kening gedaan geweest aan Amatus Gillebert, oud 23 jaren, dienstknecht, zoon van Lodewyk, geboren te Marc- keghcin, laatst gewoond hebbende te Moeres, thans zonder bekende tcoon- plaats, van een vonnis ten zijnen laste verleend bij verstek door voornoemde Rechtbank, in hare korrektionnele terechtwijzing van 10 December 1886, en bij welk vonnis hij veroordeeld is geweest tot eene gevangz.itting van een maand, en tot de proces-kosten, solidairlijk met drie andere, uit hoofde van zich plichtig gemaakt te hebben van te Veurne den 20 September 1886, vrijwillig slagen en kwesturen toege bracht te hebben aan August Debcrdt, welke aan dezen eene onbekwaamheid tot persoonlijk werk veroorzaakt heb ben. 's Lands voeding. Nu hel beslist schijnt dal onze volks- lievendevertegenwoordigers hel vee en hel vreemd graan gaan belasten, is hel oogenblik gepast om een woord ie spre ken over de graan-en veeopbrengsl in hij* luix). Wij vindon do vol^cndu iillich- tingen in eene knappe redevoering, uitge sproken op hel enquesl nopens den land bouw, den 5 December te Visé, door den lieer J. Elechet, bestuurlid der maat schappij van hel Oosten. De bevolking van België bedraagt onge veer 6 millioen inwoners. Gesteld dat elk inwoner jaarlijks 240 kilogr. of drie hec toliters koorn verbruikt, zoo behoeft hel land jaarlijks een milliard 400 millioen kilos. In Engeland is hel verbruik op 4 hectoliters per hoofd gerekend. Volgens Je slaiistiek van 1880, werd -er koorn gekweekt op 270,000 hectaren, waarvan eene opbrengst van 5,550,000 hectoliters, tegen 80 kilos, maakt een ge zamelijk gewicht van 412 millioen kilos. Er is uoodig kilos 1,400,000,000 liilandsclie tarwe geeft 142,800,000 Burgerstand der stad Veurne. Dal maakt een le koi l van 957,200,00'J Et weed ingevoerd 672,0u0,üü(i Al^emeene tijdingen. Zondag lest we.nl er. in eene bijzondei e kaarlpatiij, een xolo-slim gespeeld dooi I Mejtiir-:f Marie Cools. De visscliet sslot'p it" 46, Cflint, van Oostende, patroon J Ltinbery, bevond zich woensdag ter vischvangsl in de Noordzee, rond 3 ure namiddag, wanneer I zij aangeraakt werd door hel Engelsch schip (lellie Monarch, van Liverpool; een lek bekomen hebbende, is de (Mina ge- I zonken. De bemanning is kunnen gered I worden en naar Engeland overgebt aclil, vanwaar zij naar Oostende is terugge keerd. Men schrijft uil Tltouroulliet schijnt dal liet gerecht op liet spoor is van den dader der aanranding van vrouw I Jodts, van Ruddervoorde, die, bij hel huiswaarts keeren van onze wekelijksclte markt, van haar geld en hare juweelen I beroofd werd. De vermoedelijke dader zou zekere Alfons Joncklieere zijn, oud 32 jaar, ge- boorlig van Ruddervoorde, laatst gewoond I hebbende te Korlrijk, thans rondzwer- vemle. Twee jaren geleden werd hij door onze politie aangehouden voor dielïe van konijnen, voor welk misdrijf hij tol 18 maanden gevang veroordeeld werd. Er is spraak eene goede nieuwigheid I in le voeren in hel post bureel. Binnen I kort zal hel publiek, aan den prijs van 25 I een i in ‘it, geheel hel land door, pakken I mogen verzenden wegende minder dan 3 kilos. Een wetsontwerp in dien zin zal in de Kamer worden neet gelegd. De M inileur van dinsdag meldt dal le rekenen van 1 januari, de Belgi- I sche Monileur zal ophouden <le dage- I hjksche kwotleriiigen der Beurs en hel nieuws van den dag te geven. Het olliciecl blad zal des zond igs niel meer gedrukt worden. Tusschen de naturalisation, dezer dagen door de Kamer werden slemd, vinden wij die van den heer Alv tn, wiens hoedanigheid van Eianschman Oorzaak was dal hel eerste vonnis in de zaak Vander Smissen verbroken werd. Trekking tier bnisselsche loten. Men heell gezegd dal tic trekkingen tiet loten van tic omge/elle leeningen van Brussel, ten minste /es maanden zón moeien duren. Maar men had gerekend dat m m maar vijf of zes D ekkingen pet d.tg zou hebben kunnen doen. Tegen woordig doel men er 18 en eerlang zal men er 25 tot 30 doen. In deze voorwaar- dett zullen al de trekkingen den 20 of ten laatste den 23 januari geëindigd zijn. De trekkingen der leening van 1862, zullen donderdag geëindigd zijn. Men zal alsdan wachten lol woensdag 5 januari om de trekkingen voort le zetten en men zal de leeiiinigen van 1872 en 1874 uitloten. Deze trekkingen zullen 8 dagen duren warna men zal overgaan lol die van 1879. GROOTE COMBAT op de Schuiftafel, ter estaminel 0 la Toste, bij Francis Durnez, Ooststraal, den ZONDAG 9 JANUARI 1887. WOENSDAG 19 JANUARI 1887, om 3 ure namiddag, ter herberg tic Fluit, Ooststraal le Veurne, Openbare Licitatic-Vcrkooping van Gemeente llulscamp. f koop. Partij ZAAILAND, groot bij kadaster wijk A, nummer 129», I heklare 45 aren 30 centiaren. Gebruikt door Desiré Matsaert, lantlb' le Veurne- Weslerpoorl, lot 30 September 1892, mits 200 franks, hij jure, boven de koniribnlicn en andere voorwaarden. I'eurne (wijk lleooslerpoort 2' koop. en verdere Afhanglijklicden, groot 2 hectaren 90 aren 90 centiaren, onder bebouwden (•rond, Hovenierliol, Gras- en Zaailand, kad. wijk C, n" 208a, 208b, 213a, 213» en 513c. Gebruikt door de echlgenooien Macs- Vamlerghole, ad 500 franks bij jare, boven dc konlribulien, met pachtteclil lol 30 September 1888 voor de landen van allen aard en tol 30 April daarna, voor al de gebouwen. Bij plakbrieven verdeeld in 2 loten. Stad Veurne. 3' koop. Een 1IUIH en verder Ge rieflijkheden, te Veurne inde Klaverstraal, met 1 are 50 centiaren Grond er Erf daarmedegaande, kadaster wijk A, num mer 589. Laatst bewoond door den lieer Frans hm Massenhove. Aanslag met de geldtelling. Titels en voorwaarden bij voornoemden Notaris ERAEYS. ging het debat gesloten worden, doch M. dc Kerchove wierp weer olie op liet vuur, dal bijna uilgedoofd was. Hij zegde liet rapport van generaal Vander Smissen gelezen le hebben en verklaarde dal die lezing hem diep had bedroefd. Het sink werd hem in vertrouwen medegedeeld, doch hijkon zich niet weerhou ten hel besluit er van aan de Kamer bekend te maken, namelijk dat generaal Vander Smissen betreurde, dal dc verdediging des lands werd overgelalen aan een leger uilsluilelijk samengesteld uil zonen der volksklas. Dit was eene pleitrede ten voordeele van den persoonlijken dienstplicht, en M. de Kerchove eindigde zijne redevoe ring niel deze raadgeving Natuurlijk kon M. Beernaerl dit niet onbeantwoord laten. Ilij, die partijgan ger zegt te zijn van den persoonlijken dienstplicht, bevestigde de aanhaling van den vorigen redenaar met de eigene woorden van generaal jVander Smissen, die zieb nog als volgt u (drukte Hiermede werd hei debat gesloten en de Kamer ging over lol de discussie over hel budjel der openbare schuld, welk met aigemeene stemmen werd aange nomen. Vervolgens werd overgegaan tol hel samenstellen der afvaardiging van ell leden die zich bij hel bureel der Kamer zal aansluiten om op Nieuwjaardag 11H. MM. den Koning en de Koningin te gaan gelukwenschcn. Werden aangewezen de heeren Mélol, ■de Eavereau, Mallar, Meyers, Mulle de Terschueren, de Borchgrave, Van Wam- beke, de Jonghe d’Ardoye, De Sadeleer, Necf-Orban en De Neefl’. De Kamer is daarna uileengegaan tol dijnsdag 18 Januari. WOENSDAG 26 JANUARI 1887, om 3 ure namiddag, ter herberg Sint Arnoldus, bij Theophiel Dehouck, lei’ dorpplaats van Bulsc.unp, openbare lici- tatie-verkooping van: Gemeente Wulpen. Kout’ 1. Partij Xnnilniul, eertijds Velweide. groot bij kadaster, wijk B, nummer 282, 65 aren 70 centiaren. Kom1 2. Twee hekiaten 43 aren 10 cent- vroeger Velweide, kadaster wijk B, nummer 274. Beide deze koopen gebruikt door Fntjel Beun, herbergier te Wulpen, mits 450 Ir- bij jare, boven de conti ibulicn, tol 1“ October 1891. EIKKEXS»M Y3<IYOlCYi. h< ■mn iiiijij^! ■■mkmbwm i IIH’t WO* TE ALVERIXGHEM. Wie Wat Waartoe of ocnlge waar heden voor den invallicdo. Ilobben ouzo lezers ooit gehoord van Professor Holloway Zonder twijfel oven zoo wol als van Humbohit, Arago, Oersted, Sillimaii, Agassiz., en andere bekende geleerden. Maar hebben zij zich nooit afgovraagd wie en wat h(j ia. Indian zij niet bepaald daarmede bekend zfjn, zullen wij ondernemen hun eenigo inlichtingen daar om trout te verschaffen. Do professor is geboren dat land, waarin Harvey. Hunter, Abernethy, en andere verlichten op hot gebied der genees kundigen wetenschap liet eerste levenslicht aan schouwden. Dit zij voldoende voor het wie; nu wat auugaat het Wat. Hij is ten opzigta van de andere geueesheereu, wat Clily, Webster, mi Calhoun waren ten opzichte vnu staatsmannen, wat Wahlngton alom geëerbiedigde uaain! was ton opzigte van patriotten, on genaralen, wat Shakespeare was ton opzichte van treurspel dichters en wat Irving on Chalmers waren ton opzichte van predikers, dat ia te zeggen: de grootste man van zijne eeuw en van zijn beroep. Zijne reputatie is door de belemmeringen van allo vooroordeel heen gedrongen: zij heeft do hinderpalen dor kwaadspreekenheid overwon nen, en do professor alleen staat nu algemeen bekend, als de geneeskundige Colossus der ge- heelo wereld. Dit zij voldoende voor het Wat. Waartoe spreken wij hier van hem Indien wij, - toen onze landgonooten bij duizenden stierven aan do geelc koorts, to Norfolk en to Ports mouth, gehoord hadden van oen midd I, dat deze kwaal in baron vooruitgaug zou stuiten, en dat don bederver in zijnen loop tegenhouden, en wij verwaarlm sd hadden dit bekend te maken, wat zou dan ons loon geweest zijn I Oewis eene rasse straf der Lynch wet. Want indieti een pligt meer gebiedend dan een ander is, dan is liet voorzeker deze, om den kranke en zijn lijden bij te staan en alle middelen aan te wen den, om hem spoedig zijne gezondheid weor te geven. - Dit is de reden, waarom wij van Prof. Holloway spreken. Dit is ons antwoord op het Waartoe. Voor verschiidcne jaren, toen de professor dus veel jonger was dan nu. vestigde hij zijne aandacht op de groote ongelijkheid tusschen de genezingen, welke de geneesheoren bewerkstel ligen, en die, welke zij ondernamen te bewerk stelligen. Iljj maakte de opmerking, dat zij niet eenmaal in twintig gevallen tot een gunstig, resultaat voerden, lie. scheen hem toe, of dat de geneeskunde den naam van wetenschap onwaar dig was, dat het meer eene zaak w as, die van liet bloote toéval afhing en daarom bepaald een a’ golijkvormiglijk tuin artikel 2 van het dekreet van 1 April 1814. Holloway i Pillen. Ocene familie behoorde zondor deze Pillen to zijn. Hunne lang beproefde kracht in het verdrijven van slochte spijsvor- .ering, in het prikkelen der darmen en in het zuiveren van het bloed hebben hun eenen onstcr- fehjken naam verworven over do gohoelo wereld. W elke de kwaal ook zijn moge, eenigo doses zullen de meest dreigende tookeuen verdrijven, en daarna geheel en al allo van strook af ge raakte werkingen weder in orde brengen de verdoofde lever weder opwekken, de verharde milt leningen, do verstopte darmen schoon- maken, liet voedsel behoorlijk afscheiden, het bloed vermeerderen, en eene heilzame kracht natuurlijke werkzaamheid, en gezonde regel matigheid op do hersenen, en elke andere werking uitoefenen. In gevallen van slechte spijsvertering, duizeligheid, hoofdpijn, geeste lijke en lichamelijke vermoeidheid, werken deze heelende Hilien als eon toovermiddel. Zij ver drijven rheumatiek en jicht, on zij genezen onfeilbaar allo kwalen, die aai; vrouwen kuun -ii overkómen. onregt den niensch aanged au, ofwel dat do go- nouslioeren de kunst om te genezen niet verston den. Ti-rwiJ hij zich aan do studie der inensche- lijke physi-dogie wijdde, en liekend met de ziek teleer kwam hij op d warn oorzaak van het gebrek nan guntlgo rosultaton, en maakte die ontdekking welke zijnen naam zal <>nls erl’elijk maken. Om Cello ziekte of uitwendig behandeld. Waren do nieren aangetast I Of wel de lever! <)t liemaag tof de longen f Dadelijk schreven zij middelen ol voor ter genezing van eieren, lever, maag of I eigen, niet tiegrijponde dat d - geheele oorzaak in hot. til •j.l te vinden was, <1 welks levens-vepreidendon stroom die organen gevoed worden, en dat zij dus om do kwaal in haar, uitgangspunt te stuiten, dat levensvocht moesten zuiveren, en het overige aan de nutuur overlaten. Dit is het geheim van hot wonderlijke succes van Professor Holloway in alle oorden dor wereld. Hij zuivert het bloed, en herstel van gezondheid laat niet na tu volgen. Dat elke kranke dan, dio - veel door vele geneesheeren geleden heeft, en er geen baat bij gevonden heeft, acht geve op deze ouzo worden, en eene proef neme met de Pillen van Holloway, indieu hij inwendig is muigetast on met de Zalf van Holloway, indien hij lijdt aan Wouden of Zweren. The Freethinker. Hu well jksaf kond igingen. <len 25. Leopold Do Hois, oiidi-r-lieiiti-uant dor gendarmerie, geboren to Audeiinerde I'.velina De Hoon, bijzondere, geboren en ueude to Veurne. Huwelijken. don 29. Augustus Notobaort, hovenier, geboren t<- Vourno, don 13 Januari 1859, met Eugenie Dolou, dienstmeid, gcbvri-u to Moeres, den 29 Septombor 1S6L Sterfgevallen. den 23. Carolus Aserawat, dienstbode, 20 jaren on -l maanden, geboren te Moeres en wouonde te eurne, Beoosterpoort, den 2 Thomas Dclva, werkman, ”2 jaren, 3 maanden en 16 dagen, geboren te Loo en wo nende te Veurne, woduwaar van Anna VanhestO on Emelio Valcke, man van Isabella Dcspiecker, hospitaal. den 30, Josephus-Joannes Pierrot, bakker, "5 Jaren, G maauden on 7 dagen, geboren en wo nende te Veurne, man van Lucresia Liefhooglie, groote Merkt. - Tracht van den geestdrift des lands datgene te bekomen, wat gij misschien later aan zijne rede zult moeten ontrukken - Overal hebben de troepen zich wel gedragen; hare betrekkingen met de inwoners waren goed; doch er hebben zich vrij gewichtige daden van tuchteloosheid voorgedaan; zekere soldaten hebben geroepen Leve de Republiek - Zelfs heeft een soldaat het inzicht uitgedrukt om op zijne oversten te schieten. Die twee feiten van vergrijp tegen dc tucht zijn voor don krijgs raad gebracht en gestraft, geworden. - -- ■■■-.Ï.KKiK^i - -■ -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1886 | | pagina 2