I I Verzekaring tegen de ongevallen van den arbeid. Ziahier eenige bepalingen van het wels- Nogmaals baard af. Bij de begrooting voor builengewoone openbare werken was item niets opge- bracht voor de verbreeding, verdieping en bedijking der Duinkerkvaart lussclien Veurne en de Fransche grens. Eindelijk en wanneer hel reeds te laat was, zou onze gemeente overheid de aanslijking dier vaart den heer senator de Coninck bekend gemaakt hebben, en deze heeft in senaalzilting van 6d,n dezer maand de aandacht van den heer Minister daarop ingcropen, doch flauwtjes zeer flauwtjes, zonder eenige der gewichtige beslaande beweegreden aantehalen. Ook heeft de heer Minister er zich weinig over bekommerd en zonder aar zelen den heer senator de Coninck geant woord dat de uitvoerings middelen van dergelijke werken met Frankrijk moesten beraamd worden, waarover men in onder handeling was. Dal noemen wij iemand beleefd wande len zenden. Welhoe toen leden zes jaren het liberaal bestuur is algetreden, was er reeds een crediet van fr. 300,000,- voor de eerste uitvoeringswerken aan den Duinkerkvaart gestemd, welk-crediet van fr.300,000,- overgebracht en verbruikt werd voor haven werken te Oostende, en sedert werd noch in Kamer, noch in Senaat daarover gesproken. Deze zal voor gevolg hebben den opslag van het brood, het meel en alles wat van graan en meel voorkomt, zooals amcl- donk, biscuïten, bier en genever. Tevens zou die hatelijke belasting den dood zijn van den zoo hloeienden Ant- werpschcn graanhandel, die zooveel (lui zende menschen laat leven, zooveel lieden in welstand en weelde brengt. Kiezers, dit alles verzwijgen ti de kle- rikalen en daarom moet gij hierover vol komen worden ingelieht. Zooals w’ij in een vroeger artikel be wezen hebben, moet Belgie zich jaarlijks vijf millioen hectoliters vreemd graan verschaffen. De bevolking vergroolende en daar er nog dagelijks nieuwe stoke rijen, brouwerijen en ameldonk-faln ieken gesticht worden, zal dit cijfer weldra beloopen lol zes, zeven en acht millioen hectoliters. Nemen wij 5 millioen hectoliters aan 3 frank inkomrechlen den hectoliter, dit maakt reeds eene nieuwe belasting van 13,000,000 fr. Hetzij vijftien millioen uil den zak ge baald van den burger en werkman, zonder de vernietiging te rekenen van den graan handel té Antwerpen, welke alleen ver scheidene millioen zou bedragen. Ja 15,000,000 fr. nieuwe lasten, zonder het minsten voordeel van den landbouw, den koophandel en nijverheid. En wie zou er bij winnen. Slechts de rijke grondeigenaars, die hunne dure pachten in plaats van te ver minderen, nog zouden opslaan. Welke middelen kunnen den gevallen landbouw redden; zijn hel de inkom- rechlcn Geenszins, daar hebt gij nu hel schoon ste bewijs van. Deze redding bestaat enkel in den afslag der hoogc pachten. De vermindering der grondlasten. De ontwikkeling van bet landbouwonderwijs. In eene strenge wel op de vervalsching der meststoffen en in eene nieuwe kadas trale verdceling. Dit welen de katholieken, doch van dit alles willen zij niet hooren, uit eigen in trest en belang. Slechts uit geldwinst komen zij met hunne nieuwe belasting op het graan voor den dag. En nogtans is er reeds gebrek, ellende en armoede genoeg onder het werkvolk. Daarom moet het publiek hierover de volkomenc waarheid kennen en weten, om met Juni die klerikale belasters, wel verdiend loon naar werken te schenken. Ze zijn gerust. De klerikale bladen zeggen zeer gerust te zijn aangaande den uitslag der aan staande kiezingen. Zij verzekeren dat de zaken Pourbaix, Mondion en Nieter vol strekt geen indruk hebben gemaakt op de kiezers, on dat de klcrikalen nog in grootere meerderheid zullen terugkomen dan vroeger. Wij zullen den uitslag der kiezingen afwachlcn, en, voor do eer der cijns kiezers, zoolang bij onze overtuiging blijven, dat de schurkerijen door de mouchards gepleegd door geen deftig man kunnen goedgekeurd worden. Moest evenwel de uitspraak dor kiezers aan onze verwachting niet beantwoorden, dan ware dit heel eenvoudig dc vcroordeeling van bet kiesstelsel zelf, welk dan niet meer alleen op onrecht zou berusten, maar tevens het bewijs zou hebben ge leverd bekwaam te zijn de verachtelijkste feiten goed te keuren. Aljjcmeeiie 8 ijclin^en. Bij koninklijk besluit van den 21 Mei wordt de gewone wetgevende zittijd van 1889-1890 gesloten verklaard. Hel gemeentebestuur van Nieucapclle maakt aan liet publiek bekend dal te be ginnen met de maand Juni, er binnen deze gemeente maandelijks eene Zwijnen- markt zal gehouden worden op den 2d*'" Vrijdag van iedere maand, ten ware de maand zou ingang nemen op den Zaterdag in welk geval de markt zou plaats hebben op den eersten vrijdag der maand liet is te zeggen altijd daags vóór de Zwijns- markl van Alveringhem. Ten zelfden tijde laat het gemeente bestuur nog welen dal de Jaarlijksche l’aardenfeeslen in Juli en October binnen deze gemeente, voortaan aliijd zullen gehouden worden daags na degene van Dixmude. Men schrijft uil Oostende Onze stad wierd zaterdag laatst in op schudding gebracht door hel nieuws dal eene kindermoord kwam ontdekt te wor den. Beirruimers hebben uil eenen beir- put bel lijkje uilgehaald van een kind van liet mannelijk geslacht, van ongeveer drie weken oud. Het gerecht is bezig met de zaak en heeft zalemlag een persoon onverhoord die met deze kindermoord beschuldigd wordt alsook eene vrouw die aan deze afschuwelijke misdaad zou medeplichtig zijn. Eerstgenoemde*, bel meisje V..., ongeveer 18 jaar oud, had over tijd in een belangwekkende!! toe stand verkeerd. Vrijdag had eene harcr vriendinnen haar tegengekomen en naar haren toestand vernomen. Zij had geant woord dal hel reeds gedaan was en zij hel in hel gemak had geworpen. De ver dachte personen zijn echter voor alsnu weer in vrijheid gesteld- Ongeveer vijf-en-twintig personen, de pachters Devalder van Houthem, en Ten Brielen van Comen, met hunne families en hunne dienstboden, zijn ver leden week bijna vergiftigd geweest, met vleesch te eten van een doodgeboren kalf. Geneesheeren, onmiddellijk uil Wervick ontboden, hebben aanstonds de zieken de noodige zorgen toegediend, en de meesten zijn thans builen gevaar. Dc gendarmerie heeft een onderzoek geopend. Kestival te Brussel. Het gemeente bestuur van Brussel richt voor den 21 juli aanstaande, ter gelegenheid der na tionale Feesten, een groot iiiiernalionanl muziekfestival in voor harmonie-, fati- h'i’cii- en koorzang-maalschapppijen. Belangrijke premies zullen tusschen de deelnemende maatschappijen verlol wor den de eerste van 1,000 Ir.; de tweede van 300 fr.de derde van 200 fr. en 15 15 premies van 100 fr. Eene vergulde medalie zal ingelijks aan elke maatschappij geschonken worden. De bijtredingen zullen ontvangen wor den tot 25 juni in T gemeente-bestuur bureelcn der 6* afdecling, Lombaard- straal, 24waar men zich ook kan wenden voor alle verdere inlichtingen. De minister van oorlog heeft de mede werking van hel leger beloofd voor den geschiedkundigen stoel, welke ter gele genheid der jubelfeesten zal ingerichl worden. Zaterdag morgend, omtrent 8 ure, zag een meisje, dal zich naar de school begaf, een kindje van ongeveer 1 jaar oud in eenen hoek van het portaal der Mini- menkerk liggen. Hel meisje nam hel wichtje in de armen en droeg hel naar het policiebureel van de» Zavel. Een half uur later kwam de beer Daut- zenberg, koopman, Rollebeekstraat, op hetzelfde bureel klagen over een belang rijken diefstal te zijnen nadeele gepleegd, en waarvan hij zijne meid verdacht. Welk was zijne verwondering niet, toen hij zijn kiud zag liggen in den zetel van den policieofltcier van dienst. Deze legde hem uil in welke omstandigheden hel kind gevonden geweest was. De beer Dautzanberg verklaarde op zijne beurt, dal hij ’s morgends zijne kin dermeid had uitgezonden om een bood schap te doen, en haar aanbevolen had het kind mee te nemen. De meid had, voor haar vertrek, den lessenaar van haren meester geplunderd, en was hel kind gaan neerleggen in hel kerkportaal. Sedert heelt men haar niet weer gezien. De diefegge, die gezegd bad te heelen Rozalie... en te wonen in de Volderstraat, wordt ieverig opgezocht door de policie. Een erg ongeluk is maandag namid dag, rond 4 1/2 ure, gebeurd op den buurtspoorweg tusschen Laken en Hum beek. Een rijtuig werd door een stoom tram in twee gesneden. De heer Vliebergh, nijveraar, op den Antwerpse ten steenweg te Molenbeek woonachtigreed rond voormelde uur met zijn gespan door de Leopolds! raai, toen aau de splitsing van den buurtspoor weg de stoomtram eensklaps kwam aan gesneld, op hel oogenblik dal het rijtuig over de riggcls reed en dit in twee sneed. Op den bok bevonden zich de heer Vlie bergh, die de leugels hield, en zije vriend Van Mol. op de Bloemenmarkt te Brussel woonachtig. Binnen in het rijtuig zalen mevrouw Vliebergh met hare 4 kinderen en hare zuster. Hel paard met den bok wei d langs genen kant der locomotief en hel overige van hel rijtuig langs dezen kant geworpen. Er ging een algemeene kreet op van afgrijzeu, doch het ongeluk was zoo groot niet als men in hel eerste oogenblik meende. Mcv. Vlieberg, hare zuster en Je kinderen hadden als bij mirakel slechts onbeduidende kneuzingen bekomen. M. Van Mol werd door de machien op een alstand van drie, vier meters mcêge- sleeplbij bekwam verscheidene inwen dige kneuzingen, had gauscli zijne klec- deren verscheurd, en eene diepe wonde aan den bil en eene aan den arm. M. Vliebergh werd door den schok twee meiers ver geworpen. Hel paard ook werd omver geslagen, doch ontving slechts onbeduidende kwetsuren. Brand op de kaaien te Duinkerks- Een hevige orand is op de kaaien der Hollanders te Duinkcrke uilgcbarslen. Meer dan twee duizend balen linnen, ontladen door den Duilschen steamer Ottokar staan in vuur en vlam. De vlam men deden zich mede aan andere waren welke zich in de nabijheid bevinden. De pompiers en de dokwerklieden redden wat nog te redden is. Ónmogelijk is hel de vlammen te be perken, die enkel zullen uilgewoed zijn als zij geen voedsel meer vinden zullen. Men bepaalt zich met dc aanpalende ge bouwen van hei vuur te vrijwaren. Men vóórziet reeds eene schade van meer dan 109,000 frank. Bescherming der Vogels. Met de lente zijn ook de vogels teruggekomen, en wij roepen de aandacht in op de wetten, die deze nuttige diertjes beschermen. Hel is te betreuren dal men op den builen de wel zoo lichtzinnig ziel overtreden, daal de vogels de wezenlijke vrienden zijn van den oogst. Indien de vogels verdwijnen, vermeer deren de insecten en wordt de oogst ook deerlijk verminderd. Onder de vogels die veel goed doen, lelt men de ineeskens die nooit aan de vruchten of zaden komen, I maar niets anders verslinden dan insec- Mcnigmaal hebben wij doen uiischijmm de groote schaden door dien zakeiiloe- Sland aan scheepvaart, handel en nijver heid en wel bijzonderlijk aan de belangen onzer stad en streek toegebrachl. En zes jaar na dat onze zwarte meesters hel ons bestemde schotelke ontnemen en aan onze Ooslendsche vrienden opdisch- ten; na ons zes lange jaren te laten klagen, jammeren; na ons zes lange jaren te laten waterbekken op de vette brokskens welke meest aan liberale gewesten die durven tegenstand bieden, uilgedeeld en loege- staan worden; wanneer na die langdurige tusscbenruimle van zes jaren, deze voor ons zoo belangrijke werken den heer Minister worden hei innerd, dan geweer- digd hij zich die zaak eenvoudig van kant te wijzen onder voorwendsel dat men daarover met Frankrijk in oudei handeling is. Van de overneming door den Staal der Neder Colm of Bergenvaart werd niet gesproken; intusschen vermeerdert de aanslijking en wassen reit en riet aldaar» hij zoo ver dat des zomers,'op.verschelde plaatsen de honden overlopen. Ook geen woord wegens de vernieu wing van het oude en gebrekkige Wind- leele sas waarvan den dorpel zoo veel booger dan den diepgang der vaart ligt. Welaan kiezers van Veurne en Veurn- Ambaeiit, zijl gij nu overtuigd dal men u behandeld als onnoozele schapen die men jaarlijks kort scheert, als domme ganzen die men jaarlijks pluimt, als lieden die zich door de clcricalen kopstukken ge durig bij den neus laten leiden 1 Na dal men u geschoren, gepluimd en gefopt heeft, drijft men met u den spot en roept senator de Coninck dal in zijnen kiesointrek, hij zijn zwart paard zou kunnen doen kiezen Dal is louter verwaande pocherij van dien Merckeinsche kasteelheer; ernstiger en erger is het te beslaiigeu dal in- lusscheu gij allen kiezers en inwoners van Veurne stad en streek alleszins be- nadeeligd blijft, en dal de reden, de oorzaak aan u te wijten is, daar gij in meerderheid voor de clcricalen stemt. Daar is bij voorbeeld Antwerpen en Oostende, waar de cleiicalen bij de laatste kiezingen voor de Provincie den strijd met durfden aangaan, waar de gemeenteraden uitsluitend liberaal zijn; welnu Antwerpen krijgt nieuwe kaaimuren aan de Schelde, een nieuw sas om de Afrika en Amerika dokken rechtstreeks met de Schelde te verbinden en eene schoonigiieid of vergoeding van vijf millioen onder voorwendsel T staatsbe stuur ontslagen wordt eene brug over de Schelde te maken In korten tijd bekwam Oostende nieuwe havenhoofden, nieuwe dokken voor de visschersvaartuigen, nieuwe kaaien en landingsplaatsen voorde stoom schepen, zware hulpgelden voor hel ver- breeden en verdiepen der havengeul en hel uitbaggeren der haventoegangen op den zeebank; thans voor hel uitbaggeren van een zeepas door den stroombank; dit alles bereikt en beloopt tot millioenen en millioeneu. Gij eenvoudige ingezetenen van dezen vergelen, van dezen verwaarloosden, van dezen verlaten hoek, moogl in die jonstvn, in die voordeclen aan liberale oorden en sleden zoo ruim en mild uitgereikt en toegeslaan, gij moogl met nu zuur ge wonnen geld daar in bijdragen, maar eenig aandeel hebben, dal niet, alles be paald zich tol onder handelingen met Frank rijk. Doch vergeten wij niet dat voor eene vlolkom en sas met enkel hoofd eene aardigheid die nergens bestaal te Nieuport, fr. 250,000,-zijn opgebracht; voor zulk knoe/werk, op groolen afstand van stad ii it gevoerd en dat gevolgd ijk allezins slecht en nadeelig voorkomt, waarvan ook de kosten naderhand door Nieuport moeten vergoed worden en waarover intusschen de haven en kaai- gelden zijn afgestaan, schijnt helden heer senator de Coninck dat de ingezetenen van zijn kiesomtrek Nieuporl-Veurne- Dixmude en omstreken, den heer Minister moeten hoogst dankbaar zijn en heeft' hij die dankbetuigingen den heer Minister aangeboden. Daarop is loctepassen het spreekwoord: Uier fopt men Frederik. Wilt gij kiezers dal zulks niet langer voortduro, dat gij niet langer gefopt, misleid, uitgebuit en bedrogen wordt, stemt voortaan liberaal, namenlijk bij de aanstaande gemeenlekiezingen; spoedig zullen die onderhandelingen met Frank rijk opgelost zijn en zullen de werken uitgevoerd worden. Ook bij verdere uitdeeling van staats gunsten zal uw aandeel zich niet meer bepalen bij Nogmaals baard af. voorstel neergelegd op het bureel der Kamer, door MM. Janson, Casse en con- soorlen, ten do«-i hebbende de verzekering der werklieden legen arbeidsongevallen. In art. I van het wetsvoorstel is bepaald dal de meesters en nijverheidsbazen ver dicht zijn hunne werklieden van beide ge slachten te verzekeren legen de ongeluk ken, die bun kunnen overkómen in de uitoefening van hunne stielen of bedrijven. Verders luiden de bijzonderste bepalin gen als volgt De verzekering zal geschienden door collectiviteiten van patronen behoorende lot gelijkaardige nijverheden, of door ver zekeringsmaatschappijen die eenen waar borg van 109,000 trank in de Staatskas storten. Elke collectiviteit zal samenge steld zijn uil patronen, die gezamenllijk minstens 10,000 werklieden bezigen. De werkhuizen en fabrieken, die minstens 2000 werklieden tellen, zullen zelf de ver zekering hunner werklieden kunnen doen, tenzij een derde der werklieden wensch een bij eene collectiviteit aangesloten te zijn. De collectiviteiten zullen de pr.emie vaststellen aan den werkman per soonlijk te betalen. De patronen zullen er de zeven tienden van dragen, de weldadig- hcidsbureelei: een tiende en de werklieden twee tienden. Artikel 10 van hel wetsvoorstel Janson bepaalt als volgt de geldeiijke veigoedin- gen 1" In geval van volstrekte onmogelijk heid tot arbeiden, zal den gekwetste 80 l. h. loegeslaan worden van zijn dag loon in hel laatste jaai 2“ Wanneer een ongeval door den dood gevolgd wordt, zal de weduwe 35 l. h. en ieder kind 10 l. h. van het loon ontvangen zonder dal hel gezamenllijk bedrag dor vergoeding evenwel Go l. h. van hel loon moge ovei schrijden. In geval de weduwe een nieuw huwelijk aangaat vervalt de vergoeding. Was hel slachtoffer vrijgezel of weduwnaar zonder kinderen, maar de steun zijner familie, dan kiijgl deze vergoeding, niet hooger dan 40 l. h. van het loon. Door familie moet verslaan worden vader, moeder, zusters en broeders; 3’ In geval van gedeeltelijke maai- be stendige onbekwaamheid lot uitoefening van liet beroep, zal 10 lol 15 t. h. van hel loon loegekend worden, navolgcns den aard en de gewichtigheid van de onbe kwaamheid; 4“ Voor eene lijdelijke arbeidsonbe kwaamheid, zal gedurende den lijd der onbekwaamheid eene vergoeding van 65 l. h. van hel dagloon loegeslaan worden. Al die vergoedingen zullen loegekend worden van af den dag nadat de ongeval len gebeurd zijn. I nro-.■.■i»»" -

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1890 | | pagina 2