VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 4 u t IT| Zaterdag 5JO Februari IS1X5. Novelle van Etniel BLAU. Brusselsche bladen verzekeren dat de heer Le Jeune er niet in loegeslemd heeft zijn wetsvoorstel betreffende de speel huizen le verdagen. Hij zou er integen deel op aaugedrongen hebben dit wets voorstel op de dagorde te zetten zoodra de Senaat zal vergaderd zijn. Het wetsontwerp om een laks le stellen op de Beursverhandelingen, voor- gesteld door den heer Hoyois, is door nel tniddeticoniiieil onderzocht. Al de leden der al’deeling waren hul eens dal er maatregelen moeien ingevoerd worden in den zin van hel ontwerp, doch zonder die bepaald aangeduid le hebben. De heer Visarl, verslaggever der be groeting van oorlog bij de iniddenaldee- ling, heeft zijn verslag neergelegd. De heer Visarl stelt voor de vergelding voor de inilitianen met dertig frank le verhoogen en aan de vrijwilligers den voorkeur le verleunen, na afloop van hunnen diensttijd, voor hel bekomen van zekere openbare diensten. Om een evenwicht te bekomen voor de verhooging der soldij, zou de heer Visarl, een belasting willen stellen op de burgers die niet in hel leger gediend hebben. Hot jachtrecht, hetwelk de heer Defnel door een wetsvoorstel wil af schaffen, is door eene bijzondere com missie onderzocht. De commissie is voor hel behoud van hel jachtrecht, maar met maatregelen lot bescherming der boeren wier akkers door hel wild verwoest worden. De vereeniging van den Senaat welke eerst bepaald was op dinsdag 3 maart is uitgesteld tol den 10 dito, om 2 ure. BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DUINKERKE jaar. Hel ontslag van den heer de Buidel die, om gezondheidsredenen, zijn omslag heeft genomen, verwekte geene verwondering. Geheel anders is het met de benoeming van zijnen opvolger. Men had eerst ge looft dal de heer de Lanlsheere terug aan het bewind zou komen, doch met verwon dering zag men de benoeming verschijnen van een man aan wien nooit iemand gedacht heeft. De heer de Favereau is Rechterlijke kronijk. De korrektionele Rechtbank dezer stad, heeft do volgende veroordeelingen uitgesproken. fout, waarvoor ik thans gestraft ben en waarvan wij de gevolgen ten opzichte van Bertha nog niet kunnen berekenen. Maar ik... ik verzeker u, dal liet niet meer zal gebeuren. De gevolgen van mijne toe gevendheid jegens u, die hel geluk onzer kinderen dreigen te vernietigen, hebben mijne liefde voor den vrede hoe sterk zij ook was overwonnen. Voortaan zal ik mijn recht laten gelden. Met buitengewone verbazing had zijne vrouw deze woorden vernomen, die op een voor haar geheel ongewoon vasten loon, welke geene tegenspraak duldde, werden uitgesproken. Zij had echter geen plan om zich zoo maar op eens over wonnen te verklaren; zij had in huis te lang den scepter gevoerd, om dien zonder eenigen strijd over te geven. Zij sprong overeind en met hare gewone hevigheid begon zij legen haren echtgenoot. Zoo Adolf, is dal uw pian Nu, hoor dan ook wat ik le zeggen heb.... Wordt voort gezet echter vernam de treurige tijding niet alleen met vofkomene kalmte, maar scheen zelfs iederen dag daarna vroolijker en opgewondener te worden. Veel heviger trof hel gebeurde hare moeder, die in haar geloof aan hare eigene onfeilbaarheid ernstig werd geschokt. Daarenboven kon zij zich niet eens de verlichting vergunnen, om aan haar gevoel lucht te geven en zich krachtig te verdedigen. Tegenover hare kinderen achtte zij dal in strijd met hare waardigheid als moeder, en tegenover haren echtgenoot gevoelde zij zich thans niet sterk genoeg, om met hare gewone slimheid op le treden. Slechts eenmaal had zij beproefd om hem de zaak in een zachter licht en zich zelve als onschuldig offer der omstandigheden voor te stellen, doch na eene lange rede, die zij meende dal uitmuntend geslaagd was en waarvan zij zich de beste gevolgen voorsteide, ant woordde hij zeer droog en scherp Rosalie, ik heb u over deze zaak geheel laten uitspreken; hoor nu ook mijn In zijne waning hoorde men hem ook niet en spoedig werd hel bekend, dal hij, met achterlating van aanzienlijke schulden en onvervulde verplichtingen, met de noorderzon was vertrokken. De minder- gegoeden onder zijne schuldeischers schreeuwden moord en brand, terwijl de groote kooplieden, hoewel zij bijna allen aan hem te kort kwamen als erover hel gebeurde werd gesproken, met lachend gelaat verklaarden niet te kunnen begrijpen, dal niet ieder, evenals zij, had voorzien wat zou geschieden en zijne maatregelen daarnaar had genomen. De familie Ahlfeld deelde natuurlijk hel meest in de ontsteltenis die Hollmann’s verdwijning verwekte. Zijne verloofde Afgeschaft. De minister der spoor wegen beeft besloten de uitgifte van 1“ juni van den Reisgids af te schaffen. later nooit iels meer van deze geschiedenis wil hooren. Niettegenstaande al uwe praatjes is het alleen uwe schuld, dal Marie thans verloofd is zonder een ver loofde te hebben, dat wij eenigszins door iedereen bespot worden en door uw fraaien Hollman minstens 6000 thalers verliezen, want, hoewel ik mij zooveel mogelijk heb teruggetrokken, kon.ik mijn aanstaanden schoonzoon niet alle krediet weigeren; dat zou zijn bankroet hebben bevorderd. Gelukkigerwijs heeft Marie zijn aanzoek slechts om uwentwil aangenomen, zoodal zij niet ongelukkig wordt nu hij haar Iaat zitten, doch indien gij uw zin niet bad doorgezet, zou zij reeds lang de gelukkige echtgenooie van Sturna zijn en Bertha had later eene voor haar meer geschikte partij kunnen aantreffen. Maar ik zelf heb de meeste schuld Ja, Rosalie, gij kijkt mij verbaasd aan en toch is dal de waar heid. Ik ben te zwak geweest en heb ter jjcuuu» v...-,-wille van den vrede in huis u te veel antwoord en onthoud het goed, daar ik I uwen zin gegeven; dat was eene groote eenvoudig volksvertegenwoordiger van Marche, en heeft tol nu toe weinig leeken van leven gegeven. ----- Kieskronijk. De Bestendige Deputatie van den Pro- vinlieraad van Wesi-Vlaanderen heeft de kiezingen van Oostende verbroken. De nieuwe kiezingen moeten binnen de dertig dagen plaats hebben. Alle overtreding, waarvoor er geene bijzondere boete bepaald 'is, wordt ge straft met eene boete van 1000 fr. lie ge i.eenlc-Oesturen worden gelast met de jaarlijksche optelling der tabak- planten te velde. De agenten van den accijiisdiensl mogen leu allen tijde die optelling nazien in volle veld. Voor de plantingen in de hoven of afgesloten gronden, zal hel loeziciil slecnts onge oefend worden in een zeker getal ge meenten, jaarlijks aan te duiden. De agenten, daarmee gelast, zullen sltchis toegang hebben lol die beplantingen, indien zij vergezeld zijn van een atge- veerdigde van hel gemeentebestuur. Zij hebben toegang in alle plaatsen, waar du tabakhandel, bewerking ot uitverkoop geschiedt. Hel is dus verstaan dal de landbouwer geene de minste veranlwoordelijkueid oploopt; de tabak is enkel belastbaar voor den koper, Ucn fabrikant, den vei voerder, wanneer Lij uit de droogplaats wordt weggehaaid. Is ook vuj van hel accijnsrecht, de in- laudSChe tabak, die ztcii uij de planters bevindt op hel oogeublik uur m voege stelling van de wel. De accijns op den labakkvveek voor den oogst van 18U5 zal met ontvangen wor den. De regeering zal bij koninklijk besluit den datum bepalen waarop de verscmhge schikkingen der wel in voege komen. Een nieuwe Minister. Hel Staasblad van woensdag deelt de volgende koninklijke besluiten mede, ge- daglcekend 15 februari 1" Hel ontslag, den 21 februari 1896 aangeboden door M. Jules de Burlet, van zijn ambt als Minister van Buitenlandsche Zaken, is aanvaard. 2° M. P. de Favereau, lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is benoemd lot Minister van Buitenlandsche Zaken. 3° M. Jules de Burlet, lid des Senaats, is Staatsminister benoemd. De notarissen. De lieer, Bertrand kondigt in Le Peuple aan dat hij in dc Kamer een wetsontwerp zal neerleggen, lol afschaffing van de notarissen en waar bij de gemeente gelasi worden mei de diensten welke nu door de notarissen verricht worden. Wet op den Tabak. Ziehier de bijzonderste bepalingen dier wet die door de Kamer komen aangeno men le worden. Geene ontlasting mag verleend worden voor uitscheiding van bedrijf noch voor eenige andere oorzaak. In geval van overlijden kan het kwijt- schrilï van hel vergunningsrecht dienen, hel zij voorden overlevenden echtgenoot, liet zij voor een der erfgenamen in rechl- streeksche lijn. Het vergunningsrecht wordt bepaalt op minimum 5 fis. én op tnaxiinun 500 frs. voor de handelaars en fabriekanten, en 500 franks voor de verkoopers. Zijn ontlast van de betaling van liet vergunningsrecht de drankslijters en winkeliers die als bijzaak bewerkten tabak verkoopen, zonder uithangbord noch uit stalling en in de laatste klas gerangschikt zijn. Niemand mag zich overleveren aan den handel, de bewerking of den verkoop van tabak, vooraleer eene aangifte gedaan le hebben bij den ontvanger der accijnsen. Ken uithangbord met het woord tabak wordt gehangen boven den ingang der lokalen dienende lol bewerking van den tabak. De tabak mag niet in magazijn gesteld of bewerkt worden in andere dan de aan gegeven lokalen. De versche tabak mag enkel vervoerd worden naar de droogplaatsen, zolders <>f andere bewaarplaatsen der planters. Andere tabak dan versche tabak of tabak- sap mag enkel vervoerd worden, voorzien van de vereischte documenten. De versche tabak, vervoerd elders dan naar de planters is de belasting verschul digd. Nochtans mag de landbouwer zijnen verschelt tabak voeren naar eene bewaar plaats, hem loebehoorend of niet. Alle bezitter van tabak is verplicht, op elke aanmaning der agenten van hel be stuur, er de voorlkomst van le wettigen bij middel van geldige getuigschriften, wanneer de hoeveelheid meer bedraagt dan 1 kilo voor de sigaretten; 5 kilos voor de sigaren; 5 k. voor anderen tabak. Alle bedrog of poging lot bedrog in zake van labakaccijhs wordt gestraft met eene boete van 1000 fr., en in geval van eene tweede overtreding binnen de drie jaar, met hel dubbel. De gesmokkelde tabak wordt verbeurd. Het bedrog in eene geheime fabriek wordt gestraft met eene boete van 4000 fr. en eene gevang- zitling van 3 maanden tot twee jaar; het gereedschap wordt verbeurd verklaard. Vertrekuren van Dit Blad verschijnt den Zaterdag, en allen Woensdag in Supplement. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 6 fr. ’s jaars; met de post 7 fr. Een afzonderlijk nummer* 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr- Dr tnnoncen voor Belgie, uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office be Publicitè, MagdalenastraatBrussel. - 1111 -■ 1 -- - - Men schrijft in bij L- VAXDEV KERCKHÓVE, Drukker-Uitgever, Oostslraal, 6, ie Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. De liberale partij heeft maandag avond het volgende protest gestemd en het daarna stoetsgewijze aan den burgemees ter gedragen De groote meerderheid der kiezers van Oostende op Maandag 24 Februari in de zaal van hel Café St. Georges ver- cetiigd, te recht verontwaardigd over hel onnoembaar misbruik van macht, begaan door de klerikale bestendige deputatie van Brugge, protesteert krachtdadig legen de partijdige manier waarop hel kies- enkwest werd gedaan en tegen de leugenachlige beweegredenen van de be slissing, die den vrij uilgedruklen wil van hel Oostendsch kiezerskorps miskennen. De vergadering drukt haar volle ver trouwen uil in hare gekozenen, die in alle omstandigheden de belangen der stad hebben verdedigd en nog zullen verde digen. Margarine, De heer minister van Landbouw heeft per omzendbrief aan de gouverneurs der provinciën bekend ge maakt, dal in zake van verkoop der mar garine de hallen gelijk gesteld moeten worden mei de openbare markten. bT.' ADVERT ALllei-lei. -4 l>e laatste wensch der geliefde. 6- 00 7- 28 9-18 10-23 10-52 be Senaat. N4EUPORT DIXMUDE DIXMUDE NIEUPORT 5- il 6- 13 7 21 8-07 8-39 4-43 7- 16 8- 21 5-00 5- 34 6- 03 9-07 10-47 5-18 7- 45 8- 18 8-45 10- 51 11- 31 11-55 2-58 5- 55 6- 27 6-52 9-18 10-46 9-16 11-38 2- 38 3- 10 DUINKERKE GHYVELDE VEURNE GENT BRUSSEL 1- 33 3-59 6-52 2- 05 4-31 3-08 3- 40 4- 04 6-46 4-55 8-10 .•v- ZITTING VAN 13 FEBRUARI. Moerkerk»» Theophiel, en Reybrouck René, dienstboden te Stuyvekenskorke, elk 24 dagen en 76 fr. voor slagen, den tweede nog 8 dagen on 50 fr. voor bedreigingen, voerwaardelljk voor do tweede. Reybrouck René, voornoeiud, voorwaardeRjk, wi mi n w r - Jf Hjn.t u -l,nl nrnpd dam* tb 1-47 2-38 3-52 5-43 6-05 8-35 6-43 4-09 7-12 fOtUnTW BC Jr-31 II IJ fll I -.^Ma»GCai><urG. --- 8- 57 9- 27 9-53 12-65 1-20 den ijzerenweg van Duhikerke, Veurne, Gent naai* linisnel en Dixinude naar Nieuport. 6 08 7-20 9-56 10- 39 11- 08 M 6- 44 8-43 11-46 7- 16 9-15 12-18 7- 28 9-23 12-28 2-12 8- 00 9-55 1-00 2-44

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1896 | | pagina 1