i'li i De BEENDEREN en de SPIEREN Damas-Zijde fr. 1.40 A Januari bedragen Oostende-Veurne, Oostend-Blankenb. Veurne-Yper, r 23,351 -44 34,054-05 8,997-82 12,061-51 25,584-13 24,411-29 Op Zondag 30 April 1809, om 2 ure namiddag, prijsbolling voor een vélocipède (tricicle) voor kinderen. Inlog 10 c. hei lol; 3 loten voor 25 c. 6 loten voor 50 c. bij II. Parrein en Kinderen, Café du Sport 33, groole Markt, 33, Veurne. Liberale Burgers- enWerkmanskring vrij en bekwaam te Veurne. Zondag 30 April 1899, ten 7 1/2 ure juist 's avonds, in het lokaal de Rhelorica bij Em. Dewilte, OPENBARE CONCERT-VOORDRACHT. Als spreker zal optreden den heer Vanhanswyck, van Gent. Onderwerp Democratie en Socialisme. en dampen welke uit de rioolmondingen stijgen en allerhande gistingen en ziekten kiemen verspreiden. Die onlangs aangelegde rioolleidingcn werden op halfsleen-dikle, met gewone kalkmooriel en rondvormig gemaakt. Als voorbeeld van goed beredeneerd werk van dien aard, wordt hel Bér'ynsche I stelsel voorgehouden. De rioolleidingcn zijn er gemaakt op twee steen dikte, met cement moortel en eivormig, smalle rond, naar onder, met voorschreven helling naar buitenstad ge legen overwelfde puiten, deze met hooge uitdampingsschouwen voorzien. Zulk kloek metselwerk heeft voor doel hel doordringen van ’t vuilnis water te beletten als ook zoo veel mogelijk te voor komen de herstellingswerken welke hel opbreken van sladswegenis vereischen. Om dit alles bekommert ons stads bestuur zich weinig. En toch uil dien hachelijken toestand spruiten die zoo erg gevaarlijke gevolgen voor de kinderslerften officieelijk be- statigd en voor stads overige bevolking even nadeelig. Zulke grove feilen, zulke grove nalatige plichtbeseffïng, zulke opzettelijke onver schilligheid ten opzichte der innigste be langen hunner machtgevers, zijn onze machthebbers, onze stadhuisheeren toe te wijten. Medeburgers, van zulke nalatige macht hebbers, van zulke onachtzame bestuur ders zult gij afzien en gij zult ze door andere wakkere en bekwame mannen vervangen. Slerenkeuring en prijskamp voor Koeien en Veerzen te Veurne. Zaterdag 22 April. Uitslag. Stieren. Stierenkeuring te Alveringhem. Maandag 17 April. Uitslag. Al^emeene tijdingen. In den nacht van 20 lot 21 zijn kwaad doeners in verschillige hoven langs stads wandelingen gedrongen en hebben er verschillige fruitboomen afgesneden, de groenselbakken uilgeplunderd en andere dcugnielerijen gepleegd. De politie heeft opzoekingen gedaan en denkt op het spoor der daders te zijn. Zaterdag lest, in den namiddag, is ten nadeele van Sophie Lehoiick, leerster, in net Handboogslraatje, eene som van zes frank gestolen, die zij, in eene slons gewikkeld, onder haar bed verborgen had. Zij had vermoedens op de vrouw I) die aan de politie bekend heeft de daad gepleegd le hebben. Zaterdag namiddag, bij bel lossen van arduin uit een schip, is een zwaar stuk aan de werklieden ontsnapt met het ongelukkig gevolg dal hel viel op August Dupont, werkman, die aan hel gelaat gekwetst en aan het rechter been erg gekneusd werd. Woensdag lest is hier weeral een gauwdief aan hel werk geweest. Eene boerin van Adinkerke werd haren porle- monnaië’ inhoudende 13 frank, zeer be hendig ontfutseld. Opgepast. Woensdag 10 Mei aanstaande, ten 2 4/2 ure ’s namiddags, in hel Stadhuis te Veurne, zal de Regie der Noord watering overgaan lot de aanbesteding, bij sou- missiën, der bedelf- en reitwerken uit te voeren in de vaarten en walerloopen dezer Watering, gedurende 1899. M. J. Andries, grondeigenaar le Veurne, is door hel lol aangewezen om deel le maken van den jury in den bij zonderen zittijd van het assisenhof van Wesl-Vlaanderen, op maandag 24 April naast. Plakkaatzegels. De voorschriften over de plakkaatzegels worden bijna nergens gevolgd, zoodat het ministerie van geldwezen zich vei plicht heeft gezien ze ter herinnering der belanghebbende te brengen. In ’t algemeen denkt met dal ’l voldoende is op berichten of plakkaten eenen post zegel te plakken van 5 of 10 centiemen. Dat is eene misslag die den overtreder aan veroordeeling blootstelt. Ieder bericht van welken aard ook, in het openbaar aangeplakl moet bekleed zijn met eenen zegel volgens zijne grootte, G. Heooelierg, Fabriek /an Zijde ik euK.iever.i, Zurich. Burgerstand der stad Veurne. Onverdraagzaamheid. Moeten wij aan onze lezers kenbaar maken dal de Veurnaar onze vraag nopens het antwoord gegeven door Minister Vandenpeereboom aan het verzoekschrift der Veurnsche wijken, onbeantwoord heeft gelaten? Dit is, denken wij, overbodig. Doch, indien wij daar eenigszins op terugkeeren, is het alleenlijk om nogmaals de onverdraagbare willekeurigheid onzer stadhuisheeren te doen uitschijnen. Is waarachtig om te gelooven dal zij zich inbeelden geheel de bevolking onder bun juk gebogen te mogen houden. Zij en hunne kliek regeeren de stad, juist a!8of er geene liberalen zouden beslaan; deze tellen enkel als een 0 in ’t cijfer En nogtans, betalen wij niet zoo wel belastingen als de klerikalen? Komen de centen niet in de stadskas zoowel uit liberale beurzen als uit die onzer meesters? Waar zijn, o schijnheilige beheerders, uwe beloften van eertijds? Eenige weken vóór de kiezingen, is het al suiker en zeem! Zij wilden de vrijheid voor allen! «Geene uitsluiting, geen dwang of slavernij voor niemand zoo spraken zij in hunnen omzendbrief! Geene uitsluiting! Geen dwang! Geen slavernij Wij sturen onze vraag zelfs aan d, rechtzinnige katholieken en zeggen Aan wie gaan de leveringen voor de stad, voor den disch? Is hel niet uitsluitelijk aan de fanaliek- slen, de hardnekkigslen der tapmannen? En zelfs tusschen deze laatsten, zijn de laagste sleppedragers, de vurigste mouwe- vagers niet nog bevoordeeligd Ónder oogpunt van onderwijs, nu dal de gemeentescholen onder het bestuur slaan van eene klerikale wet, die toe gepast wordt door een klerikaal bestuur, is de dwang niet even groot als tijdens de schooloorlog? En zeggen.dat de klerikalen in al de besturen de overhand hebbenDe ambtenaren moeten dansen zoo als hunne meesters schuifelen En niettegenstaande dit alles, zijn onze regeerders even onverzadelijk Wij zijn overtuigd dat, ten einde de vrede te herstellen, ’t is te zeggen ten einde de stad le besturen op eene on partijdige manier, de kiezers bij de eerste gelegenheid een liberale vertegenwoordi ging naar den raad zullen zenden. 18 l3E*j r-Os I. Q 33L T Botermarkt per kilo 12 April, fr. 2-40 2-20 1-50 Eieren p. 20 fr. 1-45 1-50 ,fr. 1-45 1-55 Bruin Brood 38 centimen. Halfwit 48 id. 19 April. Hoogste prijs fr. 2-35 Midden 2-05 Leegste 1-35° die alleen le verkrijgen is in hel bureel van het enregislrement. De agenten van den dienst der zegels hebben uitdrukke lijke bevelen ontvangen om de voor schriften der wet le doen eerbiedigen. Sedert eenigen tijd steelt men in hel omliggende van Yperen dat het kraakt. Deze week heeft men hel kasteel van M. Biebuyck, gewezen volksvertegen woordiger van Yperen, bijna leegge plunderd. Zaterdag zijn tien gendarmen van Brugge vertrokken om de brigade van Yperen le versterken. De overeenkomst tusschen de stad Brugge en den staal voor de overname der salie, is gesloten. De staal zal hel gebouw en de overdekte statie aan de stad afslaan mits 800,000 fr., en de stad zal na de voltooiing van de werken der nieuwe statie nog verschillende gronden ontvangen, waarop zij een boulevard zal moeten aanleggen. Belangrijke vangst. De policie- kornmissaiïs van Kortrijk, en de bevel hebber der gendarmerie hebben in de statie van Harelbeke twee kerels aange houden die op het punt stonden te ver trekken met den trein van 9 ure 39. Men vond in hun bezit al de juweelen, gestolen lussciien 31 maart en 1 april uil de brandkas van Mijnheer Vandertnens- bruggen, brouwer le Harelbeke. Een der aangehoudenen is zekere Dhoost, van Cuerne; zijn makker is van Roebaais. De kerels waren van zin de juweelen naar Gent te gaan veikoopen. Onlangs werd gemeld dal le Oostende eene nieuwe koopvaardijmaatschappij zou I I gesticht worden, voor doel hebbende de I groote kustvaart. Deze maatschappij is I I nu voor goed gesticht onder den naam I I van Société Beige de navigation el de I I commerce internalionaux. I De eerste schepen die in hel kort le I I Oostende zullen aankomen, zullen bijzon- I derlijk bestemd zijn voor de Baltische en I I de Zwarte Zee. De officieren zijn reeds aangeduid die I bel bevel zullen voeren over hel eerste 1 I schip dal onlangs verwacht wordt, het zijn de heeren L. Deweerdl, kapitein en I J. Deweerdl, die hel ambt van eersten I officier zal uitoefenen. Voor het begin zullen vier schepen den I dienst doen, twee van kleine en twee van I groole tonmaat, waarvoor Oostende als I aanlandingplaals uitgekozen is. Men heeft eene belangrijke onldek- I king gedaan te Coolkerke. Men is nu I bezig dicht bij Brugge de zeevaart naar I Heyst te graven. Terwijl men op ver- I sciteidene meters diepte gekomen was. I hebben de werklieden een gotisch kanteel I eener kerk blootgelegd; deze kerk moet I van den Vil of VIII eeuw dagteekenen; I men heeft in de nabijheid eene zekere I hoeveelheid hoorn van buffels en van eene I soort van dieren ontdekt, die hedendaags I niet meer bestaal, alsmede verscheidem I voorwerpen in potaarde van ’t Romeinsch I tijdvak. Deze voorwerpen, van zeer groot- I waarde, zijn naar hel oudheidkundig I museum overgebrachl. I De heringerichte burgerwacht zal I aan den Staat eenen schoonen stuivei I kosten. De eerste begrooting bedraagt I reeds 235,000 fr. credieten, zoo vooi I bezoldigingen aan de opperbevelhebbers I als vergoedingen aan de stafofficieren en I reis-en verblijf kosten. Groole jaarmarkt van peerden l< I Brussel, welke zal plaats hebben woensdag I 26 April 1899, op de Zuid- en Slachlliuis- I lanen. De prijzen der bloem. In de maand I Mei 1898, nu ongeveer een jaar geleden, 1 I tijdens den oorlog tusschen Spanje en dr 1 I Vereenigde-Stalen, werd de terwebloem, I eerste merken, tegen ongeveer 40 frank I de 100 kilos verkocht; nu woensdag laatst I waren de prijzen der bloemen OO in de I Beurs le Brussel uilgeplakl, voor de I Bakkerij aan fr. 21,75 de 100 kilos, franco I thuis besteld en in den handel legen I 19,73 de 100 kilos. Ziedaar een verschil I van 20 frank op een zak bloem bij verleden jaar. i I Buurtspoorwegen. De ontvangsten i I der nationale maatschappij van buurt spoorwegen, gedurende de maand Febr. i I op de volgende lijnen beloopen lol Óostende-Nieuport-Veurne: fr. 8,576-60 voor de reizigers en fr. 8,609-28 voor de i koopwaren. Te zamen fr. 17,185-88. i Oostende-Blankenberghe, Ir. 3,163-40 voorde reizigers en fr. 2.762 84 voor de i koopwaren. Te zamen fr. 5,926-24. Veurne-Yper, fr. 8,266-75 voor de rei zigers en fr. 2,377-89 voor de koopwaren. Te zamen fr. 10,644-64. De algemeene ontvangsten sedert -l»,e“ SCKECSSSta» André GiKllD I I I 5> ,5 1898. 1899. De kindertjes hebben een voedsel noodig, dat medehelpt tot de ontwikke ling der beenderen en terzelfder tijd tot de vorming van gezond vleescli. Scott’s Emulsie vereenigt deze twee hoedanig heden en is tevens een versterker der zenuwen en van hel zenuwstelsel.Wan neer gij nadenkl over de groote doelma tigheid van de traan veree- nigd met de hypophosphieten van kalk en soda, iiCS znl1 g>j “1 gauw Jg de voordeelen t erkennen ver bonden aan het gebruik van Scott’s Emulsie; deze voedzame spijs is terzelfder tijd 'g/i, aangenaam van smaak gemak kelijk te verteren, op o tan o in het bloed te verwerken. Veel doelmatiger dan welkdanige andere bereiding met traan, wordt, door den aangenamen smaak, het gebruik gemak- kehjk. De moeders spreken met den hoogslen lof van Scott’s Emulsie, bewijs daarvan ligi in den volgenden brief. Balbigny (Loire), Frankrijk, 25Maart 1897. Mijnheer, ik heb uwen Emulsie Scott gebruikt voor mijn jongetje, 20 maanden oud. Het was ziekelijk, leed aan zwakte der beenderen, en de geheesheeren hadden de bi-phosphate van kalk aangeraden. Wij lieten er hem nemen, maar zoodanig stak dit geneesmiddel hem tegen, dat hij het dikwijls uitbraakte, en dat men Scott’s Emulsie voorschreef. Het kind nam uwe berei ding met genoegen,en de uitslag was wonder baar; thans bebben wij de vreugde ons kind vrolijk, sterk en welstellend te zien, en wij hebben ook niet meer de vroegere vrees voor zijne gezondheid. (Geteekend): Mevr. Giraud, onderwijzeres. Scott’s Emulsie is te vinden in alle goede apotheken. Algemeen depöt Ch. Delacre en G1’, Apothekers, Brussel. FFN UFFR ,lie<^t kosteloos aan, aan allen Lull riLLn die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, cronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeil baar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruch teloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den Heer VINCENT, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Omschrij vingspreinien 1' prijs, 100 fr. Lanoye Ed., Eggewaertscappelle. 2' prijs, 80 fr. Rabaey David, Adinkorke. 3“ prijs, 00 fr. Vercouteren L., Eggewaertscap. Premien van 30 fr. werden toegestaan aan Wed* Debaenst, Vcurne, Cornille Honoré, Coxyde. Demuys August, Veurne. Bewaringspremien. 150 fr. Cornille Honoré, Coxyde. 150 fr. Desmyter Alois, Steeukerke. Tweetandsche Veerzen. prijs, 50 fr. Vandenbruwaene D., Coxyde. 1“ prijs, 50 fr. Vanhoutte Leopold, Adinkerke. 2' prijs, 25 ir. Cornille Honoré, Coxyde. 2* prijs 25 fr. id. 2° prjjs, 25 fr. Huyghe Francis, Avecappelle. Viertandsche Veerzen. le prijs, 50 fr. Demolder Louis, Zoutenaye. 2“ prijs, 25 fr. Moenaert Hubert, Avecappelle. 2° prijs, 25 fr. Demolder Louis, Zoutenaye. Melkkoeien. prijs, 50 fr. Torncy Emiel, Veurne. 1’ prijs, 50 fr. Moenaert Hubert, Avecappelle. 1* prijs, 50 fr. id. 2' prijs, 25 fr. Moenaert D., Eggewaertscappelle. 2* prijs. 25 fr. Zwaenepoel Ph., Avecappelle 2' prijs, 25 fr, Demuys August, Veurne. 2’ prijs, 25 fr. Cornille Honoré, Coxyde. Stieren. 1° prijs, 100 fr. Rooryck Camiel, Isenberghe. 2* prijs, 80 fr. Vormeesch Jules, Houthem. 3» prijs, 60 fr. Vanhoutte Pieter, Wulveringhem Premien van 30 fr. werden toegestaan aan Devloo Placide, Oeren, Vormeesch Henri, Wulveringhem. Verfaillie Polydoor, id. Bewaringspremie. 300 fr. Opsomer Henri, Alveringhem. 200 fr. Rooryck Camiel, Isenberghe. 2tandsche Veerzen. 1“ prijs, 50 fr. Vormeesch Jules, Houthem. prijs, 50 fr. id. id. 2“ prijs, 25 fr. id. id. 2* prijs. 25 fr. Baes Henri Isenberghe. 2° prijs, 25 fr. Bruynogho Jules, Alveringhem. 4tandsche Veerzen. 1* prjjs, 50 fr. Opsomer Henri, Alveringhem. 2" prijs, 25 fr. id id. 2« prijs, 25 fr. Rooryck Camiel, Isenberghe. Melkkoeien. 1* prijs, 50 fr. Opsomer Honri, Alveringhem. 1' prijs, 50 fr. Missiaen, Leysolo. 1» prijs, 50 fr. Feys Louis, St. Rickiers. 2° prijs, 25 fr. Nerynck Auguste, Alveringhem. 2* prijs, 25 fr. Feys Louis, St. Rickiors. 2* prijs, 25 tr. Vermeosch Julos, Houthem. 2« prijs, 25 fr. Opsomer Henri Alveringhem. lot 22.50 den meter alsook zwarte, witte en gekleurde lleiiii<‘l>et'K-ZI.|<lc, van af 95 cenl. tol fr. 28.50 den meter elfen, geribd, gekwadrilleerd, bcweikt, Damas, enz. (ong. 240 kwal, en 2Ü00 kleursihakeeriugen en versch. teekeningen), vracht- en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. Geboorten. den 15. Verhaegho Camilla-Maria, dochter van Benjamin en van Maeckelberghe Leonia, Be- westerpoort. den 18. Rommelaere Yvonna-Esther, dochter van Theofiel en van Rioters Maria, Oude Beestenmarkt. Huwelijksafkondigingen. den 16. D’Hooghe Jozef, koster, met Veighe Anna, zonder beroep, beide te Adinkerke. Huwelijken. den 15. Lehouck Adolf, werkman, geboren te Veurne den 2 Nov. 1871, met De Witte Felicia, dienstmeid, geboren te Lampernisse den 21 Maart 1874. den 19. Maes Desideer, werkman, geboren te Veurne den 25 Sept. 1873, met Deuwel Maria, dienstmeid, geboren te Veurne den 20 Feb. 1875. Sterfgevallen. den 17. Cassard Maria-Ludovika, zondei beroep, 59 jaren en 15 dagen, wed' van Karei Lehouck, Handboogstraat. den 19. Deeren Huibrecht-Frans, kostganger, 78 jaren en 18 dagen, man van Sophia De Gans Hospitaal. BHOODPRI.IS. per 1 4/2 kilo.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2