manier van uwe schamele woning ie deelmaken. at— Uw verkleefde, Ware het nog alzoo, dan zou dit enkel belachelijk zijn, zich le willen beroemen mei zulke beuzelarijen -• R En gij, inwoners van het Veld, zijl gij niel uilersl tevreden over uwe klerikale bestuurders Doen zij hun best niel om u le tergen en te plagen op allerhande manieren? Is het zij mei die het Veld hebben laten aanvullen met hel zand van den Duinkerk- vaart, zoodanig dat velen onder u geen water hebben om te drinken, dat uwe huizen vol zand zouden liggen, indien gij geene schutsels moest zeilen om u ervan te bevrijden Is hel zij niel die, om hel Veld te be waken, eenen zoogezegden garde aan gesteld hebben, met een dagloon van twee franks, om u alle slach van plagerijen aan le doen grootelijks verwonderd zijn dal de heer Demuys, als klerikale kandidaat, en zoo- gezeid om Westerpoort le vertegenwoor digen, wil optreden, na al de schade die zijne geburen uil ’t Veld hebben onder slaan, hoe hij kandidaat wil zijn van eene partij, die de centen der laslenbelalers van Westerpoort slechts gebruikt om, in stad, lusthoven, kiosken, nullelooze prachtgebouwen en niets opbrengende feesten op te richten. Of denkt de heer bemuys misschien dat zijne tegenwoordigheid in den raad dezen staal van zaken zal doen veranderen, dal hel Veld in een aardscli Paradijs zal geschapen worden en de kiekens gebraden in den mond der bewoners van Wesler- poort zullen vallen Neen, vriendje, niets zou veranderen, gij zoudl daar mogen ja zeggen en daarmee zou uwe rol als gemeenteraadslid uil zijn Ook zullen de kiezers van Westerpoort niet willen dat gij zulk eene belachelijke rol vervult, voor u niel stemmen, maar de liberale kandidaten doen zegepralen. Snippertje. Champagne is zoo’n looze drank Tot alles maakt hij u in staat, boor hem gaan zelfs de rechtsten mank boor hem wordt men zelfs kandidaati be heeren Pil en Delremerie zijn uit tredende leden en hebben in den Ge meenteraad al de dwaze werken, al de nullelooze geldverkwislingen helpen stemmen die iedereen beknibbelt, en de misnoegdheid onder de Veurnsche be volking ten top heeft doen stijgen. Als schepen heeft de heer Pil, medegeholpen, om al wie niet zuiver klerikaal was, uit alle leveringen van de stad le sluiten. Gij ziet dus en zijl overtuigd, inwoners van Westerpoort en van het Veld, dal de klerikalen uwe intresten onder de voeten treden Voor u zorgen zij niet, zij be kreunen er zich niel om 1 Zendt dus die gasten wandelen den 15 October naast, en stemt allen voor de liberale kandidaten, die meer uwe stoffelijke belangen zullen ter harte nemen. Daar wij de handelingen der kandidaten slechts onder bestuurlijk opzicht willen bespreken, zullen wij van de heeren Donck, Cailliau en bemuys niet spreken, koopprijzen van stadsgronden aan ’t oude gaai plein zamen bedragende ongeveer fr. 80,000. Werden die gelden als buitenge- woone ontvangsten weder aangelegd? Zij waren, met de vereischte machtiging, ter hand orn stadsschulden afteleggen. Waar om dan eene leening van fr. 156,000 aan gegaan? En in geval, zoo gij het beweert, dat het overschot van fr. 40,000 nog in kas bestaat, waarom hebt gij dan die hoogst dringende verbreeding en gezondheids- werken aan T Handboogstraatje niet uit gevoerd, werken u door de opperover- heden aanbevolen en waarvoor toelagen Tan Staal en Provincie worden toegestaan. Waarom, heeren clericale bestuurders, dat broeinest van ziekten, zedeloosheid en verderf, eene pesteplaag in ’i midden van stad, dien verderflijken kanker, niel uitgeroeid; uwe evenmenschen uil dien nijpenden toestand niet verlost Veurne, 28 September 1899. Mijnheer de Uitgever, Sedert vele jaren houd ik eene ver zameling van gazellen en omzendbrieven die verschenen zijn gedurende den kies strijd, en dit laat mij toe aan de kiezers van Veurne te laten zien hoeveel geloof men mag hechten aan de cijfers door de klerikalen aangebaald. in de vergadering der Burgersgilde van zondag laatst, beweerde de heer Pil dat in 1883 hel stadsbestuur 7413 fr. 79 c. betaalde voor hel onderwijs der leerlingen van de lagere scholen, en in 1887, 7363 fr. 67 c. Ik heb mij de moeite gegeven de echt heid dier cijfers te onderzoeken en ziehier wat ik gevonden heb in den Ft’iirziaar, het orgaan der klerikalen. In zijn nummer van 15 October 1884, zegt de Vewrnaar dal de onkosten van de officieëlescholen, school voor volwassenen en bewaarschool beliepen tot de som van 15900 fr. waarvan 10100 fr. voor de stad en 5800 fr. voor Slaat en Provinlie. En M' Pil zegt 7413 fr. 49 c. I In zijn nummer van 12 October 1890, schrijft hetzelfde heilig bladje dat de schoolonkosten gedurende 1885, 1886 1887 en 1888, dus onder klerikaal bestuur, gemiddeld beliepen tol 13775 fr. per jaar. En M' Pil zegt 7363 fr. 67 c. Wie liegt hier nu, Mijnheer Pil of de Veurnaar In plaats van le spreken over 1884 en 1887, zou M' Pil veel beier gedaan hebben de vergelijking te maken tusschen 1884 en 1899, maar hij zal voorzichtig dit potje gedekt laten en niel zonder reden. Een plaatsje in uw geëerd blad en dank op voorhand. De klerikale kandidaten, Na lang zoeken, na vele weigeringen onderstaan te hebben, is de Opperbaas van Veurne er eindelijk in gelukt eene lijst van kandidaten samen le stellen, die, worden zij gekozen, in den Gemeenteraad zijne bevelen zullen moeien uilvoeren. De mannen, die deze rol aanvaard heb ben, zijn A. Pil, advokaat, schepen en kerk meester; H. Delremerie, uittredend lid en kerk meester; C Donck, notaris en kerkmeester; J. Cailliau, brouwer en kerkmeester; J. Vanderheyde, kandidaat der kleine winkeliers en der werklieden; 11. Top, secretaris-lresorier van het Armbestu ir, kandidaat van ’t Bisschoppe lijk colb'gie; A. Demuys, landbouwer, kandidaat van den Opperbaas van Adinkerke. De heer Vanderheyde is lid van den Disch en als dusdanig heeft hij zijn deel van verantwoordelijkheid in de daden van dit bestuur. Hier, zooals in het stads bestuur, is alles voor de vrienden, en onder dezen die behoeftig zijn, en onder- siand moeten genieten, zijn de leden van Tap, Burgersgilde en H. Familie de lieve kinderen. Hel knoeiwerk in het Veld, dat aan zoovele menschen schade heeft ver oorzaakt, heefl de heer Vanderheyde helpen goedkeuren en de kiezers van Westerpoort zullen er hem over gedachtig zijn. Alhoewel de heer Top slechts secrelaris- tresorier van het Armbestuur is, en dus maar een onderdaan, is hij er de wezen lijke meester, ’t Is hij die er alles schikt en regelt, T is hij die de ingever is van al de beslissingen door dit bestuur genomen, T is ook hij die de meeste verantwoorde lijkheid moet dragen, en de kiezers, nu hij een politiek mandaat bt tracht, zullen hem hunne misnoegdheid wel doen ge voelen. Hoe da katholieken de Westerpoortnaars voor den aap houden Onze klerikale rijkemakers schreeuwden gedurig op de liberalen dat deze niets deden voor Beweslerpoort; zij, integen deel, gingen die belangrijke sectie doen draaien en bloeien, en beloofden, en be loofden.... dal weldra de gebraden kiekens van zelfs in den mond der Weslerpoorl- naars gingen vliegen. En wat hebben zij gedaan om hunne kiesbeloften le voldoen Nauwelijks aan hel bestuur, hebben zij den laks op den dans gestemd, alhoewel zij wel welen dal vele herbet giers op d< ontvangsten der kermisdagen rekenen, om alle slach van contributiën en pachten te betalen. Zoo komt hel dat de bazen der seciie Bewesterpoort alle jare meer dan DRIE HONDERD FRANKEN betalen aan stads ontvanger voor taksen op den dans Drie honderd franken alle jare 1Bazen legt ze me daar. Wat geven de katholieken integendeel Alle jare VIJF EN ZESTIG FRANKS toelage voor een velofeeslDal is genoeg voor die fraaie gewillige Weslerpoort- naars 1 Die brave menschen zijn met een kleintje konlent, zeggen ze. Daarom is hel, dal zij ook het vuurwerk afgeschaft hebben op Dtjkje-kermis; de feesten zijn immers luisterrijk genoeg. Eh wel, kiezers van Westerpoort, redeneert eens. De katholieken geven u alle jare VIJF EN ZESTIG FRANKS, pakt er nu nog honderd; maar gij, gij geeft van uwen kant DRIE HONDERD FRANKS, zonder al uwe andere contributiën. Niel waar, dit is hetgeen men zegt u fijn voor den aap houden Zult gij dit nog dulden? Zult gij nog zoo goedzakkig zijn, en u zoo gewillig uw geld laten afdokken Waarom hebben de katholieken den eenigen pul met drinkwater doen vullen Hindert hei hun dat gij door de plantage’s moet gaan om goed drinkwater te halen Zij denken misschien dal uwen kelder vol ligt met goeden ouden wijn. Of het is misschien omdat gij de wilde konijntjes zoudet kunnen verschuwen Natuurlijk eerst gezorgd voor de beestjes... en dan voor u, inwoners van het Veld. Indien de katholieken zoo zeer den werkman voordeelig zijn, waarom stichten zij geene menschlievende werken zoo als de liberalen Kunnen de kat holieken op een Behaegliels genootschap wijzen? Waar kunnen de katholieke leerjongens elders onderstand krijg. n dan bij den steeds met afschuw geraadpleegde!! disch Hoe komt hel dat de Melomanen enkel uit leden der werkende klas bestaan, die verplicht zijn ervan deel temaken? Hoe komt hel dat in Cecila alle standen der bevolking aan de pupilers slaan en in de Meelmannen niet Is hel omdat voor de rijke heeren het te gemeen is nevens een labakwerker te spelen En dal men de drukking op de muzie kanten niel afliege Onze bazen kennen wel dien eenvoudige werkman, vader van een talrijk kroost, bij eenen zeer katho lieken heer werkzaam die lust gevoelde er van onder le trekken uil hel muziek Heeft men hem niel bedreigd zijne bij- hoorige postjes in de kerk af te trekken zoo hij niet van gedacht veranderde O klerikale werkmansvrienden Dwang, enkel dwang, barsten, breken of bukken 11 Wij vragen aan de katholieke kandi daten, indien zij de verbintenis kunnen nemen de karnaval niel le zullen ver bieden, de tergende taks op de dausver- gadering te zuilen afschaffen, de bijzon dere feesten niet tegen le werken Neen, niet waar, eigen macht bezitten zij niel 1 Van booger hand komt hun het ordewoord 1 Zulke mannen zijn zoodanig gewoon te plsoien, dat ze een speelding worden in de handen hunner meesters? Die zoo brullende klauwaerts worden door de enkele alvermogende oppermacht eener verdokene heerschappij getemd en geduldig laten zij zich aan een keten voorld rillen. -- De Tentoonstelling. De tentoonstelling is afgeloopen zoo als wij het voorzeid hadden, zonder geest drift. ’T was nogmaals een mager feestje. Wal wij vooral beknibbelen is de mangel aan orde en toezicht. Wij zagen straat bengels pompen, aan ploegen aan eggen trekken dat, onder hel oog der politie en der toeaichlers. Wij zagen jongens die Om u een gedacht le geven, lezers, van de nauwkeurigheid waarmede men die gewillige getallen naar het hoofd der onnoozele kiezers werpt, willen wij enkel een voorbeeld aanhalen van de recht zinnigheid van den Veurnaar In heliir van 27 September lest lezen wij In 1883 betaalde het stadsbestuur 7413 fr. 79 c. voor hel onderwijs En in 1887 voor het onderwijs betaalt de stad slechts 7362 fr. 67 c. Dus, roept men zich triomfankelijk uil, hebben de klerikalen in zake van onder wijs, de kolossale som van 51 fr. 12 *s jaars gespaard 1 Is het niel de onbekwaamheid onzer stadsmagistraten, die veroorzaakt dal men met zooveel onachtzaamheid te werke gaal in zake van openbare werken? Inderdaad wie was de plienix die de werken van den Kapitalen Wal be studeerde Men vult een gracht en als het reeds te laat is ziel men dal er geen afloop van water is I Men maakt riolen die men nooit zal kunnen reinigen dus, als T wel gaat, alle alle acht k tien jaren, volledige open legging der stralen om de riolen open le breken en de modder en slijk eruit le halen. Een mooi vooruitzicht Dan, men delft opnieuw den Kapitalen Wal. ’l Is de historie van eene Brusselsche Revue. On pave, on dépave, on repave, on redépave, on re-re-pave, enz. Wat staat er in den Veurnaar van Woensdag lest Eene opeenstappeling van cijfers en ge tallen die men op zulke wijze voor de oogen der kiezers doel dansen dal het on mogelijk is erdoor klaar te zien. Ten eerste van waar komen die opsom mingen van kapitalen, van intresten, van wederbeleggingen, van aanleggingen, enz. enz.? Waarschijnlijk zijn ze geleverd door den ontvanger zelven van in hel in zake gestelde bestuur. En die heer is zeil kandidaat voor de gemeentekiezingen. Gij ziel van hier met welke onpartijdigheid hij kan te werk gaan. Ten anderen, beeft hij hel gemakkelijk cijfers aan een te flansen op zulke wijze dal hij hel, voor zijne kliek, nuttigst vindt. Maar, hoe wilt gij dat wij dezelve zouden kunnen weerleggen Hij zou vóór ons miljoenen kunnen doen dansen Dit al is, volgens ons, enkel konkelfoes, enkel oogenverblinding Maar wilt gij de echte waarheid kennen? Wij maken aanstonds onze bron ken baar T is in de Veurnaar zelven dat wij ervan de logenstraffing zullen vinden 1 De begrooting rekening voor hel lager onderwijs in 1880 T is le zeggen in vollen zoogezegden schooloorlog tijdens de liberalen, beliep tot 11,952 frank» 87 cent. En wilt gij nu weten tol hoe hoog die begrooting liep tijdens de klerikalen Leest en oordeelt. In den Veurnaar van den 12 October .89 r f. men de volgende regelen aan Onder hel katholiek bestuur beloopt die somme manr lot 13,77K fr. Hoort gij hel? Hel onderwijs onder hel katholiek bestuur beloopt maar lot 13.775 fr. En tijdens de liberalen beliep de be grooting slechts tol fr. 11,952-87 Zoo dus dal de klerikalen voor het lager onderwijs rond de twee duizend fr. m er uitgaven dan de liberal-in plaats van fr.51 12 min. Daar is het verschil van de differentie I Eu natuurlijk kunnen die sommen niel anders dan aangegroeid hebben met de aanneming van de vrije katholieke tap- scholen En die huizen waarvoor de Disch zoo- t wel zorgt? Nielwaar.de kadodders heb- daar zij van geene openbare besturen ben den truc op om u op voordeelige deelmaken. r~""" <-- - Alleenlijk zullen wij zeggen dat wij ontlasten? En waarom die, in de wintermaanden onbruikbare buurtwegen in’t vorig num mer van ’t Advertentie blad aangewezen, niet bedolven en vërzand, in andere woor den in slaat van wegenis gelegd? Tot hier voor heden, want de aanha ling der misbruiken en gebreken van ons clericaal stadsbestuur is te lang en te erg; T overig zal volgen. Met dank wegens overneming. X. Ziet gij nu, kiezers, hoe men u rond den luin wil leiden 1 Ziel gij nu welke pillenmen u wil doen inslikken Welk vertrouwen zijn dus de cijfers waardig, die in den Kewrnaar aangehaald zijn Geen hoegenaamd 1 Men poogt u te misleiden 1 Gij zult u niel langer meer late» toppen --- Eenige vragen. Sedert de katholieken meester zijn van het stadhuis, hoeveel werkmanskinderen zijn er in gelukt eene vooruitstekende positie te bekomen O en een groote. Wij kunnen, bij dozijnen werkmans kinderen aanslippen, di--onder het liberaal bestuur opgegroeid, thans zeer winst gevende, schitterende ambten bekleeden. Dank aan liet verlicht stadsbestuur, dat de verdiensivolle leerlingen barer scholen ter hulp kwam door bevoordeelingen aller aard 1 Zoo kennen wij eerste klerken bij notarissen, bureeloversten van besturen, dagbladen, oversten van ateliers, onder wijzers, regenten, beambten in de post, bij de ijzerenwegen, enz. enz. Waar haalt gij deze, gevormd tijdens het vijftienjarige kreeftenbestuur der katholieken 1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2