4000 Ingezonden. M 2,800 M 8,800 De mikke thans waterdicht gemaakt sedert woensdag staal daar nu reeds van in hel begin van September en nog is geen dag voorbijgegaan zonder dat er ambachtslieden voor katholieke bazen natuurlijk aan bezig waren. Thans is men sedert drie weken aan schilderen. Weeral katholieke timmerlieden, katho lieke schilders Hoe onpartijdig hoe onpartijdig Het zijn nogmaals de lastenbetalers van Veurne die mogen afdokken. Het paviljoen kostte nog geen geld genoeg; men moest nog eenen bewoner hebben met eene jaarwedde van meer dan duizend franks Wij geloven dal vele burgers van stad, zeer tevreden zouden geweest zijn dit gebouw gratis te bewonen, en daarvoor bet noodige te doen. Onpurtijdig I I Als men de katholieke kandidaten hoort in hunne redevoeringen of als men hunne gazel leest zou men waarlijk denken dal Veurne een luilekkerland is, en dal er alles op de onpartijdigste manier geschied. Waarom geelt dan de stad geene toe lage voor de jaarlijksche schieling met de handboog Deze schieling trekt nog- thans alle jare veel vreemdelingen naar stad, welke veel verteer doen, en is voor de wijk de Voorstad een echte kermisdag. Vraagt maar eens aan de bazen welken dag zij verkiezen dien der schieling van S‘ Sebastiaan of den dag der feestelijk heden op hunne wijk van Veurne- kermis Waarom dan heeft de liberale maat schappij S* Sebastiaan geene toelage; terwijl de katholieke gilde der kruisboog- schotters er eene heeft Hoe onpartijdig, hoe onpartijdig t In ons aanstaande nummer zullen wi., bewijzen dal hel voormalig liberaal be stuur niet achteruit moet wijken vóór onze klerikale beheerders, voor wal de openbare werken betreft. In plaais van alles te slachtofferen voor nuilelooze pracht en glorie, hebben zij nuttige werken doen verrichten. In zeven jaren tijds hebben onze libe rale bestuurders I13,61S fr. ÏT c. toegewijd aan verbeteringen aan stralen en wegen! Dit was ten minsten de sladsgelden doen dienen lol hel algemeen nul, lol den algemeenen welstand nen zonder gezag noch invloed bij hunne politieke vrienden moogt gij toch niet stemmen. Betrouwt de liberalen, men zal ze vree zee, men zal ze voldoen om hunne luid- ruiclnigc en herhaalde klachten te ver mijden. Tol bewijs Oostende waar de gansche gemeenteraad met de provinciale Raads- heeren eenparig liberaal zijn en dal libe rale Oostende geniet breedvoerig en ruim schoots alle staatskunsten. Wat staat er in den Veurnaar van Woensdag lest Weeral eene aaneenschakeling van cijfers en getallen waardoor niet een levende ziel klaar kan zien. Die sommen zijn bijkans allen verdraait en verzwaard om de onwetende kiezers te verblinden. Wij hebben de onnauwkeurigheid der opgaven vau den Veurnaar bewezen, voor wal hel cijfer van de begrooti: g rekening van hel lager onderwijs betreft. In plaais van 81 fr. 12 min te kosten, kost hel onderwijs onder de klerikalen zoo iels als 2000 franken meer dan onder de liberalen. Hoeveel liberale neeringdoeners leveren aan de Hospicen of den Üisch De katholieken beweeren dal de libe ralen ook hun pari hebben in de leveringen. Dal is toch niet serieus. Is het misschien omdat er nu van lijd lot lijd een bakker eene baal bloem mag leveren met een half frankske winst? Hoe onpartijdig hoe onpartijdig En de mikke van de markt Deze kittelt ook geweldig in den neus der katholieken, want zij welen niet wat uit vinden om hunne geldverkwislingen nopens de kiosken te verrechlveerdigen Heeft men ooit partijdiger zien te werk gaan? Waarom die eenige timmerlieden geroepen om het werk te aanvaarden Hebben de andere reeds te veel werk van stad, disch en hospicen Zijn deze mis schien geen lastenbetalers? O( is hel om dat zij van uwe burgersgilde of tap geen deel maken Hoe onpartijdig hoe onpartijdig In de laatste tijden wiorden door stad of hospicen hulpgelden verleend aan zieken, welke eene operatie moesten ondergaan. Zulks is maar rechtvaardig. Waarom heeft men aan een jong gehuwd mensch, welke na eene’ lange ziekte, eene gevaarlijke operatie ondergaan heeft, alle hulpgeld geweigerd? Die deftige burger is nogthans ook niet rijk Is hel nogmaals omdat hij doorgaat als liberaal, en dat hij deel maakt van den liberalen werkmanskring. Dat is echt schandelijk. Zulke onpartijdigheid zullen de kiezers weien naar waarde te schatten op 13 October 1899, en zullen stemmen voor onze liberale kandidaten die met wal meer broederlijkheid alle lastenbetalers zullen bejegenen. Onze Vischmarkt en de nuttelooze prachtwerken. Het is sedert verscheidene jaren dal onze Vischmarkt, indien wij het zoo noemen mogen, wierd overgebracht van hel Kaat- spel naar het St. Denijsplein en sedert dien draagt die plaats den naam van Vischmarkt. Die verplaatsing was door alle nering- doeners der Zuidslraal welkom geheelen, en iedereen herinnert zich nog dien vreugdevollen avond van deszelfs inhul diging met muziek, verlichting enz., daar men daardoor eene nieuwe leefle te meer te gemoel zag voor iedereen, want eene vischmerkl brengt altijd min ol meer volk en beweging bij. De schoone nieuwe pomp van i.i T mid den der groole Markt aldaar overgebrachl zijnde, meende men iets puik te mogen verwachten en in korten lijd eene over dekte vischmarkt te zien oprijzen Doch neen, niets is er sedert dien gedaan ge weest om die plaats te verbeteren of geschikter te maken; gelijk voorheen, is zij dezelfde gebleven Doch vragen wij ons af, of zij wel den naam van vischmarkt verdiend Neen, want op alle plaatsen, zelfs in de Lampernessche weiden, met eenen stoel en een tafel, kan men alzoo vischmarkt houden. En nochtans verdiend deze plaats meer aandacht en bescherming van deze wie het aangaat, om dat den verkoop van viscliwaren eenen bijzonderen handel is, onderhevig aan alle weêrgestellenissen. Zoo zien wij in den zomer alhier de visch- verkoopslers met hunne waren in de brandende zon zitten waardoor in korten lijd de visch bederft, terwijl zij des winters dikwijls lol over de voelen in I water en sneeuw onder den blauwen hemel den lijd hunner merkten door brengen Voor de koopers is dezen slechten toe stand dezelfde, en velen laten zeer dikwijls I ter vischmerkl te gaan. En zoo komt het dat hij verkwijnd en onbeduidend wordt, bij zoo verre dat hij den naam van visch- I markt niet verdiend. Nochtans alle ver- I koopers moeten aldaar ook standgeld I betalen, en daarom zou er iets moeten I gedaan worden om hunnen toestand ie I verbeteren. Gelijk in andere steden zou I er alhier eene overdekte vischmerkl I moeten bestaan, die in sierlijkheid en netheid voor geen andere sleden zou moeten onderdoen. Men zal hier legen misschien opwerpen, I dal dit alles geld aan de stad zou kosten. Dat is waar, doch dit zou toch zoo aan zienlijk niet zijn en men heeft wel geld gevonden voor den nieuwen lusthof en I 2 kiosken, die er zoo noodig zijn als het I vijfde wiel aan een wagen en eene zuivere I geldverkwisting is! Waarom zou men dus I de kleine benoodigde son, niet vinden om I zóó een nuttig weik te verrichten? Maar ja, zulke werken betreffen de neringdoe- I ners en over deze belangen bekreunen zich weinig onze meesters I Allo toe dan, bijzonderlijk gij allen be- I woneis der Zuidslraal, hel is in uwe be- I langen. De Zuidslraal, eene der schoonste I van stad, is miskend en bijna verlaten en I alle nering lijdt en door. De vischmarkt I alleen blijft er over die nog eenige be weging bijbrengl, zorgt voor deszelfs verbetering en opbeuring; want er kan en I er moet verbetering komen. Ons legen- I woordig stadsbestuur heeft er niets voren 1 gedaan en alles verzuimd wal koude voor deel bijbrengen. Welaan, de tijd is ge komen om andere te kiezen, en zoo ik gezien heb dal de Zuidslraal 3 kandidaten I zal bezitten, die voorzeker uwe belangen zuilen ter harte m meti, kiest ze met de overige derzelfde lijst en zoo doende zult I gij mede werken lol den bloei en “den vooruitgang onzer schoone stad, iels i I waarover wij allen moeten fier zijn. Een ware Veurnaar. Wij hebben beweerd dal hel huidig ge meentebestuur leeuingen had aangegaan en schulden heeft gemaakt tot een beloop van boven de 300,000 franken, en dal, met klare, doorslaande aanhalingen be- bewezen Natuurlijk, durven de klerikalen dit niet bekennen; zij trachten zich te veront schuldigen. En wilt gij weten hoe rechtzinnig zij te werke gaan Zij spreken niet van de ontvangst die zij verwezenllijkl hebben met den verkoop van boomen, hclgene beloopt lot eene som van meer dan 30,000 franken Zij maken ook geen gewag van de op brengst der verkooping van stadsgronden, dewelke beloopt lol rond de 50,000 franken Zij spreken ook niet van de 10,000 franken die zij reeds verbruikt hebben op hunne leening van 156,00b franken aan bel Armbestuur Waar zijn ook die 40,000 franken be varen die, volgens den Veurnaar, meer zouden opgenomen geweest zijn dan noodig was Daarover is er geen spraak in geheel hunne beredeneering Men kan. bijgevolg, besluiten hoeuiauw- keurig de stadsrekeningen in den Veurnaar uitgclegd worden gevaardigde der trammaalsehappij, in zitting van den gemeenteraad, openlijk verklaard had. die omweg richting langs Adinkerke-stalie als eene afgedane zaak moest aanzien worden, T is te zeggen dal zulks tegen wil en dank van den ge meenteraad zou uilgevoerd worden. Onze ijverige en moedige slijder heer Gesar Barbier, wijkmeester van aSpreeu- wenberg», nam hetopzich de andere wijk meesters uit te noodigen ten welken ge volge onder hen besloten werd voor elke wijk een verzoekschrift op te maken en te laten onderteekenen, om, door tusschen- komst en ondersteuning van den heer Senator de Spot, aan den toemalige Mi nister Vanden Peereboom te worden be- liandigd en aanbevolen. Zij werden door den heer Senator wel ontvangen, verklaarde hunne eischen vol komen te deelen en beloofde hel mogelijke te zullen aanwenden om hun gegrond ver zoek, de rechlstreeksche richting der tramlijn naar de Panne langs staatssteen- weg te bekomen. Inlusschen werd de zaak gekeerd en gedraaid, maar zoo veel mogelijk ver doken. Thans vernemen wij dat de richting met den omweg langsheen staalsspoor- baan en Adinkerke-stalie aangenomen is. Die beslissing kan niet gelogenstraft worden, want komt er geen verandering bij waarover wij ons zouden gelukkig achten zal zulks eerstdaags bij het on derzoek van commodo en incommodo blij ken. Onze Burgemeester en Schepenen waaronder heer Senator de Spot be nevens de Raadsheeren echt zuivere cle- ricalen, met hunne politieke vrienden aan T bewind, die heeren bestuurders van Veurne stad, arrondissements hoofdplaals en zetel eener Rechtbank, moeten tegen over de builen gemeente Adinkerkeonder- doen en zich slaafsch laten vernederen. Medeburgers, katholieken en liberalen, gij allen wien men alzoo wilt bij den neus leiden en uwe belangen miskennen, gij Veurnsche ingezetenen daardoor getrof fen, gekwetst, wij manen u dat ten na- deele onzer stad eene partijdige valsche streek wordt beraamd. Tusscben de bareel op staatssteenweg en Adinkerke-stalie zijnde drie kilometers afstand, zou voor die tramrichling de noodige gronden moeten aangekocht of onteigend worden en de noodige gemet selde duikers op de scbeidingsgrachlen gemaakt. De richting uil Veurne naar de Panne si rekt om zeggens rechtstreeks zuidoost en noordwest, terwijl de richting der spoorbaan lusschen voormelde barree! en Adinkerke-stalie noordoost en zuidwest strekt. Van Adinkerke-stalie naar staatssleen- weg aan de Panne is den afstand nage noeg M 3000 hiervoren i Terwijl den afstand lusschen voormelde barreel en de ver takking van den steenweg uil Adinkerke-stalie op zelfde staatssteenweg slechts be draagt Dus den omweg langs Adinkerke-stalie bedraagt in meer 1800 Men voege daarbij de grondaankoopen met onderhoorige werken op voormelden afstand van M 3000 en oordeele over dat aanstooielijk ontwerp. Het praktisch en eenvoudig middel door ons aangewezen, was de rechlstreeksche richting langsheen staatssteenweg naar de Panne met verlenging uil de Panne naar Adinkerke-stalie wat aller belangen voldeed en niemand dwong verloren reis kosten noch lijd te verspillen. De bouwingen aan T Panne zeestrand worden aanzienlijk; steeds vermeerderen onze betrekkingen met die badplaats. Reiskosten per trams worden ingevolge den afstand berekend en de bestede reis tijd volgt ook in dezelfde evenredigheid. De verloren reiskosten mede het tijd verlies op de zoo menigmaal herhaalde heen en weer reizen berekend zou zamen eene aanzienlijke schade en gewichtige schade bewijzen, welke met de r. cht- streeksche richting kan vermeden en belet worden. Welaan sladhuisheeren. de gemeente kiezing is nakend; laat kennen en vol brengt tegenover uwe lastgevers, uwe plichtplegingen en bewijst uwen invloed bij uwe politieke vrienden thans aan staats bestuur. Bij gebrek daaraan te volkomen en onze sladsgenooten dies weegs te doen recht wedervaren, ja zonder de belangen van Adinkerke eenigzins te benadeeflgen als boven bewezen dan mag u verwijl wor den dat gij machteloos zijl en geen de minste invloed hebt. Kiezers, wij vertoonen u dien zaken toestand. Immers voor mannen onbekwaam om i gróot*huipgeïd trekt; (inÏ88K270Ó’7r./ïn 1888 Gold verkwistingen. Bij al de nuttelooze uitgaven welke wij reeds opgesomd hebben wierd er ook nog, over eenige jaren, door onze kleri kale bazen, eene nieuwe plaats gemaakt bij de politie. Was deze nieuwe bediening ook wel noodig Wij twijfelen er grooielijks aan, want lol nu toe hebben wij nog niei kunnen ondervinden dal hieruit groot nut voor de Veurnsche bevolking is gesproten. Zijn er nu min dieflen dan vroeger; zijn er min slagen loegebracht dan eer tijds; roeven de kinders nu min fruit dan toen wij nog schooljongens waren Neen, alleenlijk hebben wij nu wat meer processen voor dronkenschap en andere beuzelarijen. En indien onze stadhuishazen nü wilden eenen bewaker hebben voor hun 200 kostelijk en nutteloos paviloen, waarom niet eenen der politieagenten daar ge steld Deze ging zoowel het paviloen bewonen, als iemand, en alzoo zou er algelijk nog eene besparing gedaan geweest zijn in deze nuttelooze instelling. uwe belangen te verdedigen; voor man- 2950 fr. en in 1898 God wwt hoeveel Uw toegenegen, X. 2° dat bij do aangenomen knechtjessschool een tweede hulponderwijzer is benoemd ge worden, dat de onderwijzers dezer school op denzelfden voet moeten betaald worden als de ofilciiiele onderwijzers on dat zij te samen bij de <000 fr. uit de stadskas trekken; 3* dat de besparingen die zouden kunnen gedaan geweest zijn door de afschaffing der bewaarschool en der school voor volwassenen, en door de vermindering der jaarwedden der onderwijzeressen zeer verre beneden de sommen zijn die aan de katholieke scholen betaald wor den. Volgens de Veurnaar en zijne schrijvers, hoe meer uitgaven men doet hoe meer men ver spaart, en dus hoe rijker men wordt, en 't is om dezen regel overal in werking te stollen dat ons stadsbestuur lusthoven en kiosken bouwt. Ik denk niet dat de kiezers van hetzelfde gevoelen zullen zijn. 4 4 Veurne, 4 October 1899. Hoer Uitgever, In uw vorig nummer hebt gij mij, in uw geëerd blad, een plaatsje verleend om de tegen strijdigheden te doen uitschijnen die bestonden tusschen de aanhalingen van Mr Pil in de Burgersgilde, en het schrijven van den Veurnaar in 1884 en 1890, betrekkelijk de kosten van het lager onderwijs. Daar do Veurnaar mijnen brief besproken heeft verzoek, ik U deze week dezelfde gunst om hem een antwoord t» geven. De Veurnaar zegt dat het bij misslag 1 l is dat het jaartal 1887 gedrukt is geworden maar dat de cijfers door M' Pil aangehaald echt zijn. Als het zoo is dan zijn deze in het nummer van den Veurnaar van 15 October 1884 onwaar. Immers daar staat in groote letters t» lezen dat de onkosten van het lager ouderwijs beliepen In 1883 tot de som van 15900 fr. waarvan 10100 fr. voer de stad en 5800 fr. voor Staat en Provincie. In 1884 tot de som van 16450 fr. of 10047 fr. voor de stad en 6403 fr. voor Staat en Provintie. Zijn dit misschien ook drukfeilen De schrijver van den Veurnaar heeft zich ook geweerdigd de vergelijking te maken die ik aan M’ Pil gevraagd had over de onkosten in 1884 en 1899. Ziehier wat hij schrijft In 1884 betaalde de stad voor haar onderwijs 7615 fr. 05 c. in 1898, 6989 fr. 26 c.dus 625 fr. 79 min. Uwe lezers zullen reeds bemerkt hebben dat voor het jaar 1884 deze cijfers in het geheel niet overeenkomen met deze die wij hooger hebbeu opgegeven, en voor wat het getal 6989 fr. 26 c. betreft en de vermindering van 625 fr. 79 c., wij gelooven waarlijk dat alhier weer eene drukfout begaan is. En inderdaad is het mogelijk te durven be weren dat de kosten vau het onderwijs ver minderd zijn als men weet 1° dat de school der Annunciaden een zeer

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2