--zzr al u Wie van de kandiuaten die aan het j I bo st; te du g d i Hh I f 2 Uw dienaar, X. kc si Sl c: a: di ki 80,000 fr. 90,100 Ten gevolge van onrecht stelsel der volstrekte meerderheid, is ons stadsbe stuur eenpaarlijk clericaal en zijn ds liberalen, ondanks hunne getalsterkte, uitgesloten; dus worden stadszaken onder vriendjes, zonder toezicht noch tegen spraak afgehaspeld. Hel is dan hoogst noodig dal de kiezers, om hunne belangen te waarborgen, daar aan verandering brengen en liberale raadsleden benamen om dat toezicht te verrichten. Clericalen handelen ingevolge de om standigheden. Om hier alleen heer en moester te blijve n. schilderen zij de liberalen af als Godsdiensthaters en stellen zij clerica len zich onbeschaamd als echte vrij heids verdedigers Door T clericaal hoofdorgaan en dag blad Bien public werd onze Grondwet welke de clericalen des nood moeten aanroepen aan eene vuilniskar ver geleken en de grondweltelijke vrijheden aan etterbuilen. De samenscholing van clericalen en so cialisten om te Luik bij de gemeenlekie- zingen de liberalen te bekampen, werd vroeger door hel clericaal dagblad La Patrie van Brugge aangeraden en toe gejuicht. reeds verbruikt hadden tot En niet weder aangelegd dus ook verbruikt hadden T bedrag van verkochte boomen en bouwgronden Dus samen verbruikt Wij herhalen nog als rare zaak dal zij in 1898 tol fr. 40,000 meer zouden opge nomen hebben dan noodig om zulke aan zienlijke som op voorzienigheid in kas te houdea. De polemiek onzer tegenstrevers is aan gelegd om hunne feilen en gebreken onaan geroerd te laten en dood te zwijgen. In hunne beweringen en verdedigings middelen wordt geen woord gerept Óver de geheime leidingen van stads zaken; Afschaffing der gedrukte uitgaaf van T jaarlijksch verslag, noch over de af schaffing van aankondiging der gemeenle- vergadering dagorden; Over den liachelijken en gevaarlijken toestand van T Haudboogstraaije, wegens welke aanklacht de Veurnaar o, reeds jaren leden, met ons instemde; Over de talrijke onbruikbare buurt wegen door ons aangewezen; Over de geldverkwislingen aan den nieuwen schouwburg voorgevel en sland- vensters; Over de verloren kosten van den ijzeren kiosk kemel op het oude S'* Wal burga kerkhof en van zijnen maal den houten kiosk, of Engelsche mikke, op de groote Markt; Over de beklagelijke aanvulling van den Kapitalen Wal; Én de daaruit spruitende kosten van die gebrekkelijke en haastig gemaakte rioolen. Daar hel onze clericale meesters onmo gelijk is die misbruiken te loochenen of te ontkennen, antwoorden zij ons dood eenvoudig Onze sladsgenooten verwachten zich zeker niet dat wij antwoord zouden geven aan al de zagerijen en beknibbe- lingen welke sedert eenigen tijd weke- p lijks in liet Advertentie-blad worden op- genomen Dat noemt kort afgeschept, doch geen dier aangehaalde misbruiken wordt onl- kentinoch tegengesproken, Wat de geldelijke toestand betreft, in een vorig nummer hebben wij met de door hen aangegeven cijfers bewezen dal op die in 1898 jegens hel Armbestuur aangegaan leening van fr. 156,000, zij l fr. 10,100 Wal er ook van zij, wij zijn benieuwd om uwe rekening van dit loopend kiesjaar 1899 te zien; deze zal wellicht als eene zoo genoemde Blankenbergsche rekening gedraaid en gekeerd worden. Kosien van kiosken, muziekfeesten, ten toonstellingen, en zoo voorts moeten daarop gebracht worden en zullen waar schijnlijk dat gewaande voorzieningsfonds van fr. 40,000 uitgeput hebben. Tijdens ons vorig liberaal bestuur waren die leeningen aan laag kroos met jaar- doodingen nog niet in voege. Betaalde ons liberaal bestuur hoog kroos aan armbestuur, T was aan geen vreemden. Dal heden bij groote bankhuizen en openbare instellingen, alzoo leeningen mogelijk zijn, is geen nieuws. Doch gansch anders komt hel voor zulke leeningen aan laag kroos met jaar- doodingen jegens uw ondergeschikt arm bestuur aan te gaan, ja, ’t komt zeer verdacht voor. Dat armbestuur zal zijne meesters nooit dwingen en in alle geval kon bet ons dunketis zijne kapitalen beter en voor- deeliger aanleggen. kiezerskorps \oorgesteld zijn, moeten waardig geacht worden van hel open baar vertrouwen Is het de lijst van Mr Top, den onder daan van Burgemeester en Schepenen, de lijst van Mr Vauderheyde, kandidaat der kleine winkeliers en der werklieden en anderen, ofwel is hel de lijst onzer zeven deftige, invloedhebbende, geëerbiedigde, vrijzinnige en onafhankelijke liberale kandidaten De rechtzinnige klerikalen zelven moeten bekennen dal de katholieke lijst namen behelst die nooit aan den keus der kiezers moesten voorgesteld worden. Wij zijn overtuigd dal iedereen reeds de vergelijking heeft gedaan tusschen onze lijst en de hunne; met eene over- groole meerderheid zullen onze mede burgers stemmen onder nr 1, voor onze ware volksvrienden de heeren Heer Uitgever van 't Advertentie-blad. Sedert verscheidene maanden, ver schijnt er bijna wekelijks in uw geëerd blad, een artikel wegens de richting van de onlworpene tramlijn van Poperinghe naar de Panne. Hier te Veurne, begeert iedereen dat die lijn rechtstreeks naar de Panne zou gelegd worden met vertakking van de Panne naar de statie van Adinkerke. Maar die richting, wij weien niet om welke reden, wordt bestreden door den Eerw. Heer Pastor van Adinkerke. Dal heerschap eischt, en zegt ervan verzekerd te zijn, dal de tram zal gelegd worden van Veurne langs den ijzerenweg naar Adin- kerke-slatie en van daar naar de Panne. Verleden woensdag stond er te lezen in de Veurnaar «Wal den tram Poperinghe- Veurne-Panne betreft, wij willen geene kiesbeloften doen, maar de laatst gedane metingen bewijzen genoeg dal de tramdireklzal loopen naarde Panne.» Maar, heeren kiezers, wij vragen het u, wal beleekent die meting!! Waar staal er geschreven dat men daags na de kiezing niet zal langs den ijzerenweg gaan melen om den tram aldaar te leggen? Wal meer is, wij hebben grootelijks redens om te deuken dal die metingen misschien wel eene oogenverblinding zijn om de kiezers te paaien en in slaap te wiegen. Indien hel zoo zeker is dal den tram rechtstreks naar de Panne zal gelegd worden, waarom zegt de heer senator en schepen Despol dal er wegens die i iebling nog niets beslist is Ais er spraak was van den tram van Oostende naar Veurne, heeft men hier ook langs de vesten gemeten en nochtans, ondanks de groote tegenkanting, is dien tram door de stad gelegd. Ik ken een b -ler middel om de kiezers te paaien en dit ware dat de heeren Burgmeester, schepen en gemeenteraads leden in eenen omzendbrief verklaarden dat indien zij niet meer gezag hebben dan den bovengenoemden zeer Eerwaarden Heer Pastor van Adinkerke, T is te zeggen dal indien zij van het hoogere bestuur de rechtsireeksche lijn naar de Panne niet kunnen bekomen, zij hun ontslag van Gemeentebestuurders zullen geven. Maar er is een maar bijzij zullen dat niet doen, want zij houden er te veel aan, zoo als men hier gewoonlijk zegt, van aan ’l schoteltje te blijven, om over het geld der stadskas le beschikken om nonnen en tapscholen te bevooi deeligen. Heeren kiezers, wij zijn overtuigd dal gij niet zuil stemmen voor mannen bij wie de rechtzinnigheid ver le zoeken is, maar dal gij eene groote meerderheid van stemmen zult geven aan de zeven liberale kandidaten, die uwe intresten anders zullen let hart nemen, dan die katholieke belovers, die zullen moeten buigen onder den wil van den pastor van eene andere gemeente. Eigendom van het oude St. Walburga kerkhof. De deurnaar kondigt letterlijk Het verbrekingshof heeft, bij gewijsde van 2 Mei 1879, beslis*, dal de oude kerk hoven gemeente eigendommen zijn. De boomen volgen den grond. Hoe kon St. Walburga kerkbestuur Ge boft ook geene nieuwe lasten le hebben opgelegd. Nochtans hebben wij ergens gelezen dal gij in 1898 de aanvraag tot verhooging van opcentimen gedaan en bekomen hebt. Eindelijk moest gij zoo wel gedaan heb ben als gij beweert en uilroept, ge zoudt u zoo niet ontstellen noch openlijk de deuren afloopen om stemmen te schooien. Bestond die som van fr. 40,000 niet meer dan hebt gij heeren clericale be stuurders reeds verbruikt fr. 130,100, Zeer overdreven is uwe bewering dat gij vooropenbare werken lot fr. 185.262,22 hebt uitgegeven, want ge voegt onmidde- lijk bij dal gij daarop toelagen van Staat en Provincie bekomen hebt. Verders valt le bemerken dat die werken niet bij openbare aanbesteding maar uit de handweg uitgevoerd werden, wat alleen aan clericalen onder clericaal bestuur toegelateu wordt altijd om vriendjes en sleppedraget s le bevoordeeligen en te konkelfoezen. Onze sladltuisheeren zijn veel behendi ger en voorziettiger. Die nieuwe rioolleidingen zijn aange legd mei rondvormige bodems, op lialf- sieendikie en mei magere kalkmooftel gemetseld. Men bemerke dat hel overige van rioolnet hier insgelijks in even slechte voorwaarden werd aangelegd, mei deze wijziging, dal waar rioolmondingen be staan, de luchtafsnijders ondicht zijnde, verpestende dampen en geuren veroor zaken. Welk zijn de gevolgen Stads geldmiddelen verkwist, want zonder de belreurlijke aanvulling van den Kapitalen Wal waren die twee laatst nieuw gemaakte rioolleidingen onnoodig. Geen toelagen van Staatsbestuur te bekomen. De openbare gezondheidsmaatregelen tegengewerkt en misbruikt. Hel vuilniswaler dal uil hel nieuw gevang in den Kapitalen Wal lostle, door dezeserbarmelijke aanvulling het lossinus middel belet zijnde, zoo wordt dal vuilnis water, bij middel eener pntbuizenleiding nevens een openbaren poinpbornpul, in de riool aan de Pannestraat gelost. Drie nieuwe pompputten werden ge maaktNr 1, mei een gebrekkig pompken op drie meters afstand van T kerkhof, it. de nabijheid van T dicht bevolkte Haudboogstraaije. Nr 2 aan hel uiteinde der Pannestraat, nevens die in pothuizen afleiding uit ’t gevang; en Nr 3 bij de nieuwe woonsten aan den Coxyde- steenweg. Deze pompputten Nr’ 2 en 3, zonder voorafgaande grondpeiling, dus zonder de minste voorzorg gemaakt, bevinden zich op daringgrond en geven slinkend, onbruikbaar water. Natuurlijk gevolg en uitslag. Veurne stad gelegen op min dan zes kilometers van T zeestrand, dus, onder oogpunt van goede lucht, in beste voor waarden, Veurne bereikt een jaarlijks sterftencijfer van 24 lot 25 per duizend inwoners, terwijl in menige, min voor- deelig gelegen groote sleden van ons land, doch waar voor de openbare gezondbeids- middelen gezorgd wot dl, dal cijfer slechts van af 18 tot 19 per 1000 bereikt Wat aangaat het alzoo berekend getal der kinderslerften wordt hier le Veurne het hoogste cijfer bereikt Ziedaar kiezers waaran wij hier le Veurne, ten gevolge van clericaal onbe kwaam beheer zijn blootgesteld. Het gene ons hoogst aanbelangt, onzen levensloop, in evenredigheid van elders, verkort en vervroegd le zijn. Hetgene vele duurbaarst aan hart ligt, hun kroost, hunne beminde kinderen, door de dood le zijn onu ukl. Er is hier geen kweslie van valsche aanhalingen of uitvindingen. Die sierflen cijfers zijn opgenomen uil de openbare opgaven welke door ieder gemeentebestuur overeenkomstig met de feiten ingezonden worden om alzoo hel algemeen verslag bekend le maken. Daarenboven heeft hel Advertentie-blad reeds vroeger die gevaarvolle en achelijke omstandigheden aangehaald en wel zonder weerleg noch wijziging le bekomen. Gij kiezers zult niet aarzelen aan die erbarmlijken, aan dien gevaarvollen toe stand verandering en verbetering le eischen, mits bij de aanslaande gememite- kiezing te stemmen voor de liberale kan didaten, mannen die onafhankelijk zuilen optreden en handelen. Mannen onbekwaam om T jaar voor de kiezing fr. 40,000 uit vooizienigheid oplenemen en eventjes voor die kiezing Kiosken, lusthoven, jubel en muziekfees ten, land en tuinbouw tentoonstellingen in te richten, dit alles zoo plotselings en wei gepast als bereiding en aanbeveling voor hunne kiesbelangen. Wonderlijk hoe dn alles alzoo past; eigenlijk loutere bluf, lawaai, geldver- Kwisiiugen en onrechtstreeksche om- kooperij. Klaar bewijs dat het tegenstrijdig onder zoek onzer liberale kandidaten volstrekt noodig is. Gij kiezers zult voor uwe duurbaarste belangen zorgen en de liberale kandidaten dOen zegepraleh. Hel zij vooraf gezegd dal wij verstaan op politiek gebied le handelen en den Godsdienst uil onzen strijd te laten. Onze kandidaten leveren diesweegs alle waarbsrg en zullen die gedragslijn volgen. Men denke niet dat, in zulker voegen, onze tegenstrevers ongedeerd hunne oude streken zullen konnen voorteelten en alzoo, bij herhaald misbruik, zich onder den Godsdienstmantel zullen koutten schuilen. Tusschen Godsdienst en Eeredienst beslaat een bepaald verschil. Den Eeredienst aangaande, Tis tezeggen de betrekkingen met de burgerlijke macht en overheden en T beheer der stoffelijke belangen van kerken en kerkelijke goe deren, zijn bij de wel bepaald en voorzien en zijn dus aan bespreking onderhevig. Al lawaai en gekermsel dal onze tegenstrevers aangaande den Godsdienst uitgalmen en aanklagen, is loutere list om onwetenden te verleiden. De lijst van NI' Top en de onze. Zuilen de kiezers der stad Veurne zich als onnoozele sukkelaars bij den neus laten leiden, ja ut neen Daar is ue viaag die zich iedereen voorstek. De katholieke kandidaten hebben zich de kandidatuur van Mr Top laten op dringen. Daar aan valt geen twijfel. Zij hebben aan eene hoogere heerschappij moeten gehoorzamen, die heerschappij die hen onder hel juk houdt en die zien inbeeldt dal Veurne rijp is voor de ver nederendste slavernij Welnu dal onze medeburgers den alzoo bekomen. Doch hier ïe Veurne is toestand koelbloedig aanschouwen 1 hel anders. 1 Welaan kiezers, wij liberalen achten het eene plichtpleging u onze achtbare kandidaten aan le bevelen. Met hun toezicht, onderzoek en tegen spraak zullen uwe belangen des le beter bezorgd worden. De alleenheersching der clericalen en de daaruit spruitende misbruiken hebben reeds le lang beslaan. Nen dop op ’l wil rondje, onder Nr 1 van uwe stembriefjes, en ’t zal wel gaan. Plaatselijke grieven. Door hel opperbestuur is eene verorde ning belrekkelijk hel riolenstelsel, mede gedeeld en aanbevolen. Die verordening, door bevoegde man nen opgemaakt, is aangelegd om de open- uare gezondheidsmaatregelen na le komen. De gemeentebesturen die zich daaraan gedragen, genieten van staatsbestuur ruime toelagen. Veurnsche kiezers, ge meent wellicht dat uwe lasthebbers, onze clericale stad- nuisbazen, om uwe belangen, uwe gezond heid, stads geldmiddelen en uwe welvaart te bevoordeeligen, zich aan de wfjze voor- .'Chrifien van T opperbestuur gedragen? Medeburgers, in weerwil dier goede voorschriften en ondanks de geldelijke toelagen die er aan vast waren, werden Je stadsrioolen haastig en gebrekkelijk ifgeflansl. T is le zeggen zonder de aanbe volen voorschriften eenigzins in acht te nemen. Op de gansche lengte langsheen stads wandeldreef tusschen de Pannestraat en Duir.kerkbiug. ontwaart men geen riool- monding noch deksteenen, dus kan op be paalde afstanden waar rioolpulten zouden moeten bestaan, het slijk niet uitgehaald worden en zullen die rioolleidingen op korten tijd aanslijken. Zelfde voorwaarden en bemerkingen voor de nieuw gemaakte riool ook langs heen stads wandeldreef, tusschen de Noordstraal en T Kerkhof. Rioolleidingen moeten eivormig, liet smalle rond onderst, op minstens twee steendikte en met cemenlmoorlel gemaakt worden om dicht te blijven, ook met ver- gaarputten op bepaalde afstanden welke pullen van mondingen en luchtafsnijders voorzien, op lijds gelost worden. Daaren boven moeten ze met zekere helling naar moerrioolen afleiden. Dat stelsel wordt in menige sleden uit gevoerd en staats ruime toelagen worden ti Ingezonden. 1 i tei tl r De Toestand. Barbier Clney« de Brnuwore Moenaert Terlinck Vandertdrnete V’anmanienliove Dé kerkfabriek van Sle Walburga heeft aan de stad de opbrengst afgestaan van de ver- kooping der boomen. op voorwaarde dat de stad eenen Lusthof zoude maken op de plaats waar die boomen stonden. Eu de opbrengst dier boomen zal genoeg zijn om de kosten van den Lusthof te dekken. - rmtaip

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2