I GEVONDEN den steenweg naar de Panne, een zak geerste van 90 koS. Henneberg-Zijde Ooststraat. Zich te bevragen voor hel adres, bij ren, terwijl men onderdo toeschouwers allerlei kreten hoorde. Midden Leegste 28 Oct. fr. 3-20 2-95 2-70 Bij de Koninklijke Harmonie S' Cecilia. Onze bloeiende harmonie is zondag lest eene militaire wandeling gaan doen naar Adinkerke. Hel weder was overgunstig. Eene buitengewone groote menigte achter volgde de muziek. Voor Bewesterpoorl was dit ook eene winstgevende achternoen. Geheel de wijk was in rep en roer. Er was meer toeloop dan op Dijkjekermis zondag Bij de terugkomst van de harmonie met den trein van 6 ure, wachtte een macht van volk onze muziekanten af aan de statie. [luizende personen vergezelden Cecilia tol aan het lokaal, onder hel medezingen der levendigste pas-redoublés. Zulke buitengewone geesldi ift bewijst hoe populair onze harmonie geworden is bij al onze vrijzinnige inwoners Kiezing. Bij de balloleering van Zondag vooreen lid van den gemeenteraad van Adinkerke, Smijting met den vogelpik, op Zondag 5 November, ter herberg van Louis Dupon-Lahaye, bij de Nieuportbrug. Coinhatschuiving in de Malterij, bij Adolf Seys. op Zondag 5 November. Coinbntscliuiving op Zondag 12 November, bij Cesar Nootaert, groote Van de schaamtelooze schelmerijen die door de klerikale bende in den nacht van zaterdag 14 lol zondag 15 October ge pleegd zijn geweest, zegi de Veurnaar geen woord. Neen, om zijne lezers le misleiden, vindt hij historiën uil van heiligschende- rijen die door zekere zoogenoemde liberale wisjewasjes zoude uilgemeten geweest zijn Van al die ingebeelde nachtsloornissen weten wij niets. Doch wij kunnen niet gelooven dat liberale jongelingen zich aan dergelijke feilen zouden plichtig hebben gemaakt. Dal men de nachtsloorders opzoeke en dal men ze vervolge, indien het noodig is! Men zal kurtnun bestatigen dat de schandalen ten laste moeten gelegd wor den niet van liberalen maar wel van schavuiten die met ons niets gemeens hebben Terug le bekomen in ’i kommissariaat van politie te Veurne. Zeer goede loon voor Dienstmeid. SNELLE WASDOM Liberale en klerikale dibben. Tijdens iederen kiesstrijd vindt de F«ur»aar de gelegenheid om op de zoo gezegde. liberale dibben uit te vallen; dil zijn, volgens het klerikaal blad som- mige damen en juffers die voor groote vaten van devotie willen doorgaan en die kiezers zouden uilkoopen om alzoo mede ie helpen tot Jen ondergang van den godsdienst. Wij weten niel wie in hel bijzonder, in die woorden bedoeld wordt. Hel zijn waarschijnlijk die goedhartige vrouwen die, alhoewel aan liberale fami- lien loebehoorende, hunne christelijke plichten welen te kwijten zoo godvruchtig als de schijnlieligste en dweepachtigste dienaressen van de eene of de andere Germane, en waarvan de geldtasch altijd open staal om de liefdadigheidswerken van welken aard deze ook mogen wezen, zoo rijkelijk mogelijk te ondersteunen. Maar de Veurnaar mist, als hij gelooft dal het de liberale dibben zijn, die de kiezers zouden durven uitkoopen. Neen, diegene die de kiezers uitgekocht hebben, worden bevonden bij die hoog moedige schooisters die, onder voor wendsel van bermhertigheid, bij liberale familien insluipen en van het vertrouwen misbruik maken om met het verleende aalmoesgeld kiesomkooperijim te plegen ten nadeele der zelfde liberalen die zij door hunne listen gelukt hebben te pluimen Zoo handelen de klerikale dibben. Alfjeineene tijdingen. Bij koninklijk besluit van den 30n Sep tember 1899 werd hel bijzonder eere- leeken van ouderlingen bijstand van 2e klas verleend aan den heer Vandenbussche Edward, stichter en beheerderdererkende 1 maatschappij van ouderlingen bijstand «De Veurnsche broederbond», le Veurne. Een koninklijk besluit van 16 Sep tember verleent een pensioen van 275 fr. aan vrouw E. S. Cottry, weduwe van M. Milo Ralhé, posl-onderonlvanger te Adinkerke. Bij koninklijk besluit van 19 October werd de medalie van le klas verleend aan M. P. Kornelis, brigadier-veldwachler te Coxyde, voor diensten door hem bewezen gedurende meer dan vijf en dertig jaar. Doodslag te Vinchem. Zondag avond ging de landbouwer Hendrik Anseele, van eene herberg naar zijne woning. Onder weg werd hij, zonder de minste reden aangevallen door vier woestaards, die hem ten gronde wierpen en hem ombarm- harlig schopten en stampten. Toen zij hunne woede botgevierd hadden, lieten zij hun slachtoffer liggen; de ongelukkige Anseele bezweek weldra aan de vreeselijke wonden, welke bij bekomen had. Zijn hoofd was letterlijk vermorzeld; op zijne borst heeft men duidelijk den indruk vastgesteld van den hiel van eenen schoen. Verder is geheel hel lichaam met de sporen van schoppen en stampen over dekt. Hel parket is ter plaats geweest en is er in gelukt de vier vermoedelijke daders aan te houden. Hel zijn de gebroeders Prinsier, H. Gyselen en Lerooy, van Houihem. Een der Prinsiers woont le Wulveringhem. In den avond van zondag lest is er brand uilgeborsten ter hoeve van Jules Decroos te Pollinchove Gaapaardal waar op ’I lest van Juni hel woonhuis en stalling door den bliksem werden ver nield. Woensdag lest werd den koeier eener naburige hofstede aangehouden, en ’s an- derdags morgens barste nogmaals een nieuwe brand uil, ditmaal in het ovenkot. Sedert werd de koeier in vrijheid gesteld. Een leergang van fruitboomteelt, zal, gedurende hei tijdvak 1899-1900, gegeven worden te Alveringhem. Loting voor de militie. De loting voor de milicie lichting van 1900 zal ge schieden in verscheidene plaatsen, op de volgende dagen Arrondissement Veurne. Veurne 24 januari; Alveringhem 30 id.; Nieupooit 26 id. Arrondissement Dixmude. Dixmude 29 januari; Handzaeme 23 id.; Woumen 26 id.; Loo 25 id. Lessen over Landbouw. De mi nister van landbouw heeft eenen uitmun tenden maatregel genomen. M. de baron van der Bruggen heeft dil gedaan in ’t voordeel van de boerezoons die in ’l leger dienen. Hij heeft bevolen dal er lessen van landbouw gaan gegeven worden in al de garnizoenen van ’t land. Deze lessen over landbouw, zullen ge geven worden binst December, Januari, Februari en Maart. Zij zullen twee keeren te weke plaats hebben, op de uren die voor de soldaten best passen. Na hel einde der lessen, zal er over de verhandelde punten, een examen plaats hebben. De mannen die hun examen zullen af leggen, zullen alsdan ook eene belooning ontvangen. Het is aan de lessegevers wel gezegd, enkel de bijzondere en gewichtige punten te behandelen. Zij mogen niet blijven haperen aan kleinigheden, die dan ook van weinig of geen nut zijn. Wal zij moeten behandelen komt op hel volgende neerkennis van den grond, de goê maniere van vetten, keuze van goê zaaigraan, de geschikte vette, bet voe deren der beesten, de zorg in de stallen, de melkkerij en hel boekhouden. Een schrikverwekkend tooneel heeft dinsdag namiddag plaats gegrepen in de barak ven den dierentemmer Alexander, die zich tegenwoordig op de jaarlijksche foor te Oostende bevindt. Een tijger en een beer, die aldaar ten toongesteld worden, gingen eensklaps aan hel twisten. De beer viel den tijger le lijve en hield hem zoodanig met den buik tegen den grond, dat hel dier in de onmogelijkheid gesteld werd wederstand te bieden. Met woede en geweld begon aldan de I de wijk de Panne vertegenwoordigende, is M. Huysseune herkozen mol 341 stem men tegen 213 gegeven aan M. Ryckeboer. Er waren 2 witte en 3 nietige briefjes. Men vraagt eene Oienstmeid wel bekend met hel huishouden en hel be reiden der spijzen. mei en gewciu ueguu uiuuu uc b Boven haar dienstloon, zal haar nog een beer zijnen vijand letterlijk te verscheu- i jaarlijks geschenk toegestaan worden. j Zich te bevragen voor hel adres, bij drukker van dil blad. partijen le treden. Het huishoudelijk leven bleef in ’l bijzonder aan de vrouwen toe vertrouwd, die zich bij den haard met hunne kinderen, van alleopenlijke politieke betoogingen verwijderd hielden. En nu is er in Venrne iels veranderd Iels, dat een zonderling gedacht inboezemt ten opzichte der schaamtelooze opstekers die, dinsdag avond, al hel klerikaal vrouwvolk in de straten hadden losge laten De Veurnaar staal vóór zulk schouw spel in bewondering Wij houden vast dat de plaats der eer lijke en deftige vrouwen niel was achter de manifestanten van den Tap. Ons dunkens, vinden wij iets walgelijks in die wild'- kreten van opgehitste sloot en die ’s avonds de stralen doorloopen onder het gebrul van zegeliederen waarin zij huilen ’t Is zoo goed te kloppen op hel geuzenbloed Volgens ons eenvoudig oordeel, waren zij beter gebleven in hunnen keuken of bij hel bed hunner kinderen Maar ja, zij waren het waarschijnlijk anders bevolen Met! moest den stoel versterken, hem. indien mogelijk, doen gelijken aan de grooisclie liberale belooging van ’s avonds le voren. En geene mannen in genoegzaam getal kunnende vinden, hebben zij hunnen toevlucht genomen bij de congreganisten van de Germane. Verfoeielijk Eieren p. 20 fr. 2-80 3-20 fr. 3-00 3-30 G. Heimeberg, Fabriek van Zijde (K.enK.iever.i, Zurich. Burgerstand der stad Veurne. Hoogste prijs ’fr. 3-25 3-00 2-75 Briefwisseling. V E Ml M A Si E LI J Mi IIEBER Honoré TOP. Alhoewel de wet ons toelaat de inlasscliing van bovenvermeld antwoord to weigeren, willen wij aan hot beleefd verzoek dat ons de heer Top heeft toegestuurd, voldoening geven en nemen dus zijne proza op. Doch kunnen wij niet nalaten te doen op merken dat onze briefwisselaar waarlijk van onze toegevendheid misbruik maakt. Iedereen heeft kunnen bestatigen hoe be scheiden. ja hoe meedoogond wij de kandidatuur van Mr Top hebben bestreden. Zijn personnaadje daar latende, hebben wij enkel hier op aangedrongen hoe zonderling het voorkwam een onderdanige stadsbediende te zien optreden als kandidaat voor onze ge- meentekiezingen. De kiezers hebben het ook zoo gemeend en hebben Mr Top weder op zijne plaats gezet, bachten zijnen lessenaar; zelfs is hom die les van nederigheid opgelegd geweest door zijne eigene politieke vrienden die, vijftig in getal, hem vlakaf hunne stem hebben geweigerd. Mr Top schijnt dit nog niet te hebben verstaan. Want, hij vindt het noodzakelijk, nogmaals de politieke wereld met zijn weinig belangrijk persoontje bezig te houden; dit al, om te be weren dat hij het recht heeft om als plaatsver vangende gemeenteraadsheer uitgeroepen te worden. Hij heeft die pretentie en zoo moet het zijn I Gemakkelijk ware het zijne gezegdens te weerleggen. Doch wij achten, met velen, dat er nuttiger polemiek aan te vangen is dan eenen persoon lijken pennestrijd, al ware het met Mr Top Wij zullen ons toelaten hem nogmaals een lesje ditmaal van bestuurlijk recht aan te bieden ludien hij er volstrekt aan houdt als plaats vervangende gemeenteraadsheer uitgeroepen te worden en indien hij vreest dat zijne tijtels zouden kunnen bestreden worden, hewel dat hjj zich wendde bij de Bestendige afvaardiging onzer Provintie; dit korps is het, dat over het lot van M' Top moet beslissen en geen andere Wij zijn daartoe gansch onbevoegd. Maar, zóólang dusdanige officieels beslissing niet bestaat M. Top weze er gestoord over of niet houden wij onze meening staande nopens zijn betwistbaar geval. En daarmede, punctum. Schandalen. Zekere kinderen groeien zoo spoedig, dat zij hunne krachten verliezen en in eenen slaat van verzwakking vervallen, die aanleiding geven kan tot ziekten. Men moet zich iininer herinneren dat de wasdom de levensbestanddeelen van het voedsel beineestert, en soms is de vereenzelvi ging van het voedsel zoo onvoldoende, dat de noodige deeten voor den wasdom een* genomen, er niets meer van overblijfl om levenskracht te bezorgen of de hersens te ondersteunen. Wat in al deze gevallen noodzak-lijk wordt, is een voedsel dat zich gemakkelijk vereenzelvigen kan en doelmatig tevens is. Zoo is de Scott's Emulsie die de geneeskundige traan onderzijnen •ii versten vonnis, I uitstekend ver g’d, aangenaam i v 1 smaak en ver- nden met hypo- I hosphieten van kalk en soda. Deze laatste zijn alge- ’t &kind BEnVkXIjE meen herkende yoedingsbestanddecleii, als dusdanig geprezen in alle geneeskundige scholen en door alle mannen van wetenschap. De traan maakt vleesch en geeft krachten aan gansch het organism, terwijl de hypophosphieten van kalk en soda de hersenen ondersteunen, geven veerkracht aan het zenuwstelsel,wekken de spijsvertering op en begunstigen de gezonde vorming der beenderen. De Scott’s Emulsie voorbeeldige toebereiding, is onontbeerlijk wanneer de kinderen aan on volmaakten wasdom of uitputting lijden. In den volgenden brief, geschreven na per soonlijke ordervinding, wordt al hetgeen vrij komen te zeggen ten volle bevestigd. Purt-St,-Marie(Lotet-Gar.),Frankrijk,25 Maart 1897. Mijnheeren, mijn kind, 7 jaren oud, leed aan algemeene verzwakking ten gevolge van eenen te snellen wasdom; hij had geen eetlust meer en verzwakte van dag tot dag. Dank aan uwe k' -stbare Scott’s Emulsie, verbetert zijn toestand van dag tot dag en nu is hij volkomen gezond. Het kind nam zoo gaarne uwe toebereiding in, dat hij er naar vroeg wanneer ik het vergat te geven en zijne maag, die den traan niet verdragen kon, verteerde do Scott’s Emulsie zonder de minste moeite. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering mijner diepe genegenheid. (Geteekend)Mw Berville, onderwijzeres. I Vourne, 26 October 1899. M.t de Uitgever van het Advertentie-blad, Sedert eenige weken doet gij mij de eer aau, '•an U met mij, in uw weekblad bezig te houden. In uw nummer van zaterdag laatstleden, on der de hoofd ing - Zonderling geval», na aan- gekondigd te hebben dat ik als plaatsvervangend gemeenteraadslid ben uitgeroepen, drukt gij liet volgende Wij gelooven dat M. Top zelfs dien titel niet verdient: en dit wel om den volgenden reden. M.r Top is leeraar by de nijverheidsschool. Uit dien hoofde wordt hij, natuurlijk, door de gemeentekas betaald. Welnu art. C8, 6° der wet van 12 September 1895, luidt als volgt: Mogen van den gemeenteraad geen deel maken I.° enz. 6.° Ieder persoon die een traktement of eene subsidie van do gemeente tr«kt. Mijnheer Top is in dit geval. Hij kan niet wettiglijk als gemeenteraadslid uitgeroepen zijn. En die wettige onmogelijkheid bestaat ook voor do plaats van plaatsvervangend gemeente raadslid. u Tot hier uw blad. Het weze mij toegelatcn hierover de volgende aanmerkingen te makeu. Het is wel waar dat art. 68 luidt zooals gij het opgeeft, en dat personen die een traktement of eene subsidie van de gemeente trekken, geen deel mogen maken van den gemeenteraad. Doch, er valt hier op to merken, dat ik in dat geval niet ben; en, als leoraar der nijverheids school geoao jaarwedde of hulpgeld van de ge meente trek. In zijnen Uitleg over de Gemeentewet, schrijft de lieer A. Delcroii, een bevoegd man in ’t vak De bepalingen dor wet die onvereenbaar- heden vaststellen, moeten in eenen streng be- perkten zin genomen worden, en mogen niet uil gebreid zijn aan gevallen, die niet uit- drukkelijk zijn voorzien. Zoo moet een leeraar van een gesticht, dat een hulpgeld van de gemeente ontvangt, niet aanzien, worden als persoonlijk eene jaarwedde of een hulpgeld - van de gemeente ontvangende.» A. Delcroix, Commentaire. bl. 169. nr Ï25) Een ministerieel bericht van 12 Januari 1899, zegt ook hierover De geest van de wet, is, ten anderen, hier volstrekt in overeenkomst met den tekst; de redens die de uitsluiting verrochtveerdigen be- staan slechts wanneer de jaarwedde of het hulpgeld toegestaan zijn door den raad van welken de belanghebbende geroepen is deel te maken. Dit is hier hot geval. De Nijverheidsschool bestaat op haar eigen, en heeft eeno afzonder lijke Commissie die alles bestuurt. Die school ontvangt een hulpgeld van de gemeente, van do provincie en van den staat. Mijne benoeming moet door een ministerieel besluit hekr chtigd worden, en ik ontvang mijne jaarwedde van het Bestuur der Nijver heidsschool en niet van de gemeente. Het 6° van art. 68 is dus ton mijnen opzichte van geen tel, en de wettige onmogelijkheid waarvan gij spreekt, bestaat niet voor mij. Ten anderen, indien er zelfs eene onvereon- baarheid bestond tusschen mijne bedieningen de hoedanigheid van gemeenteraadslid, toch ware di» nog geen reden om my niet als plaats vervangend gemeenteraadslid uit te roepen. Het is genoeg dat de oorzaak van onvereenbaarheid ophoude, op hot oogenblik dat ik zou geroepen zijn om als gemeenteraadslid te zetelen. Gij moet niet gelooven, Mijnheer do Uitgever, dat ik UEd. deze terechtwijzing toestuur, omdat ik gemokkeld ben met den titel van plaats vervangend gemeenteraadslid, of dat ik daar straf aanhoud: in het geheel niet. Ik zend UEd. alleenlijk dit schrijven, opdat uwe weetgierige lozers met den waren zin van art. 68, 6», der gemeentewet, waarvan gij gewag maakt, zouden bekend zijn. Met achting gegroet. de eenige echte,indien zij rechstreeks aan mijne fabrieken gekocht worden zwarte, witte en gekleurde, van af 91 cent, tot fr. 28.50 den metereffen, geribd, gekwa- drilleerd, bewerkt, bamas, enz. (ong. 240 kwal, en 2000 kleurschakeeringen en versch. teekeningen), vraoht- en tolvrij te huis besteld. Monsters per keerende. -v' [I IHIHBÜ—Ill Geboorten den 21. De Jonghe Maria-Antonia, dochter van Emiel en van Cailliau Maria, Statiestraat. Huwelijksafkondigi. gen. don 22. Hendrycks Renaat, timmermansgast, Ecssen, met Brouckxou Maria, dienstmeid, Veurne. Uotermnrkt per kilo 21 Oct. Sterfgevallen. den 21. Loucke Maria-Clothildis, 3 maanden, Handboogstraat. deu 22. De Siere Leopold-Frans, herbergier, 53 jaren, 6 maanden on 18 dagen, man van Virginia Noterdaeme, Beoosterpoort. don 23. Turckx Mathildis-Maria, huishoud ster, 48 jaren, 6 maanden en 2 dagen, vrouw van Lodewjjk Cogge, Zwarte nounenstraat. den 24. Lucidarme Agnes-Maria, 5 m. en 11 d., Vestenstraat. den 24. De Clerck Helena-Maria, zonder be roep, 15 jaren, 4 maanden en 28 dagen, Kaai- plaats. den 25. Schallier Pieter-Jaak, kos’ganger, 75 jaren, 4 maanden en 2 dagen, wedr van Ludovika Coussaert, Hospitaal.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1899 | | pagina 2