EURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT u I. i jaar. 4 I ’1 'i - Bijeenroeping van den Gemeenteraad. De gemeenteraad is bijeen geroepen in algemeene zitting op heden Zaterdag, 27 Januari om 4 ure namiddag. 1° Aanveerding der richting van den buurtspoorweg Poperinglie-Veurne-Adin- kerke-Panne. 2° Geldelijke tusschenkomsl der ge meente. 3° Mededeelingeu. o* l- ti ,er<Bï»{4 Januari 5900. Uier en daar. De Veurnaar herhaalt nogmaals dal onze kandidaten, in de laatste gemeenle- kiezing, zorgvuldig hun liberaal vaandel verdoken hebben gehouden. Maar, confrater, hoe gij u wendt of keert, dan zal hel toch nog waarheid blijven dat gij als klerikalen de nederlaag hebt onderslaan Ah! onze kandidaten hebben hun pro gramma verdoken Maar, zijn ze niet uitgeroepen geweest in die hoedanigheid 1° door de liberale Associatie 2° door den liberalen Burgers en Werkmanskring1 En is hel niet als liberalen en uilsluite- lijk als liberalen dat zij door ons liberaal orgaan aanbevolen zijn geweest? Zoo dus of belet van doortocht op de nieuwe brug over den Duinkerkvaart bij stad, de doorlochl van bespannen rijtuigen langs die rijbrug over de monding der Bergen vaart toe te laten. Doch de Slaat, elders zoo mild en jonstig, eischic daarvoor van stad eene toelaag van fr. 2,500, welke in gemeente raadszitting van -18 dezer maand, met 7 stemmen legen 4 geweigerd werd. Het schepen kollegie even als onze vrienden waren daarover verdeeld. Het voor ol tegenstemmen dat zich, in zulke zaak van stoffelijk belang verrecht- veerdigd ingevolge T oogpunt waaronder het onderzocht wordt, willen wij niet beknibbelen. Maar wal wij daarbij willen doen uit schijnen en vaststellen, is het gebrek aan invloed, de machteloosheid onzer cleri cale overheden Het clericale Staatsbestuur elders zoo voorkomend en toegevend, handelt hier karig als eene gramme stiefmoeder. Senator, Volksvertegenwoordiger, Bur gemeester en Schepen, allen uitgelezen clericalen, hebben gezamenlijk geen ge noegzaam gezag noch invloed om hel verschil van uitgaaf tusschen eene kets brug en eene rijbrug te bekomen, ten zij met eene toelaag van fr. 2,500, ten laste en koste van stad die de lastbare redens voor hare rechtstreeksche belangen in roept, namelijk dal bij stremming of belet van doorlochl langs de voorname brug aan den keiweg, men met de bevolkte wijk Westerpoort en gedeelte van Adin- kerke, langs de Panne rond moeten om rijden om met geladen rijtuigen te konnen in Veurne geraken, dewijl de landwegen over Everaerlsbrug langsheen de Bergen vaart en van Adinkerke naar den Panne steenweg vooral in de wintermaanden, voor geladen rijtuigen onbruikbaar zijn, 01 hel tijd was dal het stelsel der E. V. ingevoerd werd, waarbij met Mei aan staande de omschrijving Veurne-Dixmude- Oostende wellicht nen liberale senator en twee liberale volksvertegenwoordigers zullen kiezen. Brug over de monding der Bergenvaari. Aan den Staat was door stadsbestuur gevraagd de ontworpen brug over de monding der Bergenvaart, voorden dienst van kelspaarden, door eene rijbrug te vervangen om, ingeval van belemmering overtredingen blijven hen ten laste en zullen zij niet uilwisschen. In de Brugscbe dagbladen worden der gelijke aanbestedingen en derzelve uit slagen aangekondigd. Te Brugge, Weslvlaanderens hoofdstad, waar ook nen eensgezinde clericale ge meenteraad zetelde; waar Graaf Visart tevens volksvertegenwoordiger als Burgemeester is bijgestaan door schepe nen die ook van de wetgevende Kamers deel maken, daar worden de wetsbe palingen op de aanbestedingen van stads werken nagekomen, maar te Veurne wordt diesaangaande willekeurig en on wettig gehandeld. De kiezers raakten dat konkelfoes beu en belasten onze vier liberale vrienden den handel en wandel ten stadhuize zoo wal nalezien. Deze liberale lasthebbers zullen zorgen dat voortaan de wetsbepalingen len slad- huize wal nauwkeuriger worden nage komen. Twee kolónnen afgekookten rimram wordt er ons ook opgedischt in antwoord op onze artikels van over zes maanden nopens den Kapitalen Wal!!!! En gij zoudi nooit raden met welk doelom te bewijzen dal die fameuze wal gevuld is geweest, niet door de klerikalen, maar door de schuld der liberalen Dit al omdat, over iets zoo als twintig jaar, een liberale schrijver hel aanvullen van .den wal had voorgesteld in onze kolonnen. Ons dunkens zijn de gevoelens over stoffelijke belangen aan iedereen vrij en kunnen slechts den persoon, die ze uil, alleen en niet eene partij verbinden Welnu iedereen is bier van gevoelen dal de wal, een verpestende slijkpoel is en was en dat, zoo in het belang der openbare gezondheid en der openbare veiligheid, als in het belang der aan palende gebruikers, die waterloop moest opnieuw gedolven worden. Onze meesters zelven achten hel zoo, vermits zij nu verplicht zijn eenen nieuwen waterloop te delven in de plaats van den opgevulden wal En nog durven zij beweren dal die aan vulling een aanbeveelbaar werk van alge meen nut uitmaakl Wordt de schrijver van den Veurnaar dan zinneloos Willekeurig en Onwettig. Wij hebben de handelwijs onzer cteri- cale meesters gelaakt die, bij overtreding der wetsbepalingen, zekere werken van stad uitgaande, als onder Anderen: De herbouwing van den toen nog onlangs nieuwen schouwburgvoorgevel met drie verhevene standvensters. De rioolleidingen tusschen de Panne- straat tot aan de Duinkerkbrug en tus schen de Noordstraal lot aan T kerkhof. Het maken met levering der onder horige bouwstoffen dier twee kiosken. Al deze nutlelooze werken uilerhand deden uitvoeren in weerwil der wetsbe palingen waarbij de openbare aanbe steding is aanbevolen. Wij voegden er bij zulks gedaan werd om hunne vrienden te bevoordeeligen en de uitgaven te verduiken. Als wederleg beweert de Veurnaar dat die werken gedeeltelijk, als den schouw- gcvel en deel der rioolleidingen, door nen liberalen werkersbaas werden uitgevoerd. Over politieke denkwijze is iedereen vr ij; dien werkersbaas hoeft dus over de zijne aan niemand rekening; de aanha ling van de Veurnaar is dus een flauw uilvluchlsel. De hoofdzaak is dal dergelijke werken openbaarlijk moesten aanbesteed worden, hetgene onze clericale meesters wetens en willens miskend hebben. Welkdanige kromme sprongen of wen dingen onze tegenstrevers mogen aan leggen, de door hen begaan feilen en veel brio cenige lieve stukjes uit hun repertorium gespeeld en wierden luid- ruchtig ieder maal loegejuicht. De jonge wacht voerde er een koor uil, dat niet zonder reeds belangrijke moeilijk heden doorspekt was. De jonge - hebben zich echter opperbest van Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere weck. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met do post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. De Annoncen voor Belgte. uitgezonderd beide I laanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij L. VA.NTOMN KERCKHOVE, D; jkker-Uitgever, Ooststraal, 6, te Veurne, on in de Postkantoren des Rijks. /aj blijven halsslarig weigeren een rechtvaardige krijgsstelsel in te voeren De belastingen door de liberalen gestemd en door hen nutteloos verklaard, wierden voorzichtigheidshalve behouden, ja, wer den. door andere belastingen, voor nog eenige miljoenljes vermeerderd. Èn merkt wel op, zegde de spreker, de liberalen hadden nog geen cenlien van hunne be lastingen getrokken, 't Zijn de katholieken, j de opbrengst opgestrekeifhebben lieden neuueu zien cumui hunne I taak gekweten. Vooral de beide solisten hebben bewezen dal er slof in hun zit, l - om deftige en kloeke kunslzangers te i - 1 Ll,‘, n.°* sPreken van de yerdruk- worden. Wij hopen wel dat die jonge schaar op den ingeslagen weg zal voort gaan en dal wij, in de toekomende concerl-voordrachl, hen nogmaals zullen kunnen hooren. Als spreker trad op een oude kennis, door en door gekend in Veurne, een onvermoeibare kampioen van het libe- ralismus, de heer Hendrik Keurvels. Zijne rede was vol gloed en overtuiging en T spijt ons ze hier niet volledig te kunnen wedergeven. Hij wenscht ons eersten vooral geluk mol de bekomen uitslag in onze ge- mecnlekiezing, zoowel gekozenen als kiezers. Dal is de eerste groote en ge wichtige slap. Met eendrachtig onop houdend strijden ligt voor ons de schoon ste toekomst te glanzen Dan wenscht bij onze kring in bij zonder geluk, niet enkel om de bekomene zegepraal maar ook om dal wij er in geslaagd zijn de vrouwen deelachtig te maken in onze gedachten en onzen strijd. Over een twaalftal jaren toen de spreker de eerste maal in Veurne kwam trefte hij enkel mannen als toehoorders aan. Thans zijn er zooveel damen als hoeren en dat boezemt nogmaals vertrouwen in voor de toekomst. De redenaar vatte dan zijn onderwerp aande gevolgen der klerikale heer schappij. Een onderwerp ten volle aan de orde van den dag, op de vooravond der groote politieke gebeurtenissen die de samenstelling onzer Stalen Kamers vol standig veranderen moet. Wal hebben de katholieken in de vijf tien jai’en niet bedreven; welke misdaden hebben zij niet op hun geweten. Vooreerst laat ons goed overdenken dal, om hel liberale ministerie te kunnen om verwerpen, zij een programma aaneen- geflansd hadden, zoo aantrekkelijk, zoo schoon dal hel waai lijk vele menschee moest verblinden. 1° De belastingen door de liberalen ge stemd waren nutteloos en enkel volks- plagerijen 2° Het onderwijs, dat valschelijk be schuldigd werd voor goddeloos, zou nog meer uitgebreid worden in een veel beteren zin. Verders wie herinnert zich niet de kreet Geen cent, geen man, geen kanon meerenz. enz. En hoe heeft de löjarige heerschappij aan die beloften beantwoord Ons onderwijs, het degelijk officieel onderwijs is zoo goed als vernietigd. Duizer.de scholen werden afgescliaft, dui- zende onderwijzers op straat gezet en dal voor aangenomene scholen waar de Regeering zelf geen eigen konlrool heeft en waar ze juist doen, leeren en straffen gelijk hel meestal niet gediplomeerde of willekeurig gediplomeerde onderwijzers en onderwijzeressen het goed vinden Geen cent, geen man, geen kanon meer, beloofden ze en ze begonnen met voor 80 miljoen (ranken forten te maken, waarvoor wij geen soldaten hebben. king der kleinen, zoo dikwijls in de laatste jaren geroepen om hun bloed te vergieten, zij die niets bezitten, terwijl de kinderen der rijken in hunne paleizen en kasteden, zich aan moeders voorschool mogen blijven schuilen Spreken wij ook nog van dal belachelijk kiesstelsel, ook door onze meesters uit gevonden waardoor de rijke vier stemmen krijgt terwijl de arme maar eene stem heeft, die onze burgers deelt in Belgen van eerste, tweede, derde en vierde klas. Doch hun spel is ten einde, hel bobijnlje is afgeloopen. Gedwongen door de be- toogingen der verontwaardigde burgers, hebben zij eindelijk moeten toegeven om aan de liberale partij, de partij der orde en der verdraagzaamheid, toe te laten weder in de Kamers te treden en alzoo hel land te redden uit den draaikolk waai de klerikale onhandigheid en misdadige knoeierijen hel gebracht hebben. Onder daverend handgeklap eindigde de spreker met ons aan te wakkeren tot de toekomenden kiesstrijd In Mei aan staande zal voor ons een nieuw leven beginnen. Duurzame overwinningen zullen te behalen zijn! Hij spoorde ons aan, om allen dicht rond onzen toekomstigen volksvertegenwoordiger Adolf Buyl te sluiten en voort te rukken lol heil en zege van ons blauw vaandel. Daarna bedankte de heer Voorzitter in cenige welgepaste woorden den gloed- vollen redenaar. Ons viel nog eene verrassing te beurt, beslaande in een omslandigheidslied, ge zongen door den ieverigsten aller jonge liberalen. Tol drijmaal toe wou bel publiek het hooren. Hel spijt ons dal die luimigen politieker. impromptu niet meer in kopij bestaal. De tombola voor de vrouwelijke leden van den liberalen Burgers- enVVerkmans- kiing slool hel heugelijk feest in de meeste geestdrift Proficiat, Burger en Werkmanskring, gij haalt eere van uw vrijzinnig werk; tol wederziens Nu, een woord over de openbare werken. Is er eens een liberale metsersbaas belast geweest met een werk te verrichten voor de stad, dal is mogelijk; doch wij kennen de omstandigheden niet der zaak en zouden ons niet verwonderen dal men Bij den Burgers- en Werkmanskring. De Concert-Voordracht van Zondag laatst, ons aangeboden door de liberale Burgers- en Werkmanskring mag tellen onder de best gelukte, zoowel onder oog punt van voordracht als van concert. Onze muziekliefhebbers hebben met wierden luid- die ondanks hun misdadag bedrog, eerst Moeten wij nog spreken van de ontred dering onzer openbare diensten, de offi- cicele spioenneerdiensl in ijzerenwegen, in leger, in al de openbare besturen el. ■imW» k 10- 54 11- 31 11-55 11-58 10-55 5-00 5-31 18-03 21- 08 22- 50 0-00 7-28 9-49 10-23 10-52 9-18 11-37 11-38 3-10 1-09 Dixmude Nieuport. Nieuport Dixmude 7- 27 8- 00 9-23 9-56 11- 15 12- 18 13-32 11-05 15-59 10-32 20-08 20-11 18- 52 19- 26 DUINKERK E giiyvel.de VEURNE GENT BRUSSEL Dagorde 6- 10 7- 13 8- 12 9- 15 17- 41 18- 11 4-13 7- 10 8- 21 5-18 7- 43 8- 18 8-47 8- 57 9- 27 9-50 12- 05 13- 16 3-08 3-40 16-04 is- m 20-10 «t c Irt! ie- fM irf erf I I» I* >K ei l> BRUSSEL GENT VEURNE GHYVELDE DU IN KERKE fi z 13-46 18-01 15-52 17-44 19-23 18-05 20-32 22-02 6- 43 10-41 7- 12 11-08 12- 27 14-11 13- 00 11-44 ■Vertrekuren vnn den ijzerenweg van Duinkerk#-, Veurne, Gent naar Bi-iihm-I en Dixniudc naai* Nieuport. 5- 55 6- 25 6-49 9-21 10-19

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1900 | | pagina 1