VAN VEURNE NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT Panne-Baden. Kiezers opgelet!! Het klerikale Juk. Zoogezegd voor de Pensioenen. 1-» Aiigusli "iDOCt. 33. We .jaar. i?' 10 jarig Bestaan van het Nieuw Zeestrand. ZATERD/1G lö OOGST om 4 ure namiddag, Groot CONCERT gegeven bij het Hotel Terlitick, door de Koninklijke Harmonie Se Cecilia, onder hel Voorzitterschap van den heer J. Andries-Van Severen. Bestuurder: M. H. Vanderlinden zoon. Sedert 1 Juli is men op hel Stadhuis bezig met de herziening der kiezerslijsten. De personen, die niet ingeschreven zijn op de kiezerslijsten, of die hel getal stem men niet bezitten, waarop zij recht heb ben, mogen hunne rechten doen gelden op hel Stadhuis van nu lot 31 October aan staande. Wij verzoeken onze vrienden goed na te zien of er klerikalen op de kiezerslijsten geschreven zijn die geen recht hebben te stemmen ofwel die meer stemmen hebben dan degene die hun toekomen. Wij wakkeren onze politieke vrienden aan, die reclamation te doen hebben, zich te wenden tol de LIBERALE VEREENI- GING (estaminet De Keizer) of tot den LIBERALEN WERKMANSKRING (koffij- huis De Arend). liet Advertentie-blad i» ver krijgbaar in tiet kolTÏJlluis L’Espérance» aan 1O centie men ’t nummer. De kiezingen houden in hooge male niet alleen de politiekers van de anti klerikale partijen bezig, maar ook al de burgers, die zich verontrusten over de langdurige klerikale tjevenregeering, die heer en meester is in land en stad. Al de groote belangen des lands, voor zijn beslaan en de stoffelijke en zedelijke welvaart van ’t hoogste gewicht, worden stelselmatig veracht en miskend, ja opge offerd aan de innerlijke belangen der klerikalen. De inrichting van het openbaar onder wijs, wiens staatkundige, politieke en maatschappelijke noodzakelijkheid zoo Waarblijkend is, viel onder de herhaalde slagen van twee wetten, die de wel van 1879 afschaften; zonder nog te rekenen hoeveel bestuurlijke maatregelen de uit werkselen er van komen verergeren, ’t Is nog alleen ijdele en bedriegelijke schijn. Overal bevolkt door de schepsels der geestelijkheid, staat hel officieel onder wijs zonder verweer tegenover de mede dinging van het vrij onderwijs der geeste lijke genootschappen, die ruim door de toelagen der schatkist gesteund worden. In de openbare school, op weinige uit zonderingen na, weel de klerikale partij haren geest, haren strekkingen te doen doordringen, en zoo ze nog niet den Staal buiten de school heeft kunnen bannen, toch hebben de klerikalen en de kloosters hunne heerschappij over T openbaar on derwijs uitgestrekt. Onnoodig te denken aan leerplicht, zelfs gepaard met de vrijheid van onder wijs. Het meervoudig stemrecht, een middel tje, om uil de moeilijkheden en onmacht te geraken, waarin de wetgevers ver keerden, scheen veroordeeld en enkel een stap tot Zuiver Algemeen Stemrecht. Hel is thans voor de klerikalen een onwrik baar beginsel geworden. Waarom Omdat hier weer het belang der katholieke partij al do beschouwingen over eerlijkheid en rechtvaardigheid te boven gaat. Inderdaad, hel stelsel geeft voorrechten aan den builen, en de be driegerijen, die om wraak schreeuwen, worden door do klerikalen met straffe loosheid gedekt. Hel gezond verstand moet er toe leiden de Evenredige Vertegenwoordiging voor alle kiezingen toepasselijk te maken, bij zonderlijk voor de gemeentekiezingen. Maar, in de kleine gemeenten, waar de tegenstrevers te weinig in getal zijn om lol eene balloteering te komen, werkt de Evenredige Vertegenwoordiging niet. Waarom 1 Omdat pastoors, onderpas toors en hunne gekozen knechten van de gemeentebesturen, alle toezicht, alle in menging van de minderheid willen af weren en ganseb alleen de bovenhand willen in T beheer der gemeentezaken. noemde voorwaarden van huisvader en eigenaar samen bezitten; 2° Zij, die drager zijn van een der diplo ma’s, titels of getuigschriften opgesomd in artikel 17 der wel van 12 April 1894; 3° Zij, die een der openbare bedienin gen vervullen of vervuld hebben, die eene der ambten bekleeden of bekleed hebben, die een der beroepen uitoefenen of uitge oefend hebben, aangeslipt in artikel 19 van voormelde wet. Niemand kan meer dan 3 stemmen hebben voor de Kamers en de Provincie, noch meer dan 4 voor de Gemeente. Ziehier de bijzonderste bepalingen be treffende hel kiesrecht: Om kiezer te zijn voor de Kamer moet men op I Mei 1004, ten volle »3 jaar oud zijn; voor den Senaat 30 jaar; voor de Provincie 30 jaar en voor de Gemeente 30 jaar. Om ingeschreven te zijn als kiezer voor de Kamer en den Senaat, moet men op 1 .lull 1003 ten minste «edert één Jaar ten volle in de stad of gemeente verblijven; voor de Gemeente, sedert ten minste 3 jaar. Hebben recht op eene bijgevoegde stem Voor de gemeentekiezingen, de kiezers van ten volle 33 jaar oud op 1 Mei 1904, gehuwd of weduwaar met kinderen, ten minste 13 frank persoonlijke be lastingen betalende aan den Staat in de gemeenten van meer dan 10,000 zielenvan 2000 lol 10,000 zielen 1O fr. in de mindere gemeenten 3 frank. Voor de verkiezingen voor Kamer en Senaat is deze belasting vastgesteld op ten minste 3 frank. Voor de werklieden is hel voldoende dal zij een huis bewonen, welke voor gemelde sommen als belastbaar aangeleekend is op de belastingsrollen. Hebben ook recht op ééne bijgevoegde stemDe kiezers, eigenaars sedert 1 Juli 1OOSJ van gronden of huizen gevende een kadastraal inkomen van 48 fr. of van eene inschrijving op hel Groot boek der openbare schuld, of van een renteboekje op de Spaarkas, gevende ten minste eenen jaarlijkschen intrest van honderd frank en bestaande sedert 1 Juli i zonder voorwaarden slechts toegekend 1901. 1 aan de ouderlingen geboren vóór 1845,en Hebben recht op twee bijgevoegde stemmendal naar mate zij den ouderdom van 1° Dezen, die alle twee de bovenge- 65 jaar bereiken. Indien hel gouvernement de lasten op den alcool vermeerdert, dan is onder an deren volgens wal hei beweert eeni- ge millioenen meer aan de arbeiderspen- sioenen besteden. Laat ons eens zien 1 Verleden jaar heeft de pensioenwet eene uitgave veroorzaakt van ongeveer 12 mil- lioen. Maar sindsdien verscheen het koninklijk besluit van 30 December 1902, dat de for maliteiten, de redens van uitsluiting ver menigvuldigt, dal vooral aan de Patronage Comiteiten zoodanig strenge regels voor schrijft dal zeer zekerlijk een derde der tegenwoordig gepensioenneerden hun pensioen voortaan zullen verliezen. De uitslag T Is dat reeds dees jaar de uitgave voor de pensioenen zal neerdalen van 12 tot 10 millioen, misschien tol 9. De nieuwe lasten zullen dus voor de pensioenen niet dienen. De heer de Smet zal hel geld houden en het voor andere zaken gebruiken. Is het daarmee al Zullen ten minste de pensioenen zooals uu blijven bestaan Geenszins. Volgens de wel van 1900 wordt het pensioen Dit Blad verschijnt den Zaterdag van iedere week. Inschrijvingsprijs, voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; met de post 5 fr. Een afzonderlijk nummer 10 cent. Bekendmakingen 20 centiemen den drukregel. De groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen 50 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. Men wordt verzocht alle lioegenaamde artikels uiterlijk tegen Vrijdag middag vrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten bevattende, worden niet opgenomen. De Annoncen voor Belgte, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede d>e voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Magdalenastraat, Brussel. Men schrijft in bij CAMILLE BRU1VEI1V, Drukker-uitgever, tc Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. In de groote steden, daar willen ze E. V.. omdat de klerikalen er aldus in den raad komen. De landverdedigingdie toch ten minste in vaderlandschen zin moest opgelost worden, moest gelijkheid en recht ademen; maar nogmaals-slond T belang der katho lieke partij tegenover ’t belang des lands, en T eerste stond het hoogste. Geen persoonlijke dienst; de katholieke kasteelheeren willen daar niet van. Geen persoonlijke dienst, de rijke kie zers zouden het kwalijk nemen, dat hun zoons niet meer hel voorrecht genieten hunne burgerplichten door geld af te koopen. In plaats van een leger, waar alle burgers zonderonderscheid behandeld en tot dezelfde plichten geroepen worden, heeft men nu een leger van plaatsver vangers en zielverkoopers. Do hervorming van ’t belastingstelsel, dat meer dan eene eeuw oud is, is nog niet eensjtangeroerd. De belastingen op de eetwaren klimmen altijd hooger en hooger. Het drankmisbruik, dal zij in schijn bestrijden, helpt hunne kas vullen. De roerende goederen zijn nagenoeg on belast. Waarom? Wel, de brandkast der kloosters en der rijke klerikalen, die zoo goed gevuld is, zou moeten aangesproken worden. De werkerswetten, in den kaatsten tijd gestemd, en wier ontoereikendheid klaar blijkend is, worden besproken en doorge voerd met hel geheim doel de katholieke kliek nieuwen invloed te verschaffen. De comiteiten, met de uitvoering dier wetten gelast, zijn bijna uitsluilelijk uit klerikalen samengesteld en hunne partij digheid is meestal in T oogspringend. De wel op de beroepsvereenigingen is een werktuig van klerikale propagande geworden en eiken dag keurt de regeering statuten goed, die de wet verkrachten door bepalingen toe te laten, die een aan slag zijn op de vrijheid van geweien der deelnemers. Hel lievekinderenstelsel, zoo stelsel matig als schandelijk, beslaat in al de vertakkingen des bestuurs, en al wie niet bukt onder hel klerikale juk, loopt gevaar in zijne belangen gekrenkt te worden. Ziedaar in groote lijnen het hatelijk regiem, dal in ons land bestaal en waar van hel gevaar met eiken stond nog stijgt. Met hel oog op dit bedroevend schouw spel, op die onbetwistbare feiten moeten alle kiezers hel als eenen plicht rekenen, do klerikalen overal omver te werpen. ADVERTENTIEBLAD 18,12’s avonds. 18,17 mi ~itUMrnoc)nin Vertrekuren van den IJzerenweg tot 30 September. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,43 6,49 8,01 9,50 11,55's morgens. 15,53 17,15 (tot Dixmude) 18,03 19,59’s avonds. Vertrek uit Veurne naar Duinkerke ~,33 (tot Adtnherke) 7,43 9,49 10,35 (tot Adink.) 's m. 14,38 18,05 19,02 (tot Adink.) 22,07 ’s av. Vertrekuren van den Ruurtupoorweg tot 30 September. Vertrek van VEURNE naar NIEUP00RT en OOSTENDE: Statie 4,55 6,52 9,50 ’s morg. 12,10 13,20 15,15 16,11 18,04 19,56’sav. Oroote Markt 5,00 6,57 9,55 - 12,15 13,25 15,20 16,16 18,09 20,01 - Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26’ ’s morg. 13,00 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 - 13,05 16,07 Alleenlijk den Woensdag. Vertrekt Oroote Markt om 10,20 u. Vertrek uit VEURNE naar DE PANNE. Statie 5,50 6,52 8,00 9,50 10,50 ’sm. 12,15 14,38 18,04 19,08 20,00 Pannestr. 5,56 6,58 8,06 8,56 9,56 10,56’sm. 12,21 13,44 14,44 15,56 17,10 18,10 19,14 20,06 ar

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1903 | | pagina 1