k Uit De Panne. Kwade inzichten. Algemeene Tijdingen. c( Tempeest in de Noordzee. lt l. PERELTJES uil Mr Pii’s redevoering. inhoud der Voordracht van 11. Pil GEMEENTERAAD VAN VEURNE. b Piet. to De Redactie. h h Mijnheer Pil heeft eens eene wandeling gedaan in de Panne met eenen ingenieur. Zij hebben de zee bekeken, de ingenieur heeft hem gezegd dal eene haven oumoge lijk is. Zoo is de zaak in gansch zijne eenvoudigheid. Mr Pil is content met zoo een advies, hij noemt dal zelf eene studie. Wal denkt gij van zoo een volkvertegen woordiger, beste kiezers L >1 ki Sedert maandag woedt langs de Belgi sche kust een vreeselijke storm, welke overal groote schade aangebrachl heeft. Een lijk werd aangespoeld, dal niettegen staande alle pogingen niet is kunnen gered worden en zoo weer in zee is verdwenen. Op kleinen afstand van hel strand ie Oostende is de sloep 0167 vergaan met man en muis zonder dal men hulp heeft kunnen bieden. hi •i I' Tot slot: Het comiteil is niet talrijk genoeg, in plaats van 96 leden moeten er 900 zijn. De Gouverneur, de Minister, Prins Albert, wellicht. Pastoor, Kapelaan. Bisschop enz... moeien er deel van maken. En als gij zoo jaren rondgeloopen hebi en T broodje genoeg gebakken is, wil Mr Pil zich wel er mede bezighouden Natuurlijk zelf werken is te lastig. Inttts- schen kwijnt de visschersnijverheid, de Panne wordt verlaten en dan is geene haven meer noodig Dal beteekent ongeveer dil: Werkt maar zonder mij voort, ik heb de toelating niet van hooger hand mede te doen. Doch veranderen de tijden, dan wil ik wel dat pluitnj op mijn hoed Steken. Voor vandaag genoeg, meer later. EENICE CIJFERS BETREKKELIJK DE VISSCHERIJ. Mijnheer Pil heeft opzoekingen gedaan die hem overtuigd hebben dat eene haven in de Panne noodzakelijk is Hij komt wat la it, iedereen weel hel en Mijnheer Buyl he< ll sedert lang zulks kracilig openbaar in de Kamers bewezen Die vijgen na Paschen rieken sterk naar eenen aange- branden Kamerzetel 1 Hij heeft die opzoe kingen aan het departement van openbare werken overgebriefd. Daarmee punctum. Mijnheer Pil is met weinig tevreden 11 M’ de Senators De Coninck en de Spat, de heeren Volksvertegenwoordigers Pil, De- groote en C1* hebben steeds er op gedrongen sedert jaren voor de zoo noodige haven en hebben niels bekomen. Zij zijn dus niet machtig genoeg, hebben geene kranige houding aangenomen en zijn volstiekt onbekwaam. Dat ze dus de plaats aan anderen laten. Wij zullen zien wie er T meest bekomen zal. Wij kregen niets en zullen dus niets vei liezen. Mijnheer Borlier heeft in de jaren veertig eene handelshaven voor de Panne aangevraagd. Ze werd geweigerd omdat Frankrijk er legen opkwam. Thans vragen de visschers eene eenvoudige schuilhaven. Minister de Smet zegt dal hel uitzinnig is eene haven te maken in De Panne omdat de zee ertoe niet geschikt is. Hoe rijmt dal: in 1840 bestonden er geene nadeelen van wege de toestand der zee voor eene handelshaven en nu is eene schuilhaven er onmogelijk Wij denken echter dal M' Pil. M' de Spot ^,7X7’«dn?aHV.\Ta“‘ uuuc‘,se'“* en tutti quanti op bevel van Minister de - Smet, zij zelf allen in éénen pol.... doen en dal om ons zand in de oogen te strooien Weet gij visschers waarom de haven niet komt? M' Pil weet bet, hij heeft hel verklaard. De administratie is er tegen en. zoo sprak hij, laat hel ons maar in plal vlaamsch zeggen, zij.... doen allen in éinen pot. Zoo spreekt M' Pil over eerlijke burgers, deftige ambtenaren. Visschers en Pannenaren werkt onver poosd, werkl hand in hand, gaai bij de gemeenteraadsleden, gaat bij den Gouver neur. vraagt de hulp des Konings enz. enz werkt altijd en immer en. ik, Mr Pil. zal loezien. ik. uw volksverlegenwoordi ger, ik. die uwe belangen moent ver dedigen, slem tegen de voorgestelde kredieten van Mr Buyl voor uwe schuil haven, ik, die geholpen door al mijne kollegas de schuilhaven kan verkrijgen (dank aan Mr Buyl) ik zal, zooals gewoonte, thuis blijven, zwijgen en.... niets doen. Maar gij, visschers, werkt.... werkt. Piet. gemeenteraad, dan zouden déze wel aan dringen waar het moet om de billijke eischen der visschers in te willigen en stellig ware de gevraagde schuilhaven er in korten tijd, dank aan hun onvermoeid werken. M' Pil heeft op de meeting van Zondag 1.1. welke builen alle politiek moest gegeven word' ll, getracht ons politiek blad Het Advertentieblad» te beschuldigen als zijnde vijandig aan de gevraagde schuilhaven der Panne Wij weten niet welk nummer van ons blad Mr Pil ten loon heeft gespreid, maar zijn inzicht was te doen gelooven dat wij, en bijgevolg onze liberale vrienden, vijan dig zijn aan hel ontwerp der schuilhaven, en T is tegen deze kleingeestige handel wijze dal wij protest aanteekenen. Mr Pil weet immers zoo goed als al de Pannenaren dat Het Advertentieblad niet tegen de billijke eischen der visschers van de Panne is, maar integen deel, en we houden eraan hel te zeggen, krachtdadig hunne belangen ter harte neemt en altijd onverpoosd zal strijden lol hel bekomen der schuilhaven. De uilval van M' Pil legen ons blad is een slag in het water, maar hij verschaft ons nog eens de gelegenheid onze gevoe lens nopens de Panne schuilhaven te ver klaren en de vurigste wenseben te doen kennen die wij vormen voor hel welgeluk- ken van hel ontwerp. Zitting van 10 Maart 1906. 1" Punt. Lager onderwijs.— School- rekening voor het jaai 1905. 2‘ Punt. Zondagschool voor Volwas senen. Rekening voor hel jaar 1905. 3e Punt. Aanvaarding der Ouderwij zers der aangenomeue school. 4' Punt. Pompierskorps.Rekening voor hel jaar 1904. 5’ Punt. Pompierskorps. Begroeting voor 1906. 6° Buut. Sinds openbare boekerij. Rekening voor 1904. (Medegedeeld). 7’ Punt, Armbestuur. Overdracht van pacht eener weide. 8e Punt. Teekenschool. Rekening voor hel jaar 1905. 9* Punt.Nijverheidsschool. Rekening voor hel jaar 1905. Mededelingen. Groot Concert in de Koninklijke Harmonie. PROEFT DE PLT1T-BELRRE PrlHElN. ANTWERPEN. I Een nieuws dal overal opschudding ver- I wekt in ronde. T is de opening van hei I groot Hoeden- en Klakkenmagazijn SPIL I LIAERT, Groote Oosisiraai. 43, Vcuine, I rechtover hel Posibureelopschudding I veroorzaakt, zoowel door de bevallige iu- I richting, alsook door de overgroote keus I en de ongelooflijk lage prijzen. I Shakespeare heeft gezegd Als de groote I bladen vallen dan is de winter nabij I T Is I waar de natuui treil ons nooit op on- I verwachls, de wolk komi voor het on- I weder en de ondergaande zon kondigt de I nacht aan; bel is evenzoo met de nood- lollige nierziekte, die op lijd en stond I leeken van hare nadering geeft, zooals de I rugpijn, de opgezwollen oogen, watei- I storingen. Bijna de helft onzer bevolking I van Veurne is door de eene of de andere 1 nierziekte aangetast en daarom zal de hieronderslaande raad zeer geprezen wor den door velen. M"‘ S. De llaese-Dejaeglier, SI9, ZuiJ- straal, te V»uine, zegl ons: Ik overdrijf niet, maar hel is reeds wel acht jaren dal ik aan de nieren lijd, de pijnen waren zoo sierk en zoo wreed dal ik zelfs 's nachts geen uur kon slapen, van 's morgens was ik gansch gebioken en vermoeid als ik opslond, sinds was alle bezigheid lastig om doen, ik had voor niets goesting en was droevig en ontmoedigd, wam niet tegenstaande vele middelen was er niets aan te doen; alsdan ried mij eene buur vrouw aan de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij Mr Ruysseti, apothe ker, te gebruiken. De uitslag overtrof alle verwachting en ik moet zelfs zeggen dal hij wondei lijk was, want in weinige dagen was ik gansch verlicht en in minder dan eene maand was ik leenemaal herst» ld en goed gene zen en zulks lol mijne grootetevredenheid. Ik verklaar hel bovenstaande waar veroorloof C hel kenbaar le maken. De zwakle der nieren kenmerkt zich door knagende pijnen en zwakle in den rug. De zieke kan bijna mei gaan; den geheelen dag heeft hij dal neerdrukkend gevoel in den rug. Hel is evenzoo ’s nachts; zich om en om leggende in zijn bed, tracht hij in T slaap le geraken, maar is niet iu staat rust le vinden en 's mor gens als hij opstaal schijnt de rug nog pijnlijker le zijn. Verzekert U dal men D de Foster’s Pillen geve van dezelfde soort als die welke Mm‘ De. Haese gehad heeft. Men kan ze in alle apotheken bekomen tegen 3 Ir. 50 de doos of 19 ft-, <Je 6 doozen of vrachtvrij per post met hel bedrag der som le zenden aan het Alge meen Depot voor B Igiê; Engeische Apotheek, Oh. Delacre, 36, Coudetiberg- Slraat, Brussel. Wacht U voor namaaksels; eischl hel handieekeu James Foster op elku doos. A. F.’il I en niets te verrichten in de streek. Dal is de waarheid Onthoudt dit goed, visschers van de Panne, die Mr Pil zoo streelend en huichelend lieve vrienden noemde. A en 37.500 75.000 125.000 OP dat vraagt om voordoelig adviea fr. 90S,23 fr. 730,50 fr. 1500 122.500 1.225.000 It 'l —naw 1° Verliezen van 75 booten in 1880. 25 booten van 1500 fr. 25 van 3000 25 van 5000 J i van veiuieuwing der aauueimng van vrije lagere brief bij dewelken do Maatschappij dor ui’hating der Gar. het gemeentebestuur bericht, dat van te beginnen met 1 Maart 1906, de prijs der gaz. zal gebracht worden, zoo voor do stad als voor de Armand en Catrysse Gentii, wederzijds hoofd* bijzonderen, als volgt ---•- J --’-1- 1 voor de verlichting aan 0.15 c. per kub. met. b) voor <le verwarming en de bowegingskracht aan 0.12 c. por kubiek meter. c) voor da openbare verlichting aan 0.02 c. por uur en por bok. Deze vermindering zal voorzeker door d» in woners onzer stad met veel genoegen vernemen worden. De zitting wordt geheven. Aanwezig Al de leden, uitgenomen de heeren Burgemeester en Moenaort belet door onpasse lijkheid. In afwezigheid van den hoer Burgemeester wordt de zitting voorgezeten door M. de Spot, schepen. Hij verklaart de zitting geopend, en doet lezing geven van het verslag der vorige zitting, hetwelk zonder opmerkingen goedge keurd wordt. M. Vanmassenhovo, namens de Commissie van geldmiddelen, geeft verslag over deze rekening, waarop geene bijzondere bemerkingen te maken zijn. Hij steil voor dezelve goed te keuren zooals zij opgemaakt is, in ontvangsten ter som van fr. 10.560,00 en in uitgaven 16.552,83 Dus met een batig slot van fr. 7.17 Door den raad algemeen aangenomen. Deze rekening wordt insgelijks op het voor- deelig advies der Commissie van geldmiddelen, door den raad eenpariglijk goedgekeurd in ont vangsten en uitgaven ter som van fr. 1500. De heer Voorzitter doet opmerken dat,volgens de nieuwe onderrichtingen gegeven door den heer Minister van Openbaar Ouderwijs, in geval scholen, het ouderwijzend personeel dezer scho len insgelijks moet heraanvaard worden. De aanneming der vrije lagere jongensschool onzer stad hernieuwd zijnde bij beraadslaging van eenen van den Gemeenteraad, in zitting van den 25 November 11., zoo steil de heer Voorzitter voor, aan de onderrichtingen van den heer Minister te voldoen, en do hoeren Oscar Godderis, Catrysso jj onderwijzer en hulponderwijzers der gotneldo school, in deze hoedanigheid opnieuw te aan vaarden te rekenen van 1 Januari 1906, begin van den nieuwen termijn der heraonneming. Door den raad oenpariglijk goedgekeurd. Deze rekening, na voordeelig advies der Com missie van geldmiddelen, wordt door den raad eenpariglijk goedgekeurd. Zij beloopt in ontvangsten tot en in uitgaven tot Batig slot fr. 177,63 De begroeting wordt zonder opmerkingen door den raad goedgekeurd en vastgesteld in ontvang sten en uitgaven op fr. 977,63. M. Barbier. Ik geloof, Mijnheeren, dat het oogenblik juist gekomen is om te spreken over het onderhoud der brandspuiten van het korps Pompiers, om reden wij ooggetuige zijn geweest dezer schrikkelijke brand dor malterij van Mr Bêlrnaert. Er moet ineor zekerheid en gerustheid gege- worden, en aan het pompierskorps de gemakke- lijkste middelen verleenen, om in korte stonden een brand te vermijden groote uitbreiding te nemen. Nu dat de Kapitalen ~\Val rond Veurne niet I meer bestaat, is er bijna geen water in en aan de hoeken van de stad. Vroeger, in den gemeen teraad heeft men nog besproken eenen grooten waterbak te maken in de nabijheid van St. Ni colaus kerk, om al de wateren, voortkomende van dit groot gebouw, te vangen en te bezigen in geval van brand 1 Dit is billijk en hoogst noodig 1 Wat zou er gebeuren indien er op de Hout markt een hevige brand moest uitbarsten; bij voorbeeld in de magazijnen der hoeren gebroe- öer en zusters Vanderheyde en Van Hee 1 Geheel een kwartier van de stad zou kunnen de prooi der vlammen worden 1 Wat zou er moeten gedaan worden, indien er een brand uitbarstte in de magazijnen van de strooifabriek van Mr Van Cauwouberghe, waar in do nabijheid een moteur d pitrole bestaat in de espadrielfabriek, afgelegen 250 meters van de vaart en nog in vele andere kwartieren van de stad 1 Wij zouden dus moeten eene stoompomp be zitten, want onze armpompen, bij gebrek aan nabijheid van water, zijn onvoldoende geworden on: grooto branden te kunnen blusschen. IVat baat ons eervolle en bekwame mannen te betitten aan het hoofd van dit korps en moedige pompiers als wanneer de materialen in onvol doenden of slechten staat zijn f M. de Spot. Ik moet kenbaar maken aan M, Barbier dat er voldoening zal gegeven wurden nog van dees jaar voor het opmaken van oenen waterput om de wateren te vangen van St. Nicolaus kerk. Wat eene stoompomp betreft, deze vraag zou moeten gedaan worden door de bevelhebbers van hot pompierskorps. M Barbier. Deze vraag is reed» lang gedaan geweest in een volledig verslag aan het Schepeucollegie gezonden door het pompiers* korps over eene stoompomp en het gebrek vau materialen on onvoldoende inrichting. Op voordeelig advios der Commissie van geld wezen wordt do rekening van Stads openbare boekerij, door den raad eenpariglijk goedge keurd. zooals zij aan don gemeenteraad voorge legd wordt. De ontvangsten bedragen fr. 5*14,16 De uitgaven *104,91 237.500 fr. 2» Bijzonder verlies per jaar: leder boot verliest 400 fr. 75 booten 30.000 fr. In 10 jaar 300.000 fr. Verlies te zamen 537.500fr. 3» Verlet aan visscherij ingeval von storm 30 dagen aan 50 fr. 75 booten verliezen In 10 jaar 4° Vroege tij alle 14 dagen: 26 reizen aan 50 fr. ieder fr. 1.300 75 booten verliezen 97 500 InlOjanr 975 000 5° Ieder meester verliest in 10 jaar 7166 fr. Ieder stuurman verliest aan visscherij 10 jaar 14.000 fr. Te zamen 21.166 fr. Er zijn stuurmans die 35 jaar varen, maakt 74.081 fr. 6* Verlies voor de matrozen 5.600 fr. Dus op 35 jaar 19.600 fr. De stuurmans van 75 vaartuigen ver liezen dus op 35 jaar fr. 5.486.075 De matrozen van 75 vaartuigen ver liezen dus op 35 jaar fr. 3.675.000 Te zamen fr. 9.161.075 Voor transport van haring der Pannebooten werd aan het Gouvernement betaald op 1 Febr. de som van 12.600 fr. Het batig slot is fr. 139.25 Het Armbestuur onzer stad vraagt de bemach- tiging om de pacht eener weide, vroeger in ge bruik van Joseph Vereecke, koopman te Veurne te mogen overlaten aan Honri Vermeesch, land bouwer te Veurne. De pacht dezer weide,gelegen to Veurne, wijk Schoudervliet, groot H. 250— 25 C. eindigt mot October 1911; do jaarlijksche pachtprijs bedraagt 280 fr. Aangezieu Heuri Vermeesch, den pachtprijs en de andere voorwaarden der verpachting aan vaardt, do raad beslist eenpariglijk, op voorstel van den heer Voorzitter, do beraadslaging goed te keuren van het Armbestuur en aan do goed keuring der Bestendige Afvaardiging te zullen onderwerpen. Over beide deze rekeningen wordt er verslag gemaakt door M. Vaumasseuhove, namens de Commissie van geldwezen, die voorstelt de beido rekeningen zooals zij door de Commissie der Toeken- omNijverheidsschool aangeboden wor den, zonder verandering goed te keuren. Do Raad, de besluitse.s der Commissie van geldwezen bijtredend, keurt eenpariglijk beide rekeningen goed. De rekening der Teekenschool beloopt in ontvangsten op fr. 2007,99 in uitgaven op 1825,46 Het batig slot op fr. 182,53 De rekening der Nijverheidsschool beloopt in ontvangsten tot fr. 3100,66 in uitgaven tot 3063,11 Het batig slot op fr. 37,55 10‘ Punt. Kei kfabriek van S‘ Nicolaus. Advies op aflos eener rente. M. Désiré Vandenbruwaeno vraagt om eene tijdelijke rente van 150 fr. ’s jaars, drukkende op een perceel grond dat zijnen eigendom is, en die nog moet betaald worden tot in het jaar I960, te mogen allossen bij middel eener storting van een kapitaal van 3300 fr. De kerkfabriek van S‘ Nicolaus dezen atlos te mogen aanvaarden. De Gemeenteraad geelt een op deze vraag. I De heer Voorzitter geeft lezing Zoo wij vernemen is het tweede winterfeest bij onze Koninklijke Harmonie vastgesteld op Zaterdag 24 Maart aanstaande. Geen twijfel dat het door eene talrijke menigta zal worden bijgewoond het valt immers op een tijdstip dat aan bijzondere vroolijkheden wordt toegewijd, namelijk Halfvastenavond. Do gelukkige keus der besproken artisteu zal ook niet weinig bijbrengen om het concert op te luisteren. Inderdaad, zullen optreden: Madame FANY CARLHAN T, eerste zangeres bij den Koninklijken Muntschouwburg, Brussel. Mijnheer JEAN FONTEYNE, luimige zanger, en Mijnheer GEORGES LAUWERYNS, compo- nist-begeleider, allen van Brussel. Het programma der door do Harmonie uit to voeren stukken belooft ook iots merkwaardigs te zullen zijnwant alle genres zullen worden vertolkt, namelijk do Scènes Alsaciennes van Massenet en do SaUimbanques van Ganne, be- I nevens twee nieuwe lieve stukjes, de karakteri- I stieke Marche des Cent Kilos, en do medeslepen- I de Valse ilégante, getoonzet door den ervaren en I taleutvollen bestuurder heer Vanderlinden. 1 De lielft on»®!-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 2