DevoftnlraclilvaiiOuyl in De Panne. ft fa BI i In de Kamer Uit De Veurnaar». 30 miljoen voor nieuwe kanons! en I' 'I iti 11 I i'iCa Mo; wij in hel gedeelte van die overgroote som voor de j schuilhaven. Weeral was het antwoord van den minister eene wreede weigering In tilting van 27 November 1903. na hel laatste tempeest drong M. Pil ook eens aan voor de schuilhaven. Zijn vriend M. de minister antwoordde dat. zooals hij h< t reeds dikwijls verklaard had, er geen spraak kon zijn van die haven in De Panne, maar dat men studeerde voor hel aan loggen van een klein mosselhakje, dal er ten anderen een tram bestond van De Panne naar Nieupoort en dal men 200,000 Ir. zou gebruiken om in Nieupon een remorqueur te plaatsen hi titling van 4 Mei 1904. Mr Buyl doel nog eens de noodzakelijkheid uitschij nen van de schuilhaven en zegt dal er in Holland zeer veel dergelijke zijn die niet veel hebben gekosi. I>.Minister antwoordt.- M. Buyl heeft een keer te meer van de niet natuurlij ke haven van De Panne gesproken en wij kunnen op de kust geen haven maken van kilometer lot kilometer! Ik zal Nieupoort verbeteren en ten anderen er is een tram van De Panne tot Nieupoort hi tilting van 6 Mei 1904,M. Buyl en zijne liberale collegas Nolf en Vandevenne onthouden zich bij de stemming over d> begrooting die nog eens vele millioenen voorzag om protest aan te leekenen legen hel niet bekomen der schuilhaven. MM. De Groote, Vanderheyde en Pil waren afwezig. hi titling van 20 December 1905.— Nog eens stelt de heer Buyl een krediet voor ten voordeele der schuilhaven van De Panne. De Minister zegtIk kan dat niet aan vaarden, maar ik zal toch de visschers tevreden stellen en ik zal ze een vuurtoren geven M. Buyl antwoordt daarop dal dit werk op een schaterlach door de visschers zou onthaald worden. Al de liberalen en socialisten stemmen nogmaals met M. Buyl. MM Degroole en Vanderheyle stemmen tegpn. M. Pil was ufwezip;. Nog eens, om protest aan te leekenen, om houdt zich M. Buyl bij de stemming van de begrooting en zegt dat het eene schande is zoo de belangen der visschers te miskennen. Nog over eenige dagen sprak M. Buy! in tilting van 13 Maart 1906, ten voordeele van de visschers. Dal heeft M. Buyl gedaan voor De Panne omdat hij acht dat de eischen der bevol king billijk zijn. De spreker toont dan met cijfers in de hand welke de verliezen zijn, door hel niet bi komen van de schuilhaven voor de visschers en ook voor de neringdoeners. (Wij zullen dit bekend maken in een ander artikel). M. Buyl kan niet aannemen dal er een ongunstig verslag van de ingenieurs van bi uggen en wegen bestaal. Zonder inge nieur te zijn, moet men aaunemen dat het geen men zoo dikwijls in Holland gedaan heeft hier ook kan geschieden en al de visschers welen dat het mogelijk is. Overigens in 1846, waren allen hel eens om hier eene groote handelshaven te stichten. Alleen diplomatische redens riep men in, om die werken niet door te drij ven. Frankrijk zou er legen opgekomen hebben, zoo beweerde men. Niemand sprak dan dal die werken ónmogelijk waren. En nu zou geen schuilhaven kunnen gemaakt worden! M. de Smet de Nar-yer zelf, sprekende van de kolossale werken van Antwerpen, verklaarde dal men in allen de natuur kan overwinnen. M. Buyl legt dan uil welke pogingen hij beeft aangewend en altijd voort aanwendt bij de Fransche regeering opdat de vis schers niet meer zoo onmeedoogend zou den worden vervolgd, duiende de haring vangst, langs de Fransche kusten. Ook heeft hij menige ondeihandelingen gehad met Z M. de Koning over de be langen der visscherij. Dil alles zegt hij, is het verleden. Antwoord op de vraag van M Buyl over h. t herbouwen van een kaaimuur te Veurne. De aanbesteding van de werken zal eerlang geschieden. Hel lasienkoliier wordl thans gedrukt. Het was slecht, zeer slecht wedei zondag namiddag en nogtans was er veel meer volk in den Casino dan als wanneer M. Pil sprak. Den reden val iedereen. M. Gonitière, s< kretaris van het Comi- leit, stuurt aan M. Buyl den welkomgroet en verhoopt dal hij de visschers is komen helpen en aanmoedigen. M. Cassiers, voorzitter, bedankt M. Buyl van met zooveel bereidwilligheid de uit- noodiging van het Comiteit aanvaard te hebben. Hulde ook, zegt hij, aan M. Serruys, plaatsvervangende Senatoi en 24e liberale kandidaat, die wilde tegen woordig zijn omdat hij hel als een plicht aanzag; hulde ook aan den 3de kandidaat D' Barbier wiens menschenliefde en ver kleefdheid iedereen van u sedert 30 jaren heeft weten te waardeeren. Na den ellendigen toestand der visscherij op meesterlijke wijze te hebben geken schetst, gaf de Voorzitter hel woord aan M. BUYL, (lange toejuichingen). Mijn eerste woord ps een woord van erkentelijkheid aan de heeren van het Co miteit, die zoo hardnekkig voor hel beko men van de noodzakelijke schuilhaven snijden. Met genoegen en ontroering be wonder ik die schoone vergadering, ge vormd uil al de klassen der Maatschappij en vereenigd om een gemeenschappelijk en edel doel te bereiken. Ik wil en zal geen politiek behandelen; ik heb daarvan dikwijls genoeg de gelegenheid, ik zal ook geene geschiedenis aanbalen van sedert de jaren 1840; ik zal u vooreerst zeggen wat ik gedaan heb voor hel verkrijgen van uwe onmisbare schuilhaven; als volksvertegen woordiger moet ik mij aan u biechten en aan u is het van le oordeelen indien gij mij absolutie kunt verleenen. In zitting det Kamer van 18 Juli 1901 na in eene tamelijk lange redevoering talrijke punten te hebben besproken, wijdt Mr Pd drie reken aan de schuilhaven van De Panne en drukt zich nagenoeg in de vol gende woorden uitHet stichten van de schuilhaven in De Panne, sedert 1846 gevraagd zou van groot out zijn. Daar is hetgeen mijn achtbare collega gedaan heeft. Maar dat is al. In tilting van 8 Oogst 1901 legde ik een amendement neder, aan art. 26wr der begrooting, strekkende tol hel stemmen eener som van 50,000 fr. moetende dienen als eerste hulpgeld voor hel te doen be- siudeeren van een ontwerp van stichting eener schuilhaven voor visscliersbooten ter plaats genaamd De Panne. Dil voorstel werd verworpen door al de katholieke Kamerleden. De liberalen en de socialisten stemden er voor. MM Vanderheyde, De Groote en Pil waren afwezig, niettegenstaande zij wisten dat ik dit voorstel had neergelegd In zitting van 16 October 1901, na het onweder van 9 October vroeg M. Buyl hulp voor de slachtoffers der zee en te dier gelegenheid drong hij aan om te welen wanneer de schuilhaven voor De Panne zou worden toegestaan. M. de Smet de Naeyer antwoordt daarop dal eene schuilhaven in De Panne te kostelijk zou zijn voor hetgeen het kan op brengen, dat ten anderen een tram bestond van De Panne naar Nitupoori en dal de regeering de hulp door M. Buyl gevraagd niet kan toeslaan. In zitting van 19 November 1901, vroeg M. Buy), bijgestaan door zijnen liberalen collega M. Termole van Brugge, dal de kas van verzekering en onderstand ten voordeele der slachtoffers van werkonge vallen zou lusschenkomen om aan de visschers, die in hel onweder dal in de verloopene week was losgebarsten, op nieuw geteisterd waren geweest door hel vergaan van eene sloep met 9 mannen aan boord, eene milde hulp te verleenew. Dan kreeg M. Buyl voldoening en die kas stortte 2000 franken. In zitting van 31 Juli 1903 tijdens de bespreking van hel budget waar 30,000.000 fr. ingeschreven waren voor openbare werken vroeg nog eens M. Buyl een klein len u andere cijfers onder den r ven die u het tegenstrijdige zullen loonen. Over eenige dagen vonden Sla tsblad de Biciële rekening d> i B< igi- hi- gr consolideerde schuld die beliep Op 31 btcember 1884 tol fr. 1 768 022.048 91 Op 31 December 1904 lot Ir. 3.117.038 048 1 dus in 20 jaar eene trermeerdering vnn 1310 inillioen «clinici. Gij spreekt van 162 millioen overschot en er is 1346 millioen meer schuldgij wilt hel tinantieel bestuur van Minister de Smet de Naeyer ophemelen en gij vel geel dat de klerikale Staatsminister Do Landlsheere, in volle Senaat, uitriep, dal België naar de bankroet ging gij spieekl van millioenen overschot terwijl de mui zen dood in de Staatskas liggen. Wij gelooven waarlijk dal de Veurnaart nog slaapdronken is. Wal moeten wij nu doen Indien mijne vrienden meerderheid worden in Mei aanstaande, en dat zal geschieden i dien de belgische bevolking haren voorspoed wil betrachten, dan hebi gij onmiddellijk uwe schuilhaven En hel bewijs, 't is dal reeds 2 maal al de libe ralen en al de socialisten eenpariglijk mijne amendementen gestemd hebben. Hadden MM. Vanderheyde, De Groote en Pil loeu zij hel ministerie redden met de millioenen voor de forten van Antwer pen le stemmen, zooals andere katholieke volksvertegenwoordigers gedaan hunne stem gegeven op voorw aarde van de schuil haven te bekomen, dan badt gij deze reeds bekomen! Nog voor de kiezing, indien mij de gelegenheid is gegeven, zal ik een nieuw voorstel neerleggen en men zal nog eens moeten uitspraak doen, kost wal kost! Al de liberalen en socialisten zijn voor u ik twijfel er niet aan; want door hunne vorige Stemming zijn ze verbonden. Ehwel I Dal M. Pil lu kameraden zoekt en hel Mini sterie zal zich moeten onderwerpen. De. aanhoorders juichen M. Buyl toe de begeestering is onzeggelijk. De heeren leden van het Comiteit alsook M. Maurice Calmeyn.de machtige bescher mer en ondersteuner van De Panne, wen- schen den spreker geluk. M. SERRUYS zegt in korte en welge paste woorden, dat, indien hij gekozen wordl, hij al zal doen wal in zijne macht is om de visschers hunne schuilhaven le doen toeslaan. Hij doel begrijpen wat voordeel er is voor hen van in De Panne te blijven wonen, te midden hunner fami lieleden en hunne belangen en eindigt met dezen kreetVisschers, gedenkt uw huisje en uwen akker». Groot was de bijval van onzen 2en kan didaat. Heer Dokter BARBIER, op zijne beurt, vertoont in eene verhevene en gloedvolle taal, welk groot nut eene schuilhaven in De Panne zou bijbrengen; hij wijst aan de visschers wie hunne vijanden en wie hunne vrienden zijn en wakkert hen aan le over denken hoe hel hun plicht is, hunne ware verdedigers, op hel gepaste uur, erkente lijk le blijven. Na eene welgemeende rede van den beer Maurice CALMEYN, ten voordeele der schuilhaven, rede die de algemeene btjlreding verwierf, werd de zitting onder de meeste geestdrift geheven. Om aan te loonen dat de katholieken de vijanden niet zijn van hel onderwijs, zegt De Veurnaar dat in 1880, onder hel litie raai ministerie, de uitgaven van bel lager onderwijs tol fr. 34.900,978 fr. beliepen, en in 1902, onder het katholiek ministerie tot 44.514 159 fr., 't zij omtrent 10 mil lioen meer. Vroeger beweerden de katholieken dat de uitgaven van hel lager ondei wijs de zelfde. ja zelfs minder waren dan onder het liberaal bestuur, thans boffen zij dat zij 10 inillioen meer uitgaven doen. Maar zeg eens, Veurnaar, is hel ondei wijs hierdoor verbeterd, en gaal hel grooiste deel dezer 44 millioen niet in de kas der schatrijke kloosters of in de handen van onwetende, ongediplomeerde mannen die den naam van onderwijzer niet waardig zijn? Wal de millioenen betreft door de katholieken rechtstreeks uil hunnen zak betaald deze beslaan niet meer dan in de inbeelding van den schrijver van De I’eur- noar. De kracht vnn luit onder- zeeach varend bootje. Hel klein onderzet sell varend boolji overtreft in kracht en doel hel groo sic geharnast schip zinken, mot Int onverhoeds aan te vallen, want het nadert onder de golven zonder bemerkt te worden en zulks maakt al zijne sterkte uit. Het is evenzoo met de noodlottige nierziekte, haar gevaar ligt in de Stille en heimelijke wijze, waarop zij zich aantneldl en dikwijls is de kwaal reeds zeer ingeworteld voordat ge haren ernst erkent. Het belangiijk geval van venen gebuur wordl hier verhaald en hel zou goed zijn zijnen rand le volgen, want eene nierziekte, hoe weinig ze verwaar loosd woidi, loopt altijd noodlottig al. M'“’ M De Gans-Duchalelez, 9, Yper- schebrug le Veurne, zegt onsSedert zeven jaren leed ik aan de nieren, soms voelde ik de pijnen tol in den lug, en wanneer ik mij vooi mijne huiselijke bezigheden moest bukken, waren de pijnen zoo scherp dat ik dacht te bezwijmen en ik moest alle werk slaken, mijne nachten waren zoo slecht, dal ik niet meer kou slapen en ik stond ’s morgens vermoeider op dan den avond le voren bij 't slapen gaan; de beenen waren zwak, ik had on gemakken, mijn water was troebel, ik voelde mij van dag lol dag verkwijnen, ik was mistroostig des le meer daar in weer wil van alle zorgen mijne kwaal volhardde, alsdan wilde ik mij zelf verzorgen maar met de Foster Pillen voor de Nieren verkocht bij M' Ruyssen, apotheker. Zeer goed bevielen ze mij want na zes dagen was ik reeds gansch anders, ik was verlicht en sinds is mijn toestand stille- kens aan vei beleid en ik heb ni< i meer de minste pijn gevoeld; mijne nachten zijn kalm en ik voel mij eindelijk goed genezen. Ik verklaar hel bovenstaande waar en vei ooi loof U hel kenbaar le maken. Indien ge mei will teleurgesteld worden verzeker 11 j (>ch|e zijn, die namaak- verzeker U dan dal het wel de Foster Pillen voor de Nieren men U geeft; mijd U vooral voor seis met min of meer gelijkend voorkomen en naam, want ge zoudt den gewenschten uitslag niel verkrijgen. Men kan ze in alle apotheken bekomen I legen 3 fr. 50 de doos of 19 fr. de 6 doozen'of vrachtvrij p r post met hel bedrag der som le zenden aan hel Alge meen Depot voor B IgiëEngelsche Apotheek, Cli. Delacre, 5t), Coudenberg- straat, Brussel. Wacht U voor namaaksels; eischt hel handteeken James Foster op elke doos. A. F. 23 GEEN CENT. GEEN KANON MEER! T Is nog niet voldoende dat de klerikalen eenige weken geleden de nieuwe forten van Antwerpen hebben gestemd die eene uitgave zuilen veroorzaken van meer dan honderd miljoen, neen1 Nu komt hel klerikaal gouvernement een crediel le vragen voor nieuwe knnomi voor hel leger, die de bagatel zullen kosten van 3o miljoen frimk. Lastenbetalers, wal zegl ge daarvan? En zeggen dat de klerikalen aan hel be wind gekomen zijn onder den kreet van: geen cent, geen kanon meer'. De Veurnaar roept IriomfantHijk uit, de katholieken hebben in de 20 jaren een overschot van 162 millioen vergaderd. Ha, Feurnaar. de katholieken hebben een overschot van 162 millioen. Wij zul- neus wrij- Lj aan- L. '1 Tl

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1906 | | pagina 2