1 VAN VEURNE Schoolplicht. II. Buyl in de Kamer. NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT 1 lets over kleine Eigenaars en Grondbezitters. Nieuw Telefoontarief. van familie Belgische Rente. V13 Zaterdag Manrt 11)11. 8S' jaar. Men 1 in hel socialistisch Vergeel niet, kleine eigenaars en grond bezitters, dal gij bij den ontvanger der belastingen jaarlijks 7 per 100 moet beta len op de kadastrale waarde van uwen eigendom en dal uwe kinderen, wanneer gij koml te sterven, aan den Staal 1.40 fr. per honderd op de waarde zullen moeten betalen voor erfenisrechten. Vergeel ook niet dat, daarentegen de schatrijke rentenier, welke b. v. b. een in komen heeft van 100.000 fr. in aciiëokoe- pons, daarvoor geen cent belasting be taalt en dal zijne kinderen, welke meer dan 3 millioen frank in actiën van hem zouden erven, daarvoor geen cent moeten betalen voor erfenisrechten. Een der bijzonderste punten te zeggen I.. liberaal programma is: de schoolplicht. Luui Ovuuxi,,..,... plicht van al de burgers, advocaten, dok ters, ingenieurs enz. te maken, maar den plicht aan zijne kinders PüBLiciTÉ, M ag dalenas traat, Brussel. I- i-vMiiLi: nnurVEIlV, Drukkèr-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks, schrijft in bij Staat, ’t is te zeggen door iedereen, zoo wel door de antiklerikalen als door de klerikalen, ondersteund worden, ten na- deele van hel onzijdig onderwijs, welke alle denkwijzen eerbiedigt en iedereen in zijn geloof laat. Deze schoolbon ware nog eenigzins te verslaan indieu hij slechts aan de arme, of weinig bemiddelde ouders wierd toege- staan, om toe te laten hunne kinders naai de school hunner keus te zenden. Dat voldoet onze eerste minister, dus onze geestelijkheid niet. Een schoolbon zal aan de vaders, van den rijkste tol den armste, uitgedeeld worden. Wij zien van hier wat er zal gebeuren. De geestelijken van allen aard zouden al de huizen afloo- pen om de ouders te dwingen, hunne kin ders naar hunne scholen te zenden, om de schoolbons, dus de toelagen in te palmen. Alle dreigmiddelen zullen hun goed schij nen om tol dezen uitslag te komen. In een woord, T is een nieuwe schooloorlog, want wij, liberalen, zijn vast besloten dit nieuw middel van verdrukking en vertra ging der volksontvoogding niet gedoog- zaam te verdragen. Indien liet gouvernement, niettegen staande al de pogingen der Linkerzijde niet wil de schoolbon voor alle burgers uil zijn voorstel schrabben, zijn wij over tuigd, dat de liberalen en ook wel de socia listen zich niet zullen lalen verleiden onder voorwendsel van Vaderlandsclie belangen en andere schoone woorden, welke minis ter Schollaerl weel uil te halen, wanneer hij zich niet genoeg ondersteund gevoeld op de banken der Rechterzijde. Ofwel zou het Ministerie, met opzet, eene onaanneembaae voorwaarde in het voorstel hebben ingeschreven, opdat de Linkerzijde nogmaals niet erin gelukke het verplicht onderwijs te bekomen. Wij verwachten onze Kamerleden aan hel werk! 46. Over de betreurenswaardige toe standen en handelwijzen van bespiederij, verklikking, bedreiging en politieker) wrok welke twee katholieke bladen van Oostende in T licht brengen, nopens bedienden die eene andere gezindheid aankleven, alsook lol T uitvaardigen van ministerieel dienst bevel, om het personeel gerust te stellen over al die slechte bedoelingen? 47. Over de uitvoering der werken lot hel effenmaken en het drooglrekken van het veld voor het inrichten van een vliegplein te Brasschaet, door bel eerste bataljon van bel genieregimenl, en over de bespoltelijke vergoeding aan de troepen gegeven voor die werken, die met hunne bijzondere zending bitter weinig te maken hebben? De volgende vragen werden door den heer Buyl aan de bevoegde ministers ge steld: 44. Om de noodige bevelen te geven om een telefoontoestel te plaatsen in hel gebouw van hel «Staatsblad»? 45. Om den heer Minister te verzoe ken, te lalen weten, per klas en op duide lijke wijze per graad hoeveel klerken en verificateurs van den toldienst voorzien worden in de besluiten lot inrichting, als ook hoeveel beambten thans deze bedie ning bekleeden, met onderscheid lusschen gehuwden en ongehuwden? Hoeveel veri ficateurs er tol dien graad overgaan na minder dan 10 jaar, na 10 lot 20 jaar, na meer dan 20 jaar en hoevelen hunne loop baan in dit ambt eindigen? nomene of nonnenschool, eene van aanneembare en confessionneele scholen nieuwe toelagen bekomen, niettegenstaan de deze welke zij nu ontvangen, en dit ten nadeele der gemeentescholen. Nooit zullen de liberalen kunnen gedoo- gen dat de confessionneele scholen op den zelfden voel gezet worden, onder opzicht ▼an toelagen, met hel officieel, onzijdig, 48. Over de vergoeding voor paarden toe te slaan aan de tweede-kapiteins, adjudaul-majoors der infanterie, in oor logstijd, en over de toelage van 200 fr. te verleenen, aan de lagere officieren, ad juncten van den staf bij alle wapens, die hunne 3 jaar studiën ter Krijgsschool met welgelukken uitdeden, zooals dit nu ge schiedt voor de artillerie- en genieoffi- cieren? Dit Blad verschijnt den Zaterdagavond. Inschrijvingsprijs, voprop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr.- Een nummer 10 cent. Extrakten 20 c. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den drukregel. Groote letters volgens plaatsruimte. Reklamen o0 cent. Rechterlijke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Men wordt verzocht alle artikels uilerlijk tegen Donderdag middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. - Artikels ongeteckend of personaliteiten «viu> bevattende, worden met opgenomen. he Annoncen voor Belgie, uitgezonderd beide Vlaanderen, alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Waarom beeft de klerikale regeering, gedurende haar bijna 27jarig beheer, er geen enkel maal aan gedacht, om dit onge lijkend stelsel te wijzigen en daar wat meer rechtvaardigheid in te brengen? Omdat zij dan de rijken zou getroffen hebben, de klerikale financiemannen, de groote en rijke kloosters vooral, wier brandkasten met papieren waarden zijn opgepropt! wetenschappelijk onderwijs. Het confes- 1 sionneel onderwijs, Welke slechts dient om fanatieke burgers te vormen, welke I u.j-r i om niet aan de kinders den baat, van al wat niet het bijzonderste punt van het klerikaal is, inboezemt, mag niet door de iiuciau* o'»iinnli>lir.ht, Smat i is ih zeereen door iedereen, zoo- Door schoolplicht verstaal men, niet den plicht van al de burgers, advocaten, dok ters, ingenieurs enz. te maken, maai- wel den plicht aan den huisvader opgelegd een degelijk lager onderwijs aan te verschaffen, ten einde hel overgroot getal ongeletlerden te doen verdwijnen. Maar al te dikwijls op den buiten en ook wel in sommige verachlerde steden, door klerikalen geregeerd, vindt men nu nog jongelingen van rond de 20 jaar welke als alle geleerdheid hunnen naam kunnen schrijven en een weinig lezen. ’t Is dien verachterden toestand, die on gelukkige vernedering v^n den geest welke men beoogt, toen men den schoolplicht wil inbrengen. Dit punt staal ook programma. Voor wat de klerikale partij betreft, onder het juk der geestelijkheid gebogen, heeft zij moeten de zienswijze der geeste lijkheid opnemen, die voor kenspreuk heeft: Hoe dommer he! volk, hoe ge makkelijker het buigt». Het is dus niet te verwonderen dat de klerikalen van den schoolplicht niet willen weten. Doch sedert eenigen tijd, zelfs in de klerikale partij telt men eenige rari nantes leden, welke van den school plicht partijganger zijn. En daar de liberalen op bet punt waren een wetsvoorstel neer te leggen, welke misschien met de hulp dezer laatsten zou gestemd worden, heeft minister Schollaerl hel goed gevonden er zelf een neer te leg gen. Men komt de tekst ervan aan onze Kamerleden uit te deelen. Het is gemakkelijk om verslaan dat bet voorstel van M, Schollaerl, zooals al zijne andere voorstellen, door eene groote dub belzinnigheid gekenmerkt is. Inderdaad, in zijn voorstel neemt bij den schoolplicht op, doch onder een vorm welke geenszins de goedkeuring van de liberalen kan verwerven. Zoo is bel dat ieder vader een «SCHOOLBON- verwisseling van c.v -- school, ’t zij gemeenteschool, ’t zij aange- lager en lager; in Engeland wil men vol- Roinicnho poniptitels niutc - toelage genieten meer welen, omdat zeggen de Engel- den Staal. Als uitslag zouden dus de --•- -- Naar gemeld wordt zou op het einde dezer maand hel nieuw telefoontarief afge- kondigd worden, dat na drie maanden, dus met 1 Juli a. s. zou in werking treden. Het nieuw telefoonabonnement zou 80 fr. tol 110 fr. kosten voor 500 gesprekken per jaar in een omtrek van 30 kilometers. Voor elk gesprek meer zou men 6 cen tiemen betalen. Het invoeren van zulk tarief, is een schandalige uitdaging op de lankmoedig heid der Belgen. De Belgen betalen reeds hel-meest van al de lauden der wereld; zij vragen afslag, zeggende dal men in Belgie moet kunnen wat men in andere landen kan. Welnu, in plaats van afslag, krijgen zij verhooging van telefoontarief. Inderdaad, 500 telefoongesprekken per jaar, voor een abonnenl, dat is eenvoudig belachelijk; dal is iets meer dan 1 4/4 ge sprek per dag. Iemand, die maar ruim eenmaal per dag de telefoon noodig heeft, zal geen abonne ment nemen. Veronderstel nu eens iemand die 40 ge sprekken per dag heeft wie er minder heeft neemt geen telefoon dat maakt 3650 per jaar. Daarvan af 500 blijft 3150 te betalen aan 6 centiemen, dat maakt 189 frank per jaar dal die abonnenl boven zijn 80 of zijn 110 fr. zal moeten betalen. Hel zal in alle geval meer zijn dan nu. Wat zal hel dan zijn voor koffiehuis houders, groote liandelshuizen, banken en nijverheidsburcelen? Daarbij elk toestel zal een compteur of teller moeten hebben. Hel schijnt dat het maken en stellen van die compleurs 3 tot 4 miljoen zal kosten. Dus groote uitgave voor hel telefoonbe- sluur. De abonnent zal niet kunnen nagaan of de compteur goed werkt en hem niet te veel rekent daaruit zullen veel betwis tingen spruiten. Voorzeker zal men dat stelsel niet lang kunnen in voege houden. Onze klerikale bazen lossen de kwestie van liet telefoontarief op een aardige wijze op; er wordt afslag van een telefoontarief gevraagd, en men antwoordt met opslag! )N zou ontvangen. In WIJ rollen maar altijd voort den berg die schoolbon zou iedere af. Onze Belgische rente valt wekelijks ie school, 't zij welke broerkens- strekt van de Belgische rentetitels niets - -_j_. -- schen er geen goud genoeg meer is in onze Kas om desnoods het gewenschte deel der bankbriefjes uit te wisselen. Onze rerfte is gevallen tot 90.50 fr. Ja, jawe tuimelen den berg af en onze ministers vinden hoegenaamd geen middel om dal tuimelen tegen te houden! Rolt uwe matten op, onbekwame be heerders en laat de taak aan anderen over. ADVERTENTIE-BLAD 19,54 11 Voorstad I Statie Voorstad 7,46 7,50 10,25 10,29 18,12 20,38 18,17 20,43 21,00 (Bovoren) Vertrek uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8,05 9,50 14,18 16,06 19,24 Pannestraat 5,57 8,11 9,56 11,24 14,24 16,12 19,30 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,41 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 „.„.„.1 4,46 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. - 14,27 18,05 14,30 18,09 Vertrekuren van «len BuurtKpooi’weg uu-i Vertrek van VEURNE naar NIEUPOORTen OOSTENDE: Statie 5,00 6,50 10,04 13,10 15,16 18,04 20.20 Groote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan. str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 13,15 15,21 18,09 20,25 w<>-ujnaaMo—tM— Vertrekuren van <len Uzercnwe^ tot 30 Apr-il 1311. Vertrek uit Veurne naar het Binnenland 4,37 6,49 8.03 9,53 11,55 13,44 15,51 18,03 Vertrek uit Veurne naar Duinkerke: 7,35 (Adink.) 7,43 9,52 12.10 (Ad.) 14,40 18,05 20,17(Ad.) 22,02 y l ZIJ ^UH1GÜUIVl>V..vv. --j-o

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1