ONZE KANDIDATEN. 1 M. Notaris Glorie M. Iloulsaeger-Ollevier behoort, door zijnen oorsprong en zijn verwantschap, lol twee der meest geachte en invloedhebbende familien van Veurne en omstreken. Beide stammen hebben in de bestuurlijke raden onzer gemeente menigen vertegenwoordiger geteld. Builen zijne mjverbeidsbezigheden, heeft hij zich nuttig welen ie maken met zich ten diens te te stellen zijner vrienden in hel beheer onzer plaatselijke gilden. Hij is secretaris der Koninklijke Harmonie Sw Cecilia, als mede Voorzitter van den Bond der Oud- Leerlingen onzer Middelbare School. In deze laatste hoedanigheid heeft hij reeds de erkentelijkheid van meer dan één fami lievader verworven. M. Advokaat Lesafire M. Th. 0. Rousseeuw M. Honoré Rnyssen M. Reini Van Elslande is, in den vollen zin des woords hetgeen de Engelschman noemt een «self made man T is te zeggen een man. die door zijne eigene kracht en geworden is wat hij is. En daarover mag onze kandidaat zich met fierheid beroemen. Hij treedt op. bij zonderlijk als afgevaardigde van den Libe ralen Burgers- en Werkmanskring. Uil den werkenden stand gesproten, zich ver heven hebbende lot de plaats welke hij thans in de meubelnijverheid bekleedt, kent hij beter dan wie ooit de belangen van ambachtslieden en bazen. In den slederaad zouden de grieven en klachten van deze laatste een overtuigde verdediger vinden. Onze alomgewaaideetile vriend verdierjt eene bijzondere holde over den onwankelbaren moed waai mede hij de hem aangeboden kandidatuur heeft aan vaard. I iïebte dei I en I I 1 %>fte C-ue-fc. Algemeene lijdingen. GEMEENTERAD AN VEURNE. I I icIiootvJCe VO fonds, heeft hij meermalen reeds de ge- i 1-2 11 19 10 1 Ie bewijzen dat de plaalselijke klachten talrijk en gegrond zijn. Wij mogen verzekerd zijn dat de mis noegden in breede male hunneontevreden- heid zullen laten blijken en dal we in de toekomende kiezing op den besten uitslag zullen mogen rekenen. Om dil doel te bereiken hebben we nog- tans uwe volle en onbeperkte medewer king van doen. Wij rekenen op u, zooals gij in alle omstandigheden op ons moogt rekenen(Daverende en langdurige toe juichingen). Nadat de heer PR. TERLINCK, in eene welgemeende toespraak, de aanwezigen tol den strijd had aangewakkerd. sluit de heer Voorzitter Dr Barbier de zilling. Deze heeft aan allen een volledig ver trouwen op de eerstkomende kiezing ingeboezemd. ótaaflt aan: A8 jtiiltvctjun en.aa4i:Jtntu;etjtux(^c&. Bij de Gebroeders VAN CO1LLIE, Ooststraat, Rousselaere. is sedert eenige jaren in Veurne gevestigd; geheel de streek door is hij gekend, ge prezen en bemind, als de waardige op volger van den betreurden volksvriend wijlen Notaris Camille DeCae. Even als deze, is de heer Glorie hooggeschat voor zijne grondige kennissen, zijne gulle rond borstigheid en zijne vriendelijke recht schapenheid. Met recht geniet hij het ver trouwen der familien. Zijn kantoor is, in korten tijd, een der belangrijkste van hel arrondissement geworden. Zulke man zou, in den Gemeenteraad, groole diensten aan I de bevolking kunnen bewijzen. is een onzer dapperste en verkleefdste strijders. Nooit te vergeefs wendde de liberale partij zich tot zijne manhaftige verknochtheid. Altijd staal hij op de bres om den goeden kamp te leveren. Zijn ge- i meenzaam karakter, zijne beminnelijke t dienstwilligheid zijn alom gekend. Algauw is hij hier een populair figuur geworden. Als advokaat is hij een schrome en koene verdediger der talrijke en gewichtige be langen die hem zijn loeverlrouwd. Hij is Voorzitter onzer aloude Koninklijke Rhe- torica-gi 1de ambt welk hij tot het groot genoegen van zijne medeleden vervult. Zulke eereplaals werd hier ten allen tijde aan de deftigste en meest geachte familie hoofden van stad loeverlrouwd. is ook geen nieuweling in den strijd. Hij is het toonbeeld der koelbloedige, vaslbe- radene en onverschrokkens burgers, die zich er laai en wilskrachtig op toeleggen, bescheiden en eenvoudig hunnen politie- ken plicht te vervullen. Hij is de waardige Voorzitter van den Liberalen Burgers- en Werkmanskring, wier belangen hij in hel samenstellen der kandidatenlijst heeft welen Ie verdedigen. Tevens als Voorzitter van «Help UZelf» onze liberale maat schappij van Ouderlingen Bijstand, alwaar hij met eene bewonderingswaardige nauw gezetheid de hoofdrol vervult, heeft hij aan werkman zooals aan burger onschat bare diensten bewezen. is, op T voorplan van ons politiek terrein, eene kostbare aanwinst. Alhoewel lot in hel merg, aan onze grondbeginselen ge hecht, had hij zich, lol heden, niet in bel werkelijk gevecht der partijen geworpen. Hij was en is een bezadigde burger, door al onze inwoners, zonderonderscheid van denkwijze, als een voorbeeldige huisvader en een der bedrijvigste vakmannen aan zien. Sedert jaren in ons midden, als apotheker gevestigd, is hij de vriend van arm en rijk geworden. Niemand doet te vergeefs oproep aan zijnen goeden raad I Als secretaris van ons bloeiend Willems- van den Provincialen Raad, lol comman deur in de Leopoldsorde verheven. Aan navermelde personen worden de volgende eereteekens toegekend liurgermedalie van 1* klas. H. Liégeois, onder-luilenanl der dou anen te Leysele. Eereleeken van Ouderlingen Bijstand, 1* klas Debuensl August, Veurne. Naerl Jan. Veurne. Notebaerl Pieter, Veurne. Eereleeken van Ouderlingen Bijstand, 2* klas Berlamonl Karel, Veurne. i Bossant Quinlin, Adinkerke. Calrysse Amand, Veurne. David Oscar, Eggewaerlscappelle. Dequek'T Henri. Ghyverinchove. Dewitle Pieter, Bnlscamp. Geldhof Pieter, Bulscamp. Vandepilte Guslaaf, Hoogslaede. TE MEENEN. Eene treffende overeenstemming. Zoowel te Meenen dan elders zijn de verklaringen eenstemmig en echt. Den 30 Maart 1904, zegde ons M"* J. Laebens, 29, Kortrijkstraal te Meenen Bij de rugpijnen waarvan ik kloeg, voeg den zich nog allerlei ongemakken. Ik kon nauwelijks bukken en had veel moeite mijn werk te doen. De Foster Pillen (ver kocht in de Apotheek Ruyssen te Veurne) brachten eenen goeden uitslag teweeg; de duizelingen verdwenen, mijn slaap werd rustiger en als ik opstond was ik op mijn gemak. Ongeveer twee weken daarna was ik van dit lijden, helwelke ik sinds twee jaar onderslond verlost en het water was weder normaal.» Den 28 Maart 1910, voegde Mm' Laebens er bijHel is zes jaar geleden de Foster Pillen mij genazen. Ik voel niet meer die algemeene loomheid, ik kon mijnen wasch doen, hetgeen mij voorheen teenemaal on mogelijk was. Vrouwen, die aanhoudend lijden aan rugpijn, schele liooldpijn, algemeene af matting, zenuwachtigheid, krachteloos heid na de eetmalen, treurige gedachten, denkt niet dal die kwalen, dewelke den man ook aantasten, onvermijdelijke vrou wenziekten zijn, want alhoewel weinigen het welen zij duiden alleen de slechte werking der nieren aan. Met ze in goeden staal te herstellen tasten de Foster Pillen de kwaal in haren oorsprong aan; hel bloed is verlevendigd en dan keeren de wilskracht, de rust en de gezondheid weder. In alle apotheken in T algemeen. (Eischt de handteekening: James Foster) 3 50 fr. de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij tegen i mandaatEngelsche Apotheek Ch. Delacre, 64, Coudenbergsiraai, Brussel. A. V. 8 leuenhrid gevonden, belangloos, zijne dienstvaatdigheid op te offeren lol T wel- gelukken der zoo druk gevolgde feesten. Bij Koninklijk Besluit wordt de heer Edmond Van Eygen, lol hulpgrifOei be noemd bij de Rechtbank te Veurne, tn vei vanging van den heer Ach. Huyghe. Harlelijke gelukwenschingen’ Gespaarzaamheidskring Vrije Bur gers, te Veurne. Nummers der laatst aangekochte obligation. Antwerpen 1903 Brussel Zeevaat linslcll. Gent 1896 Luik 1897 I Luik 1897 Bij Koninklijk Besluit wordt de beer Edmond Van Hee, te Veurne, Voorzitter Reeks 8493 N' 17 12594 15742 7223 12043 was gesteld. Hij legde hel intrekken op van hel noodlottig wetsontwerp lol achter de aanslaande Wetgevende Kiezingen van Mei 1912. 1 Schollacit verkoos de vlucht; hij verliet hel Ministerie. Ziedaar onze eerste triomf! Hel mirakel had nog andere gevolgen de oppositie-partijen sloten een gemeen verdrag; hand in hand treden ze op, voor verplichtend onderwijs en zuiver algemeen stemrecht. (Algemeene toejuichingen.) Zoo komt hel dal in'iaile groole sleden liet kartel is gesloten, ,ja zelfs te Luik al waar hel, over eenige dagen, nog als on mogelijk was aanzien. Hel gevolg daarvan? De katholieken zullen uil al de gemeentebesturen wegge jaagd worden. En, in Mei aanstaande, vliegen ze builen hel Ministerie. Onmiddellijk daarna, krij gen wij Evenredige Vertegenwoordiging en Zuiver Algemeen Stemrecht. (Dravol). In dergelijke omstandigheden, moest de strijd hier aangevangen zijn. Die strijd is ons opgelegd 1° als vooi - gevecht voor de algemeene kiezingen van 1912 en 2° omdat wij hier ook talrijke I grieven in te’roepen hebben op gemente- lijk gebied. Inderdaad op ons Stadhuis heerscht niet 't minste koutrool. Alles wordt er onder vriendjes behandeld. De gemeenteraads zittingen zijn lange liianien ondoorbrokene lezingen van bestuurlijke stukken. Men hoort er nooit de minste tegenspraak. Dit is tegenstrijdig aan een doelmatig bestuur. Wij willen ook dal onze gemeentescho len werkelijk worden ondersteund,en niet meer worden vervolgd; we willen ze weder doen bloeien. De klerikalen doen al wal ze kunnen om ze te nieten te brengen, ten einde dezelve welhaast te kunnen afschalfen. Wij verkiezen ze aan de vrije katholieke scholen; deze laatste zijn scholen van on verdraagzaamheid en verslaving, waar de kinderen van jongs af aan de poltieke strij den worden gemengd, De eerste integendeel zijn scholen van vrede en vrijheid daar blijven de kinde ren afgewijderd van alle politieke twisten. Men leert er niet ons aan kroost slrijdlied- jes in vooruitzicht van de eerstkomende kiezingen. Verders bier zijn al de stedelijke amb ten aan vriendjes toegekend. En wat heb ben we onlangs gezien? Een opziener van het vrij katholiek onderwijs lot secreiaris- tresorier benoemd van onze Middelbare School gesticht waar bij als bezoldigde ambtenaar zal optreden, maar hetwelk hij met hart en ziel bekamp’. en tracht te be- nadeelen. Wij willen ook de ware evenredige vertegenwoordiging der minderheid, zoo in den gemeenteraad, als bij disch, hospicen en andere stedelijke besturen. Wij willen dal al de gemeentewerken vaneenig belang openbaarlijk worden aan besteed, en niet uitsluitelijk aan vriendjes worden loeverlrouwd. En ziel hoe nalatig de belangen van onze stad in deze laatste jaren zijn behan deld geweest Waarom is hel niet in Veurne hoofd plaats van het arrondissement dat de middenbureelen zijn gevestigd voor ver- schillige gemeente-trams, in plaats van te Dixmude? Daardoor is er groole schade ontslaan voor de neringdoeners van stad, die er profiji zouden in gevonden hebben, door het verblijf in Veurne van de talrijke bedienden van die besturen. Waarom hebben onze meesters de gaz- usine van Veurne naar Nieuporl laten verplaatsen Ziedaar eenige der bijzondere grieven waarover wij uwe aandacht vestigen, om u Zitting van 16 September '911. 1° Punt. Omrliandigi 'g eereleeken. 2’ Punt. Ontslag onderwijzer Am. Calrysse. 3« Punt- Armbestuur. Rekening I dienstjaar 1909. I 4« Punt. Armbestuur. Begrooling I dienstjaar 1911. I 5' Punt. Zondagscholen. Begrooling 1911. 6* Punt. Aanvraag pensioen Mad. Wed. Top. Advies. 7' Punt. Grondvergunning kerkhof. Verdeeling aandeel der armen. 8* Punt. Vragen grondvergunning kerkhof. 9* Punt, Besleeniging, landbouw- buurtwegen nr 7 en gedeelte nr 17. 10‘ Punt. Politieverordeningen Fes tival en Kermis-Zondag. 11* Punt. Burgerlijke Godshuizen. Prijs onderhoudsdag. 12' Punt. Gift Mijnheer H. Declercq. 13* Punt. Teeken- en Nijverbei s- school. Voorstelling lid der besturende Commissie. 14' Punt. Getneenlekiezing. Vast stelling der zitpenningen van Voorzitters en leden der slembureelen. 15* Punt.Middelbaic School. Reke ning van klerk lol meester, M' Decmo. i i ■I I l I f n n Tegenwoordig al do leden, uitgenomen de heoron Verraes, van ambtshalve, en Demuys en Dambro, door onpasselijkheid belet. Do heer Burgeineester-Voorzlttor verklaart do zitting geopend en doet lezing geven van hot procos-vorbaal dor vorige zitting, hetwelk zondor opmerkingen goedgokeurd wordt. De hoor Burgemeester overhandigt aan Degans Oscar, oud I t jaar, zoou van Henri, de modalio van 2° klas, hem door Z. M. den Kouing ver leend tot bolooning eener daad van moed en Zelfopoffering on wonscht den jongen gedeco reerden hertelijk goluk over deze vereerendo onderscheiding. I Bij brieve van 17 April 11. heeft do hoer I Am. Catrysso, aan h't Ix-sturmd Comitoit <b-r I lagere aaiigenomo knechtenschool, zijn ontslag I ingediend als hulponderwijzer van voormelde I school. I Do gemeenteraad neemt akt van dit ontslag. I Deze rekening wordt, op verslag van den heer I Pil, namens de commissie van geldwezen, door 1 In ontvangsten tót In uitgaven tot Batig slot I Op voorstel van den heer Pil wordt deze be- I grooting insgelijks met eenparigheid goodgo- I keurd. Zij bedraagt in ontvangsten on uitgaven I tot do som van 53,057,39 fr. I Deze begrootiug wordt, op voorstol van den I hoer de Spot, schepen van onderwijs, goedge- I keurd. Zij beloopt in ontvangsten on uitgaven ter som van 1500 fr. Do gemeenteraad brengt met eenparigheid oen gunstig advies uit over do aanvraag gedaan door Mad. W* H. Top, tot hot bekomen van een pensioen als weduwe van den overleden secretaris. Er wordt van do opbrengst der grondvergun- ningen op het kerkhof alhier 1/4 afgestaan aan do liefdadigheidsbostureu van stad. Van dit aandeel zal 1/10 toogekond worden aan het Oodshuizonbestuur on 9/10 aan het Armbestuur onzer stad. Er wordt aan do Jufvrouwen Debandt eono i eeuwige vergunning toegestaan op hot stodolijk kerkhof alhier van 2n,i30,72 grond, mits do som 230 fr.72 en aan do Jufvrouwen Lust, eono ver gunning van 1 vkm. mits de som van 100 fr. De gemeenteraad beslist eenpariglijk den buurtweg Nr 7, van aan Wulpondamme tot aan den steenweg van Boitshoucko, en een gedeelte van den buurtweg Nr 17, gezegd de Roodestraat, in macadam te leggen. Het bestek dezer werken beloopt tot 10722 fr. De vereischte machtiging on het kosteloos vervoer der materialen, noodig tot het uitvoeren dezer werken, alsook de geldelijke tusschen- komst der Provincie zullen onmiddellijk bij de Bevoegde Overheid aangevraagd worden. Er wordt den gemeenteraad mededeeling ge geven der politie-verordeningen, bij dringend heid genomen, door den heer Burgemeester dezer stad, ter gelegenheid van het Festival, op 9 Juli en Kermis-zondag 30 Juli 11. Bij beraadslaging van 14 Juli laatst, stelt het bestuur der Burgerlijke Godshuizen onzer stad voor de prijzen van den onderhoudsdag gedu rende het jaar 1912 vast te stellen als volgt Voor het Godshuis 1,10 fr. Voor het St. Jans Hospitaal 1,50 fr. Voor het Moederhuis 2.80 fr. Deze beraadslaging zal met gunstig advies aan de goedkeuring der bevoegde Overheid gezonden worden. De hoer Henri Declorcq, in leven Bevelhebber van het Pompierskorps dezer stad, heeft bij testament aan de Stad Veurne, eene som van 3000 fr. geschonken, bestemd om do pompiers te ondersteunen, die in do uitoefening van hunnen dienst, door ongevallen getroffen worden Do raad beslist eenpariglijk aan de bevoegde^ Overheid de uoodigo machtiging te vragen toi het aanveerdon dezer gift. Do raad gaat bij geheime stemming over tot de voorstelling van twee kandidaten voor de plaats van lid der besturende Commissie »an 'te Teeken- en Nijve rheidsschool dezer stad, in ver vanging van Mr H. Declorcq, overleden. Worden voorgesteld Als kandidaat, met algemeene stemmen M. Paul Du Grave. Als 2* kandidaat, mot algemeene stemmen: M. Joris Verschingel. Do gemeenteraad stelt hot bedrag der zlt- ponningoo vast van de Voorzitters en leden der stombureelen voor de gomoentekiezing van 15 October 1911, als volgt Voor de Voorzitter» en do loden van het hoofd bureel 8 fr.; voor do leden van het 2* on 3’ bureel4 fr. De Tokening van klerk tot meester, door don heer H. Decroo. gewezen secretaris-Trcsortor dor Middelbare School ouzor stad voorgolcgd wordt door don gemeenteraad mot eenparigheid goedgekeurd. Do zitting wordt geheven. Deze rekening wordt, op verslag van don hoor den gemeenteraad goedgokeurd. Z(j beloopt -84,029,74 84,260,18 369,58

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 2