Bewesler- en Beooslerpoorlenaars onder Nr 1. Ze zijn zoo invloedrijk. Liegen, altijd liegen. onder Nummer 1. Over het bouwen. Ouders, vergelijkt en oordeelt. Oiïicieele Scholen. Ze durven spreken van onpartijdigheid. Hel leven is duur. Ze leiden ons naar hel Bankroet I onze zonderlinge uitslagen Hetgeen bewijst dat alle klerikale be heerders, zoo van den Slaat als van de c e’ f als bezoldigde ambtenaar van hel officieel onderwijs, iemand te doen aanduiden, die niet alleen in zijn hart maar ook in de werkelijkheid dal zelfde onderwijs, dal hem betaalt, ondermijnl en bevecht. Voor hel kwade te verrichten laat de machtige invloed dus zijne uitwerksels gevoelen. Voor het goede, integendeel, is die machtige invloed onmachtig. 0 P! 0 Maar, wanneer zal de gemeenteraad daarover beslissen?... Zoolang reeds is er verandering beloofd; ja beloofd, maar wanneer komt dit punt ter bespreking? Om dergelijken uitslag te bekomen is het noodig, onontbeerlijk dal liberale man nen plaats nemen in den Raad. Deze hebben hair op hunne tanden en zij alleen zullen de zaak weten door te I drijven. Herinnert u, Bewesierpoortenaars, dal uwe Dijkjekermis is iugerichl geweest en eerst en vooral gevierd geweest onder een liberaal bestuur. Herinnen u, hoe vrolijk en opgewekt uwe feesten waren op louw gesteld onder bel toezicht van die zoo kundig uitverkorene feestcommissie? De katholieken hebben niets anders gedaan, dan dil gebruik behouden. Herinnert u ook, Wester- en Ooster- poorlenaars, hoe vurig de liberale raads- heeren uwe belangen Ier harte hebben ge nomen voor wal de openbare vermakelijk heden beli eft. Te vergeefs hebben zij de afschaffing, op de Kermisdagen, der dans- taksen gevraagd. De katholieken stemden voor hel behouden van die zware en ter gende lasten. Herinnert u, allen, dal in menige om standigheden, de liberale gemeenleraads- beeren uwe stoffelijke belangen hebben vorengesiaan met nieuwe macadamwegen te eischen, langs den Burgweg, de Zonne straal. den Proostdijk, den weg van Wul- pendamme naar Boilshoucke. Ja, ’t zijn de liberalen die zulks, in den Raad, met aandringende reklamatien de eersten hebben gevraagd. Op hel oogen- blik zelve, wierd hun zulks door de katho lieken geweigerd. Langzamerhand zijn die werken toch uitgevoerd geweest.’t Is dank aan de aanhoudende verzoeken van de liberalen dat zulks is bekomen geweest. Herinnert u dit alles en stemt d' d' V I I I I F i» (U frt te« e" |o sc hier eeno processie of ommegang verboden Stad, te samen hebben gespand om hier, geweest. --m-:—1 Ziedaar dus bewijzen dat de gebeurlijke onheilen met dewelke de klerikalen, voor het nul van hunne slechte zaak, zwaaien, niets dan schrikbeelden zijn. De Veurnsche kiezers zijn slimmer dan de klerikalen het wel peinzen; ze laten zich niet beet nemen aan zulken onnoo- zelen en Hauwen zeever. Wij dagen de klerikalen uil te bewijzen Een der bijzonderste grieven der kleri kalen legen hel officieel onderwijs is dal men er de Godsdienst niet aanleert. Hoe kunnen zij dat beweren?Eu hoe zou iemand dat kunnen gelooven? Sedert 27 jaar zijn de klerikalen aan hel bewind, dil dank aan hel onverpoosd wer ken der priesters. En die priesters welke in feite onze meesters zijn sedert die 27 jaar, zouden toegelaten hebben dat de Godsdienst verwaarloosd weze in dat on derwijs dal zij werkelijk in handen hebben. Laat ons liever het tegenovergestelde aannemen. De burgers, welke den Godsdienst wil len doen aanleeren aan hunue kinders mogen gerust hun kroost aan de officieel»! scholen loeverlrouweii. Dhir, zoowel als in de vrije scholen zal de Godsdienst hun aangeleerd worden. En daarbij nog de on ontbeerlijke kennissen welk»: in hel vrije onderwijs niet woiden onderwezen. Maar, eens voor goed, dal men dus ver- zake aan dit belachelijk poliliereglemenl van 1853! Waarom zich niet vergenoegen met eene fagadebreedte van b.v.b. 4 meters? Dat men vooral zorge voor hel noodige ku bieke, gezonde lucht; ziedaar hel hoofd punt. Weeral komen de klerikalen te voor schijn onder de gedaante van wolven die een schaapvel aangetrokkén hebben. Beeldt u in dal ze durven boffen over hunne onpartijdigheid. Ja, ze beweren zich onpartijdig, die zoele lammekens 1 Tiens, tiens Ehwel, telt eens op uwe vingeren Hoeveel liberalen zijn er in den Hospi- ceraad Geen één. Hoeveel liberalen zetelen er in den Dischraad Niet één. Hoeveel zijn er in de Besturende Com missie van de Nijverheidsschool Geen één. Hoeveel in hel Besturend Bureel van de Middelbare School Niet één. Hoeveel liberale beambten zijn er op ’l Stadhuis? Geen één. Hoeveel liberale ambtenaars zijn er in het Bestuur der Hospicen? Niet één. Hoeveel idem in T Bestuur van den Disch Geen één. Hoeveel liberalen zijn er in het Bestuur van de Werkmanspensioenen? Niet één. enkele benoemingen. In bet officieel onderwijs, overtreffen 43.8 per honderd der uitslagen 65 punten en 10 per honderd staan boven de 80 pun ten terwijl in hel vrij onderwijs slechts 33,6 per honderd der uitslagen de 65 pun ten overschrijden en maar 6 per honderd boven de 80 punten stijgen. Men bemerke dat de 10 eereprijzen allen toegekend zijn aan de atheneums en niet één aan hel bisschoppelijk onderwijs. Zulke optelling is hel doorslaande bewijs van de voortreffelijkheid van hel officieel onderwijs. Wij hebbt'n gesproken van de plaats 1 van Schatbewaarder van liet beheerend bureel onzer Middelbare School; tol dil ambt wordt, inderdaad, voorzien door den Staat en niet door de slad. Dit laatste is nooit noch in ons blad, noch in de rede van eenen onzer kandidaten beweerd ge weest. Indien zulks ten rechte gelaakt is geweest, hel is omdat Burgemeester en Schepenen, die van rechtswege deel maken van dien Bestuurraad, al hunne pogingen hebben doen strekken tol hel doen verwezentlijken van die benoeming. En ziedaar de slechte bandeling die aan naai crediel verliest hel algemeen trouwen I Onthoudt zulks, renteniers, hel verlies van 13 per honderd franks dal gij op uwe rentetitels ondergaat, is te wijlen aan de onbezonnen wijze waarop onze financiën worden beheerd. Zendt zulke administrateurs en hunne aanhangers wandelen. En stemt met volle overtuiging voor de mannen die tegen zulken toestand zullen opkomen en uwe belangen zullen verde digen I Als er iets moet aangewakkerd worden, in plaats van tegengewerkt is hel toch wel belhouwen van geschiktewerkmanswoon- sten in den gezonden open lucht, rond de omheiningen van de stad. Lange jaren spreekt men reeds over hel reinigen van zekere ongezonde kwartieren. Ehwel, ziedaar de oplossing van die zeer belangrijke kwestie. In plaats van de beslaande onreine ge westen te onteigenen, hetgeen aan de stad veel geld zou kosten, dal men hel oprichten van nieuwe werkmanshuisjes aanmoedige. Deze laatste zullen verkozen, terwijl de oude, verpestende, zullen ver laten worden. De middenbureelen van de gemeente trams zijn te Dixmude opgericht, in plaats van te Veurne, 't Is, leggen de katholieken uit, omdat Dixmude hel middenpunt is van al de lijnen. Ewel, wal kan dat schelen en vooral hoe zou die enkele bijzonderheid moeten in acht genomen worden, tegenover den almachtige» invloed de overgroote influentiewaarmede onze klerikale meesters altijd zich zelven beboffen? Als men zoo machtig invloedrijk is, moet men iels kunnen bekomen, dat meer dan den gewonen uitslag bijbrengl; want voor eenen gewonen uitslag te verkrijgen, kan men dan heel gemakkelijk die grrrroole influentie missen.... Besluiten wij dus dat de handelingen van onze bazen heel ordinair, heel gemeen zijn; en is juist hetgeen we altijd hebben beweerd. Kunt ge nu raden waarom de gaz-usine te Nieuporl is opgebouwd geweest T Is omdat Nieuporl ook het midden punt is van deze omschrijving III! A bah Zoodus, Nieuporl ligt te midden Dix- mnde, Veurne en Loo Neen, neen, Veurne is bet natuurlijk aangeduide centrum. Ook hier moest de gazfabriek blijven en zich uitbreiden. Doch, blijft de machtige invloed van onze klerikalen in menige omstandig heid verlamd, ze wordt, ten anderen soms toegewijd om zeer zonderlinge uitslagen bij te brengen. Wel ja, hel leven is duur, zelfs zeer duurI Maar, aan wie de schuld? Aan de katho lieken. Deze hebben, inderdaad, alles belast wal burger, boer en werkman zich onder den tand leggen of van nood»! hebben in hun huishoudelijk leven, en wel namelijk: Hel bier, De gist, De chocolade, De wijnen. De bewerkte koffij. Sterk»! dranken likeuren. Het zeem, De zoetekoeken, De ossen, De kalvers, De vaarzen, De schapen, De gewelfsels, dus de kledingstukken Hel alaam van den werkman. Iers van hel sterfbed der zieken verwij- I derdlIOokdal de processien of andere godsdienstige plechtigheden zouden wor den verboden of gestoord II! En met zulken dommen priet-praat durft men de kiezers bezighouden Maar... de liberalen zijn lange jaren meesier geweest van hel Stadhuis. Is er één voorbeeld, dat zou kunnen worden aangehaald over de gegrondheid van der gelijke lasterende aantijgingen? Destijds was de Hospicieraad samenge steld uit liberalen en men heeft ons altijd verzekerd dal die heereu met de zusters van hel Hospitaal de beste betrekkingen de schandpaal gespijkerd is geweest, onderhielden. Nooit hebben de masoeurs 1 over hunne toeziclilers geklaagd. Nooit is 1 gescholden hebben voor beesten. Met zulke peerdeleugens uil te vinden, maken de klerikalen zich zelven plichtig aan ware beestemaniereti; ziedaar de waarheid. Overigens, dat de buitenlieden oordee- len over de houding, tegen over hen, van de verschillig»! partijen. Liberalen en socialisten zijn het eens om aan al de burgers, buitenlieden zooals andere, hel zuiver en eenvoudig stemrecht toe te kennen aan 25 jaar. En de klerikalen, wat geven zij toe? Vooreerst achten ze dat een burger 35 jaar oud moet zijn om te kunnen deel nemen aan eene gemeenlekiezing. Daarenboven, en hier is nog wel de wal- gelijkste onrechtvaardigheidde eene bur ger bezit 4 stommen en de mindere man slechts één arm stemmetje. Moesten de liberalen en socialisten de buitenlieden aanzien voor hetgeen de kle rikalen beweren, ze zouden zeker wel niet partijgangers zijn van liet zuiver en een voudig algemeen stemrecht. talen zouden worden verjaagd en de pries- l Hoeveel liberale onderwijzers in onz»; Gemeenteschool Geen één. Hoeveel liberalen zijn er onder het per soneel der Politie? Niet één. Enfin, steekt den naam uil van één stedelijke ambtenaar of bediende, die liberaal zij 1 Kent gij er ééne Neen niet waar. En niettegenstaande dat, beweren de klerikalen zich toch zoo onpartijdig Dat is toupetI Dan verder, beweren ze dat hel ons onmogelijk ware hier ééne maatschappij te noemen die, zonder reden, toelaag en hulp geweigerd is door hel Gemeente- I bestuur I Stout gesproken, is half gewonnen, peinzen ze zeker. Ehwel, zonder aarzelen, noemen wij er aanstonds ééne, te welen, de voornaamste van de stad Onze aloude en voortreffelij ke Koninklijke Harmonie Su Cecilia. Deze is plotselings, zonder voorafgaand bericht, zonder reden noch uilvluchtsel, beroofd geweest van alle toelage van wege hel stadsbestuur Ziedaar de klerikalen weeral op beeter- daad van... logentaai betrapt Ze zijn toch zoo onnoozel en zoo on partijdig De ingelegde eet waren, De melk, Hel graan, De suiker, De tabak, Hel verseb en gerookt vlecsch, De varkens, De specerijen. Het wild en hel ge volgle, Hel fruit, En men verwondert zich dal hel leven duurder kost dan in den tijd der liberalen. Voegt daarbij dal indien d»1 uitgaven ver meel deren, de inkomsten integendeel ver minderen 1 De Belgische renten zijn gedaald lol bij de 87 fr.; hetgeen voor de spaarzame menschen een verlies maakt van 13 fr. op 100 fr. Is hel dan niet natuurlijk dal men pul len in de steenen klaagt over den duren lijd? Sedert jaren, verwijten de liberale af gevaardigden aan de katholieke ministers dal deze hel land naar het bankroet leiden. Dal die waarschuwingen maar al te gegrond zijn, bewijst het volgende Sedert hel begin van dil loopende jaar, 1 is de openbare schuld van Belgie ver meerderd geweest van 7 miljoen 600 duizend franks; daarenboven hebben onze opperbazen, insgelijks sedert den 1 Januari Icstleden, schalkistbons uitge geven ten beloope van 75 miljoen 300 duizend franks; zoodal in deze laatste tien maanden 's lands schuld gestegen is van 84 miljoen.! In 1884, toen de liberalen het bewind verlieten, beliep de openbare schuld lol 1 miljard 771 miljoen! In 1911, onder hel katholiek bestuur, is onze openbare schuld geklommen tot boven de vier mlljnrtl* I Vergelijkt en oordeelt Is het dan te verwonderen dat Belgische renten zoo laag «laan; ons natio naal crediet verliest hel algemeen ver- De klerikale bladen hebben de gewoonte aangenomen te verklaren dal bel ouder wijs in de bisschoppelijke collegiett veel meer waarde bezit dan dal, welk gegeven is in de wereldlijke atheneums of gemeen telijke collegien’ De uitslagen van de laatste algemeens wedstrijden leveren hel klaarste bewijs op van hel tegenovergestelde. Dees jaar, hebben de officieele gestich ten K3N onderscheidingen bekomen en de vrije katholieke slechts 344. De atheneums en gemeentelijke gestich ten hebben 10 eereprijzen behaald, daar enboven 46 prijzen, 104 accessilen, 76 eervolle meldingen en 302 enkele benoe mingen. De geestelijke collegien hebben alleen lijk kunnen inoogsten 15 prijzen, 33 ac cessilen, 34 eervolle meldingen en 162 t ♦tn I I i 8 I 1 I -O3grxiit.n - - dal het waar is, heigpen ze beweren, dal een liberaal blad de buitenlieden zou uil- •-1-I

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 2