1. I Ons vaderlijk bestuur. i Panacheeren. KONTROOL. I Herbergiers! Leest bier! Huisvaders’. Zonder vrees gestemd onder Nr Onder Nr 1 Een dop alleen onder Nr 1. i 1J Moeten ze bang zijn?! Hel leven is duur! Alles slaat op! Nieuwe belastingen Ze zouden voor... de vrijheid zijn ONS POMPIERSKORPS. Kiezers opgelet I verwezenllijken. om tusschen Eenige staaltjes van de vaderlijke zorg- beheerd 1° Sommige itrnten zijn in Kal- variebergen herschapenOm u ervan te overtvigen gaal de volgende kalsijden be zoeken: aan de Vestingen, den Ouden Beestenmarkt, de Vleeschhouwersstraat, den hoek van de Noord- en Pannestraten in bijzonder, dal gedeelte van d<> Panne- straal, waar de kiosk van den Iramdiensl is opgeslegen; de paveien zijn er nu nog niel aan den Irotloir verbondenen nog- Ihans is dil voetpad sedert maanden reeds voltooid; de trottoir vóór de gendarmerie is ook een model en verdient eene scliand- volle melding 2“ De waterbakken of i>1h»IJ- non zijn zoodanig onreinig, bevuild en verpestend, dal vooral, voor de twee, die men geradig heeft gevonden in het Pavil- joenstraatje te plaatsen, men den stank ervan op grooten afstand gewaar wordt. 3° De lantaarn» zijn nu zoo laattij dig ontsteken dat men, in den vooravond, langen tijd in de volkomene duisternissen moet ronddolen.Of zou dil eene voorbe dachte maatregel zijn, uitgevonden om de loensche loopingen van zekere kiesdravers te vergemakkelijken? De aansteking van de gaz-lanlaarns ge schiedt hier nu immers, met een geper- feclionneerd systeem; men heeft geene lange pers meer van doen; men vindt het beter geschikt den beklagenswaardigen laniaarnaansleker te dwingen op zijn lad der te kruipen en het licht, met behulp van solferstekjes, te doen branden. Modern style!! Enz. enz. Maar, waarom spreken ze niet van den tegenwoordigen toestand Want, heden, kan er niel meer spraak zijn van alleenlijk 50.000 fr. in leening te hebben ontvangen De huidige administrateurs hebben: 1° Eene leening aangegaan met de Maat schappij van hel Gemeenle-Crediet, be- loopende, niel meer lot 50.000 fr., maar 10'. 900.000 fr. 2° Daarenboven nog eene nieuwe lee- van onze stad, - beloopende tot 60.000 fr. i samengesteld uil 2 leden van de Welgeven- Niet wetende wat uitvinden om de zoo deftige en zoo gunstig onthaalde liberale lijst te bestrijden, nemen onze klerikale tegenstrevers hunnen toevlucht tot de laagste, lafste en walgelijkste uitvindsels om onze vrienden in de oogen onzer vrede lievende bevolking hatelijk te maken. Moest men onze dweepers gelooven, dan zouden onze kandidaten, indien ze ge kozen worden, de nonnekens verjagen de eene uit hel Hospitaal, de andere uil hunne scholen; men vraagt zich af, hoe zij ervan de macht zouden kunnen verkrijgen? Nu, 'l is hatelijk en dom te samen. De Veurnsche burgers kennen onze strijdmannen; ze weten dat deze niel be kwaam zijn van hetgeen waarmede men ze onverdiend beschuldigt. De liberalen zijn partijgangers van de vrijheid; ze laten iedereen gerust in hunnen handel en wandel. Wie heeft er ooit in ons blad, of in onze liberale vergaderingen alleenlijk de namen uitgesproken van de Veurnsche klooster zusters? Niemand. Hetgeen sommige penneknechten voren- houden, is dus loutere uitvinding, Zulke houding is des te meer te brand merken, dat de schrijver van zulke venij nige artikelen zelve niel gelooft hetgeen hij uil zijne pen laat vallen. Zulke polemiek achten we oneerlijk. Ze is slechts het misprijzen waardig van alle deftige lieden. Met verwondering zien wij in de katho lieke gazellen, dal onze Veurnsche tegen strevers op hunne knieën vallen omdat de kiezers niet zouden panacheeren Indien, zoo zeggen zij, op de katholieke lijst zekere kandidaten u niel bevallen of behagen, noglhans moet gij allen boven op de katholieke lijst stemmen; liet is eene kwestie van princiep. Hoe komt hel, dal in andere sleden, de klerikalen hel panacheeren aanprijzen?? Dus, zitten de Veurnsche katholieken met de poepers. Zij vreezen dal ze de volstrekte meerderheid niet zullen be- komen; zij bekennen het zelven dat. onder hunne kandidaten, er zekeren zijn, welke weinig de sympathie der Veurnsche be volking bezitten.... Op hunne kiesronde zijn onze kandida ten hel gewaar. Overal worden zij zeer gunstig onthaald en overal ook moeien zij veel, zeer veel klachten aanhooren legen hel huidig bestuur. Goeden moed, liberale vrienden!! De klerikalen zitten met de poepers. Aan ons de victorie, zondag aanslaande I Men mag met juistheid vaststellen dat het hedendaagsche leven wel 40 per hon derd méér kost, dan over ren dertigtal jaren, onder hel liberaal gouvernement. Als oorzaken van dien neteligen toestand hebben we gewezen op de tallooze ln- komrecliten nnn de grenzen, die door hei klerikaal ministerie zijn inge bracht geweestrechten op h“l meel, op de geweefsels, op het vee. op het alaam van den werkman, op de koffie, op hel bier, de wijnen, de tabak, de suiker enz. Alzoo geraken die artikelen duurder lot duurder en treffen zwaar de verbruikers, I ’t is te zeggen alleman, die op deze manier niet rechtstreeks bij den ontvanger, maai bij der. winkelier alwaar zij de koopwaren hooger moeten betalen, met onrecht* »treel«»clie belastingen worden geslegen. Al eenen anderen kant, verliezen de bezitten* van Belf'lttche renten 13 frnnk» op honderd, daar de Staatsrenlen aan den lagen koers van 87.50 fr. blijven staan. En dil is een eigenlijk en ge'oelbaar verlies; want voor iemand, die, om een gunsligen aankoop te verwezenllijken, zijne titels moet ver vreemden, valt die mindere waarde druk op de maag. Nog een erg gevolg van de onvoorzie- nigheid van hel opperbestuur, dal het land in schulden heeft gebracht. Maar, wil men nu nog erger nieuws vernemen Zoo hel schijnt, is hel gouvernement tot hel besluit gekomen, nieuwe belas tingen in te brengen. Er is geen geld meer in kas en nogtans moet men er krijgen. Volgens goede inlichtingen meldt men dat 1° De inkomrechten op de wijnen en sterke dranken nog zullen verhoogd worden! 2° De accijnsrechten op het gedistilleerd zal ook worden verhoogd 3# Er zal een vergunningsrecht ingesteld worden op de tabakwinkels 4* Een bijzonder patentrecht zal geëischt worden van de herbergiers die sigaren en tabak verkoopen j De herbergiers zijn waarlijk nog niel genoeg aangeslegen, zeker?! Asa. kiezers, ontmaakt u van den kleri kalen boel, en stemt als één man onder T\Tr 1. I de Kamers, te welen eenen representant en eenen senateur. Ehwel, dal ze cens uitleggen aan de Veurnsche kiezers hoe het komt dal de Openbare Schuld van België, in 1884, dus tijdens hel liberaal gouvernement slechts beliep lol 1 miljard 7T1 miljoen. En dat diezelfde schuld, nu, in 1911, onder hel katholiek bestuur, geklommen is lol boven de 41 miljard» Dezen toestand hebben onze katholieke senator en representant helpen inbrengen; zij zijn er over verantwoordelijk Dat zulke mannen dus zedig blijven, als er spraak is van gespaarzaam en voorzich tig beheer! Zulke financiers kunnen we missen. Daarom dal elkeen stemme onder Indien ooit eene schaamlelooze bewe ring wierd uitgebracht, is het wel deze, volgens dewelke de katholieken, recht zinnige voorstaanders zouden zijn, van de vrijheid in al hare uitingen. Ja, ze durven zich voorstellen als ver dedigers van de vrijheid van godsdienst of geweien I En wal zien we eiken dag gebeuren Die zijne kristene plichten niet vervult navolgens al de voorschriften der katho lieke kerk, die zijne kinderen toeverlrouwt aan officieele scholen, die een liberaal feest durft bijwonen, die zich niel inlijft bij de klerikale gilden of congregatiën, al diezelfde worden vervolgd en gebrood- roold ze krijgen geen onderstand van den disch. 'he worden buitengesloten uit de gunsten loegekend door de klerikale Derm- her tig heid.... En dil noemen ze vrijheid van geweien Ja, ze durven zich nog aangeven als voorstaanders van de vrijheid van onder wijs, van de vrijheid voor den huisvader 1 Welnu, aanzien wc ze in hunne hande ling. Volgens onze Grondwet is hel onder wijs vrij, hetgeen wil zeggen dal aan iedereen liet recht toekomt eene school te openen volgens zijn goeddunken. En dal is al. Maar de katholieken willen dat hunne vrije «ctiolen door don Klant of «le gemeente worden l>e- tanld, op gelijken voet zooals deze van den Staal of de gemeente zelve. En de liberalen antwoorden, met dui zend gegronde redens, dat niel ééne wet de Staat daartoe verplicht, noch kan ver plichten Voor wal de vrijheid van den huisvader betreft, was hel de fameuze sclioolbon welke die vrijheid moest inbrengen De katholieke wereldlijks onderwijzers zelven, zijn er legen opgekomen. Waarom? Ze vreesden, zij die, beier nog dan wij, den vervolgingsgeesl der priesters kennen, dal de schoolbons gingen afgepersl wor den, bij eiken huisvader, door de palers en nonnekens, zoodanig dal er in korten tijd, in Belgie, niet ééne wereldlijke school meer ging bestaan. Als ge spreekt van vrijheid van onder wijs, van vrijheid voor den huisvader, zijl ge dus, door uwe eigene mannen, gelogen- Weinige, zeer weinige en niet ééne van enig belrng buiten natuurlijk den Eerde Weber, die bijzonderlijk door de gemeen tekas was betaald geweest. Ziedaar de onmacht van ons stedelijk bestuur in klaren dage gesteld. Verders had een bijzonder comiteit op zich genomen hier eene Vllegweek in te richten. Ziedaar ten minste eene gansch moder ne nieuwigheid, die het volk naar Veurne bad kunnen doen stroomen, met een beetje meer ruchtbaarheid en vooral met eene serieuse ondersteuning van wege 'l Stads bestuur. Ehwel, telken jare zoekt men naar nieuwe vermakelijkheden. Hier trof men de gelegenheid aan, om aan de ingezete nen een sensationeel nummer aan te bie den. Het gemeentebestuur heeft er. voor geen cent, willen in tusschen komen. En nogthans. had men hel gedaan, men had zich kunnen verstaan om die vlieg- week builen de kermisdagen vast te stellen hetgeen het profijt voor de herbergiers, brouwers en neringdoeners had kunnen verlengen en vermeederen. De klerikalen mogen boffen met hunne «:o:» Wat zouden de liberalen op het stad huis doen zeggen de katholieken. Is alles niel allerbest De ooren der klerikale kandidaten hebben deze dagen meer dan eens moeten fonken, niel waar, inwoners van Veurne. Overal is de misnoegdheid groot, en overal wenscht men dal de liberalen een einde komen stellen aan de misbruiken en onverdraagzaamheden onzer regenlie. Er dient kontrool uitgeoefend te worden. Overigens, de katholieken beweren het zelfde, dóór waar gansch hel bestuur liberaal is. Zoo is het dat zij overal kon trool willen uitoefenen in de groote steden. Waarom zou kontrool dus goed zijn, yuldigbeid waarmede ons stadje wordt waar er geen katholieken in den gemeen- teraad zetelen, en slecht zijn waar deze gansch katholiek is De Veurnaars willen kontrool op hun stadhuis en zij zullen zondag aanstaande aan de liberalen dezen plicht opleggen. Wij hebben u voor oogen gelegd het geen gij al aan de katholieke partij te ver wijlen hebt, voor wal hel benadeelen van uwe naaste belangen betreft, namelijk: 1° De wet op *t vergunning». recht, die voor den enkel verkoop van sterke dranken, u belast met een bijzonder patentrecht van 60 tot 200 fr. ’s jaars. 2° De provintlnie tak» van 900 fr. op hel openen van eene nieuwe herberg. 3° De gemeeutetakten voor de muziek en dansfeesten, welke zoo druk en onnuttig op u wegen en welke de liberale kandidaten zouden willen zien afschaffen, zooals wij hel reeds hebben uitgelegd. Een punt van de hoogste gewichtigheid voor u, is ook het welgelukken van de openbare vermakelijkheden en onder dit opzicht hebt gij het recht aan hel gemeen tebestuur rekening te vragen over de ma nier waarop die feesten worden voorbe reid en ingericht. Over eenige weken was hier een Fe»« tival op touw gesteld geweest. Hoeveel en welke muziekmaatschappijen namen er deel aan? I I maar wel tot andere werken, en na melijk door de zorgen van de klerikalen, die dil zelfde jaar aan ’l bewind zijn ge komen. Goed. Maar, weet ge wal ze durven vorenhou- den? Dat, na die leening te hebben aange gaan, er toch in de stadskas eenen diepen put bestond Hoe zoo dat, terwijl gij zelve bekent dat er 50.000 fr. ter beschikking bleef van het opkomend katholiek bestuur??? Zijn ze verre gezet, om zulke ezelarijen uil te kramen DE katholieke Kandidaien door hunne eigene mannen geoordeeld. De katholieke leiders spreken achoone, vallen op hunne knieën, opdat hunne mannen toch niel zouden panacheeren, hel is te zeggen, stemmen, zooals de wet hel tiun toelast, voor eenige liberalen en eenige katholieken, lol beloop van zes namen. Wal is er daaruit te besluiten? Dat de klerikalen zelven gevoelen dal op hunne lijst namen voorkomen van onwaar dige kandidaten; zij zelven moeten her kennen dal sommige raadslieeren niel meer verdienen van terug naar 't Stadhuis gezonden le worden. Welk is, bijgevolg, de plicht van alle onal hankelijke kiezers? Te stemmen voor geheel de liberale lijst al ware hel maar om eens verandering en verbetering in ons gemeentebestuur te verkrijgen. T Is ook hel eenige middel de katholieke kandidaten geen jaloezij te doen ontstaan. Allemaal In den ketel, in de mar mile Indien er eene nuttige instelling bestaal, die waardig is van eene breede en milde ondersteuning is bel wel ons zoo belang wekkend Pompierskorps. Laat ons bekennen dat die brave men- schen, sedert jaren, in den vergeethoek worden gelatenhel gemeentebestuur be handelt ze als onwaardige dienaars. En uoglhans hoe prijzeiiswaardig is hunne zending. Het zal de plicht wezen van de liberale raadsneeren eene merkelijke verbetering van hun lot te verzekeren door eene doel matige vermeerdering van hunne le lage solde. Dal onze vlijtige vuurmannen dergelijke gevoelens aanmoedigen, metals één man, een feu de peloton te richten op het wil puntje De katholieken zetten vooruit dal ten gevolge der nieuwe kiesbrieven, waarop een cijfer gedrukt is dal gij zelve moet af scheuren vooraleer uw kiesbrielje in de bus te werpen, ei mogelijkheid is le welen voor welke kandidaten gij gestemd hebt. Dat is onwaar, en enkel een middel om u le misleiden; want ai de stembrieven die in de bus gesteken worden, zijn volkomen gelijk en dragen geen nummer meer. De stemming is dus volstrekt geheim en blijft geheim. Allen dus gestemd zonder vrees in uw eigen belang voor de lijst der vrijzinnige kandidaten onder !\ir 1. Een dop van boven op den kop. ning met hel Armbestuur Te zamen dus 826.000 fr. I feesten! Zelfs op een bijzonder kiezings- I jaar, kunnen ze dan nog niets ernstigs Leg ze me daar. 11 Dat is ander thee! Ten anderen ons Schepencollegie is i i I I 1 I 1 1 I I I UddlCIlUVICU UVft w

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 2