VAN VEURNE Waar zijn de ÜDleners?!-pdel,uos,eaer NIEUWSBLAD VOOR VEURNE EN HET ARRONDISSEMENT In Stad. In ’t Willems-fonds. Wat de geestelijkheid ons kost Hoe de klerikalen zich zelven beoordeelen. Een, twee, drieVier! I Bericlit. SS»e .p»;» i". Zaferdng schrijft in bij .Men voor haar onbe de binnen 2? HET ’i jaar 4912. iet vei ..v. P....de fameuze schoolbons. 1 In afwachting, indien die Voor de stemming, werd stellig beloofd door ons gemeentebestuur, dal het oud reglement op hel bouwen ging gewijzigd worden. De bouwmeester der stad was met een voorbereidend onderzoek gelast.. In ’t begin van 1911,werd aan het stads bestuur een petitie ingediend, geleekend door al de bewoners en de eigenaars van het uiteinde der Zuidstraal, ten einde rioolen te bekomen. Dit werd beloofd... Nu de stemmingen voorbij zijn, nu het kiesd raven (ten minste voor een tijd) ge daan is, verhopen wij dal de stadsbouw meester de gelegenheid zal vinden om zich in liet kort met deze twee zaken on ledig te houden. En, vermits wij van stemming spreken, zou men ons niet kunnen op het volgende punt inlichtingen geven? Mag een Staatsbediende, bij voorbeeld, een leeraar der Middelbare School, als getuige, optreden voor de eene of de an dere partij, zooals hel geval zich voordeed, in de laatste gemeentekiezing? Indien een liberaal alzoo openlijk een politieke rol vervulde, dan ware hij al gauw door zijne oversten berispt. Voor de klerikalen, is dal zeker aanzien als eene goede noot. Altijd twee malen en twee gewichten. Maar... Mei aanstaande, die ons de ont binding en de zegepraal zal geven, is met ongeduld verwacht door al diegenen wel ke die ongelijkheid moede zijn. Dan echter zal opnieuw beslaan gelijkheid aller Belgen voor de Wet. urm» - Zondag laatst heeft de Veurnsche afdee- ling van ’l Willems-fonds hare reeks voor drachten begonnen. Zeggen wij terloops dal nog altijd het puik der bevolking deze afdeeling ten volle genegen is en in ruime male de uilnoodiging van hel bestuur be antwoordt, met in groole massa op de voordracht aanwezig te zijn. Na den welkomgroet van den heer Voor zitter Dokter Barbier, werd het woord verleend aan den voordrachtgever, heer Derre, professor te Blankenberghe. Met eene goede en puike manier van voordra gen, mei een klare en duidelijke uitlegging heeft de spreker O”S gedurende drie kwarl uurs ons onledig gehouden met zijn onder werp: «De Bouw- en Beeldhouwkunst in Egypte en Oud-GriekeulandOpge- luislerd door prachtige lichtbeelden, op doek weergegeven, door onzen ijverigen secretaris heer Ruyssen, was de voor dracht boeiend en tevens leerrijk en aan genaam. Ware te wenschen dat later de heer Derre, ons nogmaals met dergelijke leerzame voordrachten kwam vergasten. De aartsbisschop van Mechelen heeft de jaarwedde eens ministers, dus 21.000 fr. De 5 bisschoppen trekken jaarlijks te zamen 80,000 fr. Daarbij strijken ze nog te zamen 27.500 fr. op voor reiskosten en secretariaat. Indien wij al de jaarwedden te samen voegen, van den aartsbisschop tot den laatslen der kapelaans, komen wij lot hel aanzienlijk totaal van O.BOO.OOOfr. Voegen wij erbij dat de andere gods diensten: protestanten, israëiielen, angli canen enz. in Belgie slechts te samen 142.700 fr. als toelage van den Slaat ont vangen. Hel is dus niet te verwonderen of wil len de geestelijken aan hel bewind blijven. Voor het smeer (6 milhoen en half als jaar- wedde alléén) lekt de kat de kandeleer. Vertrekuren vnn den IJzerenweg Te Dinant zijn de klerikalen in twee vij andige kampen verdeeld uit hoofde van persoonskwestiës’t is in die kiesomschrij ving dat Dr Cousot van de lijst der kandi daten werd geschrabl tijdens de laatste Kamerkiezingen. Ziel hier hoede tegenstrevers van oud- I volksvertegenwoordiger Cousot door de I partijgangers van dezen laatslen worden beoordeeld Wij lezen in «/’Union», hel katholiek dagblad van Dinant: «...Het zijn de inrichters van den poll te Beauraing, die, alsdan reeds hunnen toe- vlucht namen tol allerlei drnkkln* gen en bedriegerijen, om den heer Cousot te doen vallen... Hel zijn die penneknechten, die lasteraars, die de trouwste leden der partij met beleedigingen en aanvallen overdrukten. Dit katholiek blad bekent dus: 1° Dal de klerikalen de kiezers onder drukten; 2° Dal de klerikalen hunnen toevlucht nemen lol allerhande bedrog; 3" Dal de klerikalen hunne tegenstrevers belasteren 4* Dat de klerikalen de boycollage in voege brengen, dit is de klanten van iemand afnemen 5° Dat de klerikalen alle kuiperijen ge bruiken om iemand uil te hongeren 6° Dat de klerikalen mannen doen lijden in hunne stoffelijke belangen. Hetgeen te Dinant gebeurt, geschiedt hier ook. En ziedaar de mannen, die zich durven uitgeven als vrienden van de vrijheid, van de verdraagzaamheid? Achteruit, huichelaars! Gij zijl door uwe eigene mannen naar waarde geoordeeld 1 T schandelijk school- 20 miljoen ’s jaars aan de kloosters moest verzekeren. 2° De ver meerdering van het getal der volksver tegenwoordigers.3° de ontbinding en alge- 1 meene kieznigen geheel liet land door. Dan klonk het antwoord van hel minis terie haisstarig en koppig: Neen! En... eenige dagen later, was het minis terie Schollaerl verplicht af te treden. Is één. Bij bet aankomen van M. de Brocque- ville, aan het bewind, kondigde deze aan dal hij het getal der representanten ging vermeerderen. Is twee. Doch als men hem sprak van de ontbin ding zegde bij dal hij daarover niet kon antwoorden Ik mag den naam van den Koning in onze debatten niet vermengen openbaarde hij. Heden, bekent M. de Brocqueville, in zitting van 15 November, dal van den dag dal hij als eerste minister optrad, bij de verbintenis bezat van wege den Koning dal deze de ontbinding ging toestaan. En hij kondigt nu dezelve aan vooi enkele maanden. Hoe rechtzinnig! Doch, dal daar gelaten, de ontbinding is dus ook besloten. Is drie. En in Mei aanstaande vieren wij de zegepraal der linkerzijden en de verplette ring voor altijd van de klerikalen. Dat zal vier zijn. 1911. beginselen ter hulp te komen. De minst klaarzienden maken zich rekening van de misbruiken waartoe de klerikale heer- jr tjaar io.A, schappij ons leiden en van de groote ge- Nieuwjaar, hei varen (jje 0llS bet toomloos uitbreiden der i kloosters doen inloopen. Indien de zaak lot rechterlijke vervol gingen aanleiding geeft, zal ik uwe lezers betwistingen houden. Aanvaard, enz. Wij ook zijn nieuwsgierig over de ge volgen van die erge zaak en beloven onze lezers in te lichten over de mogelijke ge volgen derzelve. In Juni leslieden, eenige dagen vóór het aftreden van Minister Schollaerl eiscblen de liberalen met de socialisten te samen: 1° Het intrekken van ontwerp, dat met October. Wie een abonnement neemt op ADVERTENTIEBLAD, voor ontvangt van heden at lot I blad kosteloos. Wij lezen in de flandre Libérale van 18 j dezer, de volgende belangvolle briefwisse- I ling, die zekerlijk de nieuwsgierigheid I onzer lezers zal opwekken: Men schrijft ons uit Dixmude: De opschudding welke door de zaak van I Coxy<i<- wurd lo ivoeg gebrucia ia uuuive- 1 lijks gestild ofeene nieuwe euveldaad van I onze wonderbare geestelijkheid wordt hel I voorwerp der gesprekken in onze ge- I westen. I Men zegt dat, eenige maanden geleden, I in zekere stad van Veurne-Ambacbt, eene oude juffer overleden is, toebehoorende I aan eene zeer welsiellende, zeer gekende I en zeer geëerde familie van de omstreken. I Zij was 76 jaar oud, ziek en sedert 2, j 3 jaar leefde zij onder hel boog beslier van haren biechtvader. Deze zou bij haar eenen kenden kloosterling binnengebracht heb ben en bij hel eerste zicht, zou deze slim me man hel mirakel hebben uitgewerkt, zich als erfgenaam van de helft van de for tuin der biechlelinge te doen aanstellen. Ziedaar voorzeker eene vruclnrijke zen ding de gelukkige legataris is inderdaad zegt men, zendeling! De fortuin is rijk De familie, zoo het schijnt, verzet zich er tegen en is niet van zin zich te laten berooven; en een proces in erfenisroove- rij zou ingespannen worden. De longen geraken los; en, iets wonder baars, het zijn vooral de christelijke men- schen, en katholieken die zich veront- I waardigen. Een oude en zeer godvruchtig landbouwer, die mij over die zaak sprak, zegde: Waarlijk, ze gaan te ver! Indien het op die wijze voortgaat, zijn wij van niets meer verzekerd. Wij zullen de gees telijken bij onze ongehuwde zieke en rijke familieleden niet meer mogen binnenlaten, zonder blootgesteld te zijn van beroofd te worden. Ik antwoordde dat onze oud-volksver- tegenwoordiger M. De Lantsheere voor speld had dal de katliolieke partij door de finantiën of de geldkwestie ging vergaan en verders, dat de arme kloosters w*l eene vergoeding moesten zoeken bij de biechtelingen, in vergoeding van de ver liezen welke ze hebben onderslaan door hel verwerpen van g~- In afwachting, indien die scherrewegs» zooals gij te Gent zegt, de kloosters ver rijken, ze zijn ook van aard grootelijks de propaganda ten voordeele van onze grond- -- "vL.p-snriis voorop betaalbaar: 4 fr. ’s jaars; per post 5 fr. Een nummer Weent. Extrakten 20 c. den drukregel. Dit Iti-.d verschijnt den Zaterdagavond.-Inschnjvingsp^^^ p|aatsruimle_ Reklamen 50 cent. - Rechlerhjke eerherstellingen 1 fr. den drukregel. Notarieele annoncen 15 cent, den dru middag vrachtvrij en onderteekend toe te zenden. Artikels ongeteekend of personaliteiten Men wordt verzocht alle artikels uiterlijk teger bevattende, worden niet opgenomen. I laanderen alsmede die voor het Buitenland worden ontvangen door den Office de Publicité, Nieuwstraat, 36, Brussel. De Annoncen voor Belgie, uitgt ~o>i'lf n - O 1MII LE BRUIVEIW» Drukker-Uitgever, te Veurne, en in de Postkantoren des Rijks. 'I1 19,54 4,37 6,49 18,12 20,35 19,24 19,30 7,46 7,50 ADVERTENTIE-BLAO ;uuvi» -- --rij 7.35(Adink.) 7,43 'Vertrekuren vnn den Vertrok van Statie 5,00 6,50 Qroote Markt 5,05 6,55 8,50 (Pan Vertrek uit Veurne naar 8.03 9,53 11.34 11,55 Vertrek uit Veurne 9.00 (Ad.) 9,52 IC. Buurtspoorweg1 VEURNE naar NIEUPOORT en CC 10,04 str.) 10,09 12,26 (Pan. str.) 21,00 (Beveren) 21,04 Hel zijn, die ultlion^eraara, die sedert twee jaar, de boycottage» hebben ingerichl en al de kuipe- rijen in voege brachten om de partijgangers van Cousot uit te hongeren en dezen in hunne belangen te doen lij* den... 15,51 18,03 Vertrok uit Veurne naar DE PANNE. Statie 8.05 9,50 14,18 16.06 Panneatraat 5,57 8.11 9.56 11.24 14.24 16,12 Vertrek uit De Panne naar VEURNE. Terminus 6,18 8,34 10,28 12,10 14,50 17,32 Vertrek uit VEURNE naar YPER. Statie 4,36 7,43 9,55 10,26 13,06 16,02 Voorstad 4,41 7,48 10,00 10,31 13,11 16,07 18,17 20,42 Vertrek uit Veurne naar POPERINGHE. Statie 7,46 10,25 14,27 18,05 Voorstad 7,50 10,29 14,30 18,09 het Binnenland 13,44 (Cortemarck) ~3 naar Duinkerke: 12.50 (Ad.) 14,40 18,05 20.13 (Ad.) 22,02 -7 niet 1 October. OOSTENDE: 13,10 15,16 18,04 20.20 13,15 15,21 18,09 20.25

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1911 | | pagina 1