Gemaskerd Bal voordeeere- en werkende leden d Vereetiigde Maatschappijen. N achtbal p De Panne. Stadsbelangen. Tooneel vertooning AI gemeene Ti j <1 i n gen I de Voor ons allen. Groot gemaskerd IN DE RHETORIC» bij Wed. de VALLEJO. GEMEENTERAAD VAN VEURNE. aan P C GU I u Reporter. 1 M Ni I G i om noe (Du met 48? de van mil E per A 10 re< di D k( ti L alle oos en kad 229 van B Du 1 1 No mol kcli Zoo om Emi 10 i rec me «0 n’f lio< wi. 1 8e Punt. Mededeeling. Onderhoud buurtwegen. Alois. I Wij beslatigen dagelijks, op welke een voudige wijze, hel vervoeren van melk hier in onze stad geschiedt. Hel tehuis dragen van dil voedings- vochi in open emmers zou moeten streng verboden worden, daar hel blootstellen der melk aan hel slof der wegen, zoowel in den winter als in den zomer, eene zeer ernstige oorzaak is van besmetting door bacteriën. Een onderzoek van zulke melk laai ge makkelijk de aanwezigheid van bacillen der lering of andere gevaarvolle ziekten ontdekken. In bijna alle steden zijn maatregelen genomen, opdal het vervoeren van melk geschiede, in vaten of kannen die altijd moeten gesloten zijn, met een deksel zonder papier of doek. Het ware wenschelijk dal, in onze stad, in navolging van andere sleden, ook zulke maatregel toegepasl worde. ^'VtLÓUAKLRS vraagt AGENTSCHAP WIELRIJDERS vraagt GRATIS UJXECATALOGUS it róu cj in, <8, mtuisnuT, iitwwu. In de Chronique des Travaux Publics I lees ik dat een groot ondernemer van I Oostende, M, Smis-Valcke er in gelukt is I verscheidene hooggeplaatste Belgische en I Fransche personen tol een soort Comiteit I te vereenigen om de verlenging te belrach- I ten van de Koninklijke laan Oostende- I Westende langs Nieupoort lot aan Duin- I kerke. De besprekingen zijn ver gevorderd I en een grootsch ontwerp is op hel punt te I verschijnen. De overtocht der havengeul van Nieu- I poort zou geschieden door eene groole I wipbrugdoor electricileit bewogen. De ontworpen laan zal 30 meiers breedte I I hebben en tramspoorlijnen, weg in teer- I macadam, voetpaden enz. bezitten. De electrische tramweg zou lot aan De Panne en Duinkerke verlengd worden. Hel ontwerp zal in min dan twee jaar lijds tol stand kunnen gebracht worden. I Als’l maar is 1? I I Men is in transea om te weten of er nu I een notaris in De Panne zal benoemd wor- I den of niet. Uil goede bron Alois, de Reus van I De Panne, heeft briefwisselaars in al de I ministeries verneem ik dat de pogingen I die aangewend zijn geweest bij den Minis- I ter opdat het notariaat van Alveringhetn I zou overgaan naar De Panne, op hel punt I slaan van te gelukken. Weeral een truk om een liberalen nota- I ris te kunnen vervangen door een kleri- I kaal van het zuiverste bloed. I Hel gaal gelijk erwten verlezende eene I na de andere slechterik wordt er uitgepikl I tol dal er geene andere dan goede meer I overhlijven. Door goede moet men in dil geval verstaan deze die goede testamenten kunnen..* maken. Met 1912 moest Veurne een nieuw post- kantoor bezitten. De Veurnaars verheug den zich; want ze rekenden erop een prachtig gebouw in geschenk te krijgen van wege de Regeering. Is Veurne niet de hoofdplaats van een arrondissement Heeft de Regeering niet bijna overal I elders hetzelfde gedaan? Bezit Veurne-slad niet twee vertegen woordigers, een senator en een represen- I taut, die volgens zij aan hunne kiezers ver- I lellen maar te spreken hebben opdal de I Regeering hen alles zou toestaan wal zij vragen? Er was dus geen twijfel mogelijk Wij I gingen iets puiks verkrijgen En nochtans, de Regeering heeft zich met den wensch van de Veurnaars weinig bekommerd. (Zij stemmen toch altijd voor de katholieken!) en heeft ons een poslbu- reel geschonken, zooals bet voorgaande, in een parlikulier huis gevestigd. De toestand is eerder verergd want, vroeger was het kantoor in de Groole Ooststraal en nu staat hel verdoken in de Bolerweegschaalstraat, dewelke precies niet aanlokkend is! Wat zullen de talrijke vreemdelingen, die met het aanstaande seizoen onze stad zullen bezoeken, daarvan zeggen zij die met veel lof over het mooie, nette Veurne hebben liooren spreken? Zij zullen teleurgesteld zijn; want nabij dil postkantoor, zuilen zij nog, met verba zing, eene straat ontwaren, zooals men er geene ziel in welkdanige kleine buitenge meente: de vermaarde Sporkijnstraal, bij genaamd de eeuwige modderpoel! Hoelang zal dat nog blijven duren? Is er dan niet één gemeenteraadslid te vinden die het zou durven wagen dil met eerbied aan het Opperbestuur te doen vragen? Maar waarom zitten ze dan daar? Is het om te bewijzen dal er geene libera le controleurs noodig zijn of is het om eenvoudig altijd ja te knikken? Allons, Veurnsche gemeenteraadsleden, ontwaakt! Hel is tijd Alle neringdoeners klagen over den ver val van onze marktdagen hetwelk grooie- lijks toe te wijlen is aan de hier beslaande samenwerkende katholieke melkerijwant inderdaad, indien dil zoo blijft voorlgaan, zal de marktdag hier weldra gelijken aan eenen ordinairen weekdag. Destijds kwamen wekelijks alle boeren en boerinnen na»r de markt, en zij lieten hier geheel of bijna geheel hunne boter- vente. Nu komen zij, indien liet wel gaal, één maal per maand, op den dag van de I «pree» in de melkerij, en zij koopen bijge volg hunnen voorraad op den vreemde, waar ze wonen. Onze stadhuisheeren zijn daar de groole schuld van. Waarom hebben ze nooit iels aangewend om onze botermarkt aantrek- j kelijker te maken! Immers, alles goed nagezien, het is hier in Veurne, zoo aangenaam niet naar den botermarkt te komen, en in het dure sei zoen b. v. op de markt te moeten staan, de voeten in de sneeuw en koude af te zien, vóór een versleten bankje, gelijkende aan een lufferbankje uit de 16» eeuw Ware ons gemeentebestuur voor ééne once vooruitziende geweest, het hadde heel gemakkelijk en zonder groote kosten ons monument het Paviljoen in eenen overdekten botermarkt kunnen herscha pen; want wij vragen ons af tot wal die groote zaal nu dient! Subsidies verleenen voor prachlvogels op de huizen te laten zetten, is niet vol doende; het geld der neringdoeners ware nuttiger besteed, met b. v. eene premie te verleenen aan de boerinnen die hel M. Paul De Grave, advokaat, is tot lid benoemd van de beheerende commissie der Teeken- en Nijverheidsschool onzer stad. De burgerlijke medalie van 2e klas wordt verleend aan M. Dequeker te Pol- linchove. ■>c faam der automobiel-rijtuigen MINERVA «tonder kleppen» is zoo groot dat de enkele motors, T is te zeggen zon der ramen, dagelijks aan de werkplaatsen van Berchem gevraagd worden door Bel gische en builenlandscbe vervaardigers, die den vermaarden stilzwijgenden motor i zonder kleppen aan hunne ramen willen toepassen. Yper. Zaterdag morgen rond 9 ure, is een geweldige brand uilgebroken in het I krankzinnigengesticht voor mans, Lange I Thouroutstra.it. Twee groote gebouwen, I waar de slaapkamers en de ziekenzaal in- I gericht waren, zijn de prooi der vlammen I geworden. De pompiers van Yper waren I spoedig ter plaats, doch moesten ei zich I bij bepalen de andere gebouwen voor bel I vuur te vrijwaren. De brand was begonnen I in de droogzaal. I Het krankzinnigengesticht van de Lange I Thouroutstraat dagleekenl van 1798. Oostende. De Eiigelsche stoomboot I «Major» is in aanvaring gekomen legen I hel staketsel. De redboot werd door een I voorbijvarende maalbool verbrijzeld. Gent. Een electrieke tram is in bot- I sing gekomen, niet ver van hel slachthuis I met een troep zwijnen. Zes dieren waren I op den slag dood. Arlon. In eene klopjacht van wilde I zwijnen, is zekeren Louis Picard door een andere jager getroffen geweest in de nie- I renen stierf eenige uren daarna. I TE MEENEN. ZES JAAR LATER. m ge Al A, de BURGERLIJKEN STAND DER STAD VEURNE. Wij spraken hier op tijd en stond over de genezingen verkregen door de Foster Pillen te Meenen. Een nauwkeurig onderzoek versterkt nog de gemelde feilen. Den 31 Maart 1904, zegde ons M. L. Cornelissen, 10. Piquel-Poort te Meenen ’t Was vooral bij opstaan dal de nier- pijnen zeer scherp waren; het water was dikwijls brandend, troebel en rood en ondanks de middelen verbeterde mijn toestand niet. De Foster Pillen (verkocht in de Apotheek Ruyssen te Veurne) die ik althans beproefde, verlichtten mij na weinige dagen; de duizelingen hielden op alsook de pijnen. Niet meer dan twee weken later deed ik vlug mijn werk zonder l vermoeid te zijn. Den 29 Maart 1910, voegt M. Cornelis sen er bij: «Sinds ik de Foster Pillen nam, was ik steeds gezond; mijn eetlust is opperbest, ik lijd niet meer aan de maag, noch aan al die kwalen dewelke I mij sinds vier jaar kwelden. I Rugpijn, opzwelling der boenen en der I voeten, opblazing van 't lichaam en ge- I zwollen oogschelen, duizelingen, draain- I gen, kloppingen, duiden voorzeker aan I dat de nieren verzwakt en onbekwaam 1 zijn om de onzuiverheden uil het bloed te verwijderen. Door de Foster Pillen her- I steld voeren de nieren in hel water al de I vergillen, die de bloedsomloop hinderen I en alle weefsels bevuilen. I In alle apotheken in ’t algemeen. (Eischl I de handteekening: James Foster) 3.50 fr. I de doos, 19 fr. de zes of vrachtvrij legen I mandaatEngelsche Apotheek Ch. Delacre, I 64, Coudenbergstraat, Brussel. A. V. 2 i IV I ZONDAG 11^FËBRÜARÏ~ Combat en smijling vooreen koppel vette kiekens bij Aug. Madou, Statiepl. ZONDAG 18 FEBRUARI in het lokaal der Harmonie GROOT* Koatelooze Tombola. Uitgelezen oikest. Geciteerde zaal.’ Den MAANDAG om 8 t/2 ure ’s avonds en den DINSDAG om 7 ure. KARNAVALMAANDAG 19 FEBRUARI Schuif- en KnartpnrtIJ hij Ch. Quartier, Zwarte Nonuenstiaat. De laatste vertooning der Koninklijke Rhelorica maatschappij mag als een der beste aangerekend worden. Voor eene volle zaal, met een uitgelezen en aandachlig pubiek, werden de drie stukken voor bet voetlicht gebracht. In I>o Houtzagen, dal zoo aan grijpenden realistisch sttikje, heelt iederen speler goed zijne rol weergegeven. Ieder een beeft hel drama zoo goed begrepen, dat hel op buitengewone wijze gansch natuurlijk werd voorgesteld. De looneel- schikking was puik verzorgd. Bij 't vallen van T gordijn werden onze knappe tooneel- listen dapper loegejuichl en telkens terug geroepen. Die toejuichingen, deze terug roepingen zijn voor de verdienstelijke spelende leden, van wegens het tooneel- I minnend publiek, zooveel bewijzen van I goedkeuring, van echte sympathie! Allen I hebben zich verdienstelijk gemaakt van de I I grootste lot de kleinste rollen. I Ik breng hier opentlijk hulde aan de I I medewerkers en vrienden, de heeren Ern. I I Pinte, dm ervaren tooneelbestuurder, I I G. Brunein, H. Haelewyck, J. Vanhoulle, I I F. Meuris, A. Gabooler, H. Barbier, Jul. I I Barbier, A. Fosseprez, C. Depagie en G. I de Vallejo, alsook aan onze knappe actrice I I Mejuffer Jeanne Vleminckx, die de lieve- I linge is van hel Veurnsch looneelminnend I publiek. I Was men tol tranen bewogen in hel I drama, men heeft tranen gelachen in de I twee blijspelen, Cotjc Iklcbulck. en I ttchllderakncpen, waarin onze I rederijkers eens te meer bewezen dat ze er I een handje van hebben, eene volle zaal I in aanhoudende lachlust te zeilen, en ze I zijn er volkomen in geslaagd. I Hel orkest, onder de leiding van onzen I vriend Valschaerts, heeft ook krachtig I meegeholpen om de vertooning, zoo aan- I trekkelijk mogelijk te maken. I De grimmeerder Fleury Ducorney heeft I ons weder puike staaltjes gegeven van I zijne ervarene kunst. En zoo is hel tooneeljaar 1911-1912, wonderwel voorbijgegaan en strekt tot eere der bloeiende democratische Rhelori- cagilde. Een driedubbel bravo aan de hoeren Voorzitter. Bestuurleden en Confraters, die op prachtige wijze hunne lauweren verdiend hebben. meest boter naar de markt brengen, of door alle andere middels de botermarkt aantrekkelijk te maken om zooveel moge- I lijk boerinnen en boter er naartoe te krij- I gen. I Want indien dil zoo voort gaal, zal bin nen kori, in Veurne, van botermarkt geen spraak meer kunnen zijn; en dil dank ons vernuftig gemeentebestuur. Zitting van 3 Februari 1912. 1» Punt. Ontwerp van schaal voor minimum jaarwedde der gemeente-ont- vangers. Advies. 2’ Punt. Burgerlijke Godshuizen. I Begroeting van hel Gasthuis voor hel jaar 1912. 3’ Punt. Burgerlijke Godshuizen. I Begrooling van het Weesmeisjesgesticht, voor hel jaar 1912. 4‘ Punt. Teekenschool. Begrooting dienstjaar 1912. 5» Punt. Nijverheidsschool. Begroo ting dienstjaar 1912. 6» Punt. Verslag over den toestand en hel bestuur der Gemeentezaken. 7' Puin. Reglement op het bouwen. t ‘V er s.’- gelijke som van fr. 1954,62. i t i van ontwerp voor een nieuw reglement op het trekken uitgelegd, om in de eerstkomende zitting van den gemeenteraad besproken en vastgesteld te worden. De heer Voorzitter geeft mededeeling van eonen brief van den heer Gouverneur der Pro vincie, betrekkelijk het vervullen dor voreischte pleegvormen tot het bekomen der hulpgelden van Staat en Provincie voor het onderhoud der buurtwegen. De raad neemt akte dezer mededeeling en benoemt eenparigljjk den heer de Spot, schepen, tot afgeveerdigdo van do stad Veurne, in het comiteit van toezicht der buurtwegen. De zitting wordt geheven. 1 ttgenMvuur - TARIE: VRACHTVRIJ - Za.d ASSAUT 0RU44U- A Geboorten. 2. Florizoone Maurits. zoon van Rcnaat en Barrezeole Maria, Zuidstraat. 7. Vinck Joanna, dochter van Constant en Ver mout Helena, Rozendaelstraat. Huwelijksafkondigingen. 4. Depoorter Achiel, werkman, met Jansaena Charlotte, fabriekwerkster, beide te Rijaael. Huwelijken. 3. Vandendriessche Edmond, achildersgaat, geb. te Veurne den 1 Dec. 1875, met Degana Romania, werkater, geb. te Veurne den 25 Februari 1867, wed» van Juliua Debruyne. 3. Debruyne Hendrik, werkman, geb. te Veurne den 22 April 1887, met Bauden Celina, werk ster, geb. te Veurne don 27 Juli 1892. Sterfgevallen. 29 Jan. Jonckeere Nathalie, zonder beroep, 76 jaren on 8 maanden, wed» van Frana Leplae overl. te Meenen. 6 Feb. Nollet Josepha, herbergierater, 66 jaren, 7 maanden en 13 dagen, wed» van Dosideer Vanderatraete, Markt. 6. Debandt Mathilda, huiahoudster, 63 jaren, 11 maanden en 8 dagen, echtg. van Bortlnus Vandenplasache, Pannekalsijde. 6. «veraart Juliana, kostgangater, 69 jaren, 1 maand en 2 dagen, wed» van Hendrik Ramon Zij beloopt in ontvangsten en uitgaven ter Hospitaal. diike aotu van fr. 1954.62. I 8. Butaye CatuiUa, 16 d., Ooatveatenatraat. VIIIMIKEI.I.IKIIEIHN. In afwezigheid van den hoer Burgemoeater, I door ziekte verhinderd, wordt de zitting voor- I gezeten door den hoer R. do Spot, schepen. Do Heor Voorzitter doet lozing goven van het I verslag der vorige zitting dat zonder opmerkin gen wordt goedgekeurd. De gemeenteraad drukt oen gunstig advies uit ovor oen ontwerp van loonstandaard voor do gemeenteontvangers, door de Bestendige Af- veordiging van den Provincieraad opgemaakt en aan het oordeel der Gemeentebesturen word onderworpen. Uitgosteld tot do volgende zitting. I De heer Pil geeft, namens de commissie van I geldwezen, breedvoerig verslag over de ver- I schilligo artikels dezer begrooting, die vastge steld en goedgekeurd wordt, zooals zij door het I Godshuizenbestuur werd voorgologd. Zij bedraagt in ontvangsten 13,710,52 I En in uitgaven 10,177,00 Batig slot fr. 3,533,52 Zij beloopt in ontvangsten on uitgaven tot de som van fr. 2896,48. Beide deze begroetingen worden, op verslag van don heer Van Hee, namens do commissie van onderwijs, door den gemeenteraad eonparig- Ijjk goedgekeurd. Het verslag over den toestand en het bestuur der gemeentezaken van 1 October 1910 tot 1 October 1911, wordt door 't schepencollogio medegedeeld en noergelegd. Het schepencollogio geeft mededeeling een bouwen. Dit ontwerp wordt in zijno breede gemeenteraad besproken en

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2