DE GEVOLGEN VAN HET DURE LEVEN. Onder Nr 2 Stemt onder Nr 2 voor de ware Volksvrienden I VIVAT ONZE BUYL ilel begin van l einde. DE KIEZING IS NABIJS Uien gedopt onder V 2 voor de Liberalen Droevig. 3 <2'1 zijn de goê Aan de Politieke Priesters. GODSDIENST. Vivat onze Buyl 1 In 1884. In 1912. 252 millioen. gebleven. Daarom V j Ziel hier de letterlijke verklaring van den heer Volksvertegenwoordiger Lasles, een der hoofden der katholieke partij van Frankrijk, in de Kamers Betaamt hel dat hel bisdom den poli- tieken strijd voere? Ik antwoordNeen Omdat dit gevaarlijk ware voor de gods dienstige belangen. De strijd behoort de leeken toe. De priester moet zich vergenoegen, na den strijd, de wonden te heelen en aan allen de Goddelijke vermaning te herinneren Bemint elkander. Eene verhevene taak, voorwaar Is het niet eene hulde aan de zienswijze die altijd de onze is geweest: De priester in de kerk’. De verstandige en klaarziende katholie ken kennen T gevaar voor den godsdienst, dat de rol der kieskapelaanljes in de poli tieke strijden met zich sleept. Wij, liberalen, wijzen vooral op den haal en de [twist, welke die kiesdravers tusschen alle burgers zaaien. Is dal hunne opvatting van de rol, die zij onder de menschen te vervullen heb ben? ver mei Aan welken kant zijn nu de apachen, de Bonnot’s en de Carouy's. Ziedaar feilen welke in volle 20* eeuw in Vlaanderen ge beuren, in Vlaanderen waar de krislene aangerand Ie ver- ll i l Altijd hetzelfde liedje Wij, liberalen, hebben schoon te zeggen dal wij legen den godsdienst niet zijn, dal wij alle eerlijke denkwijzen eerbiedigen, altijd komt men uil met hetzelfde liedje. Zelfs wordt ons gezegd dal, op hunne meelingen in het kanton Veurne, de kleri kale kandidaten bijzonder op dit punt aan dringen. Zulks door een propagandist van tiende orde gezegd zou ons misschien wel niet verwonderen; want wanneer men niet meer weel wal zeggen, dan moet men liegen. Maar dat zelfs de ernstigste onder de klerikalen zich aan dergelijke lastertaal overgeven... neen, dal is onverslaanbaar Of liever, ja, dat bewijst eens te meer dat die ernstige mannen niet meer welen wal vertellen, dal zij ook gevoelen dal 'nel uil is met de klerikale dwingelandij en dat zij moeten Gods hulp inroepen om hen er door te helpen. Dal God zich met hun lot bekommert, daaraan twijfelen wij erg Hij heelt ander nuttig werk te verrichten 1 hedendaags, door hel stelsel van zeden en gewetensbederving, doofde klerikalen in gébracht, er nog zeer weinig belang wordt I /agen zij de liberalen of zij vielen ze laffe- geheclil aan die uildeeling van kruiskens lijk aan. en lintjes, waarmede sommige nulliteiten worden beladen, die in Kamer of Senaat Op een gegeven oogenblik schoten twee of drie der klerikalen, zooals wilde dieren zetelen alleenlijk om er stommelingen-I op de liberale kandidaten toe. M. Persoons ambacht te gaan spelen. I werd ten gronde geslagen en bekwam Als men denkt dal de heer Franck, libe- I eene bloedige kwetsuur aan de hand. Hij raio representant van Antwerpen, hij, de klaagt van inwendige pijnen. Senator Couillier werd insgelijks omvergeworpen en mishandeld door de klerikale apachen. L Een twintigtal andere liberalen werden erg gekwetst. De politie van Slekene|was van die aan randing verwittigd, doch kwam enkel tusschen als hel te laat was. Bij elke vernieuwing van de Kamers, is hel gebruik gevolgd, waarbij aan de uit tredende leden eene benoeming of eene bevordering in de Leopoldsorde wordt toegestaan. Voor de tweede maal, is die regel aan M. Buyl, onzen verkleefden en hooggeachten Volksvertegenwoordiger niet toegepasl. De klerikalen meenen alzoo onzen be minden volksvriend in de achting zijner medeburgers te kleineeren. Hoe kleingeestig, hoe lafhartig, hoe ver foeilijk'. Maar ook boe verwaand Vooreerst valt er op te merken dal de klerikalen van T omliggende, gewapend met stokken en messen, zich vergaderd om onze vrienden af te wachten. Nauwelijks De klerikalen zeggen 4an de arme werklieden: Indien gij geen vleescb, noch geen boter kunt eten, ewel spaart nog meer op uwen schamelen dagloon, en ver teert uw geld niet meer in de herberg- koten, die plaatsen van ontucht en ver derf... (Woorden van Staatsminister Woeste). Doch vermits gij, klerikalen, toch zoo erop aandringl zullen wij nogmaals het zelfde moeten herhalen Sedert jaren en jaren zijn onze groole sleden door liberale besturen beheerd Is daar één geval van onverdraagzaam heid jegens den godsdienst aan te stippen I« daar ÉÉTME kerk geialoten geworden Km daar één pa«loor afgezet, ééno iioi» iniMliandeld gewor den WEEW. niet waar? Wal meer is Sedert 6 jaar schreeuwen de klerikalen dal de kerken in Frankrijk i gesloten of afgebroken worden. Gij, bewoners van de grens, kent gij eene kerk te Duinkerke of in alle andere Fransclie gemeenten waar ééne kerk is afgeschaft, één pastoor mishandeld Des zondags, zooals sedert altijd, wordi in al die gemeenten mis en lof gezongen. Lengen», loutere leugeiiH X En één woord als besluit Wij, liberalen, willen en elsclien allen eerbied, *t Im gelijk voor welken god*> dicMt ook. De godsdienst heeft niets te maken met de politiek. Wij willen de pastoor meester in de kerk, de burgemeester op het gemeentehuis. Wij, liberalen, vinden dal de zending der pastoors eene zending van vrede en rust moet zijn. Aan hun komt het toe aan de zieken onderstand en aan de bedroef- den troost te bezorgen. Zoodoende zouden De Kerk is ziek in hare leden! En bet is zij, geestelijken, door eenieder geëerbie- niel onze schuld. digd en geacht worden. Aan de rijke grondeigenaars: Indien uwe pachten verhoogd zijn, en gij, bijgevolg, kunt blijven vetleggen, dal hebt ge aan de katholieke regeering te danken. (Woorden van den klerikaal Gravis). De klerikalen voelen dal hun einde na kend is en kunnen hunnen spijl niet meer verbergen. Zij worden razend. Zondag 11. was door de liberalen eene meeting op touw gezel te Slekene, provin cie Oosl-Vlaanderen. De heeren Persoons, volksvertegen woordiger, Couillier de Mulder, senator, en eenige liberale kandidaten moesten er het woord voeren. Alles liep wel af tot hel oogenblik dal bovengemelde personen, vergezeld van talrijke vrienden,'t gebuchle Heikant wilde doortrekken. Daar hadden Slechts eenige dagen scheiden ons nog van de zoo gewichtige algemeene verkie zingen, welke ons land van hel juk der klerikale heerschappij moeten verlossen. In al de bezochte dorpen, hebben wij van wege de bevolking ’t beste onthaal genoten; wij zijn ver van den dag waarop pastoor en koster blekmuziek mieken wanneer onze propagandisten er wilden meeting geven. Insgelijks brochuren en propagandabladen worden gretig gelezen, niettegenstaande den wil der geestelijk heid. Dit alles doel ons den dag der kiezing getrouwvol en hoopvol te gemoel zien. Hel gering getal dagen welke nog over blijven, moeten ons aansporen meer dan ooit te werken en te strijden. Ons arm Vlaanderen moet en zal verlost worden van do klerikale dwingelandij. Reeds te lang zijn onze vrijheden verlrap- peld en miskend geworden. Onverpoosd gewerkt dus en geloond aan onze tegenstrevers dal wij hen zullen bevechten ten uiterste, met de wapens waarmede zij ons aanvallen. Hoog de harten en den strijd gevoerd voor de verlossing, de verlichting en den welvaart van ons duurbaar Vaderland. Weg met de klerikale dwingelandij En leve de liberalen 1 van de wereldlijke onderwijzers van Bel gië, waarbij wij ons ten vollen aansluiten; want met hen, roepen wij uil ganscher harte Die kreet stijgt uit ieder borst waarin een rechtgeaard leeraarsharl klopt Oud-onderwijzer kent hij alle do ver- I zuchlingen zijner vroegere collega's. Hij heelt uit de dagen van hopen en strijden, van kampen en sireven voor een hooger i ideaal, voor »i)n ambtsbroeders do liefde, de waardeering meegedragen die nu de drijfkrachten zijn van een hardnekkige!) arbeid. De pensioenwet is herzien. Een van de schoonste desiderata van de federatie is werkelijkheid geworden. Dit danken wij aan Buyl Een nieuw barema zal in 't kort gestemd zijn; was Buyl die hel ontwerp op de bureelen overlegde en er bijtijds hel slof afblies 1 De nationale school wordt r: hij springt de eerste op, om baar dedigen De officiecle onderwijzers worden ongelijkt; hij pleit voor hen immer dal vuur, die geestdrift die de harten wint, die overtuigt I De staatsscholen worden benadeeld door de kloosters, ‘l Is Buyl die de locnsclio daden afzweeptT Was Buyl die de plun dering der staatskas op den kaak stelde 1 Wal hebben ze geschreeuwd, gehuild, ge scholden, geschuimbekt vol dolle, domme woede Zij hebben gespot met zijn pensioentje zijn recht Zij hebben gezocht, gewroet in dal leven in dal eerlijk, eervol verleden om iets te vinden waarmede zij Buyl den kop konden inslaan, hel hart inslampen. Zij vonden niets; niets Daarom zijn zij zoo woedend brullen de dompers Doe gij voort en leef gerust, groole, trouwe onderwijzersvriend Duizenden leerkrachten (wereldlijke) van alle gezind- ->■- u goed, om sterkende, wereldberoemde redenaar en rechtsge leerde, eenvoudig ridder der Leopoldsorde werd geslagen, slechts over eenige dagen geleden, als wanneer een zekere Pitsan, klerikale député van wij welen niet waar, commandeur werd benoemd.... is hel waarlijk om daarover te spotten en le lachen flgMaar, zal hel doel onzer dweepers wel worden bereikt? Integendeel! Hier laten we een artikel volgen, ver schenen in het tweetalig blad Le Journal des Instiluteurs, hel orgaan der Federatie scholen op bijna alle gemeenten de offi- cieele scholen vervangen hebben. Moeten de klerikalen zeker zijn van hunnen val om tol dergelijke razernij zich over te leveren. Toen de liberale partij aan T bewind kwam, waar de lasten als volgt verdeeld: Lasten der rijken,of rechtstreekse!) inkomen, (op huizen, goederen, enz.), Dit is, per inwoner: fr. 8.SO. Lasten der armen, of onrecht streekse!) inkomen, (op hel bier, al- cool, suiker, margarine, vleescli, ta bak enz.) 136 millioen. Dit is, per inwoner: 23 fr. Lasten op de rijken73 millioen. Per inwoner, dus: 10 fr. Lasten op hel volk Per inwoner, dus: 34 fr BESLUIT De lasien der rijken zijn door de kleri kalen van 1.50 fr.per hoofd verhoogd. De lasten der armen zijn integendeel van 11 fr. per hoofd verhoogd. Wal zeggen er de kiezers, van?! heden en alle scholen keuren vallen u in een ringmuur van dankbare liefde. Hun sympathie, hun achting vormen een bolwerk waartegen uw vijanden, uwe belagers, te vergeefs storm zullen loopen. Leve, leve lang onze Ruyl. Ter gelegenheid van de dood van M. J. Fromond, burgemeester van Hermalle, vertelt de Luiksche correspondent van de Elotle Helge de volgende geschiedenis: Laat ons eerst zeggen dal M. Fromond niet al le goed stond met de kerk, sedert hij een klein geschil met den pastoor had, aangaande hel kerkhof van zijn dorp. Laten wij de correspondent spreken Alhoewel goed katholiek was hij sedert die kleine avontuur niet meer ter kerk gegaan. In [de streek hoog geacht, bekwam hij in al de vorige kiezin- gen de stemmen der verdraagzame katho lieken en der liberalen. De burgemeester stierf plotseling den 4 Mei. Zijne neven gingen tol drie maal bij den pastoor om den lijkdienst te bespre ken. Deze gaf geen vast antwoord en zegde over de zaak aan den bisschop te moeten spreken. Maar toen de priester vernam dal de gemeente besloten had. op hare kosten den burgemeester burgerlijk te laten be graven en dat van haren kant de familie een lijkdienst van eerste klas (vel betaald, dus),had begeerd, wendde de pastoor zich tol de familie om alles le aanvaarden, maar hij kwam le laai. Met geld koopt men alles I Maar wij vragen ons at hoe zulke priesters hunne I gewetensplicht opvatten I 1 i I I t I I I I I I I I i i i 49 millioen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1912 | | pagina 2