meling gekregen Ï...1 zyn van M. prefekt van policie genoemd. Wy komen een antwoord te ontvangen van wege den heer Greuse, te Brussel, uitgever van de woordenboeken Sleeckx en Vandevelde, op de beoordeeling door den heer Byl over gemelde woordenboeken uitgegeven, en van welke wy mel ding hebben gemaekt in ons nummer van 23 II. De uitgever roept onze onpartydigheid in, en verzoekt ons zyn antwoord in ons blad in te lyven er byvoegende dathy welhaestover M. Byl bieed- voeriger zal handelen, maer dat deze vooraf moet antwoorden op zyn onderhavig schrift. Tyd en plaets ontbreekt ons om heden het antwoord van M. Greuse in ons blad te kunnen plaetsen. Wy zouden daerenboven liever den heer Byl zich zelve zien verdedigen voor aleer ons oordeel over het geschil te moeten vellenwant wy hebben tot nu toe de woordenboeken Sleeckx en Vandevelde niet grondig kunnen nazien. Wy bepalen ons dus, voor het oogenblik, met te doen bemerken, dat Je heer Byl, inderdaed, door het achterlaten of veranderen der poncluatie, verscheide zinnen verdraeid, of kwalyk uitgelegd heeft, en wy kunnen ons niet inbeelden welk inzigt de beoordeelaer moge gehad hebben met zulks te doen; hy had trouwens niet noodig hoegenaemde omwegen te gebruiken om te bewyzen dat die woordenboeken te wenschen overlaten onder het betrek van zedelykheid en taelkunde. In ’t algemeen, wy gelooven dat de Diclionnaire franfais-flamand der heeren Sleeckx en Vandevelde (hy gebrek aen iets beters) onont- beerlyk is voor alwie zich bemoeit met vlaemsche letterkunde, doch weinig geschikt voor de leer lingen van pensionnaten en kollegien. Een brief uit Lichlervelde, in welken ons bekend gemaekt wordt, dat de kiezers van Cortcmarcq den fameusen kiesmakelaer voor de heeren Debreyne enVanwoumen, Ferdinand Vanhaute, uit den ge meentel aed hebben gebusteld, was reeds gezet, toen er een ongeval aen den vorm overgekomen ons in de onmogelykheid heeft gesteld den zelven in ons blad van heden in te lyven. Dus tot donderdag aenstaende. De ingezetenen van Charleroy zyn inden nacht van zondag tot maendag opgewekt door eenen vreeselyken brand die zich in het werkhuis van den heer Dangneaux had verklaerd. Men weet niet hoe of wanneer dezelve is begonnenmaer het vuer moet ecnigen tyd gevonkt hebben; want het was reeds vyf uren ’s morgens als eene vrouw, die toevallig uitgingbespeurde dat het werkhuis inwen- dig verlicht was. Zy ging dadelyk weder binnen, om haren man; die nog te bed lag, te vragen, of men des nachts by den heer Dangeaux werkte; want dat gansch het werkhuis verlicht was. Ik denk het niet, antwoordé de man. En daer dit bui tengewoon licht hem bekommerde, stond hy op, ten einde zich van de zaek te verzekeren. Toen hy buiten kwam, sloegen de vlammen langs al de vensters uit het werkhuis. Mevrouw Dangneaux kermde om hulp voor hare twee zoon tjes, die in een vertrek van het werkhuis sliepen. De hond, die aen de ketinglag, huilde jammerlyk. Het was een hertscheurende tooneel en het kwaed was reeds onherstelbaer. Seffens wierd den alarm in de stad gegeven; de klokken klepten op al de torens, vyf brandspuiten wierden aengevoerd; degendarmen en het gar nizoen kwamen te been en ylden naer de beneden stad werwaerts zich ook de overheden met dui- zende burgers heen spoedden. Ongelukkiglykzoo als wy komen te zeggenhet kwaed was niet te verhelpen. Al de poogingen moesten dus strekken, om de naburige huizen te behouden, en byzonder het werkhuis van den heer Lans, vvaer zich een groote voorraed van olie en vernis bevond. Alles is den roof der vlammen geworden, be halve eene party speldenagels van eene weerde van 5000 franks. De twee kinderen van den heer Dan gneaux zyn insgelyks gered, en wy hebben niets te betreuren dan den ondergang van bet geheel ver mogen van een braef mensch, die vele werklieden bezigde. De gebouwen waren geassureerdmaer het werkgerief en de grondstoffen niet. Onze gan- sche bevolking toont zich deelnemend in deze ramp, door welk een eerlyk man, die sedert eenigen tyd nog meer ongelukken heeft gehad, ten gronde wordt gerigt. Er zyn inschryvingen geopendom den heer Dangneaux te helpen de eerste oogen- blikken zyner ramp te doorkomen. Gedurende de jongste kermissen van Doornyk had in St-Martens voorstad een drama plaets. Twee jonge vrienden bevonden zich in eene kamer door eenen douanier bewoond, zy bespeurden er twee pistolen grepen dezelveterwyl de eigenaer afwe zig was, en veinzen een twee gevecht aen te gaen by ongeluk was een dier pistolen geladen, het schot ging af en doode eene dier twee onvoorzigtigen. A. Delmarde, de onvrywillige dader van dezen man slag, komt voor de korrektionnele regtbank te worden gebragten verwezen tot vier maenden gevangzitting. Als eene byzonderheid wordt gemelddat te Beerta onlangs een kind gebooren is, dat aen elk voet zes teenen heeft. Opmerkelyk is het daerby, dat ook de vader van dit kind gebooren is met 12 teenen en even zooveel vingers, de zuster van dien man heeft zes teenen aen ieder voet; zy heeft ook reeds weder een kind met hetzelfde gebrek, terwyl evenwel de eerstgeboorenen van beiden de natuer- lyke hoeveelheid hebben. Parys, 27 October.—Het nieuw ministerie is gevormd. Ziehier de namen der leden welke de Moniteur afkondigt MM. De Torigny, binnenl. zaken; Turgot, buitenl. zaken; Blondelfinaciën Leroy de St-Arnaudoorlog Fortoule, zeewezen; Corbin, justicie; Ch, Giraud, openbaer onderwys; Casabianca, koophandel; Lacrosse, openbate werken; de Maupas, prefekt van de Haute-Garonne, is Zoo als men ziet zyn al die ministers, M. Lac rosse alleen uitgezonderd, onbekenden. Daer de lyst dezen morgen eerst is bekend gemaekt, hebben de dagbladen er nog niets kunnen van zeggen. Men leest in bet Journal des Débals het vol gende, opzigtens de laetste wanorders van Sanccr- re Het is van den eenen kant zeker, dat het op roer moet toegeschreven worden aen de aenhilsin- gen van eene uitgebreide geheime mactscbappy waervan de vertakkingen zich lot in verscheidene zuider-deparlementen en voorval in die van Alhier, DE VEUR1NSCHE JUSTICIE. Men leest in de Patrie, van Brugge, n.° 502, dat de gendarmen Mignolet en Faiet, te Veurne, den 50 augustus processen-verbad hadden opgemaekt tegen den heerOllevier, lid van den gemeenteraed en tegen acht andere notabelen van stad en om streeks, als eigenaers zynde van jagthonden welke zy niet aengegeven hadden. De kommissarisvan te voren verwittigdhad zich gespoed om de decla ratie te doen van zyne hondenvóór de aenkomst der gendarmen. Denzellden dag wierd een zedige bakker ook aengeklaegd als houder zynde van eenen hond welken hy niet gedeclareerd had. De bakker wierd veroordeeld om de boet en de kosten te betalen, en de andere processen-verbael bleven in den doodboek. Waerscbynelyk, zeggen de Vetirnaers, zal de kommissaris geschreven hebben naer den gouverneur om hem te verzoeken die processen te aenzien als niet bestaende. De honden hebben eene goede rami om ze te leeren pet naeste niet zoo dom zich te laten in contraventie nemen. ALGEMEENE TYDÏXGEX. De assisen van West-Vlaenderen voor het vierde kwartael 1851 zullen den 24 november geopend worden, te Brugge, onder bet voorzitterschap van M. den raedsheer Vuylsteke. De kerkfabriek van Boesinghe heeft van het gouvernement de toelating gekregen de naeld van den kerktoren te herstellen. Men schryft uit de Panne, by Veurne De haringvangst is dit jaer zeer opbrengend. Eiken dag verkoopt men eene groote hoeveelheid van dezen visch binnen de stad Veurne eene grootere hoeveelheid wordt naer andere plaetselyk- heden verzonden. De tien sloepen lot deze visch- vangst uitgerust, hebben in eenen nacht 180,000 haringen terug gebragt eene sloep had er 51,000 onder haer alleen. De spelwerkschool der Apostolinen, van Thielt, heeft in den tyd van min dan 12 jaer, voor de arme volksklas aldaer eene winst gegeven van fr. 116,789-05 c. Men schryft uit Brugge, 25 October Verleden zondag, 19 October, is de jubilé van ’t heilig jaer in al de parochiale kerken der stad en in de eerw. paters Capucynen en Discalsen tusschen vespers en lof, met Veni creator, kruisplanting en sermoen geopend geworden. De toeloop van volk was onbeschryflyk, by zoo verre dat men voor on gelukken vreesde, om het groot gedrang. Van al dal Brugge Brugge is hebben er nooit, ten zelfden tyde, zoo veel menschen in de verschillige kerken aenwezig geweest. Binnen de dagen, verloopen se dert zondag, byzonderlyk ’s morgens en ’s avonds, zyn al de predikstoelen der stad als bestormd ge worden. Men bemerkt zelfs dat de toeloop van dag tot dag vermeerdert. Arm en ryk, klein en groot, oud en jong, met een woord al de inwoners der stad schynen als geene andere bezigheid te hebben dan deze van de sermoenen by te woonen. In alle huizen, in alle plaetsen, in alle gezelschappen spreekt men van den jubilé. De dagbladen van Brussel melden, dat een aental boekdrukkers-,bindersletlergieters-gezellen enz. eene petitie aen de ministers van binnen-en buitenlandsche zaken gaen zendenom zich te ver zetten tegen de afschailing van den nadruk. Deze tak van bestaen, vooral voor Brussel, sehynt gevaer te lyden, by het aenstaende tractaet, dat met Frankryk moet hernieuwd worden. willen opdraeijen. Nu,nu, men zal ons gelooven of niet. Moustache had dan,zoo als het draeide en waet- de, zyne studiën voltrokken en was zonder diploma t’huis gekomen. Hy was een nietsbeduidend heertje wanneer hy, al in eenen keer, herschapen wierd in eene schitterende zon, die gansch het arrondisse ment bestraelde. Wat was er dan gebeurd Eenevolledigc en onbegrypelyke kennis van alles wat maetschappelyken stand, volksbeschating, staetshuishoudkunde, landbestier, burgerlyke ad ministratie, nyverheid, koophandel en landbouw betreft, wierd hem, in eens, by bet zuipen van eene flesch champagne wyn, mirakuleus inge stort! (Wordt voortgezel). 4 Maria-Tlieresia-Charlotta, dochter van Frankryk, welke in de wieg den titel van Madame Royale ontvingwierd den 19 december 1778 te Versailles geboren, uit het huwelyk van Lodewyk XVI met Maria-Antoinette van Oostenryk, dochter van Maria-Theresia. Hare deftige en godsdienstige opvoeding, deden in haer de strenge prin ciepen ontstaen, aen welke zy getrouw bleef, en die haer schenen voor te bereiden lot de schrikkelyke slagen welke haer door hel lol beschikt waren. Zy was nog geene dertien jaren oud, toen den 10 Augustus 1792 den troon van haren vader zag vallen, en hare familie, de pracht van Versailles, tegen de gevangenis van den Tempel verwisselde. Hare ouders verlieten dezelve slechts, om het schavot te be- kliintm n en de ongelukkige prinses, welke nog jong was, d uh die den ouderdom had bereikt, waerop men zyn ongeluk kan beseffen en gevoelen, had achtereenvolgens haren vader, hare moeder, hare tante Elisabeth en haren broeder te beweenen. Eindelyk dacht Oostenryk aen de kleindochter van Maria-Theresia het onderhandelde ten haren voordeele en den 20 december 1795 wierd te Rechenby Balede uitwisseling bewerkstelligd der dochter van Lodewyk XVI tegen deconventionnelen Camus, Lamarque, Quinette en Baucolen tegen Bournonvillegewezen minister van oorlog, welke door Dumoriez aen Clairfayt was geleverd. Men vond op de muren van de gevangenis der prinses deze v'oorden geschreven O myn God! vergeef die, welke myne ouders hebben vermoord! Te Weenen aengekomen zynde, verbleef zy aldaer meer dan dry jaren, van eene rente levende, welke hare tante, de hertogin van Saxen-Teschen haer gemaekt had. Men zegtdat de keizer haer voor eender aertsherlogeu van Oostenryk bestemde, doch op voorwaerde, dat zy hem als bruidschatten huwelyk bragt, de regten op Alsacië en Lorreinen welke men van Frankryk wilde scheiden. Dit huwelyk had geen plaets; Lodewyk XVIII, welke in het ongeluk zyne edele fierheid niet had verlorengevoelde dat het met zyne waerdigheid niet overeenstemdedat hy voor de dochter der koningen eene koninglyke verbindlenis af bedelde; hy stelde aen Madame voor, zyn neef, de hertog van Angoulême te huwenen die verbindtenis welke zy zonder liefde, maer ook zonder af keer aenging, wierd den 10 july te Milanen ingezegend. Zy volgde, in 1801, Lodewyk XVIII naer Warschau, daerna in Engeland, in 1806. By de eerste restauratie (1814) in Frankryk teruggekeerd, verliet zy hetzelve op nieuw gedurende de honderd dagen, en daerua eene derde en laetste mael, ten gevolge der omwenteling van 1850. Zy begaf zich alsdan met de leden van den oudsten tak der Bourbons naer Engeland; doch vertrok hetzelfde jaer naer Praeg, en sedert heeft zy de Oostenryksche bezittingen niet meer verlaten. In dit laetste ballingschap, waerin zy in 1844 weduwe wierd, wydde zy zich toe aen de op voeding van den graef van Chambord en deszelfs zuster. ESood der hertogin van ^agouième. Eene telegrafische depeclie uit Weenen van den 21 dezer, kondigt aen, dat die prinses le Frohsdorff is overleden.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 3