DE Y8ERVAERT.-0VERSTR00M1XGEX. Een liefhebber heeft gevonden dat, met de lettors van den naem van LOUIS NAPOLEON BONA PARTE van plaets te veranderen, men er het volgende in vindt O! NON, N'OUBLIE PAS TA PAROLE. Hetgeen wil zeggen in ’t vlaemsch O! neen, vergeet uw woord niet. Na de oorzaken van het kwaed, en de middels om in dezelve te voorzienaengetoond te hebben, bewyst M. Clep, dat het staetsbesluer zelve de schuld is van alles, dat bet den grooten koophandel van kolen op Franktyk, langs de vaert van Plasschendaeleheeft willen begunstigen ten koste van den landbouw. (Wy zullen dit gedeelte van M. Clep’s redevoering in ons aenstaende num mer mededeelen.) ALGEMEENE TVDINGEN. M. de Myttenaere, onderpastoor te Oostende, komt tot pastoor van Aelbeke benoemd te worden. M. DeRycke, onderpastoor te Moorseele, tot pastoor te Meetkerke. M. De Vos, pastoor te ïL-Lna1! Aelbeke, is in dezelfde hoedanigheid benoemd te Moorseele. Zyn benoemd tot onderpastoors Te Oostende M. Pectoor, onderpastoor te Hooglede. Te Hooglede, M. Valcke, onderpastoor te Moorseele. Te Moorseele, M. Maes, onderpastoor te Aert- rycke en M. Schaubroeck, coadjutor te St. Michiels. Te ThouroniM. De Clercq, onderpastoor te Wynckel-Sint-Eloy.TeAertrycke, M. Gbille- baert. coadjutoor dezer parochie,Te Wynckel- Sint-Eloy, M. Angillis, coadjutoor te Elvcrdinghe. Te Reckem, M. Glorieux, onderpastoor te Sys- seele. M. De Simpel, professor in bet bissclmplyk kollegie teVeurnejs benoemd tot oiiderpasioorjan Syseele. REDE V 0 E R 1 IS G uitgesproken door M. Clep, representant van het distrikt Veurne, in de Kamer der Representanten zitting van 17 december 1831. is gevonden tydens een onderzoek gedaen in bet kanion Valence. Ziehier hetzelve Ik zweer op deze wapens, het zinnebeeld van eer, de democratische en sociale republiek te dienen en voor haer te sterven, als het moet zyn. Ik zweer daerenboven haet tot de dood aen alle koningen en koningsgezindenen eer moeten myne ingewanden den prooi der wilde dieren worden, dan dat ik zou te kort doen aen mynen eed. Ik zweer het tot dry mael toe, in naem van den verlosscnden Christus. Ik zweer op myne eer, in naem der heilige zaek, voor welke ik aengenomen ben, op alle plaetscn met myne broeders der Montagne le mar cheren en hulp en onderstand verleenen aen alle democraten. Ik zweer het lol drymael toe, in naem van den verlossenden Christus. Lager leest men Ik doop u kind der Bergparty. Ziehier de ondnevraging welke den kandidaet ondergaet Zeg my, burger, wat redenen hier geleiden'? Zeg my, burger, men heeft my gezegd, dal gy my aen de justicie hebt verraden is het waer? Thans, nu gy de oogen geblinddoekt en de handen op den rug gebonden hebt, zyn wy meester over umaer wy willen u eerst ondervragen. Indien by voorbeeld uw vader, of uw broeder geen deel maekle van uwe party, zoudt gy u wreken? Zoudt gy op hen schieten? Zou u dat niet pynlyk zyn? Thans vernemen wy, dat de prefekt Jyslcn laet ronddragen voor de verlenging van het presi dentschap, zult gv ze leekenen? Als gy de wapens voor de republiek moest opnemen zoudt gy ze opnemen? Gy wilt dan republikein zyn? Dan moeten wy uw bloed hebben. Byzondere herkenningsteekens beslaen tusschen de geaffilieerden (ingelyfden) van dezelfde geheime sociëteit. Zy beslaen in de manier van elkaer goeden dag te zeggen, of in afschuwings-teekens. Zoo zegden de leden der Jonge Bergpartywaervan er verscheidene voor den krygsraed van Lyon geweest zyn, by het ontmoeten het uer! (l’heure) den anderen antwoordde Geslagen(sonné) Den eersten zegt Nieuwe (nouvelle) den anderen antwoordt Bergparty (Montagne). Soms vindt het bestierend komiteit het goed, door agenten een orde-woord te doen rondgaen, dal alle sociëteiten in eene soort van gemeenschap van gedacht en daed vereenigd wanneer er eene beslissende omstandigheid is. Het komplot van Lyon levert er een voorbeeld van op. Het woord geeft een gansch gedagt van den ontworpen oproer Algemeen kiesregt, Lyon. Het woord wierd overal opgemerkt; zelfs in de verste rigtingen. De Jonge Bergparty deed het omgaen in al de sectiën van de Bouches du Rhone. Het was gekend in den Var, in de Dróme en in den Gard. Eene geheime maelschappy van de Dróme had over twee jaren voor orde-woord Oplettendheid! Moed! Drómesedert het mislukken van het com- i plot van Lyonis bet vervangen door het woord Marianne, In sociëteiten van Montpellier en in de lokaliteiten was het gekende woord F. Kent gy moeder Marianne? A. Ja, zy heeft goeden wyn. Dat woord Marianne, en aen de gezonrheid van Marianne drinken wierd insgelyks kortelings ge vonden in belangeryke papierenwelke in de La- gere-Seine genomen wierden. Men moet denken dat het woord Marianne, op alle punten van Frank ryk bekend, het verbingswooid van alle geheime maetscbappyen is. Het is de mystieke vertaling van de woorden democratische en sociale republiek. Het was ook het woord van de revolutie van 1832. Maer de geheime sociteiten hadden niet alleen betrekking met hit inwendige van het land; zy hebben er ook met het buitenland. Zy correspon- deeren met al de comités van Londen en met de vluglelingen van Geneve, in Zwitserland. Dit alles, zegt deConstitutionnelbewyst dat er eenstemmigheid bestael tusschen al de sociteiten van Frankryk, en dat zy gezamentlyk, op één woord, werken, In 1832 moest eigenlyk eerst de worsteling beginnen. Men moest dan stemmen met de grond- i uvei öiruuiiiiiigcii vuwtyt I en langer duren dan voortyds. wet in de hand, zich hiervoor organiseerenniet om de deuren van het collegie te verbryzelenen dan naer huis gaen; maer in korps naer de depar- tements-hoofdplaets marcheeren, en er weer de revolutie uitroepenals zegevierend over hare vy- anden. den oostarm. Slechts sedert dertig jaer, ’t is te zeggen sedert dat er een dam is gelegd geweest op den oostarm, heeft de Yser gecne andere aflozing meer als het Ypersas, hetwelk nauwelyks 6 meters 60 centimeters opening beeft, en welks verheven rooster weinig geschikt is voor si a afloop. Met den oostarm van den Yser wederom te opr ca, zal de tegenwoordige afloop kunnen vermeerderd word» o met het groote jagtsluis te Nieuport van 10 meters 10 centimeters opening en waerom de rooster 80 centimeters leegcr is dan die van bovengenoemd Ypersas. Zoodanig datwanneer het Ypersas niet meer kan aflossen ter oorzake van zynen verheven rooster, het jagtsluis nog 8 meters 8 centimeters water zoude kunnen gevenhetgeen van zeer groot belang zoude zyn om de overstroomingen des zomers te vermin deren. Ik moet doen bemerken dat dit krachtig jagtsluis, ge- maekt om de waterlossingen te verbeteren tot den. dag van heden zonder uil werkset gebleven is voor wat de zomer- overstroomingen betreft. Ten eerste, door den dam in 1821 geworpen op den oostarmen dan door de gehecle verslyking van dien arm in den tusschentyd der legging van denzelven en zyne uit- delving, die sleckls over twee jaer plaets heeft gehad. Indien ik goed onderrigt ben houdt men zich thans bezig met die uitdelving, en het is te hopen dat de tegenwoor- afloop van den Yser welhaest zal kunnen vermeerderd zyn met het jagtsluis, zoo als het zoude moeten plaets gehad hebben van in 1821 of 1822, toen hetgemaekt wierd. Ik voeg by, dat de tegenwoordige afloop van den Yser door het Ypersas, en degene door het here en van den oostarm (en het jagtsluis) te weeg te breng hunnen ver meerderd worden met eenen nieuwen aflat:. te Nieuport, door het sas gezegd het nieuw Veurnsas van 8 me ters opening en hebbende zynen rooster55 centimeters leeger dan degene van het Ypersas. Ik moet des te meer aendringen op dezen laetsten middel, dat hel verloop van den tydde vooruitgang en vooral de. waters die van Frankryk afvloeijen dezen nieuwen afloop gvolstrekt noodzakelyk hebben gemaekt, om thans kracht- dadiglyk te voorzien in de overstroomingen van den zomer. Zulks is gemakkelyk tebegrypen,mynheeren,en inderdaed, het water in den Yser, alleenlyk op zomerpael, is 65 centi meters hooger dan de zomerpael in de Loovaert. De nieuwe afloop zoude de overslrooming in haer midden gaen vindentegenstrydiglyk met den gewonen afloop, die, na het uiterste van den vloed te hebben verlatenlangs Dixmude nog drie uren moet doorleopen door den aenge dykten Yser, vooraleer in de zee te vallen, Deze afloop ware des te krachtiger, om dat hy regtstreeks op Nieuport loopt; dus twee uren nader dan de gewone af loop langs Dixmudeen zonder eene menigte omwegen en kromten te ontmoeten gelyk tegenwoordig. Ik zal ook zeggen, dat de nieuwe afleiding maer zal moeten plaets hebben by uitneming, en dal éénmael, van 5 tot 8 dagen ten hoogste, alle 3 of4 jaer, gewone tyd- slippen der hcdendacgsche zome. vloeden. Builen deze be- weenelyke gevallen, zoude bet Veurnsas uitsluilelyk dienen voor de scheepvaert waertoe het bestemd is. Gy ziet dus, mynheerendat het niet ontbreekt aen mid dels van aflossing die, goed gebruikt zynde, den afloop van den Yser 5 a 6 malen sneller zouden kunnen maken dan hy het heden is, en alzoo, by gevolg het meestendeel der zomervloeden zouden kunnen voorkomen. Mynheeren, ik neem de gelegenheid te baet der beraed- shigiug over den budget der publieke werken, om al de aendaclit van het gouvernement in te roepen over den deernisweerdigen toestand waerin de groote vallei van den Yser zich bevindt. Deze vallei, die verschelde duizende hectaren hooilanden cn eenige weiden bevatondergaet onschatbare verliezen door de somer-overslróomingen. Sedert eenige jaren zyn er de overstroomir.gen zoo menig vuldig en zoo verontrustend geworden, dat deze ryke streek welhaest niet anders meer zal zyn dan een slinkende en ongezonde poel, indien hel gouvernement er geen middel in verschaft. M. de minister der openbare werken heeft deze over stroomingen nog niet, denk ik, naer waerde geschat. Ik zal dezelve in korte woorden afschetsener de oorzaken van zeggen, de middelen aenwyzen om ze te voorkomenen ik koestere de hoop dal de Kamer en het Gouvernement de hiertoe noodzakelyke werken alzoo dringend en wettig zullen vinden als het meestendeel der andere werken uit gevoerd ten koste van de openbare schalk!:;!. Ik verklaer my Een goed gedeelte der at i u juissementen VeurneYpre en Dixmude uiaekli ttin ouheugelyke tyden, een onmeetbaer meer uit, hetwelk het werk der menschen allengskens gelukt is aen de wateren te onttrekken en viuchtbaer te maken. De grond van deze uitgestrekte landstreek, vr.n natuer- wege zeer laeg, is doorsneden door de rivi V r. De Yser neemt zynen oorsprong by Casseldepartement van den Noorden in Frankryk, en treedt in België eene halve uer west van Rousbruggewaer dezelve begint bevaerbaer te worden. Hy bespoeld een groot aenlal ge meenten der drie bedoelde arrondissementen en vcrlael de vallei op een kwartier tiers boven Dixmnde, om van daer zich te gaen werpen in de zee, door het zoogenoemd Yper sas, te Nieuport. ’T is door groote werken van opdyking cn lozingdat de lage grond van verschcide gemeenten des arrondissements Veurne bevryd is gebleven van alle overs'rooming der wateren van den Yser, en dat alle gemeens cpgehouden heeft van de wateren dezer rivier met de binnewaters van Veurn- ambacht, of dewatering van Veurne-Noord. De'groote vallei van den Yser heeft nogthans veel van haren eersten toestand behouden. De overvloedige wateren die af komen van den Cassel-berg en langs al de andere vloeden derj arrondissementen Ypre en Dixmude"doen eiken winter, en meermaels in den zomer,deze rivier meer of min overslroonien. Wanneer de winler-overslroomingen in tyds kunnen afloopenwordt bet slyk dat zy naer zich laten, een vruchtbaermakende mest voor de grasweiden. Maer hel is heel anders gesteld met de overstroomingen in den zomerdezen veroorzaken groote schade en ver nietigen zelfs meermalen den ganschcn hooi-oogstvooral wanneer zy overkomen in meijuuy of july. Op dit tydstip, het gras, hoog gegroeid zynde belet den afloop van het water, hetwelk alzoo ter plaets moet opdroogenmet het verrotte gras eenen stinkenden en ongezonden poel daer- stelt, en den te vooren zoo veel beloovenden oogst gansch vernietigt. Ik zal doen bemerken datin de vallei van den Yser, de overstroomingen eene uitgestrektheid beslaen van vyf uren en half in de lengte op 1/2 en 1/4 in de breedte; dat elke overslrooming 's zomers van honderd tot vyf honderd dui- 1 zend franks, en dikwyls nog meer schade veroorzaekt; eindelyk dat deze zomer-overstroomingen ook de oorzaek zyn van de meeste veeziektendoor het bedorven hooi dat dikwyls moet dienen tol voeder aen het vee der geringe pachters. Over dertig jaer, deze beklagelyke overstroomingen hadden maer zelden plaetsen hy buitengewoone groote regens, hetgeen maer alle 12 of 16 jaer gebeurde. Maer sedert dien hebben dezelve gedurig toegetiomeu, en zyn den dag van heden zoo menigvuldig en talryk geworden, dat zy alle drie of vier jaren overkomen. De reden hiervan is gemakkelyk te begrypen Sedert een dertigtal jaren zyn de landeryen zeer verhoogd in waerde, cn er blyven geene onbeploegde landen meer over die den doorlogt der afwateringen tegenhouden. De landen, meer gezocht zyndeworden beter bebouwdop de zaeilanden zyn de drie vierden der scbeidsgrachten gevuld, en de nog bestaenden zyn veel verminderd in de wydte; de riolen, grachten, vaerten en rivieren zyn overal dikwylder gezui verd de bruggen over den Yser, in Fraukryk, zyn ver breed en dit alles te zamen genomen heeft de walerloopen naer den Yser veel spoediger gemaekt. Van eenen anderen kanthet gouvernement, i» pócis van den afloop der zoo snel en in overvloed toevloeijende waters in den Yser te vrrgemakkelykenheeft het legen- strydige gedaen. Hel heeft, op eene groote schael, de af leidingen naer de zee verminderd. Dus, van den eenen kant, groote aengroeijing van snel heid in al de toevloeisvds naerdenYser; en van den anderen kant merkeiykc vermindering in den afloop van deze rivier naer de zee. Waeruit noodzakelyk moest volgen dat de overstroomingen menigvuldiger zyngrooter, schadelyker - Tegen deze zoo onbillyke en schadelyke handelwys wierden levendige en lalryke klagten gedaen. Om u nog een klaerder en tastelyker gedacht te geven mynheeren, van de regtveerdigheid en gegrondheid dezer klagten en der middels welke hel gouvernement in handen heeft 3 in de afvloeijingen merkelyk te verbeteren zal het genoeg zyn u te zeggen dal de Yser, in alle tyden twee j uitmonden naer de zee heeft gehad. Eene langs den westarm cn het sas genoemd Ypersas;de andere langs

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1851 | | pagina 3