BEBAEDSLAG^GES VAFJ OEM SEKAET. Dieften te velde. Gendarmery. Veldwachters. Kwestie van den uitvoer der granen. nut eenige van den 50 juny aenstaende. De tweede is, dal het gouverne ment dil verbod zoude inogen verlengen total december 4837. Dingsdag ging de zake beslist zyn. Het eene of hel andere dezer voorstellen, en misschien alle beiden zullen, oisgclwyfeld, aengenomen worden. De Seuaet heeft maandag zyne beraedslagingen met veel talent en welsprekendheid voortgezet. De eerste voorstel de zake te onderzoeken; c~ den uitslag zyner navorschingcn te doen kennen. hebben, aenmoedigingspremiën ontvangen wanneer zy goed hunne pligt kwytcn, vervoordering zouden kunnen bekomen en subsidien ontvingen van den Staet, in plaets van te moeten door de gemeenten, die dikwyls zelve arm zyn, uitsluitelyk onderhoutbon worden. En hiermede is de zake nog voor een ze was. over de sinds lang gevraegde veranderingen aen o tingswet ophel notarisambt. Volgens die wet, die nog dag tekent van lydens den almanak der frausehe omwenteling van Ventose of l'luviose, zyn de notarissen in drie klassen verdeeld, voor wat hel regt betreft dat zy hebben om te mogen instrumenteren, dat is verkoopingen doen, ak ten, processen-verbael en andere geschrevene bewyssluk- ken maken of verlyden. 4’ De notarissen der steden waer er een hof van bero^Hs, 't is te zeggen degenen van G^nt, Brussel en Luit, mo^^riiisirmiifniejcn in geheel hel ressort of uitgestrektheid van dat hof, zoo dat dé notarissen der stad Gent mogen aflairens doen door gansch de beide provinlien Oost- en Westvlaenderen degenen van Brussel, in drie provinlien, en dezen van Luik in vier. 2° De nota rissen der steden, waer er eene regthank van eersten aen- ieg is, mogen slechts instrumenteren in de uitgebreidheid des ressorts van die regtbank de notarissen van Veurne, by voorbeeld, kunnen akten verlyden in al de gemeenten der kantons of vrederegten van Veurne, fttxmude, Ilarin- ghe en Nieuport, die te zamen 58 in getal zyn. En 5» de notarissen der kantons, die maer mogen werken elk in zyn kanton respectief, 't is te zeggen in vyf of zes parochiën. Is dat regt en regtveerdig en volgens de gelykheid door de Constitutie aen elk en een iegelyk gewaerborgd, byzon- derlyk wanneer men in aendachl neemt dat al de notaris sen, de kleine zoo wei als de groote, dezelfde bewyzen moeten geven van bekwaamheid om lot notaris te kunnen benoemd worden? EenigeSenaleurs, en die maken het grootste getal uit, zeggen van neen senateur Forgeur, van Luik, die drie of vier broeders of kozyns heeft, dié notaris zyn te Luik, zegt van ja; ’t is trouwens, volgens het spreekwoord, voor het smeer dat de kat lekt den han deleer. Hoe hel zy, de Minister van juslicie heeft beloofd cn, ten naeste jare, zal men jaer gelaten gelvk -OTTTTW-- Notari i Men herinnert zich dat een groot getal molenaers ver zoekschriften ingezonden hadden naer de Kamer der Re- De verzamelde Senaloten hebben insgelyks gesproken prescntanlen, ten einde te vragen dal hel artikel der wel de inrig- °P de malen en gewigten, by welk hel hun verboden is voortaen nog met romeinsche balansen of unsters te we gen op hunne molens gewyzigd zoude worden. De Kamer, overtuigd dat hel de moleuaers otiniogeiyk is an dere weegschalen als den unster te gebruiken, hadal die pet,tien naer den Minister, tot nader onderzoek, verzon den. Derhalve komt die hooge amblenaer cenen omzend brief uil te geven by welken by de stiptelykc uitvoering der wet, zonder eenige uitneming, gebiedt. Men is algemeen verwonderd over de zonderlinge slyf- fro<rf<figherti vat MMUt Decker -in<een stjlsel te ^willes doeu handhaven dal niet uitgevoerd kau worden. I De Senaet heeft, de verledene week, zyne werkingen begonst met te beraedslagen over den budget der juslicie voor het jaer 1857. Wy gelooven hel van nul eenige bemerkingen over te schryven, dewelke door verscheide j Senateurs gemaekt zyn geweest wegens de diefstallen van veldvruchten, wegens de gendarmery en de veldwachters. Senateur Deblock, van Eecloo, heeft de krachteloosheid bewezen der wetten op de dieften en verwoestingen der veldvruchten. De landbouwers, zegt hy, zyn onder dit opligt, veel minder beschermd dan de burgers en de stedelingen. Hel stelen van vruchten op stam, by uachte en met zeer bezwarende omstandigheden, is nauwelyks gestraft; de gevangzeltiug is van I tot 8 dagen en de boel van 4 tot 45 franks, lerwyl de dieften, begaen in stad, en in veel geringer omstandigheden, veel strenger gestraft worden. -By. hyuro^bMliL-mifeenenetokkelwcen brood van 5# centiemen ontstolen heeft, zal veroordeeld worden lot 5 jaren gevang, lerwyl degene die eenen armen landman berooft van voor 200 of 300 fr. vruchten te velde, slechts van 1 tot 8 dagen gevang zal hebben - hetwelk, overi gens,voor vele landloopers, een waer vermaek is en eene onbeduidende boete, ingezien de boosdoeners gewoonlyk insolvabel zyn. De gevolgtrekkingen hieruit zyn, dat de landbouw de zelfde bescherming en waarborgen zoude moeten genieten, welke de wet toestaet aen al de eigendommen, en dat de wetgeving, gemaekt in 4849 zoude moeten gewyzigd worden. Een ander Senateur heeft, ter dezer gelegenheid, de aendacht van deu minister geroepen op den dienst der gendarmery. De gendarmen, zegt by, zyn heel goed om groote misdaden te ontdekken, maer zy zien niet genoeg naer kleine vrucht- en houtdiefteu. Van eenen anderen I kant, er zyn te weinig gendarmen te voet. Ik moet ook spreken van hunnen uniform, die zeer schoon en wel is in de steden, maer in ’t geheel niet past te lande. Hunne hooge hairen muls kan van te verre gezien zyn, en de velddieven hebben gemeenlyk schildwachten staen, die' teeken geven zoohaesl zy eenen colbach van verre zien komen. De Minister van juslicie antwoordt hierop nat de straffen der vrucht-en houtdieven, inderdaad te ligt zyn en dat men het landelyke wetboek in'l kort zal moeten veran deren. Voor wat hel kostuem aencael der «^«darmen, dezelve is meest geschikt om de bevolkingen de vreeze op het lyf te jagen by die een colbach aen heeft, schynt nog zoo groot te zynDe gendarmen, overigens, mogen zich vermommen wanneer de^ienst zulks ver- eischt. Graef de Robiano spreekt over de veldwachters die, zeglhy, in al de beraadslagingen ten hunnen opzigte, zeer slecht behandeld worden, en by neemt het op zich dezelve te verdedigen. Itidien de veldwachters hunne pligten niet kwyten, 't is om dat zy niet kunnen ’t is era dat ze niet genoeg be- laeid zyn en andere dingen moeten doen om te kunnen bestaeu; die brave lieden kunnen toch immers niet leven met den wind. Er zyn er die zeer oud zyn en die men verpligt is in hunne bediening te laten, era dat er geene pensioenkas voor hen bestael en dal men ze niet mag overleveren aen den bedelzak. Indien de veldwachters beter betaeld wierden, indien zy belooningen ontvingen wanneer zc hunne pligt doen, in dien zy eene pensioenkas hadden, zy zonden hunnen dienst volkomen wel verrigten. Een bewys, overigens, dat de veldwachters hunne pligt goed kwyten, is dat het grootste deel der dieften door hen ontdekt worden. Overal vergezellen zy de gendarmen en toouen zich niet minder onverschrokken dan zy. Voor wat het plaetsen betreft van gendarmen in de buitengemeenten, daer over heb ik verscheide bemer kingen te maken. Vooreerst, de gendarmen kennen de personen niet, en hel is zeer moeijelyk dieften te ont dekken wanneer men de personen niet kent, en ziehier wacroro Een persoon begaet eene diefte, of een delict hoege- nacmd; een gendarm vat hem aen en vraegt naer zyuen j naem; de aengevatte weigert te antwoorden. Alsdan doel de gendarm hein mede gaen naer booswicht wil niet; hy legt zich neer en zegt: Jk zal niet gaen. fndien de gendarm hem een weinig stoot, hy schreeuwt moord en dient eene klagte in, en de gen darm, of de veldwachter is veroordeeld voor mishande lingen. Het beste en gemakkelykste dal er te doen ware is, dat de bestendige deputation wal nauwer zouden zien in het aennemen der kandidatendat de veldwachters beter zouden betaeld worc.cn, dal zy eene pensioenkas zouden is, dat de uilvoer der gnnen zoude verboden worden 'O *«i., ..„o bytondersiv, ernsuglyk gediscuteerd over hel vraegstuk om te welen of het beter is voor eenen persoon die, by voorbeeld, 50 frs. noodig heeften er maer 45 bezit, zyne 45 te laten wegtrek ken otn te gemakkelyker zyn 50lal te kunnen kompleleren of wel, of het niet voorzigtiger ware voor hem zyne 45 fr. te behouden en te trachten er nog 5 by te krygeti, ten einde zich eerlyk eu deugdelyk te kunnen zuiveren. In andere woerden of België hetwelk, zegt men, doorgaens geen graen genoeg opdoel om zyne kinderen te kunnen voeden, niét beter zou doen te houden wat het heeft en te trachten, door andere middels,' zyn ip kort aen té vullen in plaets van den voorraed dien het bezit, naer Engeland ofFrankryk te laten wegvoeren, om hierdoor de Engelschen te bewilligen het graen dal wy te kort hebben naer Rusland of nog verder te gaen koopen en het ons met hunne schepen toe te voeren en legen klinkende munt aen ons te verkoo- pen? De meeste Senatoren, ’t is te zeggen' die zich hel minst liberael noemen, zeggen voor hunne reden dal een vogel in de hand beter is dan zesdie vliegen; de liberalen pur-sang, integendeel, zeggen dal Mercurins, de god van den koophandel, en levens ook van de dieven, enkeli uit fi- laulhropy, voor alles zal zorgen en maken daler niemand iets te kort hebbe. Daerenboven, zeggen zy, zoude hel niel gemakkelyk kunnen gebeuren, indien gy weigert uwe gra nen te laten uil het land voeren, dat de andere landen wanneer gy in nood zyl, uil wederwraek, insgelyks hunne eetwaren t’huis zullen houden; dat de Duilschers, de Russen, de Amerikanen, enz., die doorgaens twee of drie- mael meer graen opdoen dan ze voor hue eigen verbruik noodig hebben, hun overschot zullen byhouden of liever laten rotten, om u eene poets te bakken? Hoort ge dal, lieve lezer?’1 is als of men zegde, dat onze boerinnen uil spyt, geene boter meer zullen keernen,- of ze allemael zelve zullen opétendat de brouwers hun bier zelve zullen drinken en ons laten sterven van groolen dorst!Neen, den burgemeester. De neen, die volkeren, die grootendeels leven moeten met hel overschot van hunne landbouwvoortbrengsels te verkoo- 1 pen, zuilen blyde zyn dat z’er weg mede weten, en de j groote graenhandelaers vat; Engeland en elders zyn te wakker om met hunnen kop te spelen ten nadeele van hunne borze. Ontw jding van een’ priester. Het artikel, dat wy zondag hebben medegedeeld, over de onlwyding van een’ priester, is met veel belangstelling gelezen geworden; dit doet ons besluiten nog de volgende byzonderheden over dit punt rif te kondigen, ontleend aen den Roomschcn Ponlifikacl De misdadige priester, die ontwyd moet worden, wordt voor zynett bisschop gebragt, hetzy in de kerk, ’t zy in de straet, t zy op de strafplaels zelve. Gewoonlyk geschiedt dit op hel schavot. Op het schavot zit de bisschop in eenen zetel onder eenen kroonhemel; zyne hulppriesters op stoelen, en regt- over hen zitten de vertegenwoordigers van het wereldlyk geregt, met eenen notaris, die het proces-verbael moet opmaken, en eenen barbier. Naby den bisschop staet eene tafel, waerop de volgende voorwerpen zich bevinden de ampullen van wyn eu water, de kelk met de pateen en de hostie, een wynvaes, eene waterkruik, hel Evangelieboek, hel boek der Epistels, een kandeïaer met eene uitgedoofdé wasclikeers, het boek der Bezweeringen, het beek der Les sen of Bestraffingen, de Sleutels, het Koorboek of Anti- phonarinm. een schaer, een mes, een stuk glas, en ver ders de albe, de gordel, de manipel of armband, in één woord, al de gewaden, welke de priester aen den autaer draegt. Op gestelde uer en plaets wordt de pligtige, in wereld* lyke kleeding, men saèmgebondcn handen, op hel schavot geleid, waer men zyne boeijen losmaek’t. Op een teeken van den bisschop worden den pligtige de kleéren en sieraden aengetrokken, welke hy aen den autaer droeg; daerloe wordt hy door priesters geholpen. De bisschop, in zyn plegtgewaed, met den herderlyken staf in de linkerhand en het aengezigl naer het volk ge keerd, plaelst zich vóór den regter en legt de toehoorders, m de tael des volks, de oorzaok uit der onlwyding die hy gaet verrigten. Hierop nadert de pligtige lol hem en knielt óór zyne voelen néér. Allen bidden,en do bisschop spreekt als volgt het vonnis der onlwyding uil In deu naem des Vaders, des Zoons en des Heiligen Gresles, ameu. Wy-erkend hebbende dal de mjsdaed waervan men u, priester, beschuldigd, -wezenlyk gepleegd is en reglveerdiglyk gestraft wordt eu denkende dat die groote, schrikkelyk gruwelyke misdaed niel alleen de Goddelyke Majesteit vergramd, maer de gansehe natie (of stad) verbitterd heeft; dat gy u dus ouweerdig hebt gemaekt van het geestehk ambt en hel kerkelyk inkomen' dour de magi van den alvermogenden God, den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest, en door onze eigene raagt, beroooven wy u dus mondelings en vuor eeuwig van uw aiubi en inkomen, en spreken uwe afstelling en degtanatie uit, volgens de overlevering der kerkelyke regels. Daerop levert de regter 'den misdadiger in handen van den bisschop over, die hem met het stuk glas in de hand palm krapt, zonder bloedstorting, om hem de zalving te ontnemen, die by zyne wyding is geschied. Ook de hoofdkruin van den veroordeelde wordt afgekrabl, en de bisschop neemt hem vervolgens, een voor een, al de ge- wyde leekens ol sieraden af, die hy hy zyne priesterwyding had bekomen, oiu deze door wereldlyke kleéren te vervan gen. Ten dien einde geven de hulppriesters den pligtige den kelk met wyn en water in de handen, alsmede den pateen en de hostie. De bisschop ontrukt ze hem terstond zeggen de Wy ontnemen u, of eerder wy loonen aen hel volk dat zy u reeds ontnomen is, de raagt om God het heilig sa crificie op te dragen en mis te doen, zoo min voor levenden als dooden. Vervolgens krabt de bisschop ligtjes, met een mes of een stuk glas, den duim eu den wysvitiger van iedere hand des pligiigen af, zeggenede t Door deze afkrabbing, ontnemen wy u de de inagt om te wyden en te zegenen, welke gy ontvangen hebt by de zalving van handen en dui men. Dit gezegd hebbende, neemt de bisschop den kasuivel langs den achterkant, doel den veroordeelde hem af, en zegt k Dit prieslerlyk gewaed, hetwelk de liefdadigheid beteekent, outrooven wy u -i gu,iaiig, omdat gy zelf u van uwe oiiscliuld hebt ontroofd. Dan doel de bisschop hem ook de stool af, zeggende Gy draegt schandelyk bet teeken’Gods, dezen stool; daar om ontnemen wy u dien, en maken hem tot allen pnester- lyken dienst ongeschikt.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1857 | | pagina 2