I 11 Te Koopen A. Van Ackere-Vereecke, opgebrachl.’ De som is hun besteld geworden bij heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat hy ach - -- alhier komt te vestigen in de Woumenstraet 5, nahyde Carolus Devriendt, Benoit Blotnme-Coquel, Bekroonde Werktuigmaker, dit jaar een De Sekretaris, WOETS. 9 <5 9 50 9 55 9 45 9 55 10 10 10 17 10 25 10 55 7 25 7 52 7 40 7 55 8 05 8 15 8 25 8 50 8 45 2 00 2 15 2 20 2 50 2 40 2 55 5 02 5 10 3 20 11 55 12 02 12 10 12 25 12 55 12 45 12 55 1 00 1 15 1 zyn nq vot Ind Kei es middel van 425 btboden aan 40 ct. TITEL XI. Landbouw en Nijverheid. Den ijzeren weg van Nieupoort naar Geerards- rergen, voor hel bekomen van denwelken wij zoo veel pogingen gedaan hebben, zal eerstdaags gelegd worden; de ingenieurs zijn ter plaats geko men en de onteigeningen begonnen; wij twijfelen TWEE KARREKENS, waer een groot en een klein- Zich te adresseeren by Louis Verlynde, Beerst' straet, alhier. Z( I over I Turl I gr®0 I byh I ben I lang I hebt I than I lieefi I voor I co i I void I volk I bedt A I dan I punl I zlrl D toss I Des I dat I ster I niet I te Is I vers I ui I in di I doet I Eint I leitf Slat I ziet insgelijks groote schade geleden van de durige natte. De oogst van het hooi is zeer goed. De hoornbeesten zijn grootelijks opgeslaeen in den loop van deze twee laatste maanden door de groote vragen van Engeland; echter zijn zij sedert een veertiental dagen weder afgeslagen. De runderpest woedt nog altoos in Holland Wij hebben reeds menigvuldige poogingen gedaan om onze markt, alsook deze van Veurne en Alve. i van hel omliggende hebben onze vragen ondersteund maar alles is vruchteloos geweest; den heer Minister van binnenlandsche zaken heeft aan ons verzoek niet willen voldoen nochtans in ons arrondissement hebben wij geen gevallen van run< derpest gehad. Dixmude, den 1 October 1866. Burgemeester en Schepenen, L. F. PARET,. toekomenden zomer kunnen ingehuldigd worden. Wij mogen niet nalaten alhier aan te slippen dat hel bekomen van den ijzeren weg bijzonderlijk toe te schrijven is aan de aklien, welke genomen zijn geweest door den beer Ridder De Coninck de Mercken em door ons mede-raadslid, den heer 1. Degroote. Deze aklien. ten getalle van 500, dragen de nummers 7701 a 7900, 1OOO1 a 10100, 15856 a 16055. Wij zien met veel genoegen dat er, van tijd tol tijd, aanbestedingen gedaan worden van steen wegen die in Veurnambachl nog ontbreken en die zoo veel bijbrengen aan den voorspoed van deze vruchtbare streek. Wij hebben geene veranderingen aan te stippen in de nijverheid van ons arrondissement. Voor wat den landbouw betreft, wij kunnen be- statigen dat den oogst middelmatig geweest is. Het vlas, te kort om behoorlijk gewrocht te worden, heeft weinig graan opgeleverd. Het heeft spoedig en aan hooge prijzen verkocht geweest. De tarwe en de rogge hebben min dan het gewone opgebrachl; nochtans de hoedanigheid is goed. De oogst van de haver en de boonen j zooveel beloofde, is gedeeltelijk beschadigd’ weest door de groote regens van Augusti e September. 3 De opbrengst en de hoedanigheid der beetrapefl en zij is zeer gemeen; de rijpheid is niet volledig zullen weinig suiker geven. Deze slaat van zaken is ook toe te wijlen aan de overvloedige regens De rapen beloven veel. De aardappelen hebben lang. TE MEBCKEM, laet weten dat zyn magazyn voorzien is van MAT TEN, TAPYTEN, en NETTEN, aen zeer gena dige pryzen. bevoegde Overheid onder- ri«gl'em, hersteld te zien; alle de gemeenten maar alles is vruchteloos geweest; den beer Minister van binnenlandsche zaken heek aan ons ons I fina I ciee kon I noc I aen I lui I die I den scb Deze plans zullen zoohaast mogelijk aan de goedkeuring der I worpen worden. De pfans voor de botiwingen van bet Stadhuis hebt gij ook goedgekeurd, behalve eene lichte ver andering; zoohaast wij het bestek van den Bouw meester zullen ontvangen hebben, wij zullen het uuur uck Sluik wdcruiuc uc uwiuümuui ucatuunu ia v worden te Korlryk, Thielt, Rousselaere, Poperinghe, aaö uwe beraadslaging voorenleggen. - - - hebben ook in den loop van groot getal voetpaden doen leggen, bijzonderlijk in de Eessen-, West- en Kiekenstraat. Wij zijn titans bezig met de schoolplaats te ver effenen en op te hoogen;' dit werk moet geëindigd zijn vooraleer de nieuwe bouwingen aan te vangen. Vele werken van onderhoud en verbetering aan de gemeente-gebouwen hebben wij ook doeu ver richten in deu loop van dezen zomer. TITEL X. Schoone Kunsten en openbare Feesten. Tijdens de opmaking van den budget van 1866, hebt gij eene som van 200 franks aan onze be schikking gesteld voor aanmoediging van letter- tundige genootschappen. Van deze som heboen wij 150 fr. gegeven aan de maatschappij Vanduyse’s Vrienden, tot aanmoe diging hunner volksbibliotheek, en 15 fr. aan de maatschappij Heilig Kruis Scerp deure voor het schrijversrechl van een stuksken, door hun ten tooneele gevoerd gedutende deu verleden winter. Bovengemelde maatschappij de Vanduyse’s Vrienden beeft dezen jate wederom eenen carna- valesken stoet ingericht, op den maandag voor den Aschdag. Deze stoel, die zeer luisterlijk was, reeft eene groote menigte volk in stad gelokt. De gemeeute-kermis van Juli, behalve eene tombola van kunstvoorwerpen door de maat schappij de Vanduyse’s Vrienden tentoon gesteld, reeft dezen jare niets bijzonders bij andere jaren voorgedragen. Deze tombola heeft, na aftrek van fr. 16-14 ct. drukkosten, zuiver voor den Armen 170 franks (vertrek). (aenkomsl). t I (aenkomsl). (vertrek). 7 45 8 M 8 G5 8 15 8 25 8 40 8 41 8 55 9 85 5 40 5 47 5 55 6 <0 8 20 6 50 8 40 6 45 7 00 IN Bui H Hel deu D eutle I Gilt aeu dal I brii 4 u wa dot en un ger dot kot dei nat dci tiet va, man sedert twee dagen in een armoedig huis gestorven was. Zyne bloedverwanten waren voor den geessel gevlugt en hadden het lyk alléén gelaten. De pastoor begaf zich met een zyner parochianen, een oud soldaet, die den moed had hem te vergezellen naer de treurige wooning. Zy verveerdigden eene kist waerin zy bet lyk legden. Eene kar, met eenen ezel bespannen, had gediend om de slagtoffer* der vorige dagen naer hel kerkhof te voeren. De kar was er nog allyd; doch de ezel was onder den last bezweken, hy had zoo vele lyken te vervoeren gehad. Alstoen legden de pastoor en de soldaet de kist op de kar; de pastoor spande er zich in; de soldaet duwde van achter, en zoo reden zy hel lyk naer de kerk. Allerhande Meuwstydingen. Heden, zondag, geeft de maelschappy II. Kruis scherp d'uer, alhier, hare derde verlooning, welke om 5 en half ure 's avonds begint. Deze verlooning, welke by hare twee eerste voorstellingen door een buitengewoon talryk publiek wierd bygewoond, zal ditmael nog opgeluisterd worden door het stuk waertncê de hoofdakteur bekroond is ge niet bezwarende omstandigheden te hebben gepleegd in dertien verschillige gemeenten van het arrondissement Veurne en Yperen. De zelfde Kamer heeft voor de korreklionneie regtbank van Korlryk verzonden Francies Vander Espt, oud 47 jaren, zaekwaernemer en brouwer, geboren te Ardoye en wonende te Roussé- laere, beschuldigd ten eerste, eene vervalsching van handelsgesclrift te hebben bedreven, hetzy door hel ver anderen van geschriften, hetzy door byvoeging of veran dering van voorwaerden, in eene akte ten 'zynen voordeele onderteekend door Karel Lenoir en Sylvie Vandewalle, echtgeuoote van gezegden Lenoir, huidevetler te Rousse- laere. In deze akte heeft de beschuldigde op verschillige plaetsen de woorden negentien honderd in plaets van negen honderd gesteldten tweede, welenswillens van die ver- valschte akte te Rousselaere en te Korlryk in 1866 gebruik te hebben gemaekt. Deze feiten zyn strafbaer met tydelyken dwangarbeid, maer het liof heeft, uil hoofde van hel vorig goed gedrag van den beschuldigde, deze zaek voor de korreklionneie regtbank verzonden. 1 Dixmude. Drukkerg van VION. groote markt, alwaer hy, zooals voorbeen, zich zal gelas ten met hel wasschen van slrooihoeden en alle slacli van goederen alsook met hel verwen in allerlei kleuren vao kleederen, bestaende in zyde, wolle, katoen, linten, euz. Hy gelast zich ook met het wasschen en hervormen vao castoren hoeden naer de laelsle modellen. Door de spoedigheid zyns weeks en de geringheid der pryzen, durft hy verhopen de gunst van eenieder te winnen. Vieren weg van Lichtervelde op Veurne, Verlrek-uren der treinen. 1 October 1866. Lichtervei.de Cortemarck Handzaeme. Zarren Lessen Dixmude. Oostkerke Avecapelle Veurne Veurne Avecapelle Oostkerke Dixmude Eessen Zarren Handzaeme Cortemarck. LllJTSnVELDE |iAt nmliuopn/lo hohnon omn vrarron nndnroiA. Moorseele en Gullegbem. Voegen wy nog by onze bemerkingen van donderdag laetsl nopens den zang en het accompagnement, welk laelstc eene wezenlyke leemte laet in hel stuk, hetzy men deze kunne aenvullen of niet, dat, volgens eene heel ge gronde opmerking d ie ons daerby is gedaen geweest, het kleedsel der beide dienstboden welke voorkomen in hel Blyspel, in het geheel niet overeenkomstig is met den aerd van hunne rol. Eindelyk behoorden wy ook eene byzondere melding te maken van de rol die in ’l Blyspel dé ryke pachter Pape- inan (Ch. Viacke, vader), en De Duyker (Seraph. Vincke) spelen, even als van deze van den dienstbode Jan (P. Van- daele). De twee eersten, die alreeds in het drama uitmun ten, geven bier nogmaels met juistheid en .gemak de gevoelens weder welke den aerd hunner rol hun doel aeu- nemen, en wat de laetste betreft, zeggen wy dat Jan de voornaamste kluchtenaer is van alle de persoouagien die in scène komen, en dat hy by uitmuuteubeid geschikt is om het publiek te doen lagchen. Wat nu de kritiek betreft die wy ons veroorloofd hebben te makes, indien zulks iemand moge uiisstaen, dan kunnen wy bel maer niet helpen, en daerby is bet veel te vreezendalwy die menschen nog wel eeus in bun leven zullen bedroeven, want wy belmoren aen dit soort van bladen niet die slechts wierook en overdrevene loftuitingen hebben voor alles wat van hunne vrienden komt, noch ook aen deze niet van dewelke het genoegzaem is te weten dal ze een verslag zullen geven over een feest, om op voorhand verzekerd te zyn dat alles er op de voluiaekste wyze zal uilgevoerd geweest zyn. Sedert lang is het water zoo hoog niet geweest gelyk hel dezer dagen het geval was talryke landen siaen letterlyk onder. Aen de Fyntele en in verscheidene andere plaetsen is de Yser over zyne oevers geloopeu en heeft de gemeenten Rousbrugge, Beveren en Staveie, waer men de noodklok heeft geklept, geheel onder water gezet. In Veurnambachl waren de wateren verleden donderdag meer dan 65 centimeters boven zomerpeil gewassen, doch gisteren waren die beginnen vallen. Een koninklyk besluit van 11 January II. bemagligd hel Bureel van weldaed van Vladsloo, openbare fondsen aen 4 i/s p. “/o te verknopen tot beloop eener som van 7000 franks, om met den opbrengst een gedeelte dér on kosten af te dragen van de werken aen het hospitael dier gemeente. Deze som, aldus verschoten aen hel Bcstuer der burgerlyke godshuizen, zal afgetrokken worden van het bedrag der onderhoudskosten van de behoeftigen in dit gesticht. By koninklyk besluit van 16 January II. zyn benoemd by den yzeren weg van Lichtervelde-Veurue - Tol hoofd-opzienerM. Adolf Walelet, te Brugge; niet of deze spoorbaan zal in den loop van oen lo.t baentoezieuersMM. BonQls Vermeesch, statie-overste te CortemarcqLeopold Claus, id. te Handzaeme; Henri Plancke, id. te Zarren en Eessen; Karei Ruseb, id. te Veurne; Celestin Stalport en tsidoor Degryse, treinbe- wakers te Veurne; August Descamp, statie-overste te Dixmude, en Jan Cools, opziener te Zarren. De Gazelle Beige kondigt aen, dat het traktement der brievendragers op iüüO, 900 en 800 franks perjaer «al gebragt worden. Dit laetste cyfcr is het tegenwoor dige maximum. "rOe wereldtentoonstelling van Parys boudt voort durend iedereen bezig. Te Weenen, in de Zael van Diana, waer men gemaskerde bals geeft, ontvangen al degenen die binnen komen een biljet voor eene lotery, en op 300 nummers is er een dat den gelukkigen bezitter de betaling van al de reiskosten verzekert om de tentoon stelling te Parys te gaen bezigtigeu. Dal is eene nieuwig heid, die zonder twyfe) navolgers zal vinden. fiiWy hebben meer dan eens de verslagen gelezen, welk er aen de Akadcmie over de pryzen der deugd gedaen zyndoch nooit hebben wy er een schoonoren trek fii gevonden dan den volgende Er- bestaet in liet departement Moselle, een dorpje hetwelk in den afgeloopen zomer versclirikkelyk door de cholera geteisterd wierdvan 550 inwoners, stierven er vyflig. Eens kwam men aen den pastoor zeggen, dat er een Vischmarkl, n° 1, te DIXMUDE, is veorzien van alle de onderstaende voorwerpen die hy hel geëerde publiek e koop aenbiedt Aelpompen in zink ef in gegoten yzer; Water- en Bier- pompen met buizen in lood, glas, tin cn yzer (vertol), i Geykte Basen Is van 150 lot 500 kilos, gewaerborgd voot een jaer. Strooisnyders voor manége of rossekot, alsook met d’hand, met Jagtwiel van 1 met. 20 centim. hoogte; item, engelsch systeem, stelsel in yzer. Tabak-, Raep- co Beelraepsnyders. Dorschtuig met vlegels, systeem Chegnt. Eene hoeveelheid schoone Sloven, naer den laetsteu trant of naer het verzoek an ’t publiek. Verders al wal aynen stiel betreft, te lang om te melden. Die den bovengenoemde gelieven met hunne orders te vereeren, mogen zich in alle vertrouwen, zo^ voor d* werkzaamheid als voor den prys, by hem aenbieden. WERSLAG over de besturende zaken der stad Bixmude, van 1° October ISO» tot 3OU sep tember 183G, gedaan aan den Gemecnte-raad, in zitting van 1" October 1864». (Vervolg van TITEL IX).

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2