I ton Ja re bon gaf een op zym Voui zich n f G67 millioenen. 15,047 10,557 4,526 2,090 5Ï452 6.882 1,247 2,467 Hasselt, 10 February, Dacr de ziekte onder het vee in zoo vele stallen onzer stad de schrikkelykste verwoestingen heelt aeugerigl en thans dreigt algemeen te worden, zoo heeft de geestelykheid der stad het mirakuleus beeld van O. L. Vrouw ter hyzondere vereering en aenroeping op haren troon uitgesteld. Wy hebben hel vast betrouwen dat de allerheiligste Maegd, welke in algemeene rampen Hasselt en hare om streken zoo dikwyls heeft geholpen en getroost, ook deze verslindende pest van ons zal af keeren. Gedurende deze novene zal er dagelyks hoogmis zyn, en *s avonds den roozenkrans gelezen en een lol gezongen worden. (Men zie verder Laelste beriglen). Hasselt, 10 February. Do runderpest woedt voort. De ziekte is thans ook nitgeborsten in de stallen van den heer Willems, die 60 ossen bevatten, welke gedood moeten worden. Een landbouwer van Valachie, M. Etienne Veron. sebryver van het werkje Unique moyen d’élouffer la Pesle bovine, zegt door bet volgend middel zyne stallen tegen de runderpest bewaerd te hebben Een duitsch geneesheer schryfl hel volgend middel voor Eindelyk ziehier een derde behoedmiddel dat in Engeland met goeden uitval is gebruikt geweest Op het oogcnblik dalai de volkeren van Europa zich bereiden om hunne verdedigiugs-middelen le In 1860, bedroeg de gevestigde schuld van Europa slechts 40 milliards 500 millioenen ;zy was in 1864, 69 milliads 285 miljoenen; en heden be- draegl zy meer dan 108 milliards. De schuld van Frankryk was in 1860 van 6,253 millioenen, in 1864 beliep zy lot 11 milliards, en heden moet zy nog veel grooler zyn. Iemand vroeg dezer dagen aen M. Dumor- tier wal men zoo al in de Kamer verrigtle. Het antwoord van M. Dumorlier was kort, maer ken schetste op eene zoo geestige als krachtige wyze den tegenwoordigen toestand. Men oordeele Wal 'men in de Kamers doet, sprak hy, of liever wat het ministerie ons zou willen doen doen, dit is de deugnietery op regelmatigen voel in te rigten. Voor de groote schelmen wil men de afschaf fing der doodstraf Voor de kwaeddoeners van alle slach, de af schaffing van het voorloopig gevang; Voor de slechte betaelders, de afschaffing van den lyfsdwang; Voor de woekeraers, de afschaffing der straf op den woeker Voor die welke zouden bedrog gebruiken in den handel der kostbare metalen, de afschaffing van alle waerborg op hel goud en het zilver; Voor de slechte dienstboden, de afschaffing van art. 1781 van hel burgerlyk welhoek. En ziedaer wat men vooruitgang noemt! Ook, het kan niet anders. De wet op de studie beurzen ligt met jongskens en, wanneer hel goe- vernement het princiep der diefle van de studie beurzen had doen bekrachtigen, moest men onver- mydelyk uitkomen op de algemeene organisatie der deugnietery in Belgie. liet antwoord van M. Dumorlier heeft onder de volksvertegenwoordigers veel by val gevonden. De volksoptelliog zal een wonderbaren uitslag hebben voor hetgeen de vlaemsche lael aengaet. Persoonen, zegt een blad van Ypere, die maer acht of tien woorden iransch geleerd hebben, of die zelf de opteHingslyst niet konden invullen, hebben niettemin verklaerd dat zy de twee talen spreken. Een kroeghouder, willende een bewys van zyne geleerdheid geven, heelt zelve delyst ingevuld, en inde kolom voor de ptelling der talen, heeft hy geschreven les deu lange?! Niet waer, zy zullen óp het stadhuis zien dat het baesje franscb kan? hervormen en, als natuerlyk gevolg, hunne on vruchtbare uitgaven te vermeerderen, is het goed eenen oogslag te werpen op den finanlieelen toe stand der verschillende Staten. Het gezamentlyke der europische schold be- heden zyn van de 411 tot de dood veroordeelde ossen by de gebroeders Nys, nog slechts 60 kop pen kunnen gedood worden; deze langdurigheid bedreigt met de ziekte de andere dieren, welke nog niet ten vollen van de runderpest zyn aenge- daen. Wat zal hel morgen zyn, wanneer de geesel in andere stallen zal uitgebroken zyn! Er zyn slaglers gekomen van Brussel, Luik en Antwerpen; maer men vraegt er daerby onop- houdelyk van Si. Truideu, Diest, Tongeren, Maestricbt, enz. Dezen namiddag zyn acht breede vrachtwagens en 40 peerden van Luik toegekomen, om de ge- slagte ossen naer de delfplaets le voeren en morgen komt een bataillon van het 7de linie toe, in garnizoen te Antwerpen. Dejwinkels zyn gesloten; het is verboden eenige koopwaer buiten uil Le hangen; de scholen zyn gesloten, en de jongens mogen op de straet niet uitgaen; zelfs in die wyken van de stad waer de runderpest is nitgeborsten, mogen de menschen hun huis niet verlaten zonder de toelating der gemeente-overheid. Ook de vreemdelingen mogen op dezen oogen- blik de stad niet verlaten, zonder voorafgaendelyk, in een daerloe bestemd lokael, besproeid te zyn geweest met solferwater en de schoenen zorg vuldig gereinigd te zyn geworden, om te beletten de veepest naer elders over te zetten. De honden worden voor de byzonderste ver spreiders gehouden der ziekte; daerom mogen er geene meer op straet komen. .Men vraegt zich hier zelf af of de ratten de besmetting niet over brengen, wanneer zy uil de geledigde stallen en schuren verjaegd worden, en men zoekt naer mid dels om ze le kunnen vergeven. De bloedwel vraegt, ter loting, elk jaer 42,000 jongelingen. Op eene bevolking van 4,800,000 zielen maekt men 88 lotelingen op lOOOinwoo- uets. Op de 42,000 loteliogen zyn er dooreen 16,000 die redens van viystelling doen gelden. Er blyven dus 26,000 jeugdige burgers over, waervan de militie-wel, lot heden, ieder jaer 10,000 dienslpligtigen heeft geëischt. Hieruit volgt dat alien jongeling van kloek licbaemsgesiel, indien hy geen eeuige zoon of de steun eener moeder-weduwe is, maer twee kansen op vyf heeft vau te ontsnappentwee kansen op vyf van in zyne loopbaen le kunnen voorlgaeu Een eogelsch dagblad berekent, dat sedert de aenkomst op den iroou van Napoleon 111, eene som vau 290,000,000 pond sterling gevoegd is gewor den aen de nationale schuld van Frankryk, die nu lol 465,000,000 pond sterling beloopt. Daer de oorlogen en expedition in het buitenland niet meer, zoo men zegt, dan 100,000,000 pond ster ling ten hoogste gekost hebben, zoo is hel te ver onderstellen dal sedert 1851 ’l jaerlyksch tekort van 10,000,000 pond stelling is, zynde 250 mil- lioen fr. En er zyn dan Walen en verfranschle Vlamingen die vinden dat Belgie gelukkiger zou zyn, indien het by Frankryk wierd ingelyfdHel ware, zegt hel Volk, hel geluk eener ryke^vrouw, die zou trouwen met eenen man, die lot over zyn hoofd in de schuld zou steken. draegt hel verbazend cyfer vau 108 milliards 557 miljoenen franks, waerin voorkomen Belgie voor Ooslenryk Engeland. 7 Griekenland Holland Italië Rusland Turkye De duitsche Staten Dat nu de oorlog kome, en die schuld zal wel- haest verdubbeld zyn, indien men rekening houdt van de strooperyen waervan de burgers alsdan onder alle opzigten te lyden hebben. geschreven heeft; maer dat Genever-franscb zal meisjes overeenstemmende, ook al meétellen en de kroeghouder zal te Brussel niettemin voor eenen franschman gehouden zyn. En die optelling kost 600,000 franks! lef ges 445 zoon Stil run uil vro is gel ryi Pa va de Auif ''.ie >eü' oor llal 1 din VO( ie llie le me de na wt up ve rei ge de hc lyl 1 or de ku io en gra me ie 1 uy me er 71 lyl Mi on alli lin voi pui SCI! lev wo eig SIO ik eke Kt I opt WO sell dan de rpr wai kai Sic <H| de slaep valt, om na eenige uren verkwikt te ontwaken en met veel srnaek te eten; onder hel verder snel afnemen der ziekte-verschynselen is hel dier binnen twee of drie dagen hersteld. Te samen --esksseextni r Wonderbare redding. MERCKEM, Noerdeinde, 40 february. Het noordeinde van Merckem staet nog altyd onder water, hy zoo ver dal de menschen van dal gewest genood- zaekl zyn per schuit te komen naer mis en markt. Eenige dagen geleden gebeurde er zoo op die zee eene wondere grap welke ik u wil verhalen. Zekere landbouwer nam schuil en begaf zich naer zyn ver afgelegen loofstuk hy vulde de schuit en zeilde huiswaens, loen hy in het midden van de walers een vreemd ding zag zitten en ge durig wemelen op den kop van eene wilg. De man wil zien wat er gaende is, en met de bool by de wilge gena derd, ziet hy een superben haesop de trenkwilge zitten. De baes was daer zeker opgeklommen in de groote laetste sneeuw. Goed, zei de man, 'lis buit voor de schuitHy nadert en met een enkel sprong was hy op den bollaerd! Maereilaes! nauwelyks heeft hy de lakken vast, of de baes die niet dom was voer een beest, de baes sprong in de schuit, en en avanl.’ De man bad vergeten de schuit vast te leggen en nu de felle wind van achter, de haes dreef regl naer den Blanckaerl en myn man zat tekyken boven op den bollaerd. Meester haes die voor de eerste utael zyns levens op zyn gemak had kunnen eten, gaf nu van snoer en vulde zyne ydele maeg met 's mans loof dat het een pleisier was, en na een paer uren dryven over land en zee kwam hy over den Blanckaert, eu landde op zyn gemak aen het kasteel van M. den Baron van Woumen. liertje zoekt ruste, zei de haes, maer bier past dit niet, de Baron is groote jager, hel waekt hier niet veilig, endoor kanten en hagen stak hy hel op naer Clerckeu, alwaer hy zeker nog op zyn gemak zyn goed loof verteert. Intus- schentyd zat de man op zynen bollaerd, alwaer hy gestadig oin verlossing riep. Een uer daerna kwam een nieuwe boot, men haelde Francies daeraf, maer nooit meer, zwoer hy, zal ik iu hoog water bazen gaen vangen. 'T is een» les voor per naesten. Behoedmiddels tegen de Runderpest. Na hel vee uit den stal te hebben geleid, deed ik de kribben, voederbakken, enz., met eenen doek bestrykeu welke van petrool was doodrokkenik deed het strooisel of den grond der stalling met petrool besproeijen dan, vooraleer het vee wederom binnen te brengen, deed ik iedere beest over het gansebe lyf mei eenen doek wryveu die in petrool was geweekt. Verders beval ik, van tyd lol tyd, hol voeder mei een weinig petrool te besprengen. De dienstboden, welke de stallingen verzorgden, waren verpligt zich nu en dan de handen met petrool te was- schen en hunne kleederen er mede ie besproeijen. Acht dagen lang 's morgends en 's avonds geeft men de koeijen, onder hel voeder gemengd, telkens een eet lepel vol solferbloemtevens moeten zy tweemael per week des avonds over de geheele huid ingewreven worden n>< t zalf, besiaende uil een deel solferbloem, een half deel groene zeep en twee deelen reuzel. De zalf blyfl 's nachts op de huid, waerop zy met kracht moet ingewreven worden, en wordt den volgenden morgend met warm water en zeep afgewasschen. Als een tweede voorbehoed middel geeft de geneesheer aen, bet wryven met koud water gedurende 14 dagen eiken morgend, even als by de menseben met natte doeken en stortbaden. Men plaetst 40 5 50 bloedzuigers op het bovenste gedeelte der borst van het zieke dier, dat door deze plaet-elyke bloed-ontlasting weldra ruimer begint le ademen, zich vervolgens ter neêrlegt eu in een rustigen Eeuig» optellingen. Wat het ministerie ons zou willen doen doen. zelt we< te i u| ’7 beu Franskiljons. - - - "WBB Allerhande Nleuwsty dingen. Een kouinklyk besluit van I february II. verbiedt tot nadere beschikking de foireu en marveil vau rund beesten van alle slack, alsook de verzamelingen van beesten, aen verscheidene eigenaers loebelioorende, voor welke reden het moge zyn, belzy in openbare en afge- sloleue plaetsen, helzy onder wagetidaken of in stallen. De markten van Brugge en Kortryk maken uitzondering aen dit verbod. In weerwil van al de opzoekingen der policie, blyft hel grootste geheim heerschen, over de moordpooging te Kortryk, zoowel over den dader als over hel oogwit der misdadige pooging, die in hel kollegie dezer stad beeft plaets gehad. De jonge Paret, op wien de moordpooging is begaen. beefi hel kollegie verlaten. Men hoopt dat hy zyn oog zal behouden. De twee zusters van Benedikl Parel, de eene 7 en de andere 8 jaren oud, zyn gestorven aen de gevolgen der ’t Is wel juist geen Parj/scft-lrausch dut de man j|aer de misdadige poogiugen met de dood van deze - -*-• n-r-1. _..i nlcjRjes overc-êustciwmende, waervan eene denzelfdea dag der aenranding begraven was, heeft eenigen hel gedacht van vergiftiging doen opvatten. Er is kwestie van lykscbouwing geweest, maer wy welen niet of zy heeft plaets gehad. Men schryfl uil Korlryk. 11 february Sedert eergisteren is er hier van niets anders spraek dan van de aenhouding van eenen leerling uit het kollegie onzer stad. Hel schyut dat, na een onderhoor by den De Btleedwet. Dc kooien der beLrooning van bet gebouw. VOOR Z. II. DEN PAUS! Bedrag der vorige lysl 1,507-54 fr. Nog van Merckem. Een van d'eersle soorle, 20-00 1597-54 fr. andere 8 jaren oud, zyn gestorven aen de gevolgen der keelzweer, volgens de verklaringen der geneesheereu-

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 2