SC1IOONE VENDITIE Meubels en Hiiiscalheilen, TE EESSEW. Eduard Mor lion, en volken men aen erlian'lft aen ;)le leeren beeslen aderend loclilers or won- •e sacri- tchzucht voldoen, van het ch nu is ismarVs gen aen Igenden fl in de tor doel 'eischil- welen alien de wegen; ze twee atnmen rammen voeging rgelegd inlwerp 110,000 g wordt >ver het nagtigd e gaen. ell men menge nd veel Iver a(- dan na il men erl der gevecht loutqn, iwee- etten ze men nu lebben; Jen kop i na den enomeu ;er oog- i in de dezelve aen de n doen len met iden. van snliem.; 100 Ir., 101 200 mg van en half en hon- nanlien ndelen, ronden, :e ver passen. lot nu inlwcip Volgens een ministerieel blad zal de militaire kommissie voorstellen, hel jaerlyksch konliugenl van leger van 10.000 <«p 13,000 man le brengen dos 5000 gezonde jongelingen meer aen den arbeid ontnomen, in plaels van hel cyfer le ver minderen! Ook zou zy de vrykooping vooistellen voor de loting dus een grooter prolyl voor den ryke. Eindelyk zal de eerste ban der burger- wachl gemobiliseerd worden wel bekome’lu. Op WOENSDAG, 22" Mei 1867, om 1 «re nt middag, zal men le Eessen, op de dorpplaeis, ten slerlhuije van mejulvrouw Eugenie Denecker, ver- koopen op lyd van betaling, alle hare nagelaten Meubels en Huiscatheilen. Belaelbaer by VANDR0MME-DASONV1LLE, te Eessen. Elk zeg het voort. Hof van assisen van Westvlaenderen. In eene depeche uit Parys wordt ofïicieelyk ge meld, dat de Keizer besloten heeft de klassen der militairen van,é zyöt onmiddelyk naer huis le zen den, alsmede jjynin'ïlligers van het aktieve leger, vry in decembeiè Sm dit jaer, De afbraek oér lorteressen van Luxemburg zal gedaen worden op de kosten van den koning vau Holland. Wat de ontwapening betreft, alles doet veron derstellen dal ze niel zal geschieden. Ftankryk, doel dezen morgen een anlwerpsch blad opmerken, Erankryk voelt zich vernederd, gekwetst, beleedigd zelfs in den vrede en dal doel ons niel gelooven aen de ontwapening. Veurne. lie over u y ze stelle oor zyncn Inizendcn, nett akker ende dot ivagentuig. dslers vau lets. 8 Mei. 875 zakken tarwe van 145 liters waren ter tnarkl. Tarwe 55 CO a 58 25 Nieuwe id.-a- 9 z. Rogge 24 a 25 175 i. Suer. 25 a 26 75 Nieuw id.-a- •40 z. Haver 15 a 16 75 76 i. Boon. 24 a 27 Be verkoop giug Iraeg. van Antwerpen 1 en van Virginia Hoose (Grauwbroederstract). II id. Eudoxia Octavia Natalia Vermeulen, dochter van him otiderrigl ontvangen en daer geoefend worden in ilelt Eduardus en van Octavia Maria-Theresia Elslander. ropa te Weststraet, n" 70, te DIXMUDE, maekt bel publiek ken- baer dal hy thans voorzien is van cvn Machten voor hel KERVEN VAN TABAK. Boor zyne trouwe en spoedige bediening eu de gematigheid zyner pryzen, verhoopt by de gunst van het publiek te winnen. En<le uwe akkers, eude uwe wyngaerdeu, eude uwe olyfgaerden, die de besten zyn, zal hy ueinou, eu zal ze «■neii knechten geven. Eude uwe zaden, ende uwe wyngaerden zal hy ver fijnen. ende hy zal ze zyuen hovelingen, ende zyuen knechten geven. Ende hy zal uwe knechten, ende uwe dienstmeiden, ende uwe beste jongelingen, ende uwe ezelen nemen en jiy zal zyn werk daer mede doen. Hy zal uwe kudde verlienen ende gy zult hem tot knechten zyn. Gy zult wel te dien dage roepen, van wegen uwen Honing, dien gy u zult verkoren hebben maer de Heer en zal u te dien dage niet meer verhooren. Doch het volk weigerde Samuels stemme te hooren tnde zy zeiden neen, maer daer zal een Kouingjover ons zyn. Ueffterlyke Kroniek. Heden woensdag wordt de zaek opgeroepen ten laste van den genaemden Edmond Notie, leerling van hel his- sehoppelyk kollegie van Knrlryk, beschuldigd van den 50 January 1867. met voorbedachten rade, eene moord- poognig gepleegd te hebben op Benedikl Parel. lie genaeinde Marcellien Vandesteeiie, kramer te Korl- ryk, wordt voor medepligligheid vervolgd. Edmond Nolle was reeds 27 jaren oud en nog leerling in de reiborika. Sedert vele jaren was hy in hel kollegie; by was in half pensioen eu suideerde op kosten van liefdadige persvoneii. Hy had eene groole vriendschap op geval voor eenen stilden! met name Juliaen Houdez, oud 17 jaren, en omdat deze mei een anderen leerling, Parel genaemd en 15 jaren oud, ook kameraedschap had ge sloten, besloot Nolle dezen laetste le vermoordeu. Door Vandesteene. wist hy Parel, in den avond van SOjannary, uit het kollegie te lokken en loste alsdan op hem een pistoolschot, waurdour dezena veel lyden hel linkeroog heeft verloyen. Na bel plegen der misdaed vlugtte Nolle naer Tour- koenje waer by den nacht doorbragl. De justicie, de vyan- delyklieid vernomen Hebbende van Nolle legen Parel, begaf zich naer zyne woonst den 7 february laelsi; Nolle hg le bed en sprak mei twee kloosterlingen zyne onder vraging bevestigde de legen hem opgeralle vermoedens, en hy wierd iti hechtenis genomen. Gedurende versebeide dagen bleef hy alles volstandig loochenen. Hy trachtte te bewyzen dal hy le Kortryk niet was op het oogenblik dal de misdaed gepleegd «ierd (6 ure ’s-avonds), en om dit alibi le kunnen vinden, had hy om 5 t/s ure een reiskacrtje genomen in *l slatiebureel te Kortryk. Dank aen de voorzorgmaetregelen, door den betigte genomen, dreigde hel onderzoek le zullen mislukken, zoo veel le meer daer Parel zvnen moordenaer niet had her kend in het kollegie beschouwde men eenen dienstbode, oudveroordeelde en onlangs weggezonden, als alleen be- kwaem geweest zynde om de misdaed te plegen. Vandcsieene al de ver mtwoordelykheid der misdaed op Notie geworpen hebbeude, wierd deze gedwongen om be- kentcuisseu le doen. lu hel gevang heeft Notie gepoogd zich voor zinneloos le doen doorgaeti, doch de geneesheer beeft verklaerd dal by al zyne geestvermogens bezit. ZALF en PILLEN van HOLLOWAY. Verouderd» won den. wonden en ettergezwellen. Hel is wezeullyk verrassemt' le zien met welken spoed eene opene wond, een etterbuil of eene woud de krachten van hel ligcliaem uitput en bet ongeschikt maekt om de leveuspliglen le vervullen, maer het is niet minder verrassend le verloonen boe die plaet- selyke aendoeiiiiiaen spoedig beteren door het gebruik van de heelende Zalf van Holloway. Zy heelt de zekerste eu roemrykslc zegepiael behield op de kwade beenen, de meest oulstokeue veretleriugen der krampaders, die dc Faculteit radeloos mackten en de lyders er aen Ijykans doodden. Zy doel een nieuw vleesch geboren worden en voltooit aldus de genezing. Wanneer die Zalf behoorlyk wordt aengewend eu bygeslaen door eene toereikeudu dosis der Pillen veidwynl al ras de pyn, de ontsteking en de. andere ziekelyke verschynseleu van hel aeugelasie deel, en de gezondheid en de krachten komen terug. 15 Mei. 672 zakken larwe van 145 liters waren ler markt. Tarwe 55 06 a 38 50 Nieuwe id.-a 10 z. Rogge 24 50 a 26 174 z Sucr.23 a 26 75 Nieuw id.-a- 42 z. Haver i 4 a 17 6G z. Boon. 22 - a 25 De verknop ging spoedig. Berjten, (Frankryk). ?Mei. Terwe, kw.,-id. 2* kw.,- id. middenprys, Rogge, Sucrioen, Haver, Bonnen, Blauwe erwten, Getal hectoliter Terwe,-(l’er hectoliter). M. Honorains Josephus en vanjtifv. Euphrasic Reynaerl. (Wilgendykslraet). 12 id. Maria Ludovica Henninia Antonia Desoiitter. dochter van d’heer Anlor.ius Josephus en van jufvr. Ludovica Coleta Anieloot. (Eessenslraet). HCWEI.YKEN. 7 Mei. Gentil Amatus Dekeyser. jongman, steenkapper, oud 52jaren 8 in. 2d.,Hiel Leouia Dekeyser, jonge dochter, zonder beroep, oud 55 jaren 5 ui. 3 d., beide geboren en wonende le Dixmude. 13 id. Desiderins Vanhecke, jongman, schippersgast, oud 51 jaren 29 dagen, met Maria Sophia Boury, jonge dochter, dienstmeid, oud 28 jaren 9 maendeti, beide ge- boien en wooneude ie Dixmude. OVERLÏIIEXS. 5 Mei. Joanna Theresia Constancia Degriec.k, breister, oud 86 jaren II in. 22 d., ongehuwde dochter van wylen Petrus Joannes en van wylen Fraucisca Deburch- grave (Oud vrouwenhuis). 8 id. Desiderius Knockaert, werkman, oud 45 jaren 1 m. 25 d., geboren te Vladsloo en wonende le Dix mude, zoon van wyltn Franciseus en van wylen Maria Adam, echtgenoot met kiuders van Nalhalia Sofia Haeze (Hospitacl). 10 id. Karolus Ba rnardus Minne, jongman, timmerman, oud 25 jaren 4 in. 8 d.. geboren eu wonende le Dix mude, zoon van Petrus Franciseus cn van Amelia Devroe (Mosselstraet). -- l.aetole berigten. Eduariius en (Noorilstraet). Ill id. Julius Leo Constant Einilius Yerhelst, zoon van Allerhnnde Xieuwntydingen. Onze heer Burgemeester heell de verledene week een bezoek gehragl in de Bewaerscbool en by de meisjes der Speldewerkscliool. Te dezer gelegenheid was hel er ati- derendaegs kermis, en inogleu de kinderen zich iusüg ver gasten aen lekkeren koek eu chocolade. Men scbryfl uil Brugge Onze foore is woensdag avond door eeu zonderling feil gekenmerkt geworden. Op bet oogenblik dat de kuiisienaeis Hart, siaentle met hun kutisiloeslel «eu hel Park, liunue verloouingen voor den volgenden dag aenkondigden, kwamen tw ee gendarmen, van zyn Hof en van eene troep kruisvaerdersen S irrazym eu leidden ben naer hel gevang. De gasten hadden nog van keizer Karei, der aerlsherlogen Albrecht en Isabella, enz. De kavalkade zal uit negen groepen samengesteld zyn. Men weel dal de stad Ryssel in hel inriglen van kaval- kadeu uitmunt; deze van 27 augusty aeiiktaende belooft alle voorgaende in pracht en luister te •veriretten. -iwgagXBgXlr- Burgerstand der stad Bixiuudc. GEBOORTES. 6 Mei. Arthur Alfonsns Deelercq, zoon van Eugcnius en van Hortensia Quartier (Halvemaueslrael). 6 id. Ludovica Sofia Vandewalle, dochter van Amandus en van Regina Quartier (Roozemarynslrael). 7 id. Hector Franciseus Dekeyrel, zoon van Edmondus Beverioo niet zullen gezonden zyn, om onder- Thans zyn er in Belgie 288 koolmynen in exploitatie, wr-lke eene oppervlakte beslaen van 90,000 heklaren. Sedert <845 is die uitgestrektheid niel veranderddoch deze tnynen, welke in 1856 maer voor .49 rnillioen op- braglen, hebben it: 1864 voor 110 rnillioen brandwaer op geleverd. Er zyn 95 niclaelmynen in eene oppervlakte van 50,000 hektaren. welke in 1864 voor 16 rnillioen franks yzer, lood, zink, bruinsteen en koper opbraglen. Een timmerinan, die eene boekenkas had gemaekt, zegde by hel vertootieti van zynen arbeid ik heb hel dusdanig ingei igl dat de olifanten van onder kunnen staen. (Hy meende de folianten.) Men leest in de Gazel van Lier Zoo men weet arbeiden vele zydewerkers onzer stad te Roubaix. Tydin- gen uit die stad melden dal, sinds de laetste onlusten. byn.a de helft der fabrieken het werk geslaekl heblien en degene die nog laten werken, hebben de werklieden op 5 dagen in de weck gesteld. Men kan oordeeleo over de armoede, welke er onder die werklieden moet heerschen. Wie nog kan, gael verder zoekenanderen keeren naer bun vaderland terug. Men scliiyft uit Ypere De deputatie van den ge- meentf-raed, welke gelast was de koninklyke familie uil te tmodigen om mier Ypere le komen, is door den Koning in bet paleis ontvangen. Z. M. heeft beloofd met de Koningin den 5 augusty naer Ypere te zullen komen. De Koning heeft ook beloofd aen eene deputatie hel geslicht van Meessen te bezoeken. De twee depuialien, ook door den Graef en de Gravin van Vlaendi-ren ontvangen, hebben van HH. KK. HH. de belofte bekomen dat zy HH. MM. zullen vergezellen. De afbraek der vesting van Doornyk zal in ’t kort beginnenreeds zyn de tioodige troepen met dat doel aldaer aengekoinen. Het voorbanden materieel wordt naer Antwerpen en Dendertnonde vervoerd; maer de hoeveel heid is zoo groot, dat daertoe vier of vyf inaeudeu zullen noodig zyn. Gisteren is onze Koning met de Koningin naer Parys vertrokken, voor de Expositie. lu den loop der aeuslaende week zal de Kamer van volksvertegenwoordigers zich bezig houden met hel wets ontwerp, betreffende de verbetering der iulanterie- geweereu, opdat, nielleger-laende de gerustheid van den algemeenen europisebeu toestand, reeds dadelyk handen aen het werk zouden worden geslagen. De daerloe noodige werktuigen worden te Luik verwacht en zoodra hel aental, naer hel stelsel Albitii gewyzigde geweeren dit zal toe laten, zullen de troepen in hei gebruik daervan worden onderwezen. De nationaliteit van den uitvinder, die alleen reeds van ons goeveroemenl 2 franks van ieder naer zyn systeem gewyzigd geweer als regt van eigendom ontvangt, is bier aen velen onbekend. Ily i» een Wurtemburger. Een jongeling welke moest soldaat worden, vertrok uil de statie van Leuze; zvne goede moeder bad hem tot hier vergezeld en de herlroereudsle vermaningen gegeven. Helaes het was vruchteloos De trein was naiiwelyks een weinig voortgelold, als onze jonge suldael hel hoofd uil de venster stak om eene laetste mael zyne geboorleplaets vaerwel le zeggen, toen ongehikkiglyk de deur open ging en de jongeling ónder de wielen iieérslorlieIiy wierd gansch n> stukken gepletterd van den grond opgerbepl. Te Londen is eene sociëteit van Protestanten, welke voor doelwit heelt slechte bybels int le ileelen in aide landen van de wereld; verleden jaer hebben z\ 2,585.5811 nieuwe leslatm nien rond gegeven. Zy liebbeit 25 umzend franks besteed om zulke boekjes in de expositie van Parys uit te deelett, en jaerlyks geven zy meer dan 4 rnillioen uit om zulke werken uit te strouijen. llelaes! hadden de katholieken ook zoo veel lever om goede boeken le ver spreiden, wal al goed zou er niel nirvolgen. Gcwigl der brieven. Een wetsontwerp, strekkende om het gewigl der gewone brieven le verboogeu tol 15 grammen, is dezer dagen door den Minister van open bare werken op hel bureel der Kamer neêrgelcgd. Den 27 augusty aeuslaende zal er te Ryssel eene zeer prachtige kavalkade uilgaen ter gelegenheid der hon derdste verjaring van de vereeniging van Ryssel aen Frankryk. Die kavalkade zal de geschiedenis van Vlaen- deren vei beelden, van hel land waervan het zoovele eeuwen heeft deel gemaekt. In dc eerste groep zullen de beelden verschyiteu van Liederik De Buck en van Finaerl. Een praelwagen zal renen heuvel verbeelden, op welken men het kasteel van Buck zal zien opryZeti; aen den voel van den heuvel zal eene fontein spruiten, hy welke men den liermyl, bel kind en den hert der volkslegende van den eersten foreslier van Vlaenderen zien zal. In de tweede groep zullen de oudste Graven van Vlaen deren voorkomenBondewyn IX. graef van Vlaenderen eu Keizer van Cottslanlinopel, zal zich aen het hoofd bevinden ten. pakten den nieester-kunsleiiaer en zylten zoon hy de kra. g Vervolgens zal tren hel Hof hebben van Philip den Goede, eene rekening van eene maend gevang te vereflenen, waer- loe zy hel verleden jaer, voor slagen en wonden le Dix mude, door de korrektionuele regtbauk van Veurne waren verwezen, eu ze dachten dat moeder Juslicta hen vergelen had. Maer ze waren deetlyk bedrogen. Koning Leopold 1 heeft wel gedaen van in 1865 te sterven op 72jartgen ouderdom, want in 1867 zouden MM. Bara en Frère Item uubekwaein verklaerd hebben le fegeeren. Uit Rousselaere schryfi men dat men thans onmid delyk hand aen’ hel werk zal slaen lot bel openen van iiii-uwe straten, hel maken eener nieuwe kerk en kerkplaets op het land van M. De Coninck, achter den Keizer. Het schynt dal de rekruten van 1867 dit jaer naer het kamp van L "ezen te worden; zy zullen rond de forten i byzondereii dienst welke le beurt vall aen de troepen gelust mei de verGcdigiug der versterkingen.

Het Boterkuipje (1846-1871) | 1867 | | pagina 3